Πεθερά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Πεθερά

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    6

    Πεθερά

    Με τον άντρα μου είμαστε 5 χρόνια μαζί και σχεδόν 2 μήνες παντρεμένοι. Το πρόβλημα είναι η συμπεριφορά της μαμας του και η συμπεριφορά του άντρα μου προς αυτή .
    Είναι 62 χρόνων , ζει σε επαρχία και έχει χάσει τον άντρα της το 2007 σε ατύχημα , επομένως αναγκάστηκε να μεγαλώσει μόνη της τα 5 παιδιά της . Δούλευε μέχρι το 2018 ως καθαριστήρια ενώ παράλληλα είχε αγοράσει και ένα σπίτι με την αποζημιώσεις από τον θάνατο του άντρα της και πλήρωνε την δόση μόνη της. Από το 2018 σταμάτησε να δουλεύει με αποτέλεσμα να μην έχει κανένα εισόδημα και να την συντηρούν εξ ολοκλήρου τα παιδιά της πληρώνοντας τα πάντα από γιατρούς φάρμακα σουπερμάρκετ δόση στην τράπεζα κλπ Να σημειώσω ωστόσο πως δεν είναι ανήμπορη , σίγουρα ταλαιπωρημένη αλλά μπορεί να βρει κάτι να ασχολείται να βγάζει ένα μικρό ποσό . Όμως αυτό που έχει περάσει στα παιδιά της τα οποία χειραγωγεί και εκμεταλλεύεται είναι πως δεν μπορεί καθόλου ενώ ζητα και απαιτεί να την πηγαίνουν σε γιατρούς , βόλτες στο σόι της , πάει για μπάνιο στη θάλασσα κλπ
    Τα τελευταία δύο χρόνια έχει γέννηει η αδερφή του Άντρα μου η οποία μένει ακριβώς κάτω από εμάς (μένουμε Αθήνα ενώ η πεθερά επαρχία μόνη της) και βρίσκει αφορμή το να την βοηθήσει με αποτέλεσμα να έρχεται συνέχεια και να κάθεται πάνω από μήνα . Όλο αυτό όμως μας κάνει να τσακωνόμαστε συνέχεια με τον άντρα μου γιατί παρεμβαίνει συνέχεια σε διάφορα πράγματα ενω όταν του λέω οτιδήποτε συνέχεια την δικαιολογεί και δε μπορεί να της βάλει όρια γιατί την λυπάται και νιώθει υποχρέωση απέναντι της να κάνει τα πάντα γιαυτη. Όλο αυτό με πιέζει πολύ ψυχολογικά, νιώθω μονίμως ένα βάρος , ότι θέλει να ζει μέσα από τις ζωές των παιδιών της , δεν έχει παρέες , με τα παιδιά της μιλάει 3-4 φορές την μέρα θέλοντας να μάθει τα πάντα , σαν ζευγάρι εμείς πληρώνουμε 160€ τον μήνα για το σπίτι, πολλές φορές όμως δίνοντας και παραπάνω για γιατρούς και ότι άλλο ζητήσει. Σέβομαι ότι είναι η μαμά του άντρα μου αλλά θεωρώ ότι όλο αυτό δεν είναι υγιές για κανέναν και δεν μπορώ να το διαχειριστω.
    Επίσης , λίγες μέρες πριν τον γάμο μπροστά μου έλεγε ότι της κακοφαινεται που θα παντρευτεί ο γιος της, ότι ήθελε να να είναι ψέματα όλο αυτό και ενώ τον ανέφερα στον άντρα μου δεν της είπε τίποτα .
    Όλη αυτή η κατάσταση μου βγάζει έναν εαυτό πολύ επιθετικό απέναντι της γιατί βλέπω μόνο εκμετάλλευση, ενώ παράλληλα ξενερώνω και βλέπω ότι δεν είμαι και σωστή απέναντι στον άντρα μου ,γίνομαι πιο απόμακρη όσο αυτό συνεχίζεται.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,863
    Quote Originally Posted by alexroum View Post
    Με τον άντρα μου είμαστε 5 χρόνια μαζί και σχεδόν 2 μήνες παντρεμένοι. Το πρόβλημα είναι η συμπεριφορά της μαμας του και η συμπεριφορά του άντρα μου προς αυτή .
    Είναι 62 χρόνων , ζει σε επαρχία και έχει χάσει τον άντρα της το 2007 σε ατύχημα , επομένως αναγκάστηκε να μεγαλώσει μόνη της τα 5 παιδιά της . Δούλευε μέχρι το 2018 ως καθαριστήρια ενώ παράλληλα είχε αγοράσει και ένα σπίτι με την αποζημιώσεις από τον θάνατο του άντρα της και πλήρωνε την δόση μόνη της. Από το 2018 σταμάτησε να δουλεύει με αποτέλεσμα να μην έχει κανένα εισόδημα και να την συντηρούν εξ ολοκλήρου τα παιδιά της πληρώνοντας τα πάντα από γιατρούς φάρμακα σουπερμάρκετ δόση στην τράπεζα κλπ Να σημειώσω ωστόσο πως δεν είναι ανήμπορη , σίγουρα ταλαιπωρημένη αλλά μπορεί να βρει κάτι να ασχολείται να βγάζει ένα μικρό ποσό . Όμως αυτό που έχει περάσει στα παιδιά της τα οποία χειραγωγεί και εκμεταλλεύεται είναι πως δεν μπορεί καθόλου ενώ ζητα και απαιτεί να την πηγαίνουν σε γιατρούς , βόλτες στο σόι της , πάει για μπάνιο στη θάλασσα κλπ
    Τα τελευταία δύο χρόνια έχει γέννηει η αδερφή του Άντρα μου η οποία μένει ακριβώς κάτω από εμάς (μένουμε Αθήνα ενώ η πεθερά επαρχία μόνη της) και βρίσκει αφορμή το να την βοηθήσει με αποτέλεσμα να έρχεται συνέχεια και να κάθεται πάνω από μήνα . Όλο αυτό όμως μας κάνει να τσακωνόμαστε συνέχεια με τον άντρα μου γιατί παρεμβαίνει συνέχεια σε διάφορα πράγματα ενω όταν του λέω οτιδήποτε συνέχεια την δικαιολογεί και δε μπορεί να της βάλει όρια γιατί την λυπάται και νιώθει υποχρέωση απέναντι της να κάνει τα πάντα γιαυτη. Όλο αυτό με πιέζει πολύ ψυχολογικά, νιώθω μονίμως ένα βάρος , ότι θέλει να ζει μέσα από τις ζωές των παιδιών της , δεν έχει παρέες , με τα παιδιά της μιλάει 3-4 φορές την μέρα θέλοντας να μάθει τα πάντα , σαν ζευγάρι εμείς πληρώνουμε 160€ τον μήνα για το σπίτι, πολλές φορές όμως δίνοντας και παραπάνω για γιατρούς και ότι άλλο ζητήσει. Σέβομαι ότι είναι η μαμά του άντρα μου αλλά θεωρώ ότι όλο αυτό δεν είναι υγιές για κανέναν και δεν μπορώ να το διαχειριστω.
    Επίσης , λίγες μέρες πριν τον γάμο μπροστά μου έλεγε ότι της κακοφαινεται που θα παντρευτεί ο γιος της, ότι ήθελε να να είναι ψέματα όλο αυτό και ενώ τον ανέφερα στον άντρα μου δεν της είπε τίποτα .
    Όλη αυτή η κατάσταση μου βγάζει έναν εαυτό πολύ επιθετικό απέναντι της γιατί βλέπω μόνο εκμετάλλευση, ενώ παράλληλα ξενερώνω και βλέπω ότι δεν είμαι και σωστή απέναντι στον άντρα μου ,γίνομαι πιο απόμακρη όσο αυτό συνεχίζεται.
    ειστε πολλα χρονια μαζι, ωστε να εχεις αντιληφθει ακριβως το τι συμβαινει στην οικογενεια του.
    γιατι προχωρησες σε γαμο αν δεν σου αρεσαν ολα αυτα και πριν τα λυσετε; με τον ανδρα σου επρεπε να τα λυσετε, οχι με την πεθερα.
    η πεθερα κανει αυτα που την αφηνουν τα παιδια της να κανει.
    επομενως, ο ανδρας σου και μονο φταιει οταν ξεπερναει τα ορια.
    απο ολα αυτα το πιο τραγικο μου φανηκε που εκλαιγε τον γαμο σας μπροστα σου..
    κλασσικη ελληνιδα μανα που νομιζει οτι αυτη εχει παντρευτει τον γυιο της...
    τα υπολοιπα τα κανει γιατι το θελει ο ανδρας σου.
    μαζι του συζητα τα.
    στο μονο που σε βρισκω φαουλ ειναι που παραπονιεσαι που δεν εχει προσωπικη ζωη και φιλους.
    που να την βρει την προσωπικη ζωη αν μεγαλωσε μονη 5 παιδια (!!!) καθαριζοντας σκαλες; με ποιον να γινει φιλη; με τις κυριες που τους καθαριζε; και ποια ωρα με τοσες δουλειες και στο σπιτι;;;
    οτι σκιστηκε γι αυτους ειναι δεδομενο. το αν εχει ξεπερασει πλεον την ισορροπια και θελει τωρα να την νταντευουν και να την πληρωνουν στα παντα, ειναι αλλη ιστορια και παντως θεμα των παιδιων της , οχι δικο σου...
    δικο σου θεμα ηταν να διαχωρισεις την θεση σου και να παρεις τις αποφασεις σου πριν τον παντρευτεις. οχι να γκρινιαζεις...

    σε περιπτωση που 5 χρονια δεν ειχες κανενα προβλημα και ολα τα ανακαλυψες τους 2 μηνες που ειστε παντρεμενοι, κανε μια συζητηση με τον ανδρα σου κι αν δεν ανταποκριθει, παρε τις αποφασεις σου αν θα συνεχισεις η οχι αυτον τον γαμο. τωρα, πριν κανετε παιδια...
    αν ομως τα ηξερες, δεν σου φταιει καμια πεθερα...

    υ.γ. στα οικονομικα πως ειστε; δουλευεις κι εσυ ή εχεις δικα σου εισοδηματα, ή ζειτε απο τα λεφτα του ανδρα σου;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    6
    Στην αρχή όχι , δεν το έδειχνε ή δεν το έβλεπα εγώ δεν ξέρω. Έχω προβληματιστεί πολύ η αλήθεια είναι γιατί δεν ξέρω πως θα το διαχειριστώ, νιώθω ότι μονίμως μας θεωρεί υποχρεωμένους για όλα αυτά και ότι κουβαλάμε ένα βάρος αφού δεν είναι ανεξάρτητη. Όσον αφορά τις παρέες δεν εννοούσα να βρει όσο μεγάλωνε τα παιδιά της , αλλά πλέον όλα τα παιδιά της είναι παντρεμένα με παιδιά και έχουν τις οικογένειες τους . Θα μπορούσε με μια γειτόνισσα έστω να πιει ένα καφέ να ξεφύγει λίγο . Με τον άντρα μου κάνουμε συνέχεια συζητήσεις , η αλήθεια είναι ότι αρκετά πράγματα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο αλλά θέλει πολύ δουλειά ακόμα και κυρίως από την μεριά του.
    Καταλαβαίνω ότι έχω μερίδιο ευθύνης ως προς τον γάμο , αλλα δεν έχω κανένα άλλο παράπονο από τον άντρα μου ούτε προστριβές παρά μόνο αυτό . Έχω φτάσει σε σημείο να μην θέλω να πάω στο χωριό της πεθεράς γιατί ξέρω ότι θα έχει ετοιμάσει τον σάκο της να την πάρουμε Αθήνα. Όπως και με το θέμα παιδιών , έχω ξεκαθαρίσει ήδη ότι δεν την θέλω μέσα στο σπίτι να έρχεται να κάθεται με τους μήνες με την δικαιολογία να βοηθήσει, με τον άντρα μου να λέει ότι όταν έρθει αυτή η ώρα θα τα βρούμε , σπίτι μας είναι ότι αποφασίζουμε εμείς θα γίνει . Τι να πω , θα δείξει

    Οικονομικά δουλεύουμε και οι δύο , με μέσο όρο ο καθένας 1000€ μισθό .. αλλά έχουμε και εμείς τα έξοδα μας ενοίκια αυτοκίνητο κλπ
    Το μήνα δίνουμε 600€ στη δόση της πεθεράς και το ενοίκιο μας δηλαδή

    Εννοείται πως το όλο θέμα αφορά τα παιδιά της και μόνο , αλλά τα παιδιά έχουν οικογένειες και παίρνει και αυτούς η μπάλα κατά συνέπεια και εμένα όπως και όλες τις νύφες / γαμπρούς , γιατί το οικονομικό αφορά όλους μας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,863
    σαφως και σας αφορα ολους, αλλα ηταν μια γνωστη κατασταση, αν οχι το ποσο φορτικη ειναι, το θεμα το οικονομικο ηταν γνωστο...
    και βεβαια , αφου δουλεύετε μαζι και παιρνετε σχεδον τα ιδια, πληρωνεις κι εσυ για την πεθερα, γιατι αν υποθεσουμε οτι δινει μονο ο ανδρας σου λεφτα, τοτε δινει ολο του τον μισθο. αυτος πως ζει; με 200 ευρω; με τα δικα σου ζειτε κι οι δυο...
    αναλογως το ποσο σε πιεζει το θεμα, μπορεις να κανεις σαφες στον ανδρα σου το ποσο σοβαρο ειναι για σενα και να μην αρκεστεις σε δηλωσεις αοριστες τυπου "θα δουμε, θα τα βρουμε" , αλλα να ξεκαθαρισετε πιο συγκεκριμενα το τι θα γινεται...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    6
    Το γνωρίζω , και έχουμε δώσει ένα χρονικό περιθώριο μήπως φτιάξουν τα πράγματα αλλιώς θα απευθυνθούμε σε κάποιον ειδικό σίγουρα . ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σου και τις συμβουλές, κάποιες φορές χρειάζεται η γνώμη τρίτων γιατί δεν βλέπουμε ξεκάθαρα είτε το σωστό είτε το λάθος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,126
    Η πεθερά σου δεν λαμβάνει σύνταξη χηρείας;

    Ο άντρας σου θα πρέπει να θέσει τα όρια. Το πρόβλημα είναι το πως την αντιμετωπίζει αυτός.
    Η πεθερά σου δεν πάει εκκλησία, μπακάλικο.. Κάπου που να βλέπει κόσμο έτσι ώστε να κάνει γνωριμίες; Να βρει φίλους; Είναι κρίμα και για την ίδια που δεν έχει ένα δικό της άνθρωπο να μιλήσει, να πιει ένα καφέ.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    6
    Παίρνει ναι 80€... εκκλησία πάει εννοείται αλλά σπάνια μόνη της, ή την πάει κάποιο από τα παιδιά της ή πάει με τα εγγόνια της .. γενικά η εκκλησία και τα μοναστήρια είναι ο χώρος που θα ήθελε να βρίσκεται 24 ώρες την μέρα.. ωστόσο δεν προσπαθεί να κοινωνικοποιηθεί παραπάνω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,126
    Quote Originally Posted by alexroum View Post
    Παίρνει ναι 80€... εκκλησία πάει εννοείται αλλά σπάνια μόνη της, ή την πάει κάποιο από τα παιδιά της ή πάει με τα εγγόνια της .. γενικά η εκκλησία και τα μοναστήρια είναι ο χώρος που θα ήθελε να βρίσκεται 24 ώρες την μέρα.. ωστόσο δεν προσπαθεί να κοινωνικοποιηθεί παραπάνω
    Μα μόνο τόσα; Εμάς εδώ Κύπρο είναι περισσότερα.
    Οι γονείς των φίλων σας; Να βγείτε μια μέρα εσείς με την μητέρα του και οι φίλοι σας με τους γονείς τους.. Μπορεί να ταιριάξει με κάποιον.
    Πάντως πρέπει να κάνεις μια σοβαρή συζήτηση με τον άντρα σου για να βάλει όρια. Δεν απορρίπτει την μάνα του έτσι, απλά της ζητάει με αυτόν τον τρόπο να σεβαστεί. Μπορεί μέσα από συζήτηση να καταλάβει και η ίδια πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό. Αν δεν της το πει κάποιος πως θα το καταλάβει;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    6
    Ναι δυστυχώς μόνο τόσα .. ο άντρας μου προφανώς επειδή της έχει αδυναμία δεν έχει τα κοτσια να της πει τα πράγματα όπως είναι και της το φέρνει απέξω απέξω οπότε έχουν συζητήσει, πράγμα που η ίδια δεν καταλαβαίνει ... Φοβάται μην την στεναχωρήσει και μετά νιώθει τύψεις και ενοχές

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,126
    Quote Originally Posted by alexroum View Post
    Ναι δυστυχώς μόνο τόσα .. ο άντρας μου προφανώς επειδή της έχει αδυναμία δεν έχει τα κοτσια να της πει τα πράγματα όπως είναι και της το φέρνει απέξω απέξω οπότε έχουν συζητήσει, πράγμα που η ίδια δεν καταλαβαίνει ... Φοβάται μην την στεναχωρήσει και μετά νιώθει τύψεις και ενοχές
    Πιστεύω μια μάνα θέλει το καλύτερο για το παιδί της. Ε αν η συζήτηση γίνει με όμορφο τρόπο θα καταλάβει. Αλλά μάλλον ο άντρας σου δεν έχει κάποιο θέμα μαζί της.
    Η αδελφή του άντρα σου τι λέει; Ο άντρας της;
    Last edited by george1520; 24-08-2023 at 14:05.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,863
    Quote Originally Posted by alexroum View Post
    Παίρνει ναι 80€... εκκλησία πάει εννοείται αλλά σπάνια μόνη της, ή την πάει κάποιο από τα παιδιά της ή πάει με τα εγγόνια της .. γενικά η εκκλησία και τα μοναστήρια είναι ο χώρος που θα ήθελε να βρίσκεται 24 ώρες την μέρα.. ωστόσο δεν προσπαθεί να κοινωνικοποιηθεί παραπάνω
    χωρις καμια πλακα, αυτο θα ηταν μια πολυ ωραια λυση και θα σας ελυνε και το οικονομικο προβλημα, γιατι ακομα και να δεχτει ο ανδρας σου να της βαλει καποια ορια σε θεματα συμπεριφορας, το οικονομικο δεν βλεπω αλλον τροπο να το ξεφορτωθειτε..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    6
    Γενικά κα η άλλη νύφη μου έχει θέματα με την πεθερά , με την αδερφή του Άντρα μου δεν το έχουμε συζητήσει και δεν με νοιάζει τι κάνει σπίτι της , μιας και είναι μάνα της και δεν μπορεί να καταλάβει εξ ολοκλήρου.

    Ωστόσο, παρατηρώ τελείως διαφορετική συμπεριφορά με τις 3 κόρες της και άλλη με τα δύο αγόρια της . Θέλω να πω ότι δείχνει περισσότερο προσκολλημένη σε αυτά . Ίσως έχει να κάνει και με το ότι έχει χάσει τον άντρα της και νιώθει ότι βρίσκει αυτό που έχασε στα αγόρια . Με τα κορίτσια , δεν είναι έτσι . Γενικά έχει και την παλιά αντίληψη, η γυναίκα είναι για το σπίτι , νοικοκυρά και έχει τον άντρα που κάνει κουμάντο οπότε και λόγω των γαμπρων ίσως να μην επεμβαίνει τόσο

    Το θέμα εκκλησία το έχω σκεφτεί αλλά αν δεν πει κάτι μόνη της δεν μπορώ να επέμβω

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    2
    Είσαι σίγουρη ότι συνεισφέρουν και τα 5 παιδιά εξίσου ή παίρνει λεφτά από τα αγόρια για να βοηθάει τις κόρες;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    θα ειμαι αμειλικτος . σε ολο το θεμα σου μας αναφερεις για την οικονομικη στηριξη που παρεχουν στην μητερα τους , την πηγαινουν σε γιατρους και γενικα οτι τα παιδια της ειναι βοηθητικα αρκετα λογω καταστασεων κλπ ....αληθεια περιεγραψε μας την σχεση σου με τον αντρα σου και την σχεση σου με την πεθερα σου . γνωριζεις απο την αρχη οταν μπηκες σε σχεση μαζι του , οτι αυτη η μητερα εργαζοταν σκληρα να μεγαλωσει 5 παιδια . και τωρα ζητας στα 62 της με μια τεραστια πορεια , σκληροτητα , να συνεχιζει να δουλευει μην σου στερησει το κομμωτηριο και τα νυχια ? πες μας το εισοδημα σου και το εισοδημα του αντρα σου ! προσωπικα εγω αν μου τα ελεγες ολα αυτα θα σε ειχα χωρισει ! (λεφτα , λεφτα , λεφτα )

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,863
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    θα ειμαι αμειλικτος . σε ολο το θεμα σου μας αναφερεις για την οικονομικη στηριξη που παρεχουν στην μητερα τους , την πηγαινουν σε γιατρους και γενικα οτι τα παιδια της ειναι βοηθητικα αρκετα λογω καταστασεων κλπ ....αληθεια περιεγραψε μας την σχεση σου με τον αντρα σου και την σχεση σου με την πεθερα σου . γνωριζεις απο την αρχη οταν μπηκες σε σχεση μαζι του , οτι αυτη η μητερα εργαζοταν σκληρα να μεγαλωσει 5 παιδια . και τωρα ζητας στα 62 της με μια τεραστια πορεια , σκληροτητα , να συνεχιζει να δουλευει μην σου στερησει το κομμωτηριο και τα νυχια ? πες μας το εισοδημα σου και το εισοδημα του αντρα σου ! προσωπικα εγω αν μου τα ελεγες ολα αυτα θα σε ειχα χωρισει ! (λεφτα , λεφτα , λεφτα )
    για τα εισοδηματα τους, ειπε οτι εργαζονται και οι δυο και βγαζουν περιπου τα ιδια. απο εναν μικρο μισθο.
    δηλαδη, πληρωνει κι εκεινη για την πεθερα. δεν πληρωνει μονος του.
    αλλο να δινει "μια βοηθεια", κι αλλο ενω δεν ειναι ανημπορη, ουτε ηλικιωμενη (62 ειναι, δεν εχει κινητικα προβληματα), να τους εχει κανει ταξιτζηδες να την πηγαινουν στους γιατρους και βολτες. δεν μπορει να παει μονη της στους γιατρους; μεχρι τωρα εργαζοταν και θα μπορουσε και να συνεχισει αν ηθελε.
    επισης, ειναι βασικο αυτο που ρωταει ο απο πανω.
    5 παιδια εχει η γυναικα. εχουν αναλαβει εξ ισου τα οικονομικα βαρη; ποσα πρεπει να δινουν πια για να συντηρηθει μια γυναικα μονη της; πληρωνουν και οι αλλοι, ή βρηκαν το κοροιδο και τα πληρωνει ολα το ζευγος;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κακια πεθερά
    By Ποντικακι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 18-02-2022, 02:14
  2. Κακιά πεθερά
    By maria pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 22-09-2016, 18:08
  3. προβλημα με ''πεθερα''
    By Anna Mar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 01-07-2016, 17:30
  4. Εμμονή (;) με την πεθερά
    By Lena33 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2016, 11:02
  5. ΑΙΩΝΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ-ΠΕΘΕΡΑ
    By evalex in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 08-11-2015, 11:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •