Remeron+ Cipralex
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,169

    Remeron+ Cipralex

    Τους τελευταίους μήνες σηκώνομαι το πρωί με κακή διάθεση, έλλειψη ενέργειας, βαρύ κεφάλι και είμαι έτσι σχεδόν όλη μέρα. Καλυτερευω το βράδυ και εφόσον έχω κοιμηθεί λίγο το απόγευμα. Ταλαιπωρουμαι με χρόνια αγχωδη κατάθλιψη, αϋπνία και στοιχεία ocd. Παίρνω 10mg cipralex εδώ και δέκα μήνες και 15mg remeron τρία χρόνια. Έχω μπερδευτεί με την αγωγή, ένας γιατρός μου είπε να διπλασιασω το cipralex και ο άλλος να διπλασιασω το remeron. Αν θέλετε πείτε μου τη γνώμη σας, δεν την παλεύω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Τους τελευταίους μήνες σηκώνομαι το πρωί με κακή διάθεση, έλλειψη ενέργειας, βαρύ κεφάλι και είμαι έτσι σχεδόν όλη μέρα. Καλυτερευω το βράδυ και εφόσον έχω κοιμηθεί λίγο το απόγευμα. Ταλαιπωρουμαι με χρόνια αγχωδη κατάθλιψη, αϋπνία και στοιχεία ocd. Παίρνω 10mg cipralex εδώ και δέκα μήνες και 15mg remeron τρία χρόνια. Έχω μπερδευτεί με την αγωγή, ένας γιατρός μου είπε να διπλασιασω το cipralex και ο άλλος να διπλασιασω το remeron. Αν θέλετε πείτε μου τη γνώμη σας, δεν την παλεύω.
    Καλησπέρα φίλε μου.σε καταλαβαίνω απόλυτα για αυτά που περνάς, ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ.και το cipralex αλλά και το remeron δημιουργούν αυτές τις παρενέργειες.το remeron ειδικά με έκανε ζόμπι και το έφτασα μέχρι και 45mg.ειχα όλη μέρα κόπωση και είχα και παρα πολλά νεύρα.τα έκοψα και τα δύο φάρμακα,και τώρα παίρνω σε χαμηλή δόση ladose που δεν με κάνει ζόμπι,και μου δίνει ενέργεια σύν ότι μου έχει φτιάξει και τον ύπνο.γενικα έχω πάρει σχεδόν όλα τα αντικαταθλιπτικά και νομίζω το μόνο που έχω πάρει που είναι ανεκτό για μένα είναι το ladose.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,296
    Φίλε Νιλς,και εγώ τα ίδια...Παίρνω ρεμερόν 2χ15μγ,σεροξατ 10μγ και Μινιτραν 4-25 και όλη μέρα σέρνομαι...Βγαίνω βόλτα και το κάνω σαν αγγαρεία...Πάω επίσκεψη στα αδέλφια μου και δεν βλέπω την ωρα να γυρίσω σπίτι.
    Σίγουρα δεν είμαι στον πάτο,δηλαδή μπορώ και τρώω και κοιμάμαι, το οποίο δεν είναι δεδομένο για μένα,αλλά δεν μπορώ να είμαι λειτουργικός και φυσιολογικός με αυτην την αγωγή.
    Παλιά που έπαιρνα μινιτράν και λαντόζ μόνο,νομίζω ήμουν καλύτερα...Δεν ξέρω.
    Εσυ ντάμιεν πότε παίρνεις το λαντόζ?το βράδυ?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Φίλε Νιλς,και εγώ τα ίδια...Παίρνω ρεμερόν 2χ15μγ,σεροξατ 10μγ και Μινιτραν 4-25 και όλη μέρα σέρνομαι...Βγαίνω βόλτα και το κάνω σαν αγγαρεία...Πάω επίσκεψη στα αδέλφια μου και δεν βλέπω την ωρα να γυρίσω σπίτι.
    Σίγουρα δεν είμαι στον πάτο,δηλαδή μπορώ και τρώω και κοιμάμαι, το οποίο δεν είναι δεδομένο για μένα,αλλά δεν μπορώ να είμαι λειτουργικός και φυσιολογικός με αυτην την αγωγή.
    Παλιά που έπαιρνα μινιτράν και λαντόζ μόνο,νομίζω ήμουν καλύτερα...Δεν ξέρω.
    Εσυ ντάμιεν πότε παίρνεις το λαντόζ?το βράδυ?
    Καλησπέρα φίλε μου.πρωι το παίρνω.εχω φτάσει παλαιότερα και μέχρι 60mg την μέρα.λενε πώς 60 mg πιάνει και την βουλιμία.ειναι αρκετά ανεκτό φάρμακο σε σχέση με όλα τα άλλα που έχω πάρει.για παράδειγμα το seroxat θεωρείται το καλύτερο φάρμακο για κρίσεις πανικού και ιψδ,αλλά οι παρενέργειες του είναι απίστευτες.για να έχει αποτέλεσμα στην ιψδ θέλει τουλάχιστον 40mg που εμένα προσωπικά μου δημιούργησαν ανοργασμια,και εννοείται μετά από αυτό διέκοψα το φάρμακο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,169
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Καλησπέρα φίλε μου.σε καταλαβαίνω απόλυτα για αυτά που περνάς, ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ.και το cipralex αλλά και το remeron δημιουργούν αυτές τις παρενέργειες.το remeron ειδικά με έκανε ζόμπι και το έφτασα μέχρι και 45mg.ειχα όλη μέρα κόπωση και είχα και παρα πολλά νεύρα.τα έκοψα και τα δύο φάρμακα,και τώρα παίρνω σε χαμηλή δόση ladose που δεν με κάνει ζόμπι,και μου δίνει ενέργεια σύν ότι μου έχει φτιάξει και τον ύπνο.γενικα έχω πάρει σχεδόν όλα τα αντικαταθλιπτικά και νομίζω το μόνο που έχω πάρει που είναι ανεκτό για μένα είναι το ladose.
    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Το ladose ήταν μια από τις επιλογές που μου είχε δώσει ο γιατρός μου αλλά αυτός προτιμούσε το cipralex. Δεν ήξερα ότι βοηθάει και στον ύπνο. Νόμιζα ότι είναι ίδιο με το cipralex με μόνη διαφορά ότι σε κινητοποιεί πιο πολύ σε σχέση με το cipralex που σε κάνει φλατ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,169
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Φίλε Νιλς,και εγώ τα ίδια...Παίρνω ρεμερόν 2χ15μγ,σεροξατ 10μγ και Μινιτραν 4-25 και όλη μέρα σέρνομαι...Βγαίνω βόλτα και το κάνω σαν αγγαρεία...Πάω επίσκεψη στα αδέλφια μου και δεν βλέπω την ωρα να γυρίσω σπίτι.
    Σίγουρα δεν είμαι στον πάτο,δηλαδή μπορώ και τρώω και κοιμάμαι, το οποίο δεν είναι δεδομένο για μένα,αλλά δεν μπορώ να είμαι λειτουργικός και φυσιολογικός με αυτην την αγωγή.
    Παλιά που έπαιρνα μινιτράν και λαντόζ μόνο,νομίζω ήμουν καλύτερα...Δεν ξέρω.
    Εσυ ντάμιεν πότε παίρνεις το λαντόζ?το βράδυ?
    Θυμάμαι που το έχουμε ξανασυζητήσει. Τότε ήμουν καλύτερα, τελευταία δυσκολεύομαι να είμαι λειτουργικός στη δουλειά. Είναι εμφανές ότι δεν είμαι καλά και πλέον δεν θέλω να προσποιουμαι, δεν μου κάνει καλό. Εγώ μετά τη δουλειά δύσκολα θα βγω από το σπίτι. Και στη δουλειά πάω καθυστερημένα, σερνομαι όπως λες κι εσύ. Πρέπει να βρούμε μια ισορροπία, δεν λέω να τα κόψουμε μαχαίρι αλλά θέλει μάλλον μια άλλη ρύθμιση η αγωγή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    326
    Niels πιστεύω το remeron το κάνει αυτό, σύμφωνα πάντα με τη δική μου εμπειρία.
    Ρε συ δοκίμασε κάτι δες το σαν συμπληρωματική θεραπεία.
    Γράψου σε ένα γυμναστήριο και κάνε αερόβια κυρίως αλλά και λίγα μηχανήματα με αντιστάσεις, εμένα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ και αν δεν πηγαίνω νοιώθω ότι έχω χάσει τη δόση μου , βάλε και ακουστικά να ακούς τις μουσικές σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,169
    Δεν μου αρέσει το γυμναστήριο ούτε σαν περιβάλλον ούτε σαν παροχή υπηρεσιών. Έχω ευαισθησία στους μυοσκελετικους πόνους και όταν είχα δοκιμάσει παλιότερα, πριν από δέκα χρόνια, είχα τραυματισμούς και στη μέση και μυϊκά. Πλέον κάνω πιλάτες ατομικό σε φυσικοθεραπευτηριο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, με έχει βοηθήσει και σωματικά και ψυχολογικά. Απλά τελευταία το πρωί αισθάνομαι σαν μαστουρωμενος, ούτε γρήγορα μπορώ να περπατήσω, ούτε να δουλέψω με καλό ρυθμο, έχω κακή διάθεση. Μείωσα το cipralex στα 5mg τις 3 τελευταίες μέρες και αισθάνομαι καλύτερα. Θα δείξει. Είχα και παλιότερα προβλήματα με αυτό το φάρμακο, με δυσκολεύουν οι παρενέργειες του, ίσως να μην μου ταιριάζει. Το ρεμερον νομίζω το έχω συνηθίσει, 15mg εδώ και τρία χρόνια και παλιότερα το έπαιρνα για δεκαετία. Ήμουν και στο χωριό με τους γονείς δύο βδομάδες και τώρα που γύρισα Αθήνα δυσκολευτηκα τις πρώτες μέρες να συνηθίσω την αλλαγή, ίσως και επειδή εδώ μένω μόνος. Πρέπει να βγαίνω έξω πιο συχνά. Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,169
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Niels πιστεύω το remeron το κάνει αυτό, σύμφωνα πάντα με τη δική μου εμπειρία.
    Ρε συ δοκίμασε κάτι δες το σαν συμπληρωματική θεραπεία.
    Γράψου σε ένα γυμναστήριο και κάνε αερόβια κυρίως αλλά και λίγα μηχανήματα με αντιστάσεις, εμένα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ και αν δεν πηγαίνω νοιώθω ότι έχω χάσει τη δόση μου , βάλε και ακουστικά να ακούς τις μουσικές σου.
    Τελικά Kriti 28 ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να αισθάνομαι υποτονικός επειδή το ρεμερον μου ρίχνει την πίεση. Με το ζόρι 10 η μεγάλη, 6 η μικρή. Τι να πω... να συνεχίσω όπως πριν με 15mg remeron, 10 cipralex και θα το δούμε πώς θα πάει στην πορεία μου είπε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    326
    Εγώ με το remeron παραλίγο να λιποθυμισω την τελευταία φορά...δεν ξέρω, το cipralex μου δημιουργεί θέμα στον ύπνο όπως έγραψα και δεν τελειώνω με τίποτα...συγγενείς χρησιμοποιεί το brintellix στα 10 MG και μου λέει ότι δεν έχει κανένα θέμα στη libido και εκσπερματωση...αλλά θέλει πολύ καιρό για να δράσει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,169
    Ξέρω μωρέ, έχουμε μπλέξει. Συζήτησε το με τον γιατρό σου. Πάνω από δίμηνο δηλαδή;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    326
    Μπορεί και παραπάνω από δίμηνο γιατί θυμάμαι και παραπονιοταν πολύ καιρό ότι δεν του έκανε τπτ...μετά όμως τον έφτιαξε καλά, μπορεί να έπαιρνε τότε μεγαλύτερη δόση, τώρα είναι στα 10

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2024
    Posts
    3

    reply

    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Τους τελευταίους μήνες σηκώνομαι το πρωί με κακή διάθεση, έλλειψη ενέργειας, βαρύ κεφάλι και είμαι έτσι σχεδόν όλη μέρα. Καλυτερευω το βράδυ και εφόσον έχω κοιμηθεί λίγο το απόγευμα. Ταλαιπωρουμαι με χρόνια αγχωδη κατάθλιψη, αϋπνία και στοιχεία ocd. Παίρνω 10mg cipralex εδώ και δέκα μήνες και 15mg remeron τρία χρόνια. Έχω μπερδευτεί με την αγωγή, ένας γιατρός μου είπε να διπλασιασω το cipralex και ο άλλος να διπλασιασω το remeron. Αν θέλετε πείτε μου τη γνώμη σας, δεν την παλεύω.
    I'm sorry to hear you're facing these issues. It's important to follow your doctor's advice and discuss further with healthcare professionals to choose the best course of action.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,169
    Εντάξει Kate.

Similar Threads

  1. Remeron
    By teatree in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 18
    Last Post: 07-09-2020, 11:29
  2. remeron
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 09:54
  3. remeron
    By iremia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 23-10-2011, 22:19
  4. REMERON
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-2008, 14:09
  5. remeron
    By marirena in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 07-10-2008, 23:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •