Δεν έχω που να μιλήσω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by eva10 View Post
    Ευχαριστώ πολύ. Να πω ότι κρίσεις πανικού ξεκίνησα να έχω κατευθείαν μετά από όταν έφυγε ο αδερφός μου,σαν αγοραφοβία. Το ξεπέρασα μόνη μου χωρίς φάρμακα γιατί συνέχεια βρισκόμουν με κόσμο κλπ. Και μου ξανά εμφανίστηκαν το ‘21. Προσπάθησα να κάνω το ίδιο όπως τότε αλλά δεν… Γι αυτό έχω πελαγώσει γιατί προσπαθώ 2 χρόνια με νύχια κ με δόντια να ξεπεράσω κάτι μόνη μου και δεν μπορώ. Θέλω παρά πολύ να τα καταφέρω γιατί έχω μπει σε αδράνεια και θυμάμαι/ξέρω ότι χωρίς το άγχος η ζωή μου ήταν πιο όμορφη.
    Εμένα ξεκίνησαν μετά από πέντε έξι μήνες που διαγνώστηκε με καρκίνο το συγγενικό μου πρόσωπο.
    Θέλω να πω ότι εκεί πρέπει να βρεις την αιτία.
    Μπράβο σου που το ξεπέρασες μόνη σου, το να βρίσκεσαι με κόσμο βοηθάει , βασικά έρχεσαι αντιμέτωπος κατευθείαν με την φοβία.
    Όταν λες αδράνεια τι εννοείς; Να μην βγαίνεις από το σπίτι π.χ ; Και να αράζεις κινητό κ τιβι όλη μέρα; Αποφεύγοντας ότι σε αγχωνει;

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Εμένα ξεκίνησαν μετά από πέντε έξι μήνες που διαγνώστηκε με καρκίνο το συγγενικό μου πρόσωπο.
    Θέλω να πω ότι εκεί πρέπει να βρεις την αιτία.
    Μπράβο σου που το ξεπέρασες μόνη σου, το να βρίσκεσαι με κόσμο βοηθάει , βασικά έρχεσαι αντιμέτωπος κατευθείαν με την φοβία.
    Όταν λες αδράνεια τι εννοείς; Να μην βγαίνεις από το σπίτι π.χ ; Και να αράζεις κινητό κ τιβι όλη μέρα; Αποφεύγοντας ότι σε αγχωνει;
    Ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά με την οικογένεια σου. Ναι με βοήθησε άπειρα η έκθεση στο φόβο αλλά τώρα δεν με πιάνει αυτό. Αδράνεια εννοώ ακριβώς έτσι όπως το είπες, βέβαια δεν νιώθω άσχημα και πολύ για το ότι «δεν βγαινω» καθώς ζω και μένω στον ίδιο τόπο που γεννήθηκα με αποτέλεσμα να εχω πάει παντού από 100 φορές. (Είναι μικρή πόλη). Θέλω παρά πολύ να μετακομίσω Αθήνα αλλά με τα ψυχολογικά που έχω θα με φάνε λάχανο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by eva10 View Post
    Ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά με την οικογένεια σου. Ναι με βοήθησε άπειρα η έκθεση στο φόβο αλλά τώρα δεν με πιάνει αυτό. Αδράνεια εννοώ ακριβώς έτσι όπως το είπες, βέβαια δεν νιώθω άσχημα και πολύ για το ότι «δεν βγαινω» καθώς ζω και μένω στον ίδιο τόπο που γεννήθηκα με αποτέλεσμα να εχω πάει παντού από 100 φορές. (Είναι μικρή πόλη). Θέλω παρά πολύ να μετακομίσω Αθήνα αλλά με τα ψυχολογικά που έχω θα με φάνε λάχανο.
    Γιατί να σε φάνε λάχανο; Όλοι βέβαια για την πάρτη τους είναι στην Αθήνα, οπότε θα είσαι λίγο δύσκολα στην αρχή.
    Και εγώ τώρα έχω πάει στο χωριό μου ας πούμε και δεν μου κάνει κέφι να βγω, αλλά να ξέρεις αυτό δεν μας κάνει και πολύ καλό.
    Γενικά μια πάλη είναι η ζωή μας όσο είμαστε στο στρες και την κατάθλιψη και άμα το παρατάς λιγάκι μεγαλώνουν..
    Ας είναι μικρή πόλη βγες λίγο, έστω μέχρι να φύγεις για Αθήνα.

    Και εγώ Αθήνα μένω με τα ψυχολογικά μου αλλά δεν με έχει φάει κανείς λαχανο

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Δεν εχω σε ποιον να μιλησω...
    By LaZerBeam in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 04-03-2017, 22:11
  2. δεν έχω που αλλού να μιλήσω
    By selino in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 01-07-2013, 22:53
  3. καπου να μιλήσω ....
    By pantzos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 22-03-2013, 10:51
  4. Θα μιλησω ανοιχτα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-06-2009, 16:31
  5. Να μιλησω?
    By Kostas_GR in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 23-05-2009, 11:41

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •