Σχέση με διπολικό άντρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8

    Σχέση με διπολικό άντρα

    Τα τελευταία 2,5 χρόνια έχω σχέση με έναν άντρα που μου εξομολογήθηκε (όχι από την αρχή της σχέσης, αλλά πρόσφατα) ότι πάσχει από διπολική διαταραχή. Μου είπε ότι ακολουθεί κανονικά την αγωγή που του έχει δώσει ο ψυχίατρος. Δεν έχουμε συγκατοικήσει ποτέ, οπότε δεν έχω πλήρη εικόνα για τον χαρακτήρα του και τον τρόπο που αντιδράει σε καταστάσεις πίεσης, άγχους κλπ. Μέχρι στιγμής από αυτά που έχω δει, νομίζω ότι έχει κάποια στοιχεία στο χαρακτήρα του που μου αρέσουν. Είναι πολύ έξυπνος, προστατευτικός, περιποιητικος, μου δείχνει ενδιαφέρον καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας όταν δεν είμαστε μαζί (θα στείλει μηνύματα, θα με πάρει τηλέφωνο ακόμη κι αν έχουμε συναντηθεί μέσα στη μέρα), έχει ενσυναίσθηση, αν μου συμβεί κάτι άσχημο με παρηγορεί και μου συμπαραστέκεται, όταν κάνει κάτι που ενοχλεί και του το λέω προσπαθεί να το βελτιώσει. Υπάρχουν βέβαια και κάποια πράγματα που με ενοχλούν πολύ. Δεν έχει βάλει σε μια σειρά τη ζωή του. Τι εννοώ; Πέρασε σε μια πολύ καλή σχολη αλλά την παράτησε. Κατά καιρούς κάνει προσπάθειες να διαβάσει για να συνεχίσει αλλά τα ξαναπαραταει. Ξεκινάει μια δουλειά και μετα από ένα μήνα πιέζεται και την παρατάει. Έκανε πολύ κακή διαχείριση της περιουσίας του. Ρευστοποιησε κάποια ακίνητα και τα χρήματα τα ξόδεψε σε χρόνο dt. Όλα αυτά έχουν ως αποτέλεσμα να καλύπτω εγώ όλες του τις υποχρεώσεις. Ενοίκιο, ρεύμα, ίντερνετ, βενζίνες, τρόφιμα τα πάντα. Για τις προσωπικές μου ανάγκες δε μένουν χρήματα και ζητάω από τους γονείς μου. Κατά καιρούς ασχολείται με τζόγο, π.χ. παίζει στοίχημα και πόκερ αλλά μικροποσα μέχρι 5-10 €. Πριν μου πει ότι είναι διπολικος νόμιζα ότι ήταν τεμπέλης και επιπολαιος, πλέον έχω αρχίσει και πιστεύω ότι είναι εκφάνσεις της ασθενείας. Θα ήθελα να ακούσω την άποψη ανθρώπων με αυτή τη διαταραχή. Τον αγαπώ αυτόν τον άνθρωπο, όπως προείπα υπάρχουν αξιόλογα στοιχεία στον χαρακτηρα του αλλά και αρκετά αρνητικα. Δεν ξέρω πως θα είναι στο μέλλον η σχέση μας στα πλαίσια μιας συγκατοίκησης, γάμου ή απόκτησης παιδιού. Φοβάμαι οτι θα χρειαζεται πάντα φροντίδα και ότι θα έχω κατά κάποιο τρόπο ένα ρόλο "μητέρας" γι αυτόν. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για την ασθένεια. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Να ρωτήσω κάτι άκυρο εγώ;
    Την αγωγή του την ξέρεις; Κάνα χαπάκι έχεις δει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,359
    Αγαπητή Νίνα,

    καλησπέρα και καλώσήρθες!!!

    Είμαι διπολικός εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Κι εγώ όπως ο δικός σου, έχω παρατήσει σπουδές και κατασπαταλήσει την περιουσία μου!

    Τώρα έχω θεραπευτές που με βοηθούν και με συμβουλεύουν. Όταν έκανα αυτά που αναφέρω προηγουμένως δεν ακολουθούσα πιστά την αγωγή μου και δεν είχα κοινωνικούς λειτουργούς να συζητήσω αυτά που έκανα.

    Η αγωγή είναι εφ' όρου ζωής και η συμβουλευτική υπηρεσία απαραίτητη και δια βίου επίσης.

    Την συμβουλευτική υπηρεσία δέχομαι δωρεάν από θεραπευτική δομή κοντά μου. Τα φάρμακά μου, είναι δωρεάν και είναι αντι-ψυχωσικό και αντικαταθλιπτικό και σταθεροποιητής συναισθήματος.

    Τα φάρμακα επηρεάζουν την σεξουαλική μου απόδοση και αυτός μπορεί να είναι ένας λόγος που ο δικός σου πιθανόν να σκεφτεί να τα διακόψει.

    Η ασθένεια μπορεί να είναι και κληρονομική και κοίταξε άν πάσχει κάποιος συγγενής του. Είναι πιθανόν να την μεταδώσει στους απογόνους του.

    Τα φάρμακα που παίρνει είναι πιθανόν να επιρρεάσουν την καταληλλότητά του να γίνει γονέας. Χρειάζεστε την γνώμη γιατρού για τα φάρμακά του και την σκέψη να κάνετε παιδί μαζί.

    Η λειτουργικότητά του, όσο παίρνει τα φάρμακά του είναι καλή και μπορεί να ζήσει μια ικανοποιητική ζωή.

    Συμβούλή μου είναι να μην κάνεις χωριό μαζί του. Ο τζόγος είναι αξεπαίραστη ασθένεια επίσης και οδηγεί στο να κρατάει τις πράξεις του κρυφές από σένα.

    Νομίζω είσαι πολύ νεαρά και πολύ υγιής και αξίζεις μια απροβλημάτιστη σχέση.

    Από αυτά που μας λες πιθανός γάμος θα καταλήξει σε χωρισμό
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    καλημερα.
    δεν μπορεις να ξερεις αν πραγματι παιρνει την αγωγη του, ουτε μπορεις να γινεις ντετεκτιβ και να τον κυνηγας απο πισω.
    μπορεις να κρινεις απο αυτα που ζεις και βλεπεις, αν σου αρεσουν.
    ειστε ακομα στην αρχη και ηδη τον νταντευεις, τον πληρωνεις, δεν εχεις λεφτα για σενα και ανησυχεις και για το αυριο αλλα και για το σημερα...
    με τι ενδειξεις και εχεγγυα θα προχωρησεις μαζι του δηλαδη, οταν ακομα και τωρα ειναι ο,τι ναναι ο τυπος και δεν εχετε ουτε παιδια, ουτε υποχρεωσεις; πως θα κανεις παιδια με εναν ανθρωπο τοσο ασταθη;
    αν θες ενα παιδι για να χωρισεις, καντο. αλλα υποθετω οτι σκεφτεσαι να εχεις οικογενεια, οχι να μεγαλωνεις μονη σου παιδια..
    εγω, θα εφευγα ΧΘΕΣ.

    υ.γ. ο τζογος φτανει απο μονος του για να μεινεις μακρια του, ακομα κι αν δεν ειχε καμια αλλη παθηση.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    @Player Όχι δυστυχώς δεν έχω δει χάπια στον χώρο του. Μου είπε ότι παίρνει το βράδυ δύο χάπια, αλλά όταν μένω το βράδυ στο σπίτι του, δεν τον έχω δει να τα παίρνει μπροστά μου. Γενικά δεν έχω αντιληφθεί να σηκώνεται για να τα πιει κρυφά ή να ακούσω να ανοίγει κάποιο κουτάκι ή οτιδήποτε.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    @homebod Καλημέρα! Υποψιάζομαι ότι η μητέρα του ήταν διπολική γιατί αυτοκτόνησε όταν ήταν στην εφηβεία του. Μετά από λίγους μήνες πέθανε και ο πατέρας του από ασθένεια. Έχει ζήσει πολύ τραυματικές καταστάσεις και έχει μείνει μόνος του από μικρη ηλικία. Οικονομικά είναι ξεκρεμαστος, ίσως δεν παίρνει επίδομα. Ζητάει χρήματα από φίλους και γνωστούς για να επιβιώσει. Πολλές φορές έχω σκεφτεί να τον αφήσω αλλά φοβάμαι ότι θα πεθάνει από πείνα. Γενικά δε μιλάει για την ασθένεια του παρά μόνο την ημέρα που μου το εξομολογήθηκε. Μου είπε ότι τα πρωινά ξυπνάει βαριά και χρειάζεται χρόνο για να συνέλθει, ότι δεν έχει παραισθήσεις, ότι πριν 2-3 χρόνια που πιέστηκε ψυχολογικά ο ψυχίατρος του άλλαξε τα φαρμακα και ότι ακολουθεί την αγωγή του πιστά. Έκτοτε προσπάθησα να ανοίξω κουβέντα και την απέφυγε. Δεν μιλάει καθόλου για αυτό. Δεν είμαι μικρή στην ηλικία, είμαστε και οι δύο ανάμεσα στα 35-40. Γι' αυτό πρέπει να πάρω άμεσα μια απόφαση.
    Last edited by Nina_21; 23-08-2023 at 12:05.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by Nina_21 View Post
    @homebod Καλημέρα! Σχετικά με τη σεξουαλική μας ζωή, δύο, τρεις φορές έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα στύσης και μερικές φορές δυσκολευεται να τελειωσει. Μου λέει ότι φταίει η κούραση ή ότι δεν έχει φάει καλα. Η συχνότητα είναι 6-7 φορές το μήνα maximum. Νιώθω άβολα που μοιράζομαι τέτοιου είδους πληροφορίες, αλλά με αυτές, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις να καταλάβω αν παίρνει τα φάρμακα του ή όχι; Υποψιάζομαι ότι η μητέρα του ήταν διπολική γιατί αυτοκτόνησε όταν ήταν στην εφηβεία του. Μετά από λίγους μήνες πέθανε και ο πατέρας του από ασθένεια. Έχει ζήσει πολύ τραυματικές καταστάσεις και έχει μείνει μόνος του από μικρη ηλικία. Οικονομικά είναι ξεκρεμαστος, ίσως δεν παίρνει επίδομα. Ζητάει χρήματα από φίλους και γνωστούς για να επιβιώσει. Πολλές φορές έχω σκεφτεί να τον αφήσω αλλά φοβάμαι ότι θα πεθάνει από πείνα. Γενικά δε μιλάει για την ασθένεια του παρά μόνο την ημέρα που μου το εξομολογήθηκε. Μου είπε ότι τα πρωινά ξυπνάει βαριά και χρειάζεται χρόνο για να συνέλθει, ότι δεν έχει παραισθήσεις, ότι πριν 2-3 χρόνια που πιέστηκε ψυχολογικά ο ψυχίατρος του άλλαξε τα φαρμακα και ότι ακολουθεί την αγωγή του πιστά. Έκτοτε προσπάθησα να ανοίξω κουβέντα και την απέφυγε. Δεν μιλάει καθόλου για αυτό. Δεν είμαι μικρή στην ηλικία, είμαστε και οι δύο ανάμεσα στα 35-40. Γι' αυτό πρέπει να πάρω άμεσα μια απόφαση.
    κατσε...
    δηλαδη, μενεις μαζι του και σκεφτεσαι να κανετε παιδια, επειδη τον λυπασαι και φοβασαι μην πεθανει της πεινας;
    αν συμπονεις καποιον και εχεις τις δυναμεις να τον βοηθας οικονομικα, δεν χρειαζεται να τον παντρευτεις.
    γιατι τα συνδεεεις αυτα τα δυο;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    @remedy Δεν τα συνδέω καθόλου. Είμαι σε φάση που επιθυμώ να κάνω οικογένεια. Δεν ξέρω αν θα είναι με αυτόν ή κάποιον άλλον. Δεν γνώριζα τίποτα γι' αυτή την ασθένεια μέχρι να μου την αναφέρει, τώρα έμαθα κάποια πράγματα που το ψάχνω. Αυτόν τον άνθρωπο, τον πονάω και θέλω να είναι καλά, αλλά βλέπω ότι έχει κάποια θέματα και ίσως δεν μπορεί να μου προσφέρει αυτά που θέλω. Το διερευνώ και δεν έχω πάρει μια απόφαση ακομη, γι' αυτό ζητάω κάποιες πληροφορίες. Ευχομουν και ηλπιζα ότι κάτι θα μπορούσε να αλλάξει, ίσως με βοήθεια από ειδικό. Δεν μπορώ να τον πετάξω από τη ζωή μου, από την μια μέρα στην άλλη χωρίς να το ψάξω πρώτα. Υπάρχουν συναισθήματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by Nina_21 View Post
    @remedy Δεν τα συνδέω καθόλου. Είμαι σε φάση που επιθυμώ να κάνω οικογένεια. Δεν ξέρω αν θα είναι με αυτόν ή κάποιον άλλον. Δεν γνώριζα τίποτα γι' αυτή την ασθένεια μέχρι να μου την αναφέρει, τώρα έμαθα κάποια πράγματα που το ψάχνω. Αυτόν τον άνθρωπο, τον πονάω και θέλω να είναι καλά, αλλά βλέπω ότι έχει κάποια θέματα και ίσως δεν μπορεί να μου προσφέρει αυτά που θέλω. Το διερευνώ και δεν έχω πάρει μια απόφαση ακομη, γι' αυτό ζητάω κάποιες πληροφορίες. Ευχομουν και ηλπιζα ότι κάτι θα μπορούσε να αλλάξει, ίσως με βοήθεια από ειδικό. Δεν μπορώ να τον πετάξω από τη ζωή μου, από την μια μέρα στην άλλη χωρίς να το ψάξω πρώτα. Υπάρχουν συναισθήματα.
    το να τον πεταξεις απο την ζωη σου, απο το να τον παντρευτεις, απεχει ενα συμπαν και μισο.....
    υπαρχουν κι αλλες ενδιαμεσες επιλογες, ξερεις...

    την μια μας λες οτι επιθυμεις να κανεις οικογενεια αμεσα και απο την αλλη οτι ο φιλος σου δεν εχει δουλεια, δεν εχει λεφτα και ζει με δανεικα, ειναι τζογαδορος και εχει μια σοβαρη ψυχικη παθηση πιθανως και χωρις να παιρνει την αγωγη του...
    απο την περιγραφη σου δλδ, αυτος ο ανθρωπος σου φαινεται καταλληλος να γινει οικογενειαρχης;
    για να καταλαβω δηλαδη....

    να το παρουμε κι αναποδα.
    εισαι σε θεση να συντηρεις μια ολοκληρη οικογενεια μονη σου και οχι μονο να συντηρεις κι αυτον χωρις να δουλευει, αλλα πιθανως να χανεις συνεχεια εισοδημα γιατι ειναι και τζογαδορος;;; κι επιπλεον να ρισκαρεις οποιαδηποτε αλλη ακραια συμπεριφορα του, εφοσον ισως δεν παιρνει φαρμακα;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    @Remedy έγραψα ότι διερευνώ το ενδεχόμενο αν θα μπορούσα να προχωρήσω τη σχέση μου με αυτόν τον άντρα, σε περίπτωση που ακολουθεί την αγωγή του και λαμβάνει βοήθεια από ειδικό. Δεν είπα ότι ντε και καλά θέλω να τον παντρευτώ και να κάνω οικογένεια μαζί του. Δεν είμαστε σε διαδικασία απόκτησης παιδιού. Δε μπορώ να καταλάβω, γιατί δε γίνομαι κατανοητή.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,359
    Αγαπητή Νίνα,

    το ότι δεν μιλάει για την ασθένειά του είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα!!!

    Θα πει ότι βλέπει τον ψυχίατρό του μόνο για φάρμακα και δεν έχει καμία υποστηρικτική βοήθεια. Πρέπει να έρθει σε επαφή με κοινωνικό λειτουργό και να αρχίσει να μιλά για τα βιώματά του, τις εμπειρίες του, τη ζωή του!!

    Αυτή η υπηρεσία μπορεί να βρεθεί δωρεάν. Αν δεν εκμεταλευτεί τις ευκαιρίες που υπάρχουν για να αρχίσει να μιλά για το πρόβλημά του, τίποτε δεν πρόκειται να βελτιωθεί!

    Το πρόβλημα είναι βαθύτερο απ' ότι φαίνεται και εξ αιτίας της αυτοκτονίας της μητέρας του!

    Δεν είναι δική σου δουλειά να τον σώσεις!!! Όσο κι αν θέλεις είναι αδύνατον!!!

    Πρέπει μόνος του να θελήσει να γίνει καλά με κουβέντα με τον ειδικό θεραπευτή.

    Του κάνεις κακό που του δίνεις χρήματα, διαιωνίζεις το πρόβλημα!!!

    Χωρίς βοήθεια συζήτησης με ειδικό είναι καμμένο χαρτί!!!

    Δεν μπορούμε να βοηθήσουμε κανένα με το ζόρι!!

    Τώρα που η ηλικία σου το επιτρέπει ακόμη, πρέπει να ψάξεις για άξιο σύζυγο. Κόψε τον Γόρδιο Δεσμό όπως ο Μέγας Αλέξανδρος!! Κόψε με σπαθί τις ακατάλληλες σχέσεις που σε εμποδίζουν να βρεις ένα κατάλληλο σύζυγο. Κάνε το χωρίς ενοχές, γιατί ο δικός σου είναι χειριστικός, δεν θα πάψει να σε εκμεταλεύεται όσο του το επιτρέπεις!!!

    Η θέση σου είναι αλλού! Όχι δίπλα σε αυτόν! Πάρε την δύσκολη απόφαση να φερθείς σκληρά τώρα, που έχεις ακόμα χρόνο! Πρέπει να φροντίσεις τον εαυτό σου πολύ περισσότερο από να φροντίζεις αυτόν τον χειριστικό άνθρωπο. Καλύπτεται πίσω από την ανημποριά του για να διαιωνίζεται αυτή η βολική εύκολη κατάσταση!

    Το οφείλεις στα παιδιά που θα σου χαρίσει η υγιής σχέση που σε περιμένει στη γωνία!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by Nina_21 View Post
    @Remedy έγραψα ότι διερευνώ το ενδεχόμενο αν θα μπορούσα να προχωρήσω τη σχέση μου με αυτόν τον άντρα, σε περίπτωση που ακολουθεί την αγωγή του και λαμβάνει βοήθεια από ειδικό. Δεν είπα ότι ντε και καλά θέλω να τον παντρευτώ και να κάνω οικογένεια μαζί του. Δεν είμαστε σε διαδικασία απόκτησης παιδιού. Δε μπορώ να καταλάβω, γιατί δε γίνομαι κατανοητή.
    μα, για να ερευνησεις ενα τετοιο ενδεχομενο, θα επρεπε να εχεις καποιες ενδειξεις οτι ειστε σε παρομοια φαση ζωης, με παρομοιες συμπεριφορες που ΙΣΩΣ, ΑΝ ολα πανε καλα κι αν φανει να ειναι σε αγωγη, σε κανουν να σκεφτεις σοβαρα για την εξελιξη της σχεσης σας.
    εσυ δεν εχεις πει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ που να δειχνει σταθεροτητα και υπευθυνοτητα απο πλευρας του ωστε να στηριχθεις για να "διερευνησεις" αν κατι καλο μπορει να βγει στο μελλον.

    δεν παιρνεις ενα ατομο με ολες τις συμπεριφορες στρεβλες για να "διερευνησεις" να ειναι καταλληλος για συντροφος και πατερας, παιρνεις καποιον που ανταποκρινεται ηδη σε 5 πραγματα.
    αυτος απ οσα λες, δεν ανταποκρινεται σε τπτ απολυτως! τι να διερευνησεις λοιπον;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Αγαπητή Νίνα,

    το ότι δεν μιλάει για την ασθένειά του είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα!!!

    Θα πει ότι βλέπει τον ψυχίατρό του μόνο για φάρμακα και δεν έχει καμία υποστηρικτική βοήθεια. Πρέπει να έρθει σε επαφή με κοινωνικό λειτουργό και να αρχίσει να μιλά για τα βιώματά του, τις εμπειρίες του, τη ζωή του!!

    Αυτή η υπηρεσία μπορεί να βρεθεί δωρεάν. ...!
    κι ΑΝ τον βλεπει κι αυτον. δεν ξερουμε οτι τον βλεπει, υποθεσεις κανουμε...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    @homebod Σ' ευχαριστώ πάρα πολυ για τη βοήθεια, τα σχόλια σου ήταν αυτά ακριβώς που χρειαζομουν να ακούσω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,124
    Μήπως δεν έχεις κάποιο πρόβλημα και το είπε αυτό για να δικαιολογησει την όλη συμπεριφορά του; Για να μπορεί να σε χειριστεί; Η λύπηση είναι το καλύτερο όπλο.

    Οκ είσαι σε μια ηλικία που θες να κάνεις παιδιά αλλά να βρεις έναν άνθρωπο που θα σου παρέχει ασφάλεια, να μπορείς να στηριχθείς πάνω του και όχι να τον νταντεύεις. Ας ωριμάσει. Εδώ δείχνεις οτι έχεις ανάγκη να το παίξεις σωτήρας και αυτός να είναι μόνιμα το θύμα που κλαίγεται. Ναι στηρίζουμε τον άνθρωπο μας αλλά αυτό είναι εντελώς διαφορετικό. Είσαι η κοπέλα του, ούτε τράπεζα είσαι, ούτε ψυχολόγος. Εσύ ζεις; Κάνεις πράγματα για σένα; Χαμογελάς; Ή δουλεύεις για να έχεις λεφτά για αυτόν; Είναι ζωή για έναν άνθρωπο αυτή που εχεις; Είναι ζωή για ένα παιδί που θες να κάνεις μαζί του; Τι θα τρώτε; Ακρίδες;
    Μην τον λυπάσαι. Σε κανέναν άνθρωπο δεν αξίζει να τον λυπούνται. Ακομη κι αν αυτός, αυτό ζητάει.. Μη του το δίνεις. Δεν αγαπάει τον εαυτό του.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχέση με μικρότερο άντρα
    By δελφίνι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 04-06-2022, 10:28
  2. Πώς βιώνεται μία σχέση με διπολικό/οριακό άτομο;
    By [email protected] in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 18-03-2017, 11:12
  3. Σχέση με διπολικο
    By Marilenamor in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-04-2015, 17:54
  4. σχεση με καποιον διπολικο
    By 23bian in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 04-04-2013, 18:10
  5. Η σχέση μ ένα διπολικο
    By George64 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 21-11-2012, 11:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •