Κληρονομικά προβληματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    1

    Κληρονομικά προβληματα

    Καλησπέρα, είμαι παντρεμένος με 3 παιδιά εδώ και 12 χρόνια. Στον γάμο μου πάντα το μόνο προβλημα ήταν η σχέση γυναικας-μανας μου. Για να μην τα πολυλογω γιατί είναι άλλο θέμα,δεν μιλιούνται εδώ και 7-8 χρόνια. Το πρόβλημα πλέον είναι στην δική μου σχέση με την μάνα μου. Έχουμε ένα σπίτι από 50% το οποίο ήταν πολλά χρόνια σε στεγαστικό δάνειο κ από χρεώθηκε πριν 2 χρόνια. Τα πρώτα 10 χρόνια που πληρώναμε το δάνειο,ζούσα με την μάνα μου και μέχρι τα 30 που παντρεύτηκα ζούσα με χαρτζιλίκι. Όλος ο μισθός μου πήγαινε εκεί. Ούτε ήμουν άτομο που έβγαιναν συνέχεια αλλά είχα έξοδα για σπουδές σε ιδιωτική σχολή στην ίδια πόλη που ζούσα. Τα υπόλοιπα 8-10 χρόνια του δανείου το πλήρωνε εκείνη,νοικιάζοντας το σπίτι κ βάζοντας κάνα 100-150Ε την διαφορά η ίδια. Υποσημείωση με μεγάλωσε μόνη της γιατί είχε χωρίσει όταν ήμουν πολύ μικρός,οπότε μου φαίνονταν και ακόμα θεωρώ σε ένα μέρος φυσιολογικό τα οσα κάνει ως μέρος μιας χειριστικης συμπεριφοράς,την οποία μόλις πριν λίγα χρόνια κατάλαβα διαβάζοντας άρθρα περί αυτού. Τέλος πάντων, πλέον με την πρόφαση ότι θα την διώξει ο τωρινος άντρας της μου είχε πει να χωρίσουμε το σπίτι κ να γίνει δύο μικρότερα διαμερισματα για να μένει στο ένα και είχαμε συμφωνήσει το άλλο να νοικιαστεί κ να μου δίνει το μισό ενοίκιο ως βοήθεια. Ξαφνικά όμως δεν θα μείνει κ θέλει να τα νοικιάσει κ τα δυο για να ξεχρεωσει από τα έξοδα του διαχωρισμού...και μιλάμε για τουλάχιστον 3-4 χρόνια. Της είχα προτείνει να γράψει το δικό της το μισό σε μένα ή τα εγγόνια της και να έχει την επικαρπία αλλά μου είπε ότι δεν θέλει να μείνει στην γυναίκα μου αν τυχόν πάθω εγώ κάτι. Πλέον δεν ξέρω τι να κάνω. Μπαίνω στην θέση σαν γονιός κ λέω πως δεν είναι δυνατόν να με ένοιαζε κάτι αν έχανα κάποιο παιδί μου και από την άλλη καταλαβαίνω κ την θέση της γιατί φαντάζομαι ότι θέλει να το κρατήσει κ να το δώσει σε όποιον την φροντίσει γιατί φοβάται πως δεν θα την προσέξω λόγω της σχέσης της με την γυναίκα μου. Αλλά πάλι, θα μπορούσε να πληρώνει μισθό σε άτομο να την φροντίζει με τα δύο ενοίκια,αν ήταν όντως αυτός ο λόγος και έχω ξεμείνει στην μέση,από την μια ηανα μου που θεωρεί ότι το σπίτι της ανήκει εξ ολοκλήρου και πως εγώ δεν έχω πληρώσει τίποτα στο δάνειο αλλά ήταν τα έξοδα μου και από την άλλη η γυναίκα μου που θεωρεί πως είτε θα πρέπει να τα γράψει και ας έχει την επικαρπία ή να μοιραζόμαστε τα ενοίκια ακριβώς στην μέση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,862
    το μισο σπιτι, πως ειχε βρεθει αρχικα στην κατοχη σου;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    2
    Σε καμμία περίπτωση δεν είναι φυσιολογική η χειριστική συμπεριφορά. Οι χειριστικές μητέρες ξέρουν να δημιουργούν ενοχές στα παιδιά τους. Ήσουν μικρός και αφελής, γιαυτό της έδινες χρήματα για σπίτι που δεν ήταν εντελώς δικό σου. Μετά δεν της έβαζες όρια σε σχέση με τη γυναίκα σου. Αναγκάστηκε να βάλει όρια η γυναίκα σου και έγινε κακιά. Αυτό δημιούργησε σίγουρα εντάσεις στο γάμο σας που τις βίωναν και τα παιδιά. Τώρα η μητέρα σου προσπαθεί να σε στρέψει εναντίον της γυναίκας σου γιατί θεωρεί ότι είσαι δικός της και πρέπει να την υπακούς. Δεν ευθύνεσαι εσύ που σε μεγάλωσε μόνη της. Είσαι πατέρας και έχεις χρέος να προσφέρεις ήρεμη οικογενειακή ζωή στα παιδιά. Όσο για το σπίτι μην δεχτείς να υπογράψεις να το χωρίσετε συμβολαιογραφικά. Μπορεί να πουλήσει το δικό της για να σας εκδικηθεί. Αν έχετε ποσοστό 50% το πιο πιθανό είναι να το αφήσει στο τέλος σε σένα και το δικό της μερίδιό. Τώρα μην ασχολείσαι με το σπίτι. Ας το κάνει ό,τι θέλει. Δείξε ανωτερότητα. Χρησιμοποιεί το σπίτι για να σου δείξει ότι φταίει η γυναίκα σου. Ασχολήσου με τις σχέσεις μεταξύ τους. Πες στην μητέρα σου ότι αγαπάς τη γυναίκα σου, ότι νιώθεις ότι είναι το στήριγμά σου, το άλλο σου μισό. Πές της ότι οποιδήποτε επίθεση στη γυναίκα σου, είναι επίθεση σε σένα. Πες της ότι δεν μπορείς να επισκέφτεσαι τη μητέρα σου χωρίς τη συνοδεία της γυναίκας σου. Αν θέλει να σε βλέπει και να βλέπει τα εγγόνια, τότε πρέπει να σέβεται τη γυναίκα σου. Πες στη γυναίκα σου ότι θα την προστατεύεις και δεν θα επιτρέψεις ξανά να την προσβάλει η μητέρα σου. Εξήγησέ της ότι την θέλεις δίπλα σου στις επισκέψεις στη μητέρα σου. Κάνε την να νιώσει ασφάλεια. Μην αφήσεις ποτέ τις δύο γυναίκες μόνες, να είσαι πάντα παρών. Ζήτησε από τη γυναίκα σου να κάνει μια νέα αρχή, να ξεχάσει τα παλιά και να βασιστεί πάνω σου. Πηγαίνετε στη μαμά σου μικρές επισκέψεις μισής ώρας μαζί με τα παιδιά σας. Σε αυτές τις επισκέψεις δείξε στη μητέρα ότι είσαι ευτυχισμένος με τη γυναίκα σου. Όταν η μαμά σου καταλάβει ότι δεν μπορεί να έχει εσένα δικό της και τη σύζυγό σου απέναντι, αλλά είστε ένα ζευγάρι ενωμένο, θα αναγκαστεί να αλλάξει στάση. Θα ζείτε ειρηνικά και θα μεταδίδετε ειρήνη και στα παιδιά. Διαφορετικά η μαμά σου θα προσπαθεί να σας διχάζει και η γυναίκα σου θα είναι θυμωμένη που δεν την προστατεύεις. Ο θυμός της γυναίκας σου και το αίσθημα αδικίας θα επηρεάσουν τη σχέση σας και τα παιδιά

Similar Threads

  1. Προβληματα στο sex.
    By NWalker in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 73
    Last Post: 11-05-2015, 14:16
  2. προβληματα :P
    By br(ok)en in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 09-04-2014, 00:16
  3. είναι όλα αυτα κληρονομικά;
    By SissyOly in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 7
    Last Post: 06-02-2014, 19:46
  4. Προβληματα!
    By Κώστας18 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2013, 22:55
  5. μια ζωη προβλήματα
    By sosad in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 19-04-2008, 16:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •