Χελπ.. πως να το πω στους γονείς; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    @asperger39 Και εγω ολο bullying, στο σχολειο ξυλο.. δυσκολα.. πολυ.. αν δεν εχεις, ψαξε εναν συντροφο, μπορει να σου απαλυνει τον πονο. Αν εχει και εκεινος Ασπεργκερ θα κατανοησετε ο ενας τον αλλον. Υπαρχουν συναντησεις για ατομα με νευροαναπτυξιακες διαταραχες και αμεα. Φιλους δεν εχω αλλα τετοιες ομαδες μου δινουν χαρα γιατι σε ενωνουν με ατομα που σε καταλαβαινουν

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    φιλαρακι μου καλο εχω προσπαθήσει να κατιμιάσω με κοσμο ασπεργερ μα δε εγινε τιποτα ετυχε να μην ταιριαζουμε . δε εχω τυχη μωρε μανα μου εγω προσπαθω μα οι αλλοι δε ανταποκρίνονται ειναι ψυχροι μαζι μου. ομως κι γιατι με εχουν χιλιοεχμεταλευτει κοροιδεψει και με συκοφαντίες κουτσομπολια και τετοια σιχάθηκα το κοσμο εχω αποτραβηχτει κι δε εμπιστευομαι πλεον κουραστηκα τις πισωπλατες υπουλες μαχαιριές .ολα εχουν κι ενα οριο κι εγω ολο για τους αλους κι αυτοι τιποτε μονον πονηριά και κακο εναντίον μου. κατανοιση πουθενα δε βλεπω με το πρωτο λαθος μου αμεσος απόρριψη περνω σα δωρο .αυτοι ομως απετουν ολλοι να συνχωραω οτι κανουν κι να κανω οτι δε βλεπω οτι κανουν ακομα και γερη χοντραδα να ειν αυτο.δε κρατάω κακια πουθενά μα οφείλω να προσέξω την ψυχικη μου υγεια κι αποστάσεις πλέον απο ολλους .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    Quote Originally Posted by pennyy5 View Post
    Κανονικα θα ηθελα να τους το πω και να παμε μαζι να δουμε την περιοχη, τουλαχιστον με τον ενα γονεα.. αλλα ξερω πως δεν θα γινει αυτο. Και ετσι κι αλλιως ειμαι 23
    αυτο θα ηταν το καλυτερο. γιατι δεν το ζητας απο αυτον τον γονιο που εχεις την καλυτερη επικοινωνια; απλα μην πεις αμεσως οτι εχετε ηδη στοχο να ζησετε μαζι. πες οτι εχετε προσκληση να πατε εκει να γνωριστειτε με τον ιδιο και με τους γονεις. και την επομενη φορα, πηγαινε μονη σου η με μια φιλη σου, και αργοτερα μονη σου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    132
    Μπορείς να το κρύψεις χωρίς να το μάθουν; Γιατί αν είναι να το κρύψεις και να το μάθουν...

    Προσωπικά βρίσκω κάπως νωρίς την συγκατοίκηση σε αυτό το χρονικό διάστημα και θα έλεγα να το πάτε σταδιακά για να μην υπάρξει απογοήτευση στο μέλλον. Έχετε την ζωή μπροστά σας, δεν χρειάζεται να τρέξετε με γρήγορους ρυθμούς, άλλωστε το νόημα βρίσκεται στο ταξίδι και όχι στον προορισμό.

    Μην προσπεράσεις το στάδιο της σχέσης για να περάσεις στο επόμενο γρήγορα. Κάθε τι θα έρθει με τη σειρά του. Και μερικές μέρες στους πρόποδες είναι πιο ηλιόλουστες από τις μέρες στην κορυφή του βουνού (μεταφορικά μιλώντας).

    Σε καμία περίπτωση μην αφήσεις τους γονείς να σου στερήσουν το κάτι καλύτερο. Αν χρειαστεί να πεις ψέματα για να απομακρυνθείς, οκ. Απλά να είσαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρη για τα βήματα που κάνεις/μην εμπιστεύεσαι εύκολα.

    Και γενικά μην βασίζεσαι σε τρίτους, όσο καλοί και να φαίνονται. Να στέκεσαι στα δικά σου πόδια πρώτα από όλα. Γιατί έτσι, ο,τι και να συμβεί, πάντα θα έχεις την δική σου δύναμη που δεν θα μπορεί να στην πάρει κανένας.

    Να έχεις πάντα ένα πλάνο για το τι θα κάνεις αν δεν είναι αυτό που περιμενεις, ειδικά εφόσον θα πας μόνη σου. Αν είχες καλύτερη σχέση με τους γονείς σου, θα σου έλεγα να το έλεγες για να ξέρει και κάποιος άλλος που βρίσκεσαι για πρώτη φορά. Αν έχεις κάποιο φιλικό πρόσωπο ή κάποιον άλλον συγγενή; Θα ήταν καλό κάποιος να ξέρει ίσως και να ερχόταν μαζί σου την πρώτη φορά. Μου φαίνονται όλα γρήγορα και φοβάμαι. Τώρα αν δεν υπάρχει τέτοιο πρόσωπο, να είσαι προσεκτική.
    Last edited by wanderer010; 22-08-2023 at 00:53.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by wanderer010 View Post
    Μπορείς να το κρύψεις χωρίς να το μάθουν; Γιατί αν είναι να το κρύψεις και να το μάθουν...

    Προσωπικά βρίσκω κάπως νωρίς την συγκατοίκηση σε αυτό το χρονικό διάστημα και θα έλεγα να το πάτε σταδιακά για να μην υπάρξει απογοήτευση στο μέλλον. Έχετε την ζωή μπροστά σας, δεν χρειάζεται να τρέξετε με γρήγορους ρυθμούς, άλλωστε το νόημα βρίσκεται στο ταξίδι και όχι στον προορισμό.

    Μην προσπεράσεις το στάδιο της σχέσης για να περάσεις στο επόμενο γρήγορα. Κάθε τι θα έρθει με τη σειρά του. Και μερικές μέρες στους πρόποδες είναι πιο ηλιόλουστες από τις μέρες στην κορυφή του βουνού (μεταφορικά μιλώντας).

    Σε καμία περίπτωση μην αφήσεις τους γονείς να σου στερήσουν το κάτι καλύτερο. Αν χρειαστεί να πεις ψέματα για να απομακρυνθείς, οκ. Απλά να είσαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρη για τα βήματα που κάνεις/μην εμπιστεύεσαι εύκολα.

    Και γενικά μην βασίζεσαι σε τρίτους, όσο καλοί και να φαίνονται. Να στέκεσαι στα δικά σου πόδια πρώτα από όλα. Γιατί έτσι, ο,τι και να συμβεί, πάντα θα έχεις την δική σου δύναμη που δεν θα μπορεί να στην πάρει κανένας.

    Να έχεις πάντα ένα πλάνο για το τι θα κάνεις αν δεν είναι αυτό που περιμενεις, ειδικά εφόσον θα πας μόνη σου. Αν είχες καλύτερη σχέση με τους γονείς σου, θα σου έλεγα να το έλεγες για να ξέρει και κάποιος άλλος που βρίσκεσαι για πρώτη φορά. Αν έχεις κάποιο φιλικό πρόσωπο ή κάποιον άλλον συγγενή; Θα ήταν καλό κάποιος να ξέρει ίσως και να ερχόταν μαζί σου την πρώτη φορά. Μου φαίνονται όλα γρήγορα και φοβάμαι. Τώρα αν δεν υπάρχει τέτοιο πρόσωπο, να είσαι προσεκτική.
    Ε είναι δύσκολο να πατάω στα πόδια μου γιατί δεν παίρνω επίδομα, εξαρτάμαι από τον παππού μου αλλά είναι 88 και αυτή η βοήθεια δεν θα υπάρχει για πάντα. Οι γονείς οικονομικά δεν με στηρίζουν, στηρίζουν την αδερφή μου που δεν έχει κάποια πάθηση γιατί πάντα τους λέει ναι.

    Δεν ξέρω.. σκέφτηκα να τους πω ότι θα πάω εξωτερικό για καμιά κατασκήνωση ή εθελοντισμό κλπ. Γιατί νιώθω άβολα να είμαι στο εξωτερικό για εβδομάδεςκαι να μην το ξέρουν, αν τύχει κάτι πως θα τους το πω.. είχα βρει κάτι προγράμματα που με ενδιέφεραν για εξωτερικό σχετικά με εθελοντισμό και σκεφτόμουν να πάω πριν κάποια χρόνια. Ισως τους πω ότι πάω σε αυτα. Πάλι θα φρικαρουν αλλα δεν θα αναφέρω την σχέση μου. Ίσως το δουν με καλύτερο μάτι, θα είναι πιο απλοποιημένο..

    Και μετά ίσως τους πω ότι θέλω να μετακομίσω εκεί και ότι έχω γνωρίσει ένα παιδί κλπ

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    οι γονεις σου φιλαρακι ειναι ΝΑΡΚΙΣΣΑΡΕς !!!!!! μπες εδω κι δες τα βίντεο της οπως κι εγω ετσι κι εσυ θα βρεις σίγουρα κι την ΠΕΡΙΠΤΟΣΗ ΣΟΥ !!

    https://www.youtube.com/@TheklaPetridouPsy/videos
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    Quote Originally Posted by pennyy5 View Post
    Ε είναι δύσκολο να πατάω στα πόδια μου γιατί δεν παίρνω επίδομα, εξαρτάμαι από τον παππού μου αλλά είναι 88 και αυτή η βοήθεια δεν θα υπάρχει για πάντα. Οι γονείς οικονομικά δεν με στηρίζουν, στηρίζουν την αδερφή μου που δεν έχει κάποια πάθηση γιατί πάντα τους λέει ναι.

    Δεν ξέρω.. σκέφτηκα να τους πω ότι θα πάω εξωτερικό για καμιά κατασκήνωση ή εθελοντισμό κλπ. Γιατί νιώθω άβολα να είμαι στο εξωτερικό για εβδομάδεςκαι να μην το ξέρουν, αν τύχει κάτι πως θα τους το πω.. είχα βρει κάτι προγράμματα που με ενδιέφεραν για εξωτερικό σχετικά με εθελοντισμό και σκεφτόμουν να πάω πριν κάποια χρόνια. Ισως τους πω ότι πάω σε αυτα. Πάλι θα φρικαρουν αλλα δεν θα αναφέρω την σχέση μου. Ίσως το δουν με καλύτερο μάτι, θα είναι πιο απλοποιημένο..

    Και μετά ίσως τους πω ότι θέλω να μετακομίσω εκεί και ότι έχω γνωρίσει ένα παιδί κλπ
    για το τι θα πεις, αυτα ειναι οκ.
    το θεμα ειναι τι θα κανεις αν κατι αναπαντεχα κακο σου συμβει εκει, που θα εισαι μονη σου;
    αν αυτοι βγουν περιεργοι ή κακοποιητικοι, ποιος θα σε βοηθησει που θα εισαι εκει μονη και χωρις χρηματα;
    βρες εναν τροπο να γνωριστειτε οικογενειακως, ή μην πηγαινεις μονη. πηγαινε με μια φιλη.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    Remedy σε αυτο πολυ σωστα !!!!!!!!!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για το τι θα πεις, αυτα ειναι οκ.
    το θεμα ειναι τι θα κανεις αν κατι αναπαντεχα κακο σου συμβει εκει, που θα εισαι μονη σου;
    αν αυτοι βγουν περιεργοι ή κακοποιητικοι, ποιος θα σε βοηθησει που θα εισαι εκει μονη και χωρις χρηματα;
    βρες εναν τροπο να γνωριστειτε οικογενειακως, ή μην πηγαινεις μονη. πηγαινε με μια φιλη.
    Δεν έχω φίλες αλλά και να είχα δεν νομίζω να πλήρωνε αεροπορικά κλπ και διαμονή για εβδομάδες..

    Αυτό σκέφτηκα να τους πω, ότι δεν αισθάνομαι καλά και θέλω να πάω λίγο στο εξωτερικό με ένα πρόγραμμα για να έχω και εμπειρίες κλπ. Θα φωνάξουν αλλά θα τους πω ότι δεν είμαι 15 χρόνων.. δεν θα αναφέρω την σχέση, το πολύ πολύ να τους πω οταν γυρίσω ότι γνωριστήκαμε εκει και να αρχίσω να τους μιλάω για αυτόν. Εγω θα κλείσω μόνη μου airbnb να μένω εκεί. Μπορεί να συγκατοικισουμε για λίγο για να δούμε πως θα τα πάμε. Είμαι σε μια μικρή κοινότητα για γυναίκες που είναι πολύ καιρό ελεύθερες και τους έχω ενημερώσει για αυτό, οπότε τουλάχιστον κάποιος θα το ξέρει φουλ.

    Αυτός με πιέζει λίγο γιατί είναι σε αναμονή να μετακομίσει από γονείς και έχω μου προκαλείται παραπάνω άγχος

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    οι γονεις σου φιλαρακι ειναι ΝΑΡΚΙΣΣΑΡΕς !!!!!! μπες εδω κι δες τα βίντεο της οπως κι εγω ετσι κι εσυ θα βρεις σίγουρα κι την ΠΕΡΙΠΤΟΣΗ ΣΟΥ !!

    https://www.youtube.com/@TheklaPetridouPsy/videos
    Είναι, το έχω ψάξει πολύ αυτό. Δυστυχώς είναι. Πολλές φορές θυμάμαι πόσο χάλια μου φέρθηκαν όταν ήμουν μικρή και φρικάρω

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    σε χιλιονιωθω φιλαρακι μου κι εγω εχω διαληθει απο αυτα . η πλακα ειναι οτι καφιουντε κι ολας για το πως θυσία εχουν γινει αυτοι για εμας κι οτι δε πιάνουμε μια μπρος στη καλοσύνη τους εμεις τα αχάριστα κι δίχως φιλότιμο παιδια τους .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Δεν εκτιμαει κανεισ κ δεν ενδιαφερεται κανεισ για τουσ γονεισ του αυτη ειναι η αληθεια μονο λεφτα ειναι οι γονεισ που κι αυτο το κανονιζει το κρατοσ να μη δωσεισ μια αλλα τεσπα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    Θέλεις να είσαι διαφορετικός; Αυτό, πονάει να ξέρεις!



    Από την άλλη, τι θα σήμαινε για εσένα να είσαι ίδιος;

    Να είσαι ίσως κάτι που θα είναι αποδεκτό, αλλά που θα καταπιέζει τα ιδιαίτερα στοιχεία του και θα τα καταδικάζει στην αφάνεια;



    Θα σε πούνε περίεργο, παράξενο και δύσκολο.

    Αλλά ποιος είναι ο εύκολος;

    Αυτός που τον κάνει ο άλλος ότι θέλει;

    Αυτός που του λένε και το εκτελεί με το κεφάλι κατεβασμένο;

    Αυτός που πραγματοποιεί τα όνειρα άλλων;

    Αυτός που θυσιάζει την προσωπικότητά του για τα κοινωνικά πρέπει;



    Θα σε διώξουν, και θα μείνεις μόνος, ίσως πάρεις και τη ρετσινιά του αντικοινωνικού.

    Σε καλό δρόμο θα είσαι τότε!

    Η κοινωνία πάντα, τελματωμένο σε θέλει.

    Σε πρόγραμμα.

    Άρα, εσύ γίνεσαι δημιουργός, γίνεσαι ο πρωταγωνιστής του έργου σου, είσαι ο αρχιτέκτονας του μέλλοντός σου!



    Ταράζεις τα νερά και δημιουργείς κυματισμούς.

    Τα άλλα νερά, στάσιμα είναι! Απλοί αντιγραφείς και επαναλήπτες ενός επιβεβαιωμένου μοντέλου.

    Εσύ, δημιουργείς νέο μοντέλο.



    Θα έρθεις σε ρήξη στο τέλος αν για πολύ μείνεις διαφορετικός.

    Αλλά η ρήξη αυτή θα είναι και η απελευθέρωσή σου.

    Επειδή, τους διαφορετικούς, όταν δεν καταφέρνουν να τους λυγίσουν και να τους κάνουν ίδιους, τότε τους ακολουθούν. Βλέπεις, όλοι μοναδικοί είμαστε στο βάθος.

    Και όσο και αν σε πολεμήσουν, κάτι θα θυμίζεις μέσα τους από τα δικά τους, και αυτό θα είναι η γοητεία σου.



    Μείνε άγρυπνος, μείνε διψασμένος. Μείνε σε αυτό που τη σκέψη σου τρελαίνει και το κορμί σου ανατριχιάζει.

    Μείνε με βουλωμένα αυτιά στις φωνές τους και με ανοιχτά τα μάτια στο δρόμο σου.

    Μείνε εσύ!

    dimitris-nomikos





    Πηγή
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    Θέλεις να είσαι διαφορετικός; Αυτό, πονάει να ξέρεις!



    Από την άλλη, τι θα σήμαινε για εσένα να είσαι ίδιος;

    Να είσαι ίσως κάτι που θα είναι αποδεκτό, αλλά που θα καταπιέζει τα ιδιαίτερα στοιχεία του και θα τα καταδικάζει στην αφάνεια;



    Θα σε πούνε περίεργο, παράξενο και δύσκολο.

    Αλλά ποιος είναι ο εύκολος;

    Αυτός που τον κάνει ο άλλος ότι θέλει;

    Αυτός που του λένε και το εκτελεί με το κεφάλι κατεβασμένο;

    Αυτός που πραγματοποιεί τα όνειρα άλλων;

    Αυτός που θυσιάζει την προσωπικότητά του για τα κοινωνικά πρέπει;



    Θα σε διώξουν, και θα μείνεις μόνος, ίσως πάρεις και τη ρετσινιά του αντικοινωνικού.

    Σε καλό δρόμο θα είσαι τότε!

    Η κοινωνία πάντα, τελματωμένο σε θέλει.

    Σε πρόγραμμα.

    Άρα, εσύ γίνεσαι δημιουργός, γίνεσαι ο πρωταγωνιστής του έργου σου, είσαι ο αρχιτέκτονας του μέλλοντός σου!



    Ταράζεις τα νερά και δημιουργείς κυματισμούς.

    Τα άλλα νερά, στάσιμα είναι! Απλοί αντιγραφείς και επαναλήπτες ενός επιβεβαιωμένου μοντέλου.

    Εσύ, δημιουργείς νέο μοντέλο.



    Θα έρθεις σε ρήξη στο τέλος αν για πολύ μείνεις διαφορετικός.

    Αλλά η ρήξη αυτή θα είναι και η απελευθέρωσή σου.

    Επειδή, τους διαφορετικούς, όταν δεν καταφέρνουν να τους λυγίσουν και να τους κάνουν ίδιους, τότε τους ακολουθούν. Βλέπεις, όλοι μοναδικοί είμαστε στο βάθος.

    Και όσο και αν σε πολεμήσουν, κάτι θα θυμίζεις μέσα τους από τα δικά τους, και αυτό θα είναι η γοητεία σου.



    Μείνε άγρυπνος, μείνε διψασμένος. Μείνε σε αυτό που τη σκέψη σου τρελαίνει και το κορμί σου ανατριχιάζει.

    Μείνε με βουλωμένα αυτιά στις φωνές τους και με ανοιχτά τα μάτια στο δρόμο σου.

    Μείνε εσύ!

    dimitris-nomikos





    Πηγή
    Πολύ ωραίο κείμενο, το είχα δει μια φορά όταν έψαχνα ποιήματα για την διαφορετικοτητα.. τι μου θύμισες.. πονεμενες στιγμές

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    14
    Λοιπόν είπα στους γονείς οτι θέλω να πάω για εθελοντισμό (θελω να πάω να τον δω για κάνα 18-20 μέρες και να δούμε και σπίτια) και μου είπαν ότι.. μάλλον είναι απάτη και εκμετάλλευση και θα με βάζουν να κάνω την ιερόδουλη.. τι ακούω βραδιάτικα, έπαθα σοκ. Και δεν τους είπα καν ότι θέλω εξωτερικό να πάω.. είπα να τους το φέρω μαλακά

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παρά πολύ άγχος χελπ
    By Gigi93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2023, 18:17
  2. βαζουν συνεχως λογια στους γονεις μου
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-2021, 20:24
  3. Πως να εκφράσω στους γονείς μου την ομοφυλοφιλία;
    By Tsekierce in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-12-2016, 00:49
  4. προβλημα με το πως θα το πω στους γονεις
    By ελλη19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 10-05-2013, 07:28
  5. Replies: 31
    Last Post: 03-12-2010, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •