Ενα βήμα πριν τον χωρισμό?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    5

    Ενα βήμα πριν τον χωρισμό?

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!!!
    Θα ήθελα βοήθεια απο εσάς κι από τις εμπειρίες που έχετε.
    Είμαι 31 χρονών και έχω σχέση με έναν άνθρωπο εδώ και δύο χρόνια, το τελευταίο διάστημα τα πράγματα έχουν πάρει άσχημη τροπή και δεν ξέρω τι να κάνω για να βγω απο αυτό το αδιέξοδο, για να σωθεί αυτή η σχέση.
    Με τον συντροφό μου έχουμε δυο μήνες να έρθουμε σε ερωτική επάφη , εντάξει η συχνότητα είχε μειωθεί το τελευτάιο 5 μηνο αλλά δεν είχε φτάσει ποτέ σε αυτό το σημείο.Στην αρχή νόμιζα πως ήταν κάποια προβλήματα που περνούσε και περνάει αλλά τελικά έπεσα εξω, πριν μια βδομάδα περίπου με δική του πρωτοβουλία συζητήσαμε αυτό το θέμα.
    Αυτο που μου είπε είναι ότι δεν φταίνε τα προβλήματα του, ότι ούτε φταίω εγω για κάτι απλά δεν έχει ερωτική διάθεση.
    Του είπα να τσεκάρει τον εαυτό του, να δει αν μπορεί να τον ελκύσει σεξουαλικά μια άλλη γυναίκα, εκεινος μου ειπε πως γενικά δεν έχει όρεξη.Πρότεινα να μείνουμε για λίγο καιρό χωριστά μήπως αυτό βοηθήσει μου απάντησε πως δεν νοιώθει κάτι να τον καταπιέζει και οτι προς το παρον δε μπορεί να μου πει κάτι ξεκάθαρο κι οτι κάπου παρακάτω θα ξεκαθαρίσουν όλα.
    Πριν τρεις ημέρες ξανανοιξα το θέμα και του είπα πως μας βάζει στο περιθώρειο και πως είναι άδικο , πως θα πρέπει να δει τι φταίει και τελικά από μόνος του μου είπε πως ίσως θα ήταν καλή ιδέα να μείνουμε λίγο μακρυα ο ένας από τον άλλον.

    Σας παρακαλώ πως τα βλέπετε τα πράγματα, θεωρείτε πως η σχέση μου τελειώνει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Γιατί αυτή την ερώτηση δεν την κάνεις πρώτα σε εκείνον? όπως και νάχει θάπρεπε να την κάνετε αυτή την κουβέντα οι δυό σας. Να είσαι γενναία ο,τι κι αν συμβεί όπως και το τέλος και νασαι προετοιμασμένη γι αυτό. Αυτό που μετράει είναι να δεις άν έχεις κάπου λάθος εσύ και να προσπαθήσεις να είσαι ο καλύτερος εαυτός σου.Είναι σημαντικό να φεύγουμε με το κεφάλι ψηλά όταν στον άλλον απλά του τελειώνει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    5
    Γεια σου liberchild σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση, στο ερωτημά σου γιατι δεν κάνω αυτή την ερώτηση σε εκείνον, γιατι φοβάμαι την απάντηση!! Δεν είναι εύκολο όταν αγαπάς κάποιον να έχεις τα κότσια να ρωτήσεις.

    Εσυ θεωρείς πως τον χρονο που θελει τον πήρε για να σκεφτεί ή τελικά για να βρεί τον πιο ανώδυνο τρόπο να μου πει ότι τελειώσαμε;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Θεωρώ οτι κακώς αφήσατε τόσο διάστημα χωρις εξήγηση του γιατί δεν κάνετε έρωτα. Ναι τις απαντήσεις του είχε το χρόνο να τις έχει και τώρα θα πρέπει ο,τι προκύψει να το αντιμετωπίσεις. Νασαι προετοιμασμένη για όλα, να μη μυξοκλαίς, να μη γκρινιάζεις, κι άν κουράστηκε να τον αφήσεις να φύγει. Η δική σου ζωή πρέπει να συνεχιστεί με αυτόν ή χωρις αυτόν. Φιλάκια και να μου είσαι γενναία.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    φυσικά καλό είναι να μην αφήνουμε το χρόνο να περνά σε τέτοιες περιπτώσεις...αλλά πέρα από τις εξηγήσεις, όλο αυτό το διάστημα όταν εσύ ένιωθες την ανάγκη για σεξ, είχες δοκιμάσει να τον προσεγγίσεις ερωτικά; έκανες προσπάθειες και σε απέρριπτε ή απλά είχες αφήσει σε εκείνον την πρωτοβουλία;

    επίσης αναρωτήθηκα αν μένετε μαζί ή αν απλά βγαίνατε ραντεβού αυτό το διάστημα των 2 χρόνων. αν μένετε μαζί δεν είναι καλή ιδέα η απομάκρυνση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    μπορεί να σε έχει βαρεθεί..μπορεί και να έχει και άλλα προβλήματα στη ζωή του όμως αυτή την περίοδο
    δώσε λίγο χρόνο τώρα που θα είστε χωριστά και βλέποντας και κάνοντας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    έχει βρει άλλη και φοβάται να στο πει? μήπως παίζει κι αυτό?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    5
    Παιδιά χίλια ευχαριστώ!!! Ναι μέναμε μαζί αλλά εχθές τελικά χωρίσαμε γιατί με βλέπει φιλικά το σεξουαλικό μαζι μου του τελείωσε, έτσι μου είπε, επίσης μου είπε πως δεν έχει βρεί κάποια άλλη, θέλει αυτό το διάστημα να μείνει μόνος και ότι δε μπορεί να με δεσμευει, οτι το σπίτι του θα είναι πάντα ανοιχτό για εμένα και οτι με αγαπάει.
    Σήμερα το πρωι λοιπόν βρήκα ένα μήνυμα του στο κινητό μου, που έλεγε οτι του λείπει η παρουσία μου στο σπίτι, οτι του λειπει η αγκαλια μου, το γέλιο μου.
    Η συνήθεια βλέπετε.... όπως είπε κι ο liberchild πρέπει να φεύγουμε με το κεφάλι ψηλά!!! Κι αυτό προσπαθώ τώρα να κάνω, φυσικά με πονάει , είμαι ένα ράκος, αλλά ποτέ δεν θα χάσω την αξιοπρέπεια μου και να παρακαλάω να γυρίσει σε εμένα. Ο χρόνος είναι ο καλύτερος σύμμαχος σε αυτές τις περιπτώσεις.
    Σας ευχαριστώ όλους μέσα απο την καρδιά μου!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    5

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Ειλικρινά χαίρομαι για σένα που το αντιμετωπίζεις θαρραλέα. Ομως είναι ένα πρόβλημα αν το σεξουαλικό τελειώνει σε κάποιον απο τους δύο. Στη θέση σου θα έφευγα πρώτη. Οχι για να προλάβω τη χυλόπιττα, αλλά γιατί θα καταλάβαινα οτι το τέλος έχει έρθει εδώ και καιρό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    και τώρα τελειωσε?
    δεν θα ψάξει να βρει που ειναι το πρόβλημα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Προφανώς έχει τελειώσει απο εκείνο το δίμηνο που απείχε απο τον έρωτα. Πολλές φορές τυχαίνει να τελειώσει σε κάποιον απο τους δύο χωρίς εμφανή αιτία. Είναι ανθρώπινο.Οπότε εκεί τα μαζεύεις και πας σε άλλη παραλία.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    5
    Δεν το βλέπω εγωιστικά, ίσως να εθελοτυφλούσα liberchild
    , σου είπα κι εχθές είναι δύσκολο μέσα σου να πιστέψεις οτι κάτι που θέλεις στην ζωή σου απλά χάνεται!!Για το σεξουαλικό όμως εγω προσπάθησα να τον προσεγγίσω, αλλά κι από την άλλη δεν ήθελα να νοιώθει πίεση, καταλαβαίνεις σε τι δίλλημα βρέθηκα κι εγω!!
    Δεν ξέρω kallia, τι να σου πω; Προφανώς κουράστηκε.... κι εγω δε μπορώ να κάνω κάτι για αυτό!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by liberchild
    Προφανώς έχει τελειώσει απο εκείνο το δίμηνο που απείχε απο τον έρωτα. Πολλές φορές τυχαίνει να τελειώσει σε κάποιον απο τους δύο χωρίς εμφανή αιτία. Είναι ανθρώπινο.Οπότε εκεί τα μαζεύεις και πας σε άλλη παραλία.
    οχι πάντα. το σεξ ειναι και καθρέφτης στη σχέση. Το να μην πηγαινει καλά δεν σημαινει οτι απαραίτητα μας τελείωσε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Εδώ όμως λέμε για πλήρη αποχή και όχι για κάποια δυσλειτουργία.Που ερμηνεύεται, δεν θέλω να εχω ερωτική σχέση μαζί σου. Εχει διαφορά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •