Φόβος παραίτησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8

    Φόβος παραίτησης

    Καλησπέρα παιδιά τελευταία ξανά εμφανίστηκαν πι κρίσεις πανικού μου αυτό συμβαίνει γιατί φοβάμαι απίστευτα να παραιτηθώ από την δουλειά μου . Μην με
    Ρωτήσετε γιατί φοβάμαι δεν ξέρω απλά αυτό είναι το συναίσθημα που έχω . Δεν περνάω εννοείται κ τέλεια ούτε οικονομικά μπορώ να επιβίωσω
    Το θέμα είναι πτι δεν ξέρω πως να το πω καθώς ατο παρελθόν το είχα ξανά πει (με τα 1000 ζόρια ) αλλά επειδή μ έκατσε Κια ατυχία εν τέλη συνέχισα να εργάζομαι εκεί
    Δεν ξέρω ποιες θα είναι οι αντιδράσεις και γενικά δεν ξέρω πως να το ξανά πω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,844
    Quote Originally Posted by Barbie View Post
    Καλησπέρα παιδιά τελευταία ξανά εμφανίστηκαν πι κρίσεις πανικού μου αυτό συμβαίνει γιατί φοβάμαι απίστευτα να παραιτηθώ από την δουλειά μου . Μην με
    Ρωτήσετε γιατί φοβάμαι δεν ξέρω απλά αυτό είναι το συναίσθημα που έχω . Δεν περνάω εννοείται κ τέλεια ούτε οικονομικά μπορώ να επιβίωσω
    Το θέμα είναι πτι δεν ξέρω πως να το πω καθώς ατο παρελθόν το είχα ξανά πει (με τα 1000 ζόρια ) αλλά επειδή μ έκατσε Κια ατυχία εν τέλη συνέχισα να εργάζομαι εκεί
    Δεν ξέρω ποιες θα είναι οι αντιδράσεις και γενικά δεν ξέρω πως να το ξανά πω
    μα, αν δεν μπορεις να επιβιωσεις οικονομικα, τοτε ο φοβος που εχεις να παραιτηθεις, ειναι ρεαλιστικος, δεν ειναι φοβια!
    αν παραιτηθεις, πως θα ζησεις δηλαδη;
    εχεις τροπο;
    αν δεν εχεις, βρες πρωτα κατι αλλο και μετα παραιτησου...
    το πως να το πεις ειναι το ευκολο. το δυσκολο ειναι το πως θα ζησεις μετα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    5
    Εχεις παει σε καπιο γιατρο να το δεις ... τι σου λεω ... οργανικα και ψυχικα ... δεν δινω συμβουλες ιατρικες δεν ειμαι γιατρος αλλα και εγω εχω παθει κρισεις πανικου ... ενιωθα την καρδια μου να ακουγεται να με ποναει το σωμα μου να νιωθω οτι χανομαι .... να χανεται ο αερας ... παλεψετε πηγαινε σε να ειδικο ... θα σου δωσει καποια φαρμακευτικη αγωγη και ετσι θα νιωθεις καλα και θα εργαζεσαι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    Έχω βρει ήδη προφανώς . Δεν είναι φόβος για τον βιοπορισμό μου ….. απλά δεν μπορώ ν παραιτηθώ δυσκολεύομαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    731
    Και εγώ φοβόμουν αλλά το έκανα. Αρρωστησα χειρότερα εκεί μέσα. Δεν αξίζει. Αν έχεις βρει ήδη καντο. Μη φοβάσαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by Barbie View Post
    Έχω βρει ήδη προφανώς . Δεν είναι φόβος για τον βιοπορισμό μου ….. απλά δεν μπορώ ν παραιτηθώ δυσκολεύομαι
    Εγώ πάντως λόγω κρίσεων δεν μπορώ να δουλέψω, από το να αρρωστήσεις χειρότερα παραίτησου , ειδικά εάν έχεις βρει ήδη δουλειά.
    Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο θέμα στην δουλειά που σε ενοχλεί;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    Η εύρεση εργασιας μου δεν είναι τόσο δύσκολη ν βρεθεί στον τομέα μου
    Απλά αυτό π μ αγχώνει σ αυτη την φάση είναι η παραίτηση μου φαίνεται βουνό

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,736
    Τι λες αγάπη μου, θα πας με ψωνιά και θα πεις παραιτούμαι κύριε τάδε γιατί βρήκα κάτι άλλο. Εγώ όταν είχα παραιτηθεί δεν με άφηναν γιατί την δουλειά που έκανα εγώ δεν μπορούσε να την κάνει καμία και μου έδωσαν 3 εβδομάδες υποχρεωτικά να το σκεφτώ. Εγώ βέβαια είχα πάρει την απόφαση μου και παραιτήθηκα. Ο μικρός μου αδερφός που είναι 20χρονο δουλεύει σεζόν και ήθελε να παραιτηθεί και τον παρακάλεσαν να μείνει γιατί έλεγαν πως δεν μπορούσαν αυτή τη στιγμή να βρουν καινουργιο άτομο εκπαιδευμένο. Οπότε μην το έχεις και σίγουρο ότι θα σε αφήσουν να παραιτηθείς έτσι εύκολα αλλά μην στεναχωριέσαι αυτό θα είναι προς τιμή σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,092
    Quote Originally Posted by Barbie View Post
    Η εύρεση εργασιας μου δεν είναι τόσο δύσκολη ν βρεθεί στον τομέα μου
    Απλά αυτό π μ αγχώνει σ αυτη την φάση είναι η παραίτηση μου φαίνεται βουνό
    Το σε αγχώνει; Το τι θα ακούσεις; Πρέπει να γίνει πιο ξεκάθαρο στο μυαλό σου τι ακριβώς σε αγχωνει

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Barbie View Post
    Η εύρεση εργασιας μου δεν είναι τόσο δύσκολη ν βρεθεί στον τομέα μου
    Απλά αυτό π μ αγχώνει σ αυτη την φάση είναι η παραίτηση μου φαίνεται βουνό
    Εάν φοβάσαι την αντιπαράθεση ή τι θα τους πεις και για ποιον λόγο, δεν χρειάζεται να κάτσεις να σκάσεις. Μπορείς να πεις απλά λόγω κάποιον συγκυριών φεύγω για προσωπικούς λόγους τους οποίους δεν μπορώ να τους μοιραστώ μαζί σας.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    Καλή ερώτηση την κάνω συνέχεια στο μυαλό μου αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι είναι
    Ίσως μ έχουν δημιουργηθεί αρκετά κόμπλεξ στην δουλειά κ μ
    Βγαίνει έτσι

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    Απλά δεν ξέρω πως μα ξεκινήσω την συζήτηση αυτό είναι το θέμα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    Πέρυσι τους είχα πει ότι θέλω να φύγω με τα 1100 ζόρια αλλά λόγω κάποιων θεμάτων π έτυχαν έκατσα κ σκέφτομαι άμα το ξανά πω
    Πως θα αντιδράσουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,092
    Quote Originally Posted by Barbie View Post
    Απλά δεν ξέρω πως μα ξεκινήσω την συζήτηση αυτό είναι το θέμα
    Μπορείς να φτιάξεις το πλαίσιο που θα γίνει η συζήτηση. Να πεις ότι πέρασες ωραία όλα αυτά τα χρόνια σε αυτή την δουλειά και θες να δεις τον εαυτό σου και σε άλλη εταιρία κτλ. Ότι δεν έχεις κάποιο παράπονο από αυτούς.
    Έτσι τους κάνεις να πιστέψουν ότι τους εκτιμάς και προστατεύεις τον εαυτό σου από οποιοδήποτε άσχημο σχόλιο.
    Ασχετα αν λες αλήθεια ή όχι. Το θέμα εδώ είναι να νιώσεις ασφάλεια και να προχωρήσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    438
    Για κάθε χρόνο που δουλεύεις, πρέπει να δώσεις και ένα μήνα προθεσμία για να σε αντικαταστήσουν .
    Μπορείς να γράψεις την παραίτηση σου με προειδοποίηση (υπάρχουν διαθέσιμα στο ιντερνέτ αν ψάξεις θα βρεις τι σου ταιριάζει να γράψεις)
    Να την υπογράψεις ψηφιακά μέσω gov.gr για να την έχεις με την σημερινή ημερομηνία.
    Αν υπάρχει e mail στείλε εκεί να το δει ο υπεύθυνος .
    Διαφορετικά ενημέρωσε προφορικά πως πρέπει να βρουν άτομο να σε αντικαταστήσουν, αν δεν αντιδράσουν καλά μπορείς να περιμένεις να περάσει η προθεσμία και να τους δώσεις την τελευταία μέρα την παραίτηση στο χέρι και να σηκωθείς να φύγεις .
    Αν το επιτρέπει η ηλικία πες πως θα αποκτήσεις παιδί τότε με χαρά θα σε ξεφορτωθούν.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φόβος παραίτησης
    By ladybird12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 30-11-2020, 23:44
  3. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •