2,5 χρονών λέξεις που δεν πρέπει να λέει!!!! Απελπισμένη! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 58
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Μη τη μπερδεύεις περισσότερο.. Δεν έχουν νόημα όλες αυτές οι θεωρίες.. Δηλαδή θες να πεις πως διαφωνείς με τη άποψη που δώσαμε όλοι οι παραπάνω, μεταξύ των οποίων και μια ψυχολόγος, πέρι αδιαφορίας..? Γιατί να το κάνουμε πιο πολύπλοκο απο ότι είναι το θέμα?

  2. #32
    Originally posted by evath
    Μη τη μπερδεύεις περισσότερο.. Δεν έχουν νόημα όλες αυτές οι θεωρίες.. Δηλαδή θες να πεις πως διαφωνείς με τη άποψη που δώσαμε όλοι οι παραπάνω, μεταξύ των οποίων και μια ψυχολόγος, πέρι αδιαφορίας..? Γιατί να το κάνουμε πιο πολύπλοκο απο ότι είναι το θέμα?
    ειναι λιγο αοριστο το αδιαφορια ευα...
    ουτε το συναισθηματικη αδιαφορια καθοριζει απολυτα το πρακτεο...
    η κατανοηση της αναγκης για σωστη επικοινωνια με το παιδι στα παντα νομιζω οτι καλυπτει αριστα την συγκεκριμενη απαντηση...
    ειναι τροπος που μαθαινει ο ανθρωπος απο μικρος να ανταλασει πληροφοριες χωρις συναισθηματικη φορτιση...
    το οχι η το μη η το δεν πρεπει , πρεπει να βγουν τελειως απο την επικοινωνια με τα παιδια ...
    εν τελει δεν ειναι καθολου πολυπλοκο το θεμα ...
    καθε παιδι θα φερει σπιτι του ενα λεξιλογιο που χρησιμοπιειται κατα κορον απο ολους μας συνειδητα η ασυνειδητα ...
    οσο πιο σωστα πληροφορησουμε το παιδι χωρις συναισθημα για το νοημα καθε μιας λεξης , τοσο καλυτερα θα την αποστηθισει σωστα , ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙ ΑΥΡΙΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ Η ΦΥΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ...
    πριν απο καποια χρονια , ο παππας εδινε αφορισμο στο παιδι που αυνανιζοτανε ...
    σημερα ειναι μερος της θεραπειας για καθε ψυχικο νοσημα
    δεν θα ηταν καλο να περιορισουμε τις πιθανες στερεοτυπες αντιδρασεις που τα προκαλουνε ?

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    Παιδιά σας ευχαριστώ που ασχολείστε με το δικό μου θέμα και πραγματικά μου δ΄ίνετε χρήσιμες πληροφορίες!
    Πάνο λίγο δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω όλα αυτά που λές, αλλά συμφωνώ σε ένα ότι τουλάχιστον εγώ δεν χρησιμοποιώ την πλήρη άρνηση στα παιδιά μου. Δηλαδή αποφεύγω να πώ όχι, δεν πρέπει, αυτό είνα λάθος ή κακό, μή και άλλα τέτοια απαγορευτικά και κάθε φορά προσπαθώ να τους εξηγώ -όσο μπορώ-και μέχρι εκεί που με παίρνει τί συμβαίνει ή τί μπορει να συμβεί αν κάνουν κάτι συγκεκριμένο και τί περιμένω από αυτούς την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι παρόμοιο! Γι\' αυτό ποτέ δεν τους φώναξα ή δεν τα μάλλωσα όταν συνέβαινε κάποια αταξία. Προσπαθώ να τους μάθω να εξωτερικεύουν τα συναισθήματά τους, για να μπορούν αργότερα να \"κάνουν\" κάτι με αυτά και όχι να τα πνίγουν μέσα τους!

    Όταν είναι θυμωμένα και κλαίνε τους παρακινώ να μου πουν τί νιώθουν και γιατί και επίσης τί μπορούμε να κάνουμε για να μην νιώθουν έτσι. Βλέπεις ότι μόλις μου πουν από μόνα τους, αυτή τη στιγμή \"είμαι πολύ θυμωμένος\", αμέσως ο θυμός τους γίνεται πολύ πιό μικρός και ξέρουν ότι δεν είναι κακό να είναι κανείς θυμωμένος!!!!!
    ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΠΟΛΥ να μάθουμε σωστά πράγματα στα παιδιά μας , αλλά ποιός ξέρει ΣΙΓΟΥΡΑ ποιός είναι ο σωστός δρόμος! Τουλάχιστον να είμαστε κάπου στη με΄ση!!!!

    Τώρα με το θέμα της βρισιάς, νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο! Τουλάχιστον θέλω να πιστεύω!
    Όπως σας είπα αδιαφορούμε για να μην νομίζει ότι κάνει κάποιο κατόρθωμα.
    Προχτές που το πέταξε στον αδελφό του με μεγάάάάλη ηρεμία (Έχω ξεπεράσει τον εαυτό μου θέλω να πώ στο θέμα της ηρεμίας! Έχω κάνει πραγματικά και εγώ ένα \"Βήμα μπροστά\" σε σχέση με τον εαυτό μου), τον παίρνω κοντά μου και απέναντι μου έχω τον μεγάλο μου γιό.
    Του λέω, αυτή τη στιγμή είπες τον αδελφό σου \"μ....α\"! Πίστέυεις ότι ο αδελφός σου είανι αυτό που είπες? Η λέξη αυτή δεν είναι κάτι κακό, αλλά όταν την ώρα που παίζουμε, φωνάξεις τον ααδελφό σου έτσι ή κάποιον άλλον, τότε αυτό είναι προσβλητικό και ο άλλος στενοχωριέται! Είναι ο αδελφός σου αυτό που είπες? Όχι μου απαντάει! Είσια εσύ αυτό που είπες? Όχι μυ απντάει! Τότε νομίζω του λέω ότι την επόμενη φορά θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις λέξεις που είναι για μεγάλα παιδιά και όχι αυτές. Είσαι αρκετά έξυπνος να βρεις κι άλλες λεξούλες που θα δείξουν πόσοι πιοπ έξυπνος είσαι και πόσο πιο ΜΕγάλος!
    Εντάξει μαμά. Μου είπε! Επίσηες του είπα ότι αν χρησιμοποιεί αυτές τις λέξεις όταν δεν πρέπει, τότε θα μου δείχνει ότι είναι ακόμη μικρούλης και έτσι δεν θα μπορεί να κατεβαίνει να κάθεται κάτω στη γιαγιά πού τόοοοοσο θέλει μαζίμε τον αδελφό του!
    Αν όμως μου αποδείξει ότι μποορεί να χρησιμοποιεί κι άλλες λεξούλες όπως ο μπαμπάς του, ή ο αδελφός τότε θασ μπορεί να κατεβαίνει!!!!!!!!!!!!Μέχρι τώρα το ξαναπέταξε άλλη μία φορά και

    Σήμερα δεν είπε καθόλου την λέξη αυτή όταν θύμωσε, παρά μόνο είπε \"Την ατυχία μου, Παναγία μου και Χριστέ μου\", όπως λέει και ο αδελφό του!!!!!!!!!!!!!!

    Εύα πραγματικά μου δίνεις πάρα πολύ κουράγιο με όλα αυτά που μου λλές και σ\' ευχαριστώ πραγματικά γι\' αυτό!!!!!!!!!!

  4. #34
    Βουλα η λεξη \"Βουλγαρος \" τι σημαινει για σενα?
    αν το παιδι σου αρχισει απο αυριο να αποκαλει τον αδελφο του Βουλγαρο γιατι ας πουμε ζειτε στην θεσσαλονικη και καποιοι απαξιουν τους γειτονες απο φοβιες λογω παρελθοντων συγκρουσεων θα του απαγορεσυεις να κατεβαινει στην γιαγι του αν την ξαναπει?
    εγω παντως οπως και ο πρυτανης του πανεπιστημιου της Αθηνας και πρωην καθηγητης μου ο Μπαμπινιωτης , που την εβαλε μαλιστα σαν βρισια μεσα στο λεξικο του , οταν ακουω την λεξη βουλγαρος , στο μυαλο μου ερχονται οι οπαδοι του ολυμπιακου στο γηπεδο της λεωφορου Αλεξανδρας , γιατι σαν παναθηναικος ποτε μου δεν ειχα προβληματα με το φιλο σωματειο του Βορρα που συνηθως εκανε καλη δεουλια στην μαχη μεταξυ χουλιγκανς !!!!!
    Φανταζομαι να καταλαβες οτι οι λεξεις απο μονες τους σαν συμβολα αποκτουν την σημασια που τους δινει καποιος...
    Ειναι λοιπον ενα στερεοτυπο της ελληνικης νοοτροπιας που κρυβεται πισω απο αυτη την λεξη που κανονικα , χαρακτηριζει τον κατοικο μια γειτονικης και φιλικης μας Χωρας ....
    κατι παρομοιο συμαβινει και με την λεξη μαλακας ....
    ειναι μια λεξη που χαρακτηριζει τον απολυτο φυσιλογικο και επιστημονικα αναμενομενο αυνανισμο σαν φυσιολογικο σταδιο της εξελιξης της παιδικης σεξουαλικοτητας ....
    αν καταφερες μετα απο ολα οσα εχουμε γραψει εδω να καταλαβεις οτι το προβλημα βρισκεται μονο στο μυαλο σας σαν γονεις [αμφιβαλω γιατι οσα περιγραφεις εξακολουθουν να δειχνουν οτι δεν το εχεις καταλαβει] και οτι καθε λεξη μπορει να εκληφθει ως βρισια , μονο απο την συναισθηματικη αντιδραση που προκαλει και οχι λογω της ερμηνειας της
    θα σε προβληματιζε οτι ο γυιος σου , συνεχιζει να βριζει τον αδελφο του [\"Την ατυχία μου, Παναγία μου και Χριστέ μου\"= γαμω την παναγια μου και τον χριστο μου φτιασιδωμενο και περιποιημενο για την αποφυγη της τιμωριας ] και πρεπει να ασχοληθειτε με την συναισθηματικη ενταση που υφισταται αναμεσα στα δυο παιδια και οχι με τα συμβολα τα οποια χρησιμοποιουν για να την εκφρασουν...
    Αν δεν το καταλαβες ηδη δεν απαντω μοναχα σε σενα και την Ευα , αλλα σε καθε ενα που θαθελε να δει σε αυτη την ιστορια που υπαρχει λαθος....
    Το λαθος ειναι οτι αχοληθηκατε με την μυιγα και αδιαφορειται για τον ελεφαντα.....
    Γιατι τσακωνονται καθημρινα τα παιδια?
    μηπως η γιαγια που τοσο πολυ αγαπουν γιατι τους κανει ισως δωρα και τα καλοπιανει , δεν ειναι τοσο καλα κατηρτισμενη παιδαγωγος οσο ισως ενας παιδικος σταθμος η ενα νηπιαγωγειο της γειτονιας σας ?
    μηπως τα παιδια εχουν αναγκη ενα ευρυτερο κυκλο συναναστροφων και δεν πειραζει να μαθουν και κακμια βρισια παραπανω?
    μηπως αν συνεχιστει η μεταξυ τους επιθετικοτητα , βαλει τις βασεις για συνεχομενα λαθη απο την δικη σας πλευρα στο θεμα της αποδωσης της δικαιης τιμωριας στον πραγματικο φταιχτη?
    Λεει ο λαος ...\"των παιδιων μου τα παιδια ειναι δυο φορες παιδια μου \" σωστο.
    Ομως η γιαγια μπορει μονο με την αγαπη και το ενδιαφερον να τρεξει μαζι τους στην αυλη και να παρακολουθει στενα τις μεταξυ τους σχεσεις ?

  5. #35
    Originally posted by voula
    Παιδιά σας ευχαριστώ που ασχολείστε με το δικό μου θέμα και πραγματικά μου δ΄ίνετε χρήσιμες πληροφορίες!
    Πάνο λίγο δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω όλα αυτά που λές, αλλά συμφωνώ σε ένα ότι τουλάχιστον εγώ δεν χρησιμοποιώ την πλήρη άρνηση στα παιδιά μου. Δηλαδή αποφεύγω να πώ όχι, δεν πρέπει, αυτό είνα λάθος ή κακό, μή και άλλα τέτοια απαγορευτικά και κάθε φορά προσπαθώ να τους εξηγώ -όσο μπορώ-και μέχρι εκεί που με παίρνει τί συμβαίνει ή τί μπορει να συμβεί αν κάνουν κάτι συγκεκριμένο και τί περιμένω από αυτούς την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι παρόμοιο! Γι\' αυτό ποτέ δεν τους φώναξα ή δεν τα μάλλωσα όταν συνέβαινε κάποια αταξία. Προσπαθώ να τους μάθω να εξωτερικεύουν τα συναισθήματά τους, για να μπορούν αργότερα να \"κάνουν\" κάτι με αυτά και όχι να τα πνίγουν μέσα τους!

    Όταν είναι θυμωμένα και κλαίνε τους παρακινώ να μου πουν τί νιώθουν και γιατί και επίσης τί μπορούμε να κάνουμε για να μην νιώθουν έτσι. Βλέπεις ότι μόλις μου πουν από μόνα τους, αυτή τη στιγμή \"είμαι πολύ θυμωμένος\", αμέσως ο θυμός τους γίνεται πολύ πιό μικρός και ξέρουν ότι δεν είναι κακό να είναι κανείς θυμωμένος!!!!!
    ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΠΟΛΥ να μάθουμε σωστά πράγματα στα παιδιά μας , αλλά ποιός ξέρει ΣΙΓΟΥΡΑ ποιός είναι ο σωστός δρόμος! Τουλάχιστον να είμαστε κάπου στη με΄ση!!!!

    Τώρα με το θέμα της βρισιάς, νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο! Τουλάχιστον θέλω να πιστεύω!
    Όπως σας είπα αδιαφορούμε για να μην νομίζει ότι κάνει κάποιο κατόρθωμα.
    Προχτές που το πέταξε στον αδελφό του με μεγάάάάλη ηρεμία (Έχω ξεπεράσει τον εαυτό μου θέλω να πώ στο θέμα της ηρεμίας! Έχω κάνει πραγματικά και εγώ ένα \"Βήμα μπροστά\" σε σχέση με τον εαυτό μου), τον παίρνω κοντά μου και απέναντι μου έχω τον μεγάλο μου γιό.
    Του λέω, αυτή τη στιγμή είπες τον αδελφό σου \"μ....α\"! Πίστέυεις ότι ο αδελφός σου είανι αυτό που είπες? Η λέξη αυτή δεν είναι κάτι κακό, αλλά όταν την ώρα που παίζουμε, φωνάξεις τον ααδελφό σου έτσι ή κάποιον άλλον, τότε αυτό είναι προσβλητικό και ο άλλος στενοχωριέται! Είναι ο αδελφός σου αυτό που είπες? Όχι μου απαντάει! Είσια εσύ αυτό που είπες? Όχι μυ απντάει! Τότε νομίζω του λέω ότι την επόμενη φορά θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις λέξεις που είναι για μεγάλα παιδιά και όχι αυτές. Είσαι αρκετά έξυπνος να βρεις κι άλλες λεξούλες που θα δείξουν πόσοι πιοπ έξυπνος είσαι και πόσο πιο ΜΕγάλος!
    Εντάξει μαμά. Μου είπε! Επίσηες του είπα ότι αν χρησιμοποιεί αυτές τις λέξεις όταν δεν πρέπει, τότε θα μου δείχνει ότι είναι ακόμη μικρούλης και έτσι δεν θα μπορεί να κατεβαίνει να κάθεται κάτω στη γιαγιά πού τόοοοοσο θέλει μαζίμε τον αδελφό του!
    Αν όμως μου αποδείξει ότι μποορεί να χρησιμοποιεί κι άλλες λεξούλες όπως ο μπαμπάς του, ή ο αδελφός τότε θασ μπορεί να κατεβαίνει!!!!!!!!!!!!Μέχρι τώρα το ξαναπέταξε άλλη μία φορά και

    Σήμερα δεν είπε καθόλου την λέξη αυτή όταν θύμωσε, παρά μόνο είπε \"Την ατυχία μου, Παναγία μου και Χριστέ μου\", όπως λέει και ο αδελφό του!!!!!!!!!!!!!!

    Εύα πραγματικά μου δίνεις πάρα πολύ κουράγιο με όλα αυτά που μου λλές και σ\' ευχαριστώ πραγματικά γι\' αυτό!!!!!!!!!!
    αγαπητη φιλη σε αυτο βρισκεται ολο το ζουμι της δικης μου παρεμβασης γραφεις
    \"αλλά ποιός ξέρει ΣΙΓΟΥΡΑ ποιός είναι ο σωστός δρόμος! Τουλάχιστον να είμαστε κάπου στη με΄ση!!!!\"
    μου θυμιζει τον ρολο του διαιτητη σε ενα ντρεμπυ παναθηναικου ολυμπιακου!
    για να σε βοηθησω να απαντησης μονη σου θα αρχισω απο τα οχι για να δεις τι μεμενι μονη σου στο τελος

    οχι η μητερα σου γιατι εζησε 2 γεννιες πριν απο τα παιδια και δεν μπορει να ξερει τις σημερινες αναγκες και τα διδαγματα της συγχρονης παιδαγωγικης !
    οχι η Ευα η εγω γιατι δεν εχουμε μπροστα μας τα παιδια για να τα παρακολουθησουμε και να διαγνωσουμε τυχον προβληματα συμπεριφορας τους που οδηγει στην ενταση μεταξυ τους
    οχι στην μεση γιατι το τεχνητο χ , εγινε αιτια να καει το γηπεδο της λεωφορου Αλεξανδρας οταν ειχαν συμφωνησει απο κοινου οι αγωνιζομενοι να μην χαλασουν κανενα χατηρι!!!!!!!!!!
    τι μενει φιλεναδα?
    αυτοι που την ωρα που εσυ διαβαζες στο πανεπιστημιο φυσικη
    η δουλευες στον αργαλιο της βιομηχανιας υφασματων , διαβαζαν και ενημερωνονταν για καθε τι σχετικο με την παιδαγωγικη επιστημη αρα ξερουν πιο πολλα και απο σενα αλλα κυριως πολυ περισσοτερα απο την γιαγια!

  6. #36
    επι του πρακτεου..εστω οτι ακους τον γυιο σου να λεει
    γαμω.....κλπ τι πρεπει να συγκρατησης ....τον θυμο...την επιθετικοτητα...την ενταση...
    οχι την υβρη....
    μια κουβεντα ηταν την πεταξε εφυγε....
    αυριο αν τον βαλεις τιμωρια εστω και βελουδινη , θα υπακουσει και θα σου πει αλλη
    το προβλημα ομως παραμενει αλυτο...

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    Ευτυχώς δεν τσακώνονται καθημερινά.
    Η γιαγιά και ο παπούς δεν ασχολούνται καθημερινά με τα παιδιά, γιατί είναι οι δουλειές μας τέτοιες που είμαστε πάντα κάποιος από τους 2 με τα παιδιά ή και οι 2 μαζί.
    Συμφωνώ ότι εμείς δίνουμε την κακή ή την καλή έννοια σε μία λέξη, αλλά όπως και να το κάνουμε ζούμε μέσα σε μία κοινωνία, που κάποια πράγματα τα δέχεται και κάποια όχι. Δεν μπορώ λοιπόν απλά να πώ εντάξει είπε μιά κουβέντα και πάει, γιατί όταν θα την επι και στο σχολείο ή κάπου αλλού θα πουν ότι ό,τι ακούει από το σπίτι αυτά λεει, αλλά δεν είναι καθόλου έτσι!

    Θέλω να πώ δηλαδή ότι ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ σε αυτόν τον κόσμο, και καλώς ή κακώς κάποια πράγματα οι άλλοι τα εκλαμβάνουν κάπως! Αυτό που θέλω εγώ είναι να κατλαβαίνουν τί είναι το κάθε τι και να το χρησιμοποιούν αναλόγως.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    Επίσης, άλλο να ενημερώνεσαι και να διαβάζεις σχετικά με την παιδαγωγική των παιδιών, και άλλο ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ!!!!
    Άλλο η θεωρία και Άλλο η πράξη!
    Εκείνοι που έχουν παιδιά ψάχνουν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ τρόπους και μεθόδους! Άρα αυτοί που έχουν παιδιά και διαβάζουν και μαθαίνουν και χρησιμιποιούν ακι την πρακτική πλευρά. Αυτοί όμως που διάβαζαν και έψαχναν την παιδιαγωγική ενώ οι άλλοι ύφαιναν στον αργαλειό τους, απλά μόνο θεωρίες μπορούν να πουν!!!!!!!!!!!!!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    λαθος κανεις βουλα..
    αν ηταν ανεπιδεκτοι μαθησεως, ΟΥΤΕ ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ, γιατι δεν καταφεραν να τις μαθουν....

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    Δεν είπα ΠΟΤΕ ότι είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως!!
    Αλλά ότι η πράξη όλων των θεωριών είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΛΛΟ ΠΡΓΑΜΑ!
    Και εγώ πριν κάνω παιδιά τα έβλεπα κάπως αλλιώς τα πράγματα, διάβαζα, μελετούσα, ώστε να μπορώ να είμαι κάπως έτοιμη στη διαπαιδαγώγηση των παιδιών μου και να κάνω το καλύτερο γι\' αυτά, χωρίς να τα κακομάθω! Όταν έκανα παιδιά είδα και βλέπω ότι η θεωρία είναι λίγο δύσκολη να γίνει πράξη, αλλά δεν λέω ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΗ!

    Απλά είπα ότι εκείνος που έχει παιδιά, είναι \"μέσα\" και στη θεωρία και στην ΠΡΑΞΗ. Και εδώ είναι που λές, αυτό θα κάνω, ή το άλλο? Αυτό θα επιφέρει αποτέλεσμα ή το άλλο! Όταν όμως έχεις απλά την θεωρία και όχι παιδιά, τότε λές, \"Αυτό είναι το \"σωστό\" γι\' αυτή την περίπτωση εκείνο για την άλλη κ.λ.π.

    Πιστεύεις ότι ξέρεις ποιό είναι το \"σωστό\"!!!!!
    Γι\' αυτό εκείνοι που δεν έχουν παιδιά, \"κρατάτε μικρό καλαθι\"!!!!;);)

  11. #41
    Originally posted by voula
    Επίσης, άλλο να ενημερώνεσαι και να διαβάζεις σχετικά με την παιδαγωγική των παιδιών, και άλλο ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ!!!!
    Άλλο η θεωρία και Άλλο η πράξη!
    Εκείνοι που έχουν παιδιά ψάχνουν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ τρόπους και μεθόδους! Άρα αυτοί που έχουν παιδιά και διαβάζουν και μαθαίνουν και χρησιμιποιούν ακι την πρακτική πλευρά. Αυτοί όμως που διάβαζαν και έψαχναν την παιδιαγωγική ενώ οι άλλοι ύφαιναν στον αργαλειό τους, απλά μόνο θεωρίες μπορούν να πουν!!!!!!!!!!!!!!
    χωρις υπερβολη βουλα , στην δεκαετια 80-90 μου εμπιστευτηκαν την ανατροφη των παιδιων τους πολλες χιλιαδες γονεις μεταξυ των οπιων ενας υπουργος Εξωτερικων της Ελλαδας [εγγονη] η Εθνιη τραπεζα της Ελλαδας και καποιες χιλιαδες Αθηναιαιοι για να σου γραφω δωρεαν ολα αυτα που αν θες φυσικα εφαρμοζεις , αν οχι με ενα ευχαριστω καθαρισες ....
    μπλεκεις συνεχεια πολλα διαφορετικα ζητηματα , πρακτικης ιδιως εφαρμογης οπως τωρα βγαζεις το τι θα πει η γειτονια για την προελευση των υβρεων που θα πουν τα παιδια στο σχολειο τους ..
    αντε γιατι εισαι καλο κοριτσι , θα σου μια απαντηση για ολους μαζι ,συμπεριλαμβανομενης πρωτα- πρωτα, της δασκαλας [ου]
    \"Ο μονος αναμαρτητος , πρωτος τον λιθον βαλεττω\"...
    Ξεκαθαρισε στο μυαλο σου πρωτα ενα- ενα στοιχειο...
    τι προεχει για σενα ...
    1. η σωστη παιδαγωγικη του γονιου απεναντι στα παιδια του
    2. η σωστη γνωμη που θα σχηματισουν οι γειτονες για την ανατροφη την οποια τους εχετε δωσει
    3. η σωστη ανατροφη που θα παρουν τα παιδια με τα κριτηρια της γιαγιας και του παππου
    μολις τα βαλεις αυτα σε μια σειρα
    μονο τοτε θα μπορεσεις να βαλεις τις σωστες προτεραιοτητες γιατι συχνα δεν συμπιπτουν οι πληροφοριες καθως προερχονται απο διαφορετικα ενδιαφεροντα ...
    για παραδειγμα η δασκαλα , σιγουρα δεν θελει να απανταει ερωτησεις των μαθητων π τι θα πει μαλακας !
    Ξερεις γιατι?
    Γιατι δεν υπαρχει σχετικη εγκυκλιος του υπουργειου που να το περιεχει στο προγραμμα μαθησης το οποιο πρεπει να ακολουθησει!
    Η γιαγια παλι με τον παππου , στην δικη τους εποχη αν σε ακουγαν σαν παιδι να λες κακα λογια , πιστευαν οτι οταν κλεισουν τα ματια τους θα πανε στην κολαση γιατι αυτο ελεγε ο παππας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    εννοεις οτι εκανες την baby sitter στην δεκαετια 80-90?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Σίγουρα άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.. Το σημαντικό όμως είναι ένας γονιός να προσπαθεί να κάνει το σωστό και να είναι ανοιχτός σε επιστημονικές θεωρίες. Κανένας γονιός δεν είναι τέλειος, ούτε μπορεί να εφαρμόζει στην εντέλεια κάθε θεωρία.. Στο κάτω κατώ ακόμα και οι επιστημονικές θεωρίες αλλάζουν. Αυτό που θεωρώ εγω βλαπτικό είναι ένας γονιός που νομίζει ότι τα ξέρει όλα και πάει΄ενάντια σε όλες τις θεωρίες της ψυχολογίας, λέγοντας για παράδειγμα \"το ξύλο βγήκε απο το παράδεισο και δε με νοιάζει τι λένε οι επιστήμονες εγώ ξέρω καλύτερα\".. Το να κάνει όμως λάθη, αλλά με αγάπη και με πραγματική προσπάθεια να κάνει το καλύτερο δεν είναι βλαπτικό. Ακόμα και τα λάθη αποτελούν δίδαγμα για τα παιδιά, αρκεί να γίνονται με αγάπη και με προσπάθεια να διορθωθούν.
    Γράφεις ότι διάβαζες πριν κάνεις παιδιά.. Απο το τρόπο που περιγράφεις ότι τα αντιμετωπίζεις αυτό φαίνεται.. Σίγουρα δεν είσαι ρομποτ που αναπαράγει στην εντέλεια κάθε γραμμή θεωρίας με ψυχρή λογική (αυτό θα ήταν βλαπτικό) αλλά και αυτό είναι ένα πλεονέκτημα που έχεις - που βάζεις και το συναίσθημα στη θεωρία. Η αγάπη με κάποιες γενικές γνώσεις φέρνει τα καλύτερα αποτελέσματα στη διαπαιδαγώση των παιδιών.. Και τα λάθη είναι αναμενόμενα και αποδεκτά, εντός κάποιων ορίων βέβαια..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Originally posted by voula
    Απλά είπα ότι εκείνος που έχει παιδιά, είναι \"μέσα\" και στη θεωρία και στην ΠΡΑΞΗ. Και εδώ είναι που λές, αυτό θα κάνω, ή το άλλο? Αυτό θα επιφέρει αποτέλεσμα ή το άλλο! Όταν όμως έχεις απλά την θεωρία και όχι παιδιά, τότε λές, \"Αυτό είναι το \"σωστό\" γι\' αυτή την περίπτωση εκείνο για την άλλη κ.λ.π.

    Πιστεύεις ότι ξέρεις ποιό είναι το \"σωστό\"!!!!!
    Γι\' αυτό εκείνοι που δεν έχουν παιδιά, \"κρατάτε μικρό καλαθι\"!!!!;);)
    οκ..
    αν θες να μιλησουμε σοβαρα
    εγω θεωρω οτι αυτοι που εχουν παιδια, ειναι αναγκαστικα μεσα στην ΠΡΑΞΗ, αυτο σιγουρα, αλλα απο που σου προκυπτει οτι κατεχουν την θεωρια?
    δεν υπαρχουν επαγγελματιες γονεις, και ειναι πολυ λιγοι εκεινοι οι οποιοι κατεχουν εστω και ελαχιστη θεωρια...

    ευτυχως υπαρχουν καποιοι που και χωρις θεωρια, με την ευαισθησια τους και την ορθη τους κριση, κανουν θαυμασια δουλεια με τα παιδια τους, κι ας μη κατεχουν επιστημονικη γνωση...
    ειναι λιγοι ομως...

    αν ισχυε αυτο που υποστηριζεις, θα επρεπε να απαγορευεται καποιος ψυχοθεραπευτης να μην εχει περασει κι ο ιδιος απο την περιπετεια της ψυχικης ασθενειας, ωστε να εχει απο πρωτο χερι την εμπειρια...

  15. #45
    καθε θεωρια βουλα , ειναι δυσκολη οταν δεν μπορεις να καταλαβεις την χρησιμοτητα της και την επιστημονικη της βαση....γιαυτο συχνα γραφω πολλα που κουραζουν ισως καποιους ψυχικα ασθενεις και γιαυτο ζητησα απο την μοντερειτορ να τους περιοριζει την επιθετικοτητα , απλα για να μην διακοπτεται η οποια προσπαθεια να βγει εργο σε αυτη την επικοινωνιακη τακτικη ....
    ομως αν ησουνα μηχανικος αυτοκινητων ας πουμε βουλα....
    θα ηξερες φανταζομαι που βρισκεται ο πολλαπλασιαστης σε ενα αυτοκινητο ετσι?
    αν ησουν οδηγος λεωφορειου θα ηξερες να τον αλλαξεις αν κουβαλουσες επιβατες σε μακρυνες αποστασεις ?
    αν ομως ησουνα απλα οδηγος , ολα τα προηγουμενα δεν ειναι αναγκη να φωναξεις τον γερο πατερα σου να τα κανει γιατι στην εποχη του ισως να μην υπηρχαν καν συνεργεια στην περιοχη σας και επρεπε να μαθει να τα κανει μονος του...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •