2,5 χρονών λέξεις που δεν πρέπει να λέει!!!! Απελπισμένη! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 58
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Το γεγονός ότι έρχεται και σου το λέει το κάνει φανερό ότι ο μόνος λόγος που λέει αυτή τη λέξη είναι για να τραβήξει τη προσοχή.. Το έχει δει σα παιχνίδι και το έχω δει και απο όλα παιδιά αυτό.. Ακόμα και οι εκφράσεις προσώπου θα τον διασκεδάζουν.. Απλά καντο να μην είναι τόσο ενδιαφέρον παιχνίδι και γρήγορα θα το σταματήσει.. Μην ανησυχείς καθόλου μια φάση είναι και δεν είναι καθόλου ενδεικτική της μελλοντικής του συμπεριφοράς.. Οι περισσότεροι ούτε καν θυμόμαστε τι κάναμε στα 2 και στα 3.. Μη σου πω ότι είναι και ένδειξη ότι έχεις ένα έξυπνο και δραστήριο παιδί που το αρέσει να εξερευνά.. Ειλικρινά δεν είναι καθόλου τραγικό και μη σκέφτεσαι τι θα πουν οι άλλοι.. Όλα τα παιδάκια κατα καιρους κάνουν τέτοια πράγματα.. Και όταν το λέει μπροστά σε ξένους εκεί είναι που πρέπει να αδιαφορήσεις γιατί εαν του δώσεις αυτό που θέλει - προσοχή - τότε θα μάθει να βρίζει μόνο μπροστά στους ξένους..

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    Χίλια ευχαριστώ! Απλά προσπαθούμε να είμαστε σωστοί γονείς και να δώσουμε στα παιδιά μας όλα τα κατάλληλα εφόδια και τις σωστές αναμνήσεις για να γίνουν σωστοί άνθρωποι!
    Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα και θα τα λέμε!!!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε.. Το γεγονός ότι ενδιαφέρεστε, προσπαθείτε και δε κατεφεύγεται στις εύκολες λύσεις (π.χ. ξύλο) τα λέει όλα.. Μακάρι όλοι οι γονείς να ήταν έτσι..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Το παιδάκι το κάνει σαν παιχνίδι έχει αντιληφθεί ότι σας ενοχλεί και γι\'αυτό προσπαθεί να δοκιμάσει τις αντοχές σας.Το καλύτερο είναι αδιαφορία και θα ξεχαστεί.

  5. #20
    Originally posted by voula
    Μόλις βρήκα αυτό το site, και ελπίζω να έχω μία απάντηση γι\' αυτό που απασχολεί εμένα και τον άντρα μου!
    Έχουμε 2 γιούς ο ένας 5,5χρ. και ο άλλος 2,5.
    Ο μεγάλος μας γιός ποτέ δεν έβριζε και όταν κάποια στιγμή το έκανε του εξηγήσαμε ότι αυτές δεν ε΄ναι σωστές λέξεις και ότι προσβάλλουν το άλλον. Γνωρίζει πιά ότι αυτές τις λέξεις δεν τις χρησιμοποιούμε καθημερινά.

    Ο μικρός μας ο γιός βγήκαμε στο πάρκο να παίξουμε όπως κάθε απόγευμα καιακουσε κάποια παιδιά που έπαιζαν μπάλα και έλγαν \"έλα ρε μ....α\". Τ έπιασε το αυτί του και ξεκίνησε η ιστορία λέγοντάς μου μιά μέρα που παίζαμε μπάλα \"έλα μαμά, κλωτσάει ο μ...ας\". Προφανώς και δεν ήξερε τί σήμαινε, νόμιζε ότι ήταν κάποιο όνομα!
    Δεν δίναμε σημασία όταν το έλεγε και προσπαθούσαμε με τον άντρα μυ να κάνουμε πως ακούμε άλλη λέξη, και να είμαστε αδιάφοροι όταν το λεέι για να μην του τραβήξουμε την προσοχή. Όταν όμως ένα μεσημέρι που τσακώνόντουσαν με τον αδελφό του τον άκουσα να του λέει \"άντε ρε μ...α\", ανέβηκε το αίμα μου στο κεφάλι. Εκεί κατάλαβα ότι ήξερε πώς να την χρησιμοποιεί την λέξη και δεν το ανεχόμουν. Σηκώθηκα και τον έβαλα στο \"σημείου του π\'εναλντι για\" 2 λεπτά και μετά του εξήγησα ότο δεν είναι καθόλου σωστό αυτό που λέει και ότι κανείς από την οικογένεια μάς δεν μιλάει έτσι!
    Δοκίμασα το άγριο και την ξυλιά στον ποπό, που ΠΟΤΕ δεν έχω σηκώσει χέρι και πάντα προσπάθώ με διάλογο, γιατί πιστέυω ότι με το ξύλο και την φωνή πευχαίνουμε το αντίθετο αποτέλεσμα.
    Τώρα πλέον ακολουθούμε άλλη τεχνική, της αδιαφορίας. Όταν το λέει κάνουμε πως δεν ακούμε. Δεν ξέρω όμως αν έχω άλλο κουράγιο να το κάνω αυτό. Ντρεπόμαστε τόσο πολύ όταν το λέει αυτό.

    Σας παρακαλώ πείτε μου τί να κάνουμε για να μπορέσει να το ξεχάσει και να του φύγει!!!!!!!
    :(
    ειναι οντως ενοχλητικο φιλεναδα , να διαπιστωνεις οτι τοπαιδι σου ειναι ενας ακομα ανθρωπος που μαθαινει με την μιμηση καλα και κακα πραγματα...
    ομως ετσι το εχει κανονισει η φυση απο μονη της !
    ο ρολος σας σαν γονεις δεν ειναι ουτε να κανετε τους αδιαφορους , ουτε κυριως να του επιβαλετε την θεληση σας με την βια και τον φοβο της τιμωριας αλλα απλα να του εξηγησετε γιατι σας ενοχλει να τον ακουτε να το λεει...
    την λεξη αυτη που ο λαος μας χρησιμοποιει οπως και πολλοι αλωστε υποτιμητικα , οχι μονο ξερει τι θα πει , αλλα αυριο θα πρεπει να την χρησιμοποιησει στην πραγματικοτητα για να δωσει δειξοδο στον σεξουαλικο του ποθο..
    αρα το πρωτο σημειο της παρεμαβσης μου για την συγκεκριμενη λεξη ειναι να αποφυγετε καθε μορφη συναισθηματικης φορτισης με αυτην..ουτε θετικης ουτε αρνητικης ..
    δεν ειναι δηλαδη προβλημα το να ειναι καποιος μαλακας στην κοινωνια που θα ζησει αυριο , αλλα μερος της ομολατατης σεξουαλικης του αναπτυξης και αυτο πρεπει να μπει καλα στο δικο σας μυαλο πρωτα και μετα θα βρειτε μονοι σας τον τροπο να μεταφερετε την αρνητικοτητα που σας δημιουργει το ακουσμα της λεξης στις σωστες τις διαστασεις ...
    αν πχ το ξανακανει προς τον αδελφο του , αντι να δειξετε καποια οργη η θυμο ρωτηστε τον γιατι το λεει καιεξηγηστε του τι ακριβως σημαινει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ειμαι σιγουρος οτι κατι θα εχει αρπαξει το αυτι του , ισως με λανθασμενο τροπο που αν βαλετε και μπολικο συναισθημα , θα μπορουσε να βγαλει μια αρνητικη αντιληψη στο μυαλο του για μια φυσικη αναγκη που δεν ανηκει στα θεματα προτεραιοτητας του σε αυτη την ηλικια αλλα με μαθηματικη ακριβεια θα παρει την θεση της σε λιγο....
    Θα πηγαινα ακομα πιο μακρυα αν ηξερα το συγκεκριμενο παιδι εξηγοντας του οτι ειναι βλακεια να λες ψεματα και οτι ο αδελφος του δεν ειναι μαλακας γιατι ειναι ακομα μικρος και δεν εει παρομοια αναγκη....
    Ο παιδικος κοσμος εχει πολυ εντονο υπερ-εγω και αυτο μπορει να τον κανει αυριο πολυ αρνητικο στην ικανοποιηση αυτης του της αναγκης αν του εχει μεινει η εντυπωση οτι ειναι κακο πραγμα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Να εξηγήσει στο παιδάκι 2,5 χρονών τι ακριβώς σημαίνει μαλάκας? Και τι πιστεύεις ότι θα καταλάβει? Το παιδί λέει μια λέξη - γι\' αυτό είναι απλά ένα σύνολο ήχων (που ανακάλυψε ότι έχει κάποια δύναμη γιατί προκαλεί αντιδράσεις μεγαλύτερες απο οποιαδήποτε λέξη) και όχι μια σημασία..

  7. #22
    δεν εχει σημασια τι θα καταλαβει οσο το να μην εισπραξη αρνητικο αισθημα απο την απαγορευση της χρησης της ...
    αν ας πουμε του πεις μαλακας ειναι καποιος που παιζει με το πουλακι του , αλλα αμα ειναι μεγαλος και το κανει δεν ειναι καλο , γιαυτο καποιοι το χρησιμοποιουν σαν βρισια , οτι κατλαβε καταλαβε αλλα το σμαντικο ειναι οτι δεν θα το παρει σαν κακο πραγμα αλλα σας κατι που δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα ..
    αλλο ειναι δηλαδη να πει κανεις μια βρισια για τα θεια , σε μια θρησκευουμενη οικογενεια , οποτε η οποια αρνητικοτητα δεν θα εχει επιπτωσεις στην εξελιξη του παιδιου και αλλον του φορτωσεις ενοχες , για κοινωνικες βρισιες που ομως σε μια φυσιλολογικη συνεχεια της ζωης του ειναι υποχρεωμενος να τις υλοποιησει...
    εκτος αν εχεις την εντυπωση ακομα οτι ο αυνανισμος ειναι αμαρτια οποτε παω πασο σαν θεατης αλλα θα αναγακστω να επιμεινω σαν γνωστης και χρηστης σε καποια φαση της ηλικιας μου οπως αλωστε φανταζομαι ολοι οι φυσιολογικοι ανδρες και γυναικες σε αυτο τον πλανητη...

  8. #23
    τωρα μια μικρη παρενθεση για την αντιληπτικη ικανοτητα του ανθρωπου...
    η μεγιστη τιμη νοημοσυνης στην ζωη μας ειναι στα 2 μας χρονια ...
    κρινε μονη σου ποσα ξερουν τα παιδια αλλα απλα δεν μπορουν η δεν θελουν να τα επικοινωνησουν με τους μεγαλους ...λες τυχαια να εγραψε ο Φροιντ για το οιδιπόδειο συμπλεγμα[3 χρονια]?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Δεν θεωρώ ότι ο αυνανισμός είναι αμαρτία και συμφωνώ ότι δε πρέπει να αντιδράσουν αρνητικά, αλλωστε αυτό έγραψα και παραπάνω.. Απλά δε συμφωνώ ότι θα έπρεπε να ξέρει την ακριβή σημασία της λέξης γιατί απλά δε θα καταλάβει.. Ούτε καν 3 είναι.. και στο κάτω κάτω η όποια σεξουαλικότητα είναι σε ασυνειδήτο επίπεδο, εάν δεχτούμε την άποψη του Φρουντ, με την οποία προσωπικά διαφωνώ (και όχι μόνο έγω) όσον αφορά την υπερεκτίμηση της σεξουαλικότητας. Απλά δεν έχει νόημα να του πουν τι ακριβώς σημαίνει γιατί δε θα καταλάβει.. Οχι απο άποψη νοημοσύνης αλλά απο΄την άποψη ότι κάποιες έννοιες και ειδικά τις αφηρημένες δεν τις έχει κατακτήσει καν. Συμφωνα εξάλλου με τον Πιαζετ δεν έχει μπει καν στο προεννοιολογικό στάδιο. Απο αποψη λοιπόν ωριμότητας δε πιστεύω οτι πρέπει να μπουν σε τέτοια διαδικασια εφοσον το παιδί δε ρώτησε να μάθει τι σημαινει, μόνο το λέει για παιχνίδι.. Εξάλλου στη παιδοψυχολογία λένε ότι στα παιδιά λέμε μόνο αυτό που ρωτάνε και άρα είναι έτοιμα να μάθουν, αλλά και πάλι με τρόπο κατάλληλο για την ηλικία τους.

  10. #25
    Originally posted by evath
    Δεν θεωρώ ότι ο αυνανισμός είναι αμαρτία και συμφωνώ ότι δε πρέπει να αντιδράσουν αρνητικά, αλλωστε αυτό έγραψα και παραπάνω.. Απλά δε συμφωνώ ότι θα έπρεπε να ξέρει την ακριβή σημασία της λέξης γιατί απλά δε θα καταλάβει.. Ούτε καν 3 είναι.. και στο κάτω κάτω η όποια σεξουαλικότητα είναι σε ασυνειδήτο επίπεδο, εάν δεχτούμε την άποψη του Φρουντ, με την οποία προσωπικά διαφωνώ (και όχι μόνο έγω) όσον αφορά την υπερεκτίμηση της σεξουαλικότητας. Απλά δεν έχει νόημα να του πουν τι ακριβώς σημαίνει γιατί δε θα καταλάβει.. Οχι απο άποψη νοημοσύνης αλλά απο΄την άποψη ότι κάποιες έννοιες και ειδικά τις αφηρημένες δεν τις έχει κατακτήσει καν. Συμφωνα εξάλλου με τον Πιαζετ δεν έχει μπει καν στο προεννοιολογικό στάδιο. Απο αποψη λοιπόν ωριμότητας δε πιστεύω οτι πρέπει να μπουν σε τέτοια διαδικασια εφοσον το παιδί δε ρώτησε να μάθει τι σημαινει, μόνο το λέει για παιχνίδι.. Εξάλλου στη παιδοψυχολογία λένε ότι στα παιδιά λέμε μόνο αυτό που ρωτάνε και άρα είναι έτοιμα να μάθουν, αλλά και πάλι με τρόπο κατάλληλο για την ηλικία τους.
    ειναι εμφανες οτι εχεις μια συγχιση στο μυαλο σου μεταξυ της οπτικης καταγραφης των εμπειριων ενος ανθρωπου που μελετησε την συμπεριφορα του μωρου οπως ο πιαζετ με την θεωρια της σεξουαλικοτητας του Φροιντ που στηριζεται σε μια φυσικη ανακγ οπως η σεξουαλικοτητα και η οποια γενιεται και μεταδιδεται μεσα απο το Ντι Εν Ει μας πριν ακομα γενηθουμε σαν μηχανισμος αναπαραγωγης της ιδιας της φυσης ...
    Σωστο αυτο που διαπιστωσε ο πιαζετ για την προεννοιολογικη φαση ...ομως δεν ερχεται καθολου σε αντιφαση με το γεγονος οτι πχ το κοπρανο του παιδιου , ειναι η πρωτη του επαφη με την εννοια της ιδιοκτησιας και οτι η κοπρολαγνεια σαν ψυικο νοσημα ισως να συνδεεται απο λανθασνεη συμπεριφορα των γονιων του οταν ειδαν το μωρο τους να τα δοκιμαζει σαν γευση
    Ο πιαζετ παρατηρει και ο Φροιντ αναλυει ..δεν ειναι το ιδιο..
    η πρωτη ειναι μια παιδαγωγικη διαδικασια με στοχο την αναζητηση του μηχανισμου μαθησης ενω η δευτερη διαγνωστικη , με στοχο την αανηζτηση των αιτιων μαιας δυσλειτουργιας ...
    νομιζω οτι θα σου ελυνε την απορια η θεση του παρασκευοπουλου επι το Ελληνικοτερο σχετικα με τον τροπο επικοινωνιας του γονιου προς το παιδι και την αναγκη για επικοινωνια ακομα και στην ποεννοιλογολικη φαση , οχι τοσο σαν μαθηση οσο σαν συμπριφορα που ανταποκρινεται στις φυσικες αναγκες μας και την αποφυγη νοσηρων αντιδρασεων...
    φανταζομαι οτι την σχειτικη βιβλιογραφια θα πρεπει να την ει η βιβλιοθησκη της φιπλοσοφικης σχολης της αθηνας γιατι αν θυμαμαι καλα ειχε μεταφερθει εκει μετα τα Γιαννενα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Εγραψα προηγουμένως ότι και αν αποδεχτούμε τη θεωρία του Φρουντ η σεξουαλικότητα σε αυτή τη φάση λειτουργει ασυνείδητα και δεν υπάρχει καν η επένδυση της γενετήσιας περιοχής η οποία εμφανίζεται μετά το οιδιποδειο στάδιο κυρίως στην εφηβεία. Οπως είπες το στάδιο μέχρι τα 3 περιπου είναι το πρωκτικό. Οποτε δεν έχουμε να κάνουμε με σεξουαλικότητα όπως αυτή των ενηλίκων. Δηλαδή δεν είναι συνειδητη η σεξουαλικότητα ωστε να μπορεί να εκφραστεί με λέξεις.
    Τον Πιαζετ τον ανέφερα γιατί εξηγεί το πως περίπου σκέφτονται τα παιδιά σε εκείνη τη ηλικία και όσο έχει να κάνει με τη κατανόηση της γλώσσας που ήταν το θέμα μας.
    Δεν έχει νόημα ομως στο παρον θεμα η ανάλυση της θεωρίας του Φρουντ γιατί δεν εχουμε να κάνουμε με μια σεξουαλική συμπεριφορά αλλά με μίμηση όπως έγραψες και εσυ. Δηλαδή είναι μια επιφανειακή κατάσταση.. Σαν το παπαγάλο που επαναλαμβάνει λέξεις χωρίς να ξέρει το νόημα τους.

  12. #27
    Originally posted by evath
    Εγραψα προηγουμένως ότι και αν αποδεχτούμε τη θεωρία του Φρουντ η σεξουαλικότητα σε αυτή τη φάση λειτουργει ασυνείδητα και δεν υπάρχει καν η επένδυση της γενετήσιας περιοχής η οποία εμφανίζεται μετά το οιδιποδειο στάδιο κυρίως στην εφηβεία. Οπως είπες το στάδιο μέχρι τα 3 περιπου είναι το πρωκτικό. Οποτε δεν έχουμε να κάνουμε με σεξουαλικότητα όπως αυτή των ενηλίκων. Δηλαδή δεν είναι συνειδητη η σεξουαλικότητα ωστε να μπορεί να εκφραστεί με λέξεις.
    Τον Πιαζετ τον ανέφερα γιατί εξηγεί το πως περίπου σκέφτονται τα παιδιά σε εκείνη τη ηλικία και όσο έχει να κάνει με τη κατανόηση της γλώσσας που ήταν το θέμα μας.
    Δεν έχει νόημα ομως στο παρον θεμα η ανάλυση της θεωρίας του Φρουντ γιατί δεν εχουμε να κάνουμε με μια σεξουαλική συμπεριφορά αλλά με μίμηση όπως έγραψες και εσυ. Δηλαδή είναι μια επιφανειακή κατάσταση.. Σαν το παπαγάλο που επαναλαμβάνει λέξεις χωρίς να ξέρει το νόημα τους.
    ευα κατα τον παρασκευοπουλο , δεν εχει σημασια η εξελικτικη φαση του παιδιου , δεν ψαχνουμε να μετρησουμε τι μπορει να συγκρατησει απο το υλικο που θα του δωσουμε ...
    απλα θελουμε να μαθουμε στους γονεις του να μην χρησιμοποιουν διαφορετικο κωδικα επικοινωνιας απο οτι οι μεγαλοι...

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    Παιδιά μήπως να μην το εμβαθύνουμε τόσο, γιατί....αγχώθηκα?
    όσο αδιαφορούμε όταν το λεέι, το έχει σταματήσει, αν και που και που το πετάει!
    Πιστεύω να σταματήσει να το λέει! Όταν το άκουσε να το λένε στο γηπεδάκι, ξεκίνησε να το λέει αλλά χωρίς να ξέρει πώς να το χρησιμοποιεί. Απλά το έλεγε! Κάθε μέρα για 1 εβδομάδα πήγαινα στην κουνιάδα μου και επειδή τα παιδιά της είναι Τρίτη και Τετάρτη δημοτικού, είπανε κάποια στιγμή το ένα στο άλλο που μαλλώσανε \"φτούσου ρε μ....α\". Ε! αυτό ήτανε. Έμαθε και πώς την χρησιμοποιούνε.
    Σκοπός μας δεν είναι να του πούμε να ΜΗΝ την χρησιμοποιεί απλώς, αλλά να καταλάβει ότι χρησιμοποιώντας αυτή τη λέξη ή την οποιαδήποτε σαν αυτή, προσβάλλει τον άλλον και δεν είναι ωραίο. Στον γιό μου που είναι 5 χρ. του έχουμε εξηγήσει ότι μερικές λέξεις χρησιμοποιούνται λανθασμένα και με ασχημο τρόπο για να εκφράσουν ίσως κάτι όμορφο. Γι\' αυτό λοιπόν δεν θα πρέπει να χρησιμοποιεί αυτές τις λέξεις που μπορεί να προσβάλλουν. Το έχει καταλάβει και δεν τις; χρησιμοποιεί, τουλάχιτον όταν ξέρει ότι αν το πει κάποιος θα προσβληθεί. Ο μικρός όμως είναι τώρα στο στάδιο της μίμησης και στο στάδιο που πιστεύει ότι μπορεί να τραβήξει την προσοχή ή να νιώσει ΜΕΓΑΛΟΣ , όταν πει κάτι που έχει ακούσει από κάποιους άλλους

    Επίσης νομίζω ότι συμφωνώ και μάλλον θα το κάνω, όταν το ξαναπέι στον αδελφό του να τον ρωτήσω για ποιό λόγο τον λέει έτσι, και πώς αισθάνεται ο αδελφός του ή εμείς όταν χρησιμοποιεί αυτές τις λέξεις και επίσης ότι έιναι αρκετά έξυπνος για να χρησιμοποιήσει άλλες λέξεις που θα δείξουν πόσο ΜΕΓΑΛΟΣείναι!
    Δεν ξέρω τί λέτε?????
    Είναι φοβερά ενοχλητικό να πετάει _πλέον που και που_ αυτό στον αδελφό του και εκείνος αν και 5 χρ. να μην αντιδρά καθόλου, είτε λεκτικά είτε να τον χτυπήσει!

    Επίσης συνέχεια όταν θέλω να αντιδράσω σε κάτι σκέφτομαι τις μελλοντικές σεινέπειες, γιατί θέλω να μεγαλώσουν, χωρίς να αισθάνονται ενοχές για πράγματα που δεν πρέπει, αλλά πάλι είναι δύσκολο να βρεις τις ισορροπίες και να βρεις το σωστό!
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο, όλοι εδώ στο Forum έχετε παιδάκια?
    Το λεω υτό γιατί όταν έχεις παιδιά τα πράγματα είναι....κάπως διαφορετικά.
    Εκ πείρας το λέω αυτό!!!!:)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Κατ\' αρχήν μη δίνεις σημασία στα παραπάνω.. Διαφώνησα με το Πανο και μετά ξέφυγε εκτός θέματος και με συγχωρείς γι\' αυτό.. Ολα τα παραπάνω ήταν θεωρίες που δεν είναι καν τελείως επιστημονικές .. Απο όσα λες το διαχειριζεστε πολύ καλά το θέμα και αυτό φαίνεται απο το μεγάλο σας γιο .. Το γεγονός ότι δεν αντιδρά ο 5χρονος δειχνει ποσο καλή δουλειά κάνετε.. και ότι δε βρίζει.. Ο άλλος γίος σας είναι πολύ μικρός ακόμα.. Όπως λες και εσύ μια λέξη μιμηθηκε και τη βρήκε σα παιχνίδι.. ΤΙΠΟΤΑ αλλο.. Η αδιαφορία όπως είδες είναι αποτελεσματική και σίγουρα θα σταματήσει να το λέει.. Δε χρέιάζεται τίποτα άλλο να κάνετε..Δεν είναι καν μεγάλο θέμα.. Εξάλλου απο το μεγαλύτερο παιδί σας θα δείτε ότι σα γονείς τα πάτε καλά..
    Δε νομίζω πως χρειάζεται να δώσετε πολλές εξηγήσεις στο μικρό.. Οταν μεγαλώσει λίγο και είναι σε θέση να καταλάβει τότε ναι.. Τωρα νομίζω ότι είναι άσκοπο και θα μπερδέψει περισσότερο το θέμα...

  15. #30
    Originally posted by voula
    Παιδιά μήπως να μην το εμβαθύνουμε τόσο, γιατί....αγχώθηκα?
    όσο αδιαφορούμε όταν το λεέι, το έχει σταματήσει, αν και που και που το πετάει!
    Πιστεύω να σταματήσει να το λέει! Όταν το άκουσε να το λένε στο γηπεδάκι, ξεκίνησε να το λέει αλλά χωρίς να ξέρει πώς να το χρησιμοποιεί. Απλά το έλεγε! Κάθε μέρα για 1 εβδομάδα πήγαινα στην κουνιάδα μου και επειδή τα παιδιά της είναι Τρίτη και Τετάρτη δημοτικού, είπανε κάποια στιγμή το ένα στο άλλο που μαλλώσανε \"φτούσου ρε μ....α\". Ε! αυτό ήτανε. Έμαθε και πώς την χρησιμοποιούνε.
    Σκοπός μας δεν είναι να του πούμε να ΜΗΝ την χρησιμοποιεί απλώς, αλλά να καταλάβει ότι χρησιμοποιώντας αυτή τη λέξη ή την οποιαδήποτε σαν αυτή, προσβάλλει τον άλλον και δεν είναι ωραίο. Στον γιό μου που είναι 5 χρ. του έχουμε εξηγήσει ότι μερικές λέξεις χρησιμοποιούνται λανθασμένα και με ασχημο τρόπο για να εκφράσουν ίσως κάτι όμορφο. Γι\' αυτό λοιπόν δεν θα πρέπει να χρησιμοποιεί αυτές τις λέξεις που μπορεί να προσβάλλουν. Το έχει καταλάβει και δεν τις; χρησιμοποιεί, τουλάχιτον όταν ξέρει ότι αν το πει κάποιος θα προσβληθεί. Ο μικρός όμως είναι τώρα στο στάδιο της μίμησης και στο στάδιο που πιστεύει ότι μπορεί να τραβήξει την προσοχή ή να νιώσει ΜΕΓΑΛΟΣ , όταν πει κάτι που έχει ακούσει από κάποιους άλλους

    Επίσης νομίζω ότι συμφωνώ και μάλλον θα το κάνω, όταν το ξαναπέι στον αδελφό του να τον ρωτήσω για ποιό λόγο τον λέει έτσι, και πώς αισθάνεται ο αδελφός του ή εμείς όταν χρησιμοποιεί αυτές τις λέξεις και επίσης ότι έιναι αρκετά έξυπνος για να χρησιμοποιήσει άλλες λέξεις που θα δείξουν πόσο ΜΕΓΑΛΟΣείναι!
    Δεν ξέρω τί λέτε?????
    Είναι φοβερά ενοχλητικό να πετάει _πλέον που και που_ αυτό στον αδελφό του και εκείνος αν και 5 χρ. να μην αντιδρά καθόλου, είτε λεκτικά είτε να τον χτυπήσει!

    Επίσης συνέχεια όταν θέλω να αντιδράσω σε κάτι σκέφτομαι τις μελλοντικές σεινέπειες, γιατί θέλω να μεγαλώσουν, χωρίς να αισθάνονται ενοχές για πράγματα που δεν πρέπει, αλλά πάλι είναι δύσκολο να βρεις τις ισορροπίες και να βρεις το σωστό!
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο, όλοι εδώ στο Forum έχετε παιδάκια?
    Το λεω υτό γιατί όταν έχεις παιδιά τα πράγματα είναι....κάπως διαφορετικά.
    Εκ πείρας το λέω αυτό!!!!:)
    βουλα , το 93% της ανθρώπινης επικοινωνιας εξαντλείται στην γλώσσα του σώματος ...τι δειχνει αυτο? οτι οι λεξεις αλλαζουν νοημα αναλογως με το συναισθημα που τις συνοδευει....
    η επικοινωνια , καθε μορφης επικοινωνια , εχει μεγιστο ποσοστο συναισθηματικης χροιας και ελαχιστο λογικης τουλαχιστον στα παιδια...αυτο καθιστα δυσκολο πραγματι ρολο στον γονιο η τον δασκαλο που θελει να προστατεψει την παιδεια του παιδιου του , χωρις να βαλει τα θεμελια μιας πιθανης διαταραχης στο παιδι.....
    Η οδηγια του πιο αρμοδιου σε θεματα ψυχολογιας καθηγητη στην Ελλαδα την δεκαετια τουλαχιστον του 90 , οταν στηθηκαν τα πρωτα πανεπιστημιακα τμηματα ειναι σαφης και λιτη....Θα την επαναλαβω οπως καριβως την εγραφε στο συγγραμα του ...
    Μια μητερα με το μικρο αγορακι της [3 ετων]βρισκονται μεσα σε ενα λεωφορειο ορθιοι...Το λεωφορειο θα ξεκινησει και η μητερα ζηταει απο το παιδι της να πιαστει απο καπου για να μην πεσει .Ο μικρος ομως δεν φαινεται να την προσεχει και αυτη του φωναζει με αυταρχικο και επιτακτικο τροπο
    Πιασου γιατι θα πεσης!
    Γιατι μαμα ? ρωταει ο μικρος...
    Κανε αυτο που σου λεω ! [του φωναζει σκεπτομενη ισως οπως η Ευα ..... Αφου ο Πιαζετ μας διαβεβαιωνει οτι το παιδι σε αυτη την ηλικια δεν εχει συμβολικη σκεψη δεν θα καταλαβει το μηνυμα που θα του εδινα αν ηταν μεγαλυτερης ηλικιας ..]
    Αυτην την επιλογη θεωρει λαθος ο Παρασκευοπουλος και δινει μαλιστα και ενα μοντελο απαντησης.
    Πιασου γιατι το λεωφορειο θα παει μπροστα γρηγορα και αν δεν πιανομαστε απο καπου θα πεσουμε και θα χτυπησουμε...
    Προφανως δεν υπαρχει διασταση αποψεων οσον αφορα το τι ακριβως θα αποστηθισει το παιδι σε αυτη την ηλικια.
    Δεν ειναι καν αυτο το ζητυμενο απο τον καθηγητη.
    Ειναι αλλο πολυ πιο σημαντικο και εχει να κανει με τον τροπο επικοινωνιας .
    Το παιδι δεν θα μαθει να εκτελει εντολες αλλα θα λαβει ενα ισως ακατανοητο μηνυμα , που ομως δειχνει αλληλοσεβασμο και δεν θα τραυματισει την παιδικη ψυχη εισαγοντας την αναγκη για επιβολη του δυνατοτερου στον ασθενεστερο μεσω της βιας .
    Εδω δηλαδη το ζητουμενο δεν ειναι η μαθηση αλλα η συμπεριφορα προς τους αλλους...
    ειπαμε οτι μια υβρις αποκτα αξια μεσα απο την γλωσσα του σωματος ...δεν πρεπει να σε παραξενευει καθολου οτι αναμεσα στα παιδια αναπτυσονται συγκρουσεις , ζηλιες και ανταγωνισμοι , οπως και μιμητικες συμπεριφορες ....Τα ιδια ισχυουν και στην συμπεριφορα τους απεναντι σε σας , τους γονεις τους...
    Ολα ερχονται και παρερχονται εξελικτικα και το μονο που ισως μενει ειναι ο τροπος συμπεριφορας και επικοινωνιας .
    Αυτο αιτιολογει απολυτα θα ελεγα την επισημη εκδοχη του πρακτεου σε καθε παρομοια περιπτωση...
    Αν το ξανακανει πες του
    \"γιατι λες τον αδελφο σου μαλακα?
    ειναι σαν του λες παιζεις με το πουλακι σου αντι με την μπαλλα αν επαιζαν ποδοσφαιρο....γιατι το λες δεν επαιζε καλα ? αμα λες σε καποιν οτι παιζεις με το πουλακι σου οταν παιζει ποδοσφαιρο η κατι αλλο ειναι σαν να θες να τον μειωσεις και δεν ειναι σωστο γιατι θα θυμωσει μαζι σου και θα τσακωθειτε ....εμεις οι γονεις δεν θελουμε να βλεπουμε τα παιδια
    μας να τασκωνονται ουτε μεταξυ τους ουτε με τα αλλα παιδια ...πρεπει να σε βεστε ο ενας τον αλλον \"
    το σημαντικοτερο ειναι να μην επενδυσης κανενα απολυτως συναισθημα στα λογια η στον τροπο επικοινωνιας σου και θα δεις οτι συντομα το μηνυμα σου θα γινει σεβαστο γιατι πανω απο ολα ο γονιος αποτελει μια πηγη ασφαλειας για το παιδι και δεν θελει να χασει την ευνοια του

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •