Πρέπει να πάω και σε άλλο ψυχίατρο; ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    17

    Πρέπει να πάω και σε άλλο ψυχίατρο; ;

    Ξανά εγώ . Ξανά εδώ . Όπως είχα πει και την προηγούμενη φορά είχα υποψίες ότι έχω διπολικη που ο ψυχίατρος μου την είχε αποκλείσει . Όμως στη διάρκεια του καλοκαιριού ένιωθα τα ζολοφτ να με ανεβάζουν πολύ . Τον πήρα τηλέφωνο και μου έδωσε ένα σταθεροποιητή που δεν πήρα αποφασίζοντας να πάω σε άλλον ψυχίατρο . Έκλεισα λοιπον ραντεβού για ένα μήνα μετα και ταυτόχρονα μείωσα λίγο τα ζολοφτ έτσι ώστε να είμαι σε κίνηση μεν αλλά όχι υπερβολική .
    Χτες με πήρε η γραμματέας να μου πάει το ραντεβού δυο εβδομάδες μετα και εντελώς παρορμητικά βγήκα έξω και πηγα στο γράφειο ενός ψυχιάτρου ζητώντας να με δει και με δέχτηκε σήμερα .
    Πηγα λοιπον και είπα το ιστορικό μου και μου είπε ότι έχω διπολικη .
    Αυτό δεν ήθελες; θα μου πειτε . Όχι δεν ήταν αυτό που ήθελα . Θα ήθελα μια διάγνωση τεκμηριωμένη και ακριβής . Μια διάγνωση που θα στηριζόταν σε περισσότερα στοιχεία και όχι σε μισής ώρας συνομιλία . Έτσι βγαίνει η διάγνωση ; Δεν υπάρχουν ίσως κάποια τεστ ; Ναι οκ ξέρω ότι σε όλα τα τεστ που υπάρχουν στο Ίντερνετ δίνω πάντα τη σωστή απάντηση ώστε να βγω με διπολικη . Ταυτόχρονα όμως το ίδιο ισχύει και για πολλές άλλες διαταραχές . Είμαι χειριστική και το γνωρίζω . Και αυτός μου το επισήμανε ότι χρησιμοποιώ τους γύρω μου για την απαραίτητη δόση ντοπαμίνης . Ποσο εμπιστοσύνη να δείξω σε μια διάγνωση βασιζόμενη σε μισής ώρας εξεταση ;
    Μου έγραψε λαμικταλ και ζολοφτ . Όμως γκουγκλάρωντας βλέπω ότι το λαμικταλ είναι για την αποφύγη του καταθλιπτικού επεισοδίου συν ότι δεν είναι και τόσο ασφαλές και δεν έχει επιτυχία . Εγώ δεν έχω καταθλιπτικό επεισόδιο . Με τη βοήθεια του ζολοφτ δεν έχω κατάθλιψη . Αντιθέτως έχω υπερένταση και συμπτώματα υπομανιας αν θεωρήσουμε ότι έχω διπολικη .
    Μου είπε ότι για αυτά τα συμπτώματα φταίει ο καφές . Όμως αν δεν πιω καφέ δεν μπορώ να λειτουργήσω . Πέφτω σε λήθαργο . Κυριολεκτικά . Μου είπε να τον κόψω .
    Και το κυριότερο που με προβλημάτισε ακόμα πιο πολύ είναι ότι με έκανε να νιώσω ενοχή για τη συμπεριφορά μου . Δε θέλω να επεκταθώ πάνω σε αυτό . Χαρακτηριστικά όμως μου είπε ότι ο Φρόυντ λέει ότι το σεξ πάνω από τα 55 είναι γελοίο και ευτυχώς που είμαι σε αυτή την ηλικία και θα μου κοπεί η διάθεση .
    Ποσο βάση λοιπον να δώσω; Εσείς που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία τι άποψη έχετε ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    πηγαινε αμεσα σε αλλον ψυχιατρο.
    και το "αμεσα" το λεω, γιατι ο,τι κι αν εχεις, δεν πρεπει να μενεις χωρις ΣΩΣΤΗ αγωγη.
    απο φαρμακα δεν ξερω, αλλα ολα τα αλλα που σου ελεγε ο ψυχιατρος ειναι μεγαλες μαλακιες, οποτε πιθανοτατα ειναι ασχετος.
    πηγαινε σε αλλον.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Φρειδερικη View Post
    Ξανά εγώ . Ξανά εδώ . Όπως είχα πει και την προηγούμενη φορά είχα υποψίες ότι έχω διπολικη που ο ψυχίατρος μου την είχε αποκλείσει . Όμως στη διάρκεια του καλοκαιριού ένιωθα τα ζολοφτ να με ανεβάζουν πολύ . Τον πήρα τηλέφωνο και μου έδωσε ένα σταθεροποιητή που δεν πήρα αποφασίζοντας να πάω σε άλλον ψυχίατρο . Έκλεισα λοιπον ραντεβού για ένα μήνα μετα και ταυτόχρονα μείωσα λίγο τα ζολοφτ έτσι ώστε να είμαι σε κίνηση μεν αλλά όχι υπερβολική .
    Χτες με πήρε η γραμματέας να μου πάει το ραντεβού δυο εβδομάδες μετα και εντελώς παρορμητικά βγήκα έξω και πηγα στο γράφειο ενός ψυχιάτρου ζητώντας να με δει και με δέχτηκε σήμερα .
    Πηγα λοιπον και είπα το ιστορικό μου και μου είπε ότι έχω διπολικη .
    Αυτό δεν ήθελες; θα μου πειτε . Όχι δεν ήταν αυτό που ήθελα . Θα ήθελα μια διάγνωση τεκμηριωμένη και ακριβής . Μια διάγνωση που θα στηριζόταν σε περισσότερα στοιχεία και όχι σε μισής ώρας συνομιλία . Έτσι βγαίνει η διάγνωση ; Δεν υπάρχουν ίσως κάποια τεστ ; Ναι οκ ξέρω ότι σε όλα τα τεστ που υπάρχουν στο Ίντερνετ δίνω πάντα τη σωστή απάντηση ώστε να βγω με διπολικη . Ταυτόχρονα όμως το ίδιο ισχύει και για πολλές άλλες διαταραχές . Είμαι χειριστική και το γνωρίζω . Και αυτός μου το επισήμανε ότι χρησιμοποιώ τους γύρω μου για την απαραίτητη δόση ντοπαμίνης . Ποσο εμπιστοσύνη να δείξω σε μια διάγνωση βασιζόμενη σε μισής ώρας εξεταση ;
    Μου έγραψε λαμικταλ και ζολοφτ . Όμως γκουγκλάρωντας βλέπω ότι το λαμικταλ είναι για την αποφύγη του καταθλιπτικού επεισοδίου συν ότι δεν είναι και τόσο ασφαλές και δεν έχει επιτυχία . Εγώ δεν έχω καταθλιπτικό επεισόδιο . Με τη βοήθεια του ζολοφτ δεν έχω κατάθλιψη . Αντιθέτως έχω υπερένταση και συμπτώματα υπομανιας αν θεωρήσουμε ότι έχω διπολικη .
    Μου είπε ότι για αυτά τα συμπτώματα φταίει ο καφές . Όμως αν δεν πιω καφέ δεν μπορώ να λειτουργήσω . Πέφτω σε λήθαργο . Κυριολεκτικά . Μου είπε να τον κόψω .
    Και το κυριότερο που με προβλημάτισε ακόμα πιο πολύ είναι ότι με έκανε να νιώσω ενοχή για τη συμπεριφορά μου . Δε θέλω να επεκταθώ πάνω σε αυτό . Χαρακτηριστικά όμως μου είπε ότι ο Φρόυντ λέει ότι το σεξ πάνω από τα 55 είναι γελοίο και ευτυχώς που είμαι σε αυτή την ηλικία και θα μου κοπεί η διάθεση .
    Ποσο βάση λοιπον να δώσω; Εσείς που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία τι άποψη έχετε ;
    Ίσως θα ήταν καλύτερο να βρεις έναν άλλο ψυχίατρο τον οποίο θα σου τον συστήσει κάποιος άλλος ο οποίος έχει πάει εκεί και τον βοήθησε. Έτσι θα τον εμπιστευτείς περισσότερο. Και όλες αυτές τις απορίες που έγραψες σε ένα φόρουμ, να έχεις το θάρρος να τις πεις στον γιατρό. Να φεύγεις από εκεί ικανοποιημενη και χωρίς αποριες.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    17
    Ο πρώτος που είχα πάει ήταν συστημένος από τον ψυχολογο μου . Για το δεύτερο επίσης συστημένο το ραντεβου έφτασε δωδεκα Σεπτέμβρη . Ο τρίτος που μου είπε αυτά είναι και πανεπιστημιακός . Έχω ξοδέψει μέχρι στιγμής ένα σωρό χρήματα , έχω ανοίξει την ψυχή μου σε ένα σωρό ανθρώπους ψυχολόγους και ψυχιάτρους και συνεχιζω να είμαι στο μηδέν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Φρειδερικη View Post
    Ο πρώτος που είχα πάει ήταν συστημένος από τον ψυχολογο μου . Για το δεύτερο επίσης συστημένο το ραντεβου έφτασε δωδεκα Σεπτέμβρη . Ο τρίτος που μου είπε αυτά είναι και πανεπιστημιακός . Έχω ξοδέψει μέχρι στιγμής ένα σωρό χρήματα , έχω ανοίξει την ψυχή μου σε ένα σωρό ανθρώπους ψυχολόγους και ψυχιάτρους και συνεχιζω να είμαι στο μηδέν
    Γιατί φεύγεις από εκεί χωρίς να ρωτήσεις αυτά που έγραψες; Αυτοί θεωρούν πως οι πληροφορίες που σου έδωσαν ήταν αρκετές, αλλα εσύ έχεις κι άλλες απορίες. Μίλησε.
    Με τον ψυχολόγο είναι όλα εντάξει; τον εμπιστεύεσαι; Τι λέει αυτός;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    17
    Σταμάτησα να τον εμπιστεύομαι όταν είδα αναρτήσεις για τη θεϊκή βοήθεια .
    Να ρωτήσω τι ; Είπα στον πρώτο ότι κάνω υπό μανία και μου έδωσε κι αλλά φάρμακα αποκλείοντας τη διπολικη ξανά . Ενώ εγω περπατούσα και παραμίλαγα . Του το ειπα. Ο τρίτος μου απέρριψε το ενδεχόμενο να έχω φυσιολογικη ερωτική διάθεση στην ηλικία των εξηντα . Δεν κάνουν έρωτα οι άνθρωποι άνω των 55 . Είναι γελοίοι λέει ο Φρόυντ . Και όταν ανέφερα μεγαλύτερο συγγενικό μου πρόσωπο απλά είπε ότι από εκεί πήρα τη διπολικη διαταραχή .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    σε οποιον γιατρο πας πρεπει να ειναι παν απ ολα ΑΝΘΡΩΠΟς να ενδιαφέρετε πραγματικά για τον άνθρωπο που ερχετε στο ιατριο του. αν αυτο δε συμβαίνει δε υπαρχει κι σωστη αντιμετώπιση κι το προβλημα δε διορθώνετε.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    17
    Όταν τον βρείτε πειτε μου κι εμένα .
    Ξέρεις ποιο είναι το χειρότερο ; Ότι μου έκανε συνταγογράφηση χωρίς να με ρωτήσει . Ξέρει κανένας πως να την σβήσω ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Φρειδερικη View Post
    Σταμάτησα να τον εμπιστεύομαι όταν είδα αναρτήσεις για τη θεϊκή βοήθεια .
    Να ρωτήσω τι ; Είπα στον πρώτο ότι κάνω υπό μανία και μου έδωσε κι αλλά φάρμακα αποκλείοντας τη διπολικη ξανά . Ενώ εγω περπατούσα και παραμίλαγα . Του το ειπα. Ο τρίτος μου απέρριψε το ενδεχόμενο να έχω φυσιολογικη ερωτική διάθεση στην ηλικία των εξηντα . Δεν κάνουν έρωτα οι άνθρωποι άνω των 55 . Είναι γελοίοι λέει ο Φρόυντ . Και όταν ανέφερα μεγαλύτερο συγγενικό μου πρόσωπο απλά είπε ότι από εκεί πήρα τη διπολικη διαταραχή .
    Τι σου είπε ότι έχεις ο πρώτος;
    Αυτό που είπες με τη θεϊκή βοήθεια δε το κατάλαβα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    17
    Άγχος αποχωρισμού και κατάθλιψη.
    Δεν είμαι άθεη όταν όμως βλέπω ευχές του τύπου η Παναγία να σε βοηθησει να ξεπερασεις τα ψυχολογικά κάτι παθαίνω . Ιδίως όταν τα γράφει ο ψυχολόγος μου .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Φρειδερικη View Post
    Άγχος αποχωρισμού και κατάθλιψη.
    Δεν είμαι άθεη όταν όμως βλέπω ευχές του τύπου η Παναγία να σε βοηθησει να ξεπερασεις τα ψυχολογικά κάτι παθαίνω . Ιδίως όταν τα γράφει ο ψυχολόγος μου .
    Η αλήθεια είναι πως οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να πιστεύουν σε μια εξωτερική δύναμη. Και ίσως γι αυτό να το έγραψε. Πολλοί πιστεύουν ότι μόνοι τους δεν μπορούν να τα καταφέρουν και με το Θεό δίπλα τους νιώθουν μια ασφάλεια.
    Εμένα ποτέ δεν μου είπε πίστευε εδώ ή εδώ και θα πάνε όλα καλά. Αν όμως της έλεγα πως νιώθω καλά όταν κρατάω μια εικόνα της Παναγίας θα έλεγε κάτι θετικό για αυτό για να με ενθαρρύνει. Δεν το βρίσκω κακό. Κακό θα το έβρισκα αν έλεγα πως δεν πιστεύω και να προσπαθούσε να με πείσει ότι όντως υπάρχει θεός.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    6
    Έχω πληρώσει ένα κάρο λεφτά σε ψυχιάτρους.Το ότι έχουν σπουδάσει ψυχιατρική δεν τους κάνει καν ψυχοθεραπευτές.Είχα έναν καλό φίλο σαν πατέρα μου πολύ έξυπνο και διαβασμένο που με πήγαινε με το αυτοκίνητο στη δουλειά και ήταν μακράν καλύτερος ψυχοθεραπευτής και τζάμπα.Ένιωθα πολύ καλύτερα απ´όταν έκανα συνεδρία πραγματικά.Έχουν εξουσία όμως οι ψυχίατροι όπως παλιά οι εξομολογητές.Γιατί λένε εσύ είσαι ο πνευματικά άρρωστος εγώ είμαι ο θεραπευτής. η αφεντία.Αυτό είναι άσχημο.
    Τώρα για την παναγία που λες δεν είναι απαραίτητο να πιστεύει για να δημοσιεύσει κάτι τέτοιο.Αν ένας ψυχίατρος ήταν αναρχικός ή είχε ένα βιβλίο στο δωμάτιο υποδοχής εναντίον των θρησκειών πιστεύεις θα κέρδιζε ή θα έχανε πελατεία στην Ελλάδα.

Similar Threads

  1. ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΆΝΩ ΚΆΤΙ ΆΛΛΟ;;;
    By Giannisk91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 13-08-2019, 00:18
  2. Replies: 2
    Last Post: 16-11-2017, 16:25
  3. Μήπως πρέπει να πάω σε ψυχίατρο?
    By WhyAlwaysMe? in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 10
    Last Post: 24-12-2015, 17:27
  4. Άλλο η αγάπη, άλλο ο σεβασμός, και άλλο η αποδοχή για αυτό που είσαι
    By deleted-member17-03-2016 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2015, 20:07
  5. Replies: 10
    Last Post: 15-08-2012, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •