Σχέση με διπολικό άντρα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,134
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μήπως δεν έχεις κάποιο πρόβλημα και το είπε αυτό για να δικαιολογησει την όλη συμπεριφορά του; Για να μπορεί να σε χειριστεί; Η λύπηση είναι το καλύτερο όπλο.

    Οκ είσαι σε μια ηλικία που θες να κάνεις παιδιά αλλά να βρεις έναν άνθρωπο που θα σου παρέχει ασφάλεια, να μπορείς να στηριχθείς πάνω του και όχι να τον νταντεύεις. Ας ωριμάσει. Εδώ δείχνεις οτι έχεις ανάγκη να το παίξεις σωτήρας και αυτός να είναι μόνιμα το θύμα που κλαίγεται. Ναι στηρίζουμε τον άνθρωπο μας αλλά αυτό είναι εντελώς διαφορετικό. Είσαι η κοπέλα του, ούτε τράπεζα είσαι, ούτε ψυχολόγος. Εσύ ζεις; Κάνεις πράγματα για σένα; Χαμογελάς; Ή δουλεύεις για να έχεις λεφτά για αυτόν; Είναι ζωή για έναν άνθρωπο αυτή που εχεις; Είναι ζωή για ένα παιδί που θες να κάνεις μαζί του; Τι θα τρώτε; Ακρίδες;
    Μην τον λυπάσαι. Σε κανέναν άνθρωπο δεν αξίζει να τον λυπούνται. Ακομη κι αν αυτός, αυτό ζητάει.. Μη του το δίνεις. Δεν αγαπάει τον εαυτό του.
    δηλαδη, αν καποιος συμπεριφερεται οπως μας περιεγραψε, υπαρχει περιπτωση να κερδισει ποντους σε μια σχεση αν πει οτι εχει μια σοβαρη και χρονια ψυχικη παθηση που ειναι μαλιστα κληρονομικη, απο το να πει οτι εχει μια προβληματικη συμπεριφορα που σκοπευει να διορθωσει;;;
    ποιος θα εκανε μια σχεση ερωτικη απο λυπηση;
    εγω δεν ξερω κανεναν.
    κρεβατι απο λυπηση, για 1-2 φορες, μπορει και να κανεις. σχεση, οχι ομως..
    ακομα και σε περιπτωση "σωτηρα" να πεσει ο τυπος, τι να κανει ο "σωτηρας" σε ενα ιατρικο προβλημα; απολυτως τπτ..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δηλαδη, αν καποιος συμπεριφερεται οπως μας περιεγραψε, υπαρχει περιπτωση να κερδισει ποντους σε μια σχεση αν πει οτι εχει μια σοβαρη και χρονια ψυχικη παθηση που ειναι μαλιστα κληρονομικη, απο το να πει οτι εχει μια προβληματικη συμπεριφορα που σκοπευει να διορθωσει;;;
    ποιος θα εκανε μια σχεση ερωτικη απο λυπηση;
    εγω δεν ξερω κανεναν.
    κρεβατι απο λυπηση, για 1-2 φορες, μπορει και να κανεις. σχεση, οχι ομως..
    ακομα και σε περιπτωση "σωτηρα" να πεσει ο τυπος, τι να κανει ο "σωτηρας" σε ενα ιατρικο προβλημα; απολυτως τπτ..
    Μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα ψυχολογικό πρόβλημα για να δικαιολογησει μια άσχημη συμπεριφορά.. Ότι "ξέρεις η συμπεριφορά μου είναι έτσι επειδή έχω αυτό το πρόβλημα" και έτσι γίνεται αμέσως πιο ελαστική απέναντι του.
    Και ναι υπάρχουν άνθρωποι που σκαρφιζονται διάφορες σωματικές ή ψυχολογικές ασθένειες για να κρατήσουν ανθρώπους στην ζωή τους.
    Και η κοπέλα αναφερε πως ενώ της είπε ότι παίρνει χάπια το βράδυ, δεν τον έχει δει ποτέ να τα παίρνει. Τραβηγμένο; Μπορεί. Αλλά μπορεί να συμβαίνει και αυτό.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,134
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα ψυχολογικό πρόβλημα για να δικαιολογησει μια άσχημη συμπεριφορά.. Ότι "ξέρεις η συμπεριφορά μου είναι έτσι επειδή έχω αυτό το πρόβλημα" και έτσι γίνεται αμέσως πιο ελαστική απέναντι του.
    Και ναι υπάρχουν άνθρωποι που σκαρφιζονται διάφορες σωματικές ή ψυχολογικές ασθένειες για να κρατήσουν ανθρώπους στην ζωή τους.
    Και η κοπέλα αναφερε πως ενώ της είπε ότι παίρνει χάπια το βράδυ, δεν τον έχει δει ποτέ να τα παίρνει. Τραβηγμένο; Μπορεί. Αλλά μπορεί να συμβαίνει και αυτό.
    το οτι δεν τον βλεπει να παιρνει χαπια, πιο πιθανα σημαινει οτι σταματησε την αγωγη του, ποσο μαλλον επειδη εχει και τις παρορμητικες συμπεριφορες που συνηγορει σε αυτο. δεν προκυπτει απο καπου οτι δεν παιρνει τα χαπια επειδη δεν ειναι αρρωστος...

    και ναι, με μια ασθενεια ψευτικη, μπορει να δικαιολογησει πιο "ανωδυνα" μια προβληματικη συμπεριφορα χωρις να φταιει ο ιδιος αλλα η "ασθενεια", αλλα δεν μπορει να κρατησει καποιον για σχεση κοντα του, γιατι που να βρει καποιον να θελει να μπλεξει με μια σοβαρη χρονια ασθενεια; κι επιπλεον να θελει παιδια, κι η ασθενεια να ειναι κληρονομικη; δεν ειναι κατι που προσθετει ποντους, σε καμια περιπτωση..

    δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν ανθρωποι που σκαρφιζονται αρρωστιες για να κρατησουν ανθρωπους σε ερωτικες σχεσεις, αμφιβαλλω για το οτι τα καταφερνουν...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το οτι δεν τον βλεπει να παιρνει χαπια, πιο πιθανα σημαινει οτι σταματησε την αγωγη του, ποσο μαλλον επειδη εχει και τις παρορμητικες συμπεριφορες που συνηγορει σε αυτο. δεν προκυπτει απο καπου οτι δεν παιρνει τα χαπια επειδη δεν ειναι αρρωστος...

    και ναι, με μια ασθενεια ψευτικη, μπορει να δικαιολογησει πιο "ανωδυνα" μια προβληματικη συμπεριφορα χωρις να φταιει ο ιδιος αλλα η "ασθενεια", αλλα δεν μπορει να κρατησει καποιον για σχεση κοντα του, γιατι που να βρει καποιον να θελει να μπλεξει με μια σοβαρη χρονια ασθενεια; κι επιπλεον να θελει παιδια, κι η ασθενεια να ειναι κληρονομικη; δεν ειναι κατι που προσθετει ποντους, σε καμια περιπτωση..

    δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν ανθρωποι που σκαρφιζονται αρρωστιες για να κρατησουν ανθρωπους σε ερωτικες σχεσεις, αμφιβαλλω για το οτι τα καταφερνουν...
    Μα δες και τι λέει πιο πάνω.
    Ότι της το είπε πρόσφατα. Ότι πριν της το πει είχε μια άλλη εικόνα γιαυτον, ενώ τώρα άλλη. Το ψάχνει για να δει αν επηρεάζεται η συμπεριφορά του από αυτό.




    Μπορεί να μην ισχύει. Εγω ρίχνω κι αυτή την πιθανότητα στο τραπέζι. Ότι το σκαρφίστηκε επειδή σε είδε ότι κουράστηκες να τον νταντεύεις και να τον συντηρείς. Και από το να κάνει κάτι να σταθεί στα πόδια του και να νιώσεις και εσύ ασφάλεια, είπε αυτό, έτσι ώστε να συνεχισει αυτή την συμπεριφορά.. Και όσο πάει.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,134
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μα δες και τι λέει πιο πάνω.
    Ότι της το είπε πρόσφατα. Ότι πριν της το πει είχε μια άλλη εικόνα γιαυτον, ενώ τώρα άλλη. Το ψάχνει για να δει αν επηρεάζεται η συμπεριφορά του από αυτό.




    Μπορεί να μην ισχύει. Εγω ρίχνω κι αυτή την πιθανότητα στο τραπέζι. Ότι το σκαρφίστηκε επειδή σε είδε ότι κουράστηκες να τον νταντεύεις και να τον συντηρείς. Και από το να κάνει κάτι να σταθεί στα πόδια του και να νιώσεις και εσύ ασφάλεια, είπε αυτό, έτσι ώστε να συνεχισει αυτή την συμπεριφορά.. Και όσο πάει.
    της το ειπε προσφατα, γιατι δεν ειναι κατι που το λεει κανεις ευκολα, ακριβως επειδη τον στιγματιζει...
    το οτι εχει "αλλη εικονα", μαλλον το θεωρεις σαν πιο θετικη εικονα, αλλα η κοπελα δεν ειχε πληροφοριες περι του τι ειναι αυτο που ε χει.
    οποιος τις εχει αυτες τις πληροφοριες, δεν την θεωρει και τοσο θετικη αυτην την αποκαλυψη....

    μπορει οντως να το ειπε για τον λογο που λες, για να τρεναρει την ανοχη της δηλαδη, αλλα οχι λεγοντας ψεματα, αλλα αποκαλυπτοντας ενα μυστικο, που δεν λεγεται ευκολα αν δεν στριμωχτει καποιος...

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    @george1520 Δε μου δίνει την εντύπωση ότι σκέφτεται με αυτόν τον τρόπο. Είναι καλό παιδί και όσοι τον γνωρίζουν αυτό λένε. Δεν μου έχει πει κάποιος κακή κουβέντα γι' αυτόν. Δεν είχα δει κάτι περίεργο στη συμπεριφορά του για να καταλάβω από μόνη μου ότι έχει ψυχική ασθένεια. Δεν είναι βίαιος ή οξύθυμος. Είναι πάντα ήρεμος και ότι τον ενοχλεί ή με ενοχλεί κάτι το συζητάμε.Το μόνο που είχα παρατηρησει ήταν η τεμπελιά, το ότι κάποιες φορές έδειχνε κουρασμένος και δεν είχε διάθεση για τίποτα και οι επιπόλαιες αποφάσεις που έπαιρνε για σοβαρά θέματα. Για παράδειγμα πούλησε κάποια ακίνητα σε κοντινά του άτομα στο 1/3 της τιμής που άξιζαν. Μεγάλο μέρος των χρημάτων τα έδωσε σε φίλους του που χρωστούσε χρηματα. Και ένα ποσό που έμεινε (περίπου στα 1000€) το ξόδεψε σε βιβλία και σε ντελιβερι. Έχει κάνει και άλλες κινήσεις επιπόλαιες που εγώ για παράδειγμα δε θα τις έκανα σε καμία περίπτωση. Όταν τα συζητάμε εκ των υστέρων συμφωνεί μαζί μου ότι ήταν απερίσκεπτες οι αποφάσεις του.
    Last edited by Nina_21; 24-08-2023 at 19:02.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Ίσως είμαι υπερβολικός. Εγώ δεν θα είχα θέμα να το πω. Αν οχι στην αρχή της σχέσης, αλλά σίγουρα λίγο αργότερα. Θα ήταν μέρος του εαυτού μου και δεν θα ντρεπόμουν να το πω. Αλλά κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.
    Ας το έχει στο μυαλό της ως πιθανότητα.
    Πάντως είμαι σίγουρος ότι της το είπε τώρα για να συνεχίσει την ίδια συμπεριφορά και αυτή να συνεχίσει να την ανέχεται.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Quote Originally Posted by Nina_21 View Post
    @george1520 Δε μου δίνει την εντύπωση ότι σκέφτεται με αυτόν τον τρόπο. Είναι καλό παιδί και όσοι τον γνωρίζουν αυτό λένε. Δεν μου έχει πει κάποιος κακή κουβέντα γι' αυτόν. Δεν είχα δει κάτι περίεργο στη συμπεριφορά του για να καταλάβω από μόνη μου ότι έχει ψυχική ασθένεια. Δεν είναι βίαιος ή οξύθυμος. Είναι πάντα ήρεμος και ότι τον ενοχλεί ή με ενοχλεί κάτι το συζητάμε.Το μόνο που είχα παρατηρησει ήταν η τεμπελιά, το ότι κάποιες φορές έδειχνε κουρασμένος και δεν είχε διάθεση για τίποτα και οι επιπόλαιες αποφάσεις που έπαιρνε για σοβαρά θέματα. Για παράδειγμα πούλησε κάποια ακίνητα σε κοντινά του άτομα στο 1/3 της τιμής που άξιζαν. Μεγάλο μέρος των χρημάτων τα έδωσε φίλους του που τους χρωστούσε χρηματα. Και ένα ποσό που έμεινε (περίπου στα 1000€) το ξόδεψε σε βιβλία και σε ντελιβερι. Έχει κάνει και άλλες κινήσεις επιπόλαιες που εγώ για παράδειγμα δε θα τις έκανα σε καμία περίπτωση. Όταν τα συζητάμε εκ των υστέρων συμφωνεί μαζί μου ότι ήταν απερίσκεπτες οι αποφάσεις του.
    Μια γνώμη είπα. Πάντως να ξέρεις γιαυτό το είπε τώρα. Έτσι πιστεύω.

    Πρέπει να σκεφτείς σοβαρά αν θες να είσαι με έναν άνθρωπο που βάζει τον εαυτό του πάνω από σένα και δεν σκέφτεται ότι εσύ ζοριζεσαι και ζητάς από τους δικούς σου χρηματα. Αν θες να είσαι με έναν άνθρωπο που δεν σου παρέχει ασφάλεια. Το να ειναι κάποιος καλός άνθρωπος, δεν αρκεί πάντα.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    @george1520 Συμφωνώ ότι δεν αρκεί σε μια σχέση να είναι κάποιος μόνο καλός άνθρωπος.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Σχέση με μικρότερο άντρα
    By δελφίνι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 04-06-2022, 10:28
  2. Πώς βιώνεται μία σχέση με διπολικό/οριακό άτομο;
    By [email protected] in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 18-03-2017, 11:12
  3. Σχέση με διπολικο
    By Marilenamor in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-04-2015, 17:54
  4. σχεση με καποιον διπολικο
    By 23bian in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 04-04-2013, 18:10
  5. Η σχέση μ ένα διπολικο
    By George64 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 21-11-2012, 11:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •