Δεν έχω που να μιλήσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    7

    Δεν έχω που να μιλήσω

    Είμαι 21 ετών κοπέλα, έχω περάσει παρά πολύ δύσκολα απο μικρή ηλικία. Στα 15 έχασα τον μεγάλο μου αδερφό απο καρκίνο, οι γονείς μου είναι χωρισμένοι στον δικό τους κόσμο και εμένα με έχουν αφήσει στην τύχη μου. Το καλοκαιρι του ‘21 ξεκίνησα να έχω πάλι κρίσεις πανικού αλλά το πάλευα γιατί είχα φίλους, κοινωνική ζωή γενικώς. Πλέον δεν έχω ούτε μια πραγματική φίλη/ο. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το περυσινό καλοκαίρι στο οποίο είχα τροχαίο και κλείστηκα 2 μήνες σπίτι και με παράτησαν όλοι. Είμαι καλά σωματικά πλέον, ψυχολογικά όχι. Ξέρω ότι χρειάζομαι ψυχολόγο ίσως και ψυχίατρο αλλά δεν μπορω να κάνω αυτό το βήμα μόνη μου. Νιώθω ότι πνίγομαι απο παντού. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πως αν είχα τον αδερφό μου, το μεγαλύτερο στήριγμα μου δεν θα ήμουν έτσι.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, εύχομαι να είστε όλοι καλά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,844
    Quote Originally Posted by eva10 View Post
    Είμαι 21 ετών κοπέλα, έχω περάσει παρά πολύ δύσκολα απο μικρή ηλικία. Στα 15 έχασα τον μεγάλο μου αδερφό απο καρκίνο, οι γονείς μου είναι χωρισμένοι στον δικό τους κόσμο και εμένα με έχουν αφήσει στην τύχη μου. Το καλοκαιρι του ‘21 ξεκίνησα να έχω πάλι κρίσεις πανικού αλλά το πάλευα γιατί είχα φίλους, κοινωνική ζωή γενικώς. Πλέον δεν έχω ούτε μια πραγματική φίλη/ο. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το περυσινό καλοκαίρι στο οποίο είχα τροχαίο και κλείστηκα 2 μήνες σπίτι και με παράτησαν όλοι. Είμαι καλά σωματικά πλέον, ψυχολογικά όχι. Ξέρω ότι χρειάζομαι ψυχολόγο ίσως και ψυχίατρο αλλά δεν μπορω να κάνω αυτό το βήμα μόνη μου. Νιώθω ότι πνίγομαι απο παντού. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πως αν είχα τον αδερφό μου, το μεγαλύτερο στήριγμα μου δεν θα ήμουν έτσι.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, εύχομαι να είστε όλοι καλά.
    καλημερα..
    οι φιλοι πως χαθηκαν;
    ασχολεισαι με κατι; σπουδαζεις; δουλευεις;
    ειναι αληθεια, οτι χρειαζεσαι αμεσα στηριξη απο ειδικο.
    γιατι το θεωρεις βημα που δεν μπορεις να κανεις μονη σου; δεν χρειαζεται παρεα ο ειδικος, μια αποφαση χρειαζεται.
    αν ειναι οικονομικο το θεμα, να πεισεις τους γονεις σου να σε βοηθησουν. ειναι υποχρεωση τους .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    7
    Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση.
    1.Έχω τελειώσει τουριστικά αλλά δεν ασχολούμαι με αυτό. Δούλευα 6 μήνες συμβασιούχος σε δημόσια υπηρεσία. Ανειδίκευτη.
    2. 2 φίλες είχα και με παράτησαν όταν είχα το τροχαίο, έχω ρωτήσει τον λόγο και η απάντηση ήταν ότι χάθηκαν στα δικά τους προβλήματα.
    3. Στον ελεύθερο μου χρόνο πάω γυμναστήριο.

    Τον Μάρτιο επισκέφθηκα ειδικό 2 φορές, όταν της είπα ότι πιστεύω ότι έχω κατάθλιψη η απάντηση ήταν «Έτσι είναι η κατάθλιψη; Δεν έχεις» Σαν να επικεντρωνόταν στο κομμάτι της εμφάνισης.
    Ένιωθα ότι δεν καταλάβαινε πόσο άσχημα έχω περάσει. Είμαι πολύ χειρότερα από τον Μάρτιο. Επιβιώνω, δεν ζω. Δεν με ευχαριστεί τίποτα. (Εκτός από όταν δούλευα στο συγκεκριμένο περιβάλλον) γιατί έχω κάνει κ άλλες δουλειές κ ήμουν ράκος.
    Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι από όταν έχασα τον αδερφό μου προσπαθούσα απεγνωσμένα να καλύψω αυτό το κενό με μια καλή φίλη γιατί ο αδερφός μου ήταν ο καλύτερος μου φίλος. Και τώρα που έχω προδωθεί από φιλίες νιώθω κενή.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    5
    ειναι παρα πολυ ζορικο .... κουραγιο υπομονη ... μπορεις πολλα οσο και δυσκολα και να ειναι ... αυτη την στιγμη εργαζεσαι καπου γενικα το λεω ... εκει στην γειτονια μιλας καμια φιλη ... πας γυμναστηριο ειπες καποιες κοπελες θα εχει να μιλας η και αγορια εκει που πανε .... νιωθεις αποξενωση ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,844
    Quote Originally Posted by eva10 View Post
    Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση.
    1.Έχω τελειώσει τουριστικά αλλά δεν ασχολούμαι με αυτό. Δούλευα 6 μήνες συμβασιούχος σε δημόσια υπηρεσία. Ανειδίκευτη.
    2. 2 φίλες είχα και με παράτησαν όταν είχα το τροχαίο, έχω ρωτήσει τον λόγο και η απάντηση ήταν ότι χάθηκαν στα δικά τους προβλήματα.
    3. Στον ελεύθερο μου χρόνο πάω γυμναστήριο.

    Τον Μάρτιο επισκέφθηκα ειδικό 2 φορές, όταν της είπα ότι πιστεύω ότι έχω κατάθλιψη η απάντηση ήταν «Έτσι είναι η κατάθλιψη; Δεν έχεις» Σαν να επικεντρωνόταν στο κομμάτι της εμφάνισης.
    Ένιωθα ότι δεν καταλάβαινε πόσο άσχημα έχω περάσει. Είμαι πολύ χειρότερα από τον Μάρτιο. Επιβιώνω, δεν ζω. Δεν με ευχαριστεί τίποτα. (Εκτός από όταν δούλευα στο συγκεκριμένο περιβάλλον) γιατί έχω κάνει κ άλλες δουλειές κ ήμουν ράκος.
    Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι από όταν έχασα τον αδερφό μου προσπαθούσα απεγνωσμένα να καλύψω αυτό το κενό με μια καλή φίλη γιατί ο αδερφός μου ήταν ο καλύτερος μου φίλος. Και τώρα που έχω προδωθεί από φιλίες νιώθω κενή.
    2. μαλιστα...

    οσο για την ειδικο, τα μυαλα της και μια λιρα. ειναι ακαταλληλη, να πας σε αλλην/ον και να ζητησεις βοηθεια. το θεμα σου δεν ειναι αν λεγεται καταθλιψη αυτο που εχεις. το θεμα σου ειναι οτι υποφερεις και χρειαζεσαι βοηθεια. προφανως ηταν ασχετη ή ανικανη, ή και τα δυο.
    εφοσον βγαινεις, προσπαθησε να κοινωνικοποιηθεις και να βρεις και δουλεια.
    απο τις φιλιες, νοιωθεις προδομενη, αλλα σου δοθηκε η ευκαιρια να αξιολογησεις αυτες τις σχεσεις. δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ετσι, θα γνωρισεις κι αλλους.
    κουραγιο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    7
    Όχι δεν εργάζομαι. Έχω μια φίλη που βγαίνουμε που και που αλλά δεν την εμπιστεύομαι γιατί στο παρελθόν μου έχει κάνει χοντρή βλακεία και δεν την νιώθω αληθινή φίλη. Αληθινό φίλο ψάχνω.. δεν με νοιαζει να έχω με κάποιον να πάω για καφέ, έχω πολλά τέτοια άτομα αλλά δεν μου κάνουν κάτι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    7
    [QUOTE=Remedy;1227483]2. μαλιστα...

    οσο για την ειδικο, τα μυαλα της και μια λιρα. ειναι ακαταλληλη, να πας σε αλλην/ον και να ζητησεις βοηθεια. το θεμα σου δεν ειναι αν λεγεται καταθλιψη αυτο που εχεις. το θεμα σου ειναι οτι υποφερεις και χρειαζεσαι βοηθεια. προφανως ηταν ασχετη ή ανικανη, ή και τα δυο.
    εφοσον βγαινεις, προσπαθησε να κοινωνικοποιηθεις και να βρεις και δουλεια.
    απο τις φιλιες, νοιωθεις προδομενη, αλλα σου δοθηκε η ευκαιρια να αξιολογησεις αυτες τις σχεσεις. δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ετσι, θα γνωρισεις κι αλλους.
    κουραγιο.

    Ήταν νέα νομίζω στο επάγγελμα όποτε αναμενόμενο μάλλον..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    δύναμη ψυχης εδω θελει πολυ και επιμονή να ελθει το καλο στο τελος ομορφες μερες.
    Last edited by asperger39; 31-08-2023 at 21:27.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,844
    Quote Originally Posted by eva10 View Post
    Ήταν νέα νομίζω στο επάγγελμα όποτε αναμενόμενο μάλλον..
    αμφιβαλλω κι αν ειχε εκπαιδευση στην ψυχοθεραπεια... μερικοι παιρνουν το αρχικο χαρτι των σπουδων ψυχολογιας και παριστανουν τους θεραπευτες, αλλα δεν αρκει αυτο. χρειαζεται πολυχρονη εκπαιδευση για να γινει ενας ψυχολογος, θεραπευτης.
    τεσπα. το θεμα ειναι οτι ειναι ακαταλληλη. πηγαινε σε καποιον συστημενο, η εστω να σε πεισει για την εκπαιδευση του, οχι στα τυφλα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,092
    Quote Originally Posted by eva10 View Post
    Είμαι 21 ετών κοπέλα, έχω περάσει παρά πολύ δύσκολα απο μικρή ηλικία. Στα 15 έχασα τον μεγάλο μου αδερφό απο καρκίνο, οι γονείς μου είναι χωρισμένοι στον δικό τους κόσμο και εμένα με έχουν αφήσει στην τύχη μου. Το καλοκαιρι του ‘21 ξεκίνησα να έχω πάλι κρίσεις πανικού αλλά το πάλευα γιατί είχα φίλους, κοινωνική ζωή γενικώς. Πλέον δεν έχω ούτε μια πραγματική φίλη/ο. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το περυσινό καλοκαίρι στο οποίο είχα τροχαίο και κλείστηκα 2 μήνες σπίτι και με παράτησαν όλοι. Είμαι καλά σωματικά πλέον, ψυχολογικά όχι. Ξέρω ότι χρειάζομαι ψυχολόγο ίσως και ψυχίατρο αλλά δεν μπορω να κάνω αυτό το βήμα μόνη μου. Νιώθω ότι πνίγομαι απο παντού. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πως αν είχα τον αδερφό μου, το μεγαλύτερο στήριγμα μου δεν θα ήμουν έτσι.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, εύχομαι να είστε όλοι καλά.
    Αυτό με τον αδελφό μη το σκέφτεσαι. Εγώ πχ έχω και δεν ήταν ποτέ δίπλα μου. Δεν σε βοηθά όμως να σκέφτεσαι πως θα ήταν τα πράγματα αν είχες τον αδελφό σου. Μακάρι να τον είχες. Αλλά και πάλι, εσύ πρέπει να βοηθησεις τον εαυτό σου. Να σταθείς στα πόδια σου.
    Τι είναι αυτό που σε δυσκολεύει να κάνεις ένα μικρό βήμα προς τον ψυχολόγο αρχικά;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαρακι μου η σκεψη μου μαζι σου περνας πολυ πονο και βαρος ψυχης .δύναμη φιλαρακι μου εδω θελει πολυ και επιμονή να ελει το καλο στο τελος ομορφες μερες.
    Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    οχ πεσαμε σε πλιθηντικους πολυ μεγαλες μας νομισανε .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by eva10 View Post
    Είμαι 21 ετών κοπέλα, έχω περάσει παρά πολύ δύσκολα απο μικρή ηλικία. Στα 15 έχασα τον μεγάλο μου αδερφό απο καρκίνο, οι γονείς μου είναι χωρισμένοι στον δικό τους κόσμο και εμένα με έχουν αφήσει στην τύχη μου. Το καλοκαιρι του ‘21 ξεκίνησα να έχω πάλι κρίσεις πανικού αλλά το πάλευα γιατί είχα φίλους, κοινωνική ζωή γενικώς. Πλέον δεν έχω ούτε μια πραγματική φίλη/ο. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το περυσινό καλοκαίρι στο οποίο είχα τροχαίο και κλείστηκα 2 μήνες σπίτι και με παράτησαν όλοι. Είμαι καλά σωματικά πλέον, ψυχολογικά όχι. Ξέρω ότι χρειάζομαι ψυχολόγο ίσως και ψυχίατρο αλλά δεν μπορω να κάνω αυτό το βήμα μόνη μου. Νιώθω ότι πνίγομαι απο παντού. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πως αν είχα τον αδερφό μου, το μεγαλύτερο στήριγμα μου δεν θα ήμουν έτσι.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, εύχομαι να είστε όλοι καλά.
    Δυστυχώς έχεις περάσει πολλά και είσαι και μικρούλα ακόμη.
    Πρέπει να πας σε ειδικό για αρχή θα σου πρότεινα ψυχολόγο και όχι ψυχίατρο, γιατί βλέπω ότι μπορείς να το παλέψεις και να γίνεις καλά και βέβαια χρειάζεσαι ένα στήριγμα, ίσως κάποιον καινούργιο φίλο/η με τον καιρό θα το βρεις.
    Μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω στο λέω γιατί τα ίδια περνάω και εγώ με τις κρίσεις πανικού και το άγχος και τον καρκίνο σε συγγενικό πρόσωπο.
    Ελπίζω από αύριο να το πάρεις απόφαση και να πας να πεις τι σε ταλαιπωρεί.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Δυστυχώς έχεις περάσει πολλά και είσαι και μικρούλα ακόμη.
    Πρέπει να πας σε ειδικό για αρχή θα σου πρότεινα ψυχολόγο και όχι ψυχίατρο, γιατί βλέπω ότι μπορείς να το παλέψεις και να γίνεις καλά και βέβαια χρειάζεσαι ένα στήριγμα, ίσως κάποιον καινούργιο φίλο/η με τον καιρό θα το βρεις.
    Μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω στο λέω γιατί τα ίδια περνάω και εγώ με τις κρίσεις πανικού και το άγχος και τον καρκίνο σε συγγενικό πρόσωπο.
    Ελπίζω από αύριο να το πάρεις απόφαση και να πας να πεις τι σε ταλαιπωρεί.
    Ευχαριστώ πολύ. Να πω ότι κρίσεις πανικού ξεκίνησα να έχω κατευθείαν μετά από όταν έφυγε ο αδερφός μου,σαν αγοραφοβία. Το ξεπέρασα μόνη μου χωρίς φάρμακα γιατί συνέχεια βρισκόμουν με κόσμο κλπ. Και μου ξανά εμφανίστηκαν το ‘21. Προσπάθησα να κάνω το ίδιο όπως τότε αλλά δεν… Γι αυτό έχω πελαγώσει γιατί προσπαθώ 2 χρόνια με νύχια κ με δόντια να ξεπεράσω κάτι μόνη μου και δεν μπορώ. Θέλω παρά πολύ να τα καταφέρω γιατί έχω μπει σε αδράνεια και θυμάμαι/ξέρω ότι χωρίς το άγχος η ζωή μου ήταν πιο όμορφη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,343
    και όντως τώρα, ψυχολόγος δεν κάνει διαγνώσεις. η δουλειά του είναι η υποστήριξη όχι η αμφισβίτηση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν εχω σε ποιον να μιλησω...
    By LaZerBeam in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 04-03-2017, 22:11
  2. δεν έχω που αλλού να μιλήσω
    By selino in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 01-07-2013, 22:53
  3. καπου να μιλήσω ....
    By pantzos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 22-03-2013, 10:51
  4. Θα μιλησω ανοιχτα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-06-2009, 16:31
  5. Να μιλησω?
    By Kostas_GR in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 23-05-2009, 11:41

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •