2,5 χρονών λέξεις που δεν πρέπει να λέει!!!! Απελπισμένη! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 58 of 58
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εν τω μεταξυ η μοντερειτορ αντι να σε ακουσει και να \"περιορισει την επιθετικοτητα των ψυχικα ασθενων\" που διεγνωσες, εχει αρχισει να κλειδωνει ενα ενα τα θεματα που συμμετεχεις και επιτιθεσαι....
    λες να εισαι εσυ τελικα ο \"επιθετικος ψυχικα ασθενης\" που βλεπεις συνεχως σαν οραμα μπροστα σου?
    στο τελος δε θα μεινει θεμα ανοιχτο γιατι δεν αφηνεις και κανεναν στην ησυχια του...

  2. #47
    Originally posted by evath
    Σίγουρα άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.. Το σημαντικό όμως είναι ένας γονιός να προσπαθεί να κάνει το σωστό και να είναι ανοιχτός σε επιστημονικές θεωρίες. Κανένας γονιός δεν είναι τέλειος, ούτε μπορεί να εφαρμόζει στην εντέλεια κάθε θεωρία.. Στο κάτω κατώ ακόμα και οι επιστημονικές θεωρίες αλλάζουν. Αυτό που θεωρώ εγω βλαπτικό είναι ένας γονιός που νομίζει ότι τα ξέρει όλα και πάει΄ενάντια σε όλες τις θεωρίες της ψυχολογίας, λέγοντας για παράδειγμα \"το ξύλο βγήκε απο το παράδεισο και δε με νοιάζει τι λένε οι επιστήμονες εγώ ξέρω καλύτερα\".. Το να κάνει όμως λάθη, αλλά με αγάπη και με πραγματική προσπάθεια να κάνει το καλύτερο δεν είναι βλαπτικό. Ακόμα και τα λάθη αποτελούν δίδαγμα για τα παιδιά, αρκεί να γίνονται με αγάπη και με προσπάθεια να διορθωθούν.
    Γράφεις ότι διάβαζες πριν κάνεις παιδιά.. Απο το τρόπο που περιγράφεις ότι τα αντιμετωπίζεις αυτό φαίνεται.. Σίγουρα δεν είσαι ρομποτ που αναπαράγει στην εντέλεια κάθε γραμμή θεωρίας με ψυχρή λογική (αυτό θα ήταν βλαπτικό) αλλά και αυτό είναι ένα πλεονέκτημα που έχεις - που βάζεις και το συναίσθημα στη θεωρία. Η αγάπη με κάποιες γενικές γνώσεις φέρνει τα καλύτερα αποτελέσματα στη διαπαιδαγώση των παιδιών.. Και τα λάθη είναι αναμενόμενα και αποδεκτά, εντός κάποιων ορίων βέβαια..
    σε αλλες ομως περιπτωσεις ευα η αγαπη σκοτωνει....
    αρα μην βαζουμε στο συναισθημα αυτο που μας ξεχωρισε απο τον πιθηκο....
    ενταξει εχουμε το 89% κοινο Ντι Εν Ει....στο υπολοιπο ομως παιζεται η διαφορα που λεγεται λογικη!

  3. #48
    ο αυγας αυγας και ο αγας αγας

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    και ο πανος πορφυρω

  5. #50
    Νικολα και ΣΜσ πως σε λενε η υπομονη μου αρχιζει να ξεπερνα τα ορια της ....
    μαζεψτε τα αδεσποτα σκυλια του διαδικτυου!
    αφηστε με να κανω αυτο που επικαλεισθε σαν κανονα συμμετοχης στο φορουμ σας
    το χανετε μονοι σας ....

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    Πάνο το σίγουρο είναι ότι πρώτα από όλα μας ενδιαφέρει το Νο1 που περιγράφεις! Αοπό εκεί ξεκινούν όλα γι\' αυτό και ψάχνω,ρωτάω, ακούω, διαβάζω.
    Remedy αυτοί που είναι μέσα στην ΠΡΑΞΗ μιας και έχουν παιδιά. μπορεί να μην κατέχουν και την θεωρία. Δεν μιλάω όμως γι\' αυτούς! Μιλάω για τους ψαγμένους γονείς και αυτούς που συνεχίζουν να ψάχνονται. Αυτοί είναι εκείνοι που έχουν αγωνία, πράξη, θεωρία, συναίσθημα και έτσι καλούνται να αντιμετωπίσουν τα υπάρχοντα γεονότα, και όχι αυτά τα οποία ΘΑ συμβούν κάποτε!
    Είμαι υπέρ των ειδικών και κυρίως Παιδοψυχολόγων και κυρίως γιατί εγώ η ίδια διδάσκω στα παιδιά (όχι σχολείο), αλλά άλλου είδους διδασκαλία. Κάποιοι με θεωρούν τρελλή όταν τους ακούω να λένε στο παιδί τους \"όχι, αυτό είναι κακό\" και εγώ τους απαντάω \"δεν υπάρχει κακό και μη, αλλά συζήτηση και αιτιολογία\".Με κοιτάνε σαν να να έχω κατέβει από άλλο πλάνήτη.

    Συμφωνώ ότι όλα θα ήταν καλύτερα αν δίναμε όχι μόνο εμείς αλλά και οι δάσκαλοι στο σχολείο κυρίως, τις σωστές αποντήσεις με τον σωστό τρόπο, την στιγμή που απαιτείται ή που το παιδί τις ζητάει! Δεν μεγάλωσαν όλοι όμως γύρω μας με τον τρόπο που \"ψάχνουμε\" εμείς γύρω μας!

    Evath συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γι\' αυτούς τους απόλυτους όπως λες>Απλά έχουν βρει την εύκολη οδό, για να μην κουράζουν το μυαλουδάκι τους και καταφεύγουν στο ξύλο!
    Εγώ έφτασα πολλές φορές στα όρια της υπομονής μου και έπαιρνα αργές ανάσες για να συνέλθω και να μην ξεσπάσω , γιατί έτσι δεν θα δίδασκα τίποτα στο παιδί μου και θα έχανα το παιχνίδι. Αυτό με έκανε όμως πιο δυνατή, έδωσα στο παιδί μου να καταλάβει τα πράγματα που ήθελα και διδάχτηκε από όλα αυτά.Αυτός όμως είναι ένας συνεχής αγώνας.Ατέλειωτος και καθημερινός θα έλεγα! Αυτό εννοώ Meredy λέγοντας για την ΠΡΑΞΗ. Όχι ότι αυτοί που λένε μόνο θεωρία ότι είναι άσχετοι. Το αντίθετο. Σκέψου όμως ότι οι γονείς που ψάχνουν συνεχώς, έχουν να αντιμετωπίσουν όλα τα παραπάνω! Θεωρί,πράξη,συναίσθημα(αφο� � πρόκειται για τα παιδιά σου),και καθημερινή διαπεδαγώγηση. Κάθε μέρα να κάνεις ένα βήμα παρα πέρα με τα παιδιά σου αλλά και με τον ίδιο σου τον εαυτό!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by evath
    Σίγουρα άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.. Το σημαντικό όμως είναι ένας γονιός να προσπαθεί να κάνει το σωστό και να είναι ανοιχτός σε επιστημονικές θεωρίες. Κανένας γονιός δεν είναι τέλειος, ούτε μπορεί να εφαρμόζει στην εντέλεια κάθε θεωρία.. Στο κάτω κατώ ακόμα και οι επιστημονικές θεωρίες αλλάζουν. Αυτό που θεωρώ εγω βλαπτικό είναι ένας γονιός που νομίζει ότι τα ξέρει όλα και πάει΄ενάντια σε όλες τις θεωρίες της ψυχολογίας, λέγοντας για παράδειγμα \"το ξύλο βγήκε απο το παράδεισο και δε με νοιάζει τι λένε οι επιστήμονες εγώ ξέρω καλύτερα\".. Το να κάνει όμως λάθη, αλλά με αγάπη και με πραγματική προσπάθεια να κάνει το καλύτερο δεν είναι βλαπτικό. Ακόμα και τα λάθη αποτελούν δίδαγμα για τα παιδιά, αρκεί να γίνονται με αγάπη και με προσπάθεια να διορθωθούν.
    Γράφεις ότι διάβαζες πριν κάνεις παιδιά.. Απο το τρόπο που περιγράφεις ότι τα αντιμετωπίζεις αυτό φαίνεται.. Σίγουρα δεν είσαι ρομποτ που αναπαράγει στην εντέλεια κάθε γραμμή θεωρίας με ψυχρή λογική (αυτό θα ήταν βλαπτικό) αλλά και αυτό είναι ένα πλεονέκτημα που έχεις - που βάζεις και το συναίσθημα στη θεωρία. Η αγάπη με κάποιες γενικές γνώσεις φέρνει τα καλύτερα αποτελέσματα στη διαπαιδαγώση των παιδιών.. Και τα λάθη είναι αναμενόμενα και αποδεκτά, εντός κάποιων ορίων βέβαια..
    σε αλλες ομως περιπτωσεις ευα η αγαπη σκοτωνει....
    αρα μην βαζουμε στο συναισθημα αυτο που μας ξεχωρισε απο τον πιθηκο....
    ενταξει εχουμε το 89% κοινο Ντι Εν Ει....στο υπολοιπο ομως παιζεται η διαφορα που λεγεται λογικη!
    Ναι.. Γι αυτό έγραψα με κάποιες γενικές γνώσεις.. Ο δικός μου ορισμός για την αγάπη - τη πραγματική - είναι αυτή που εμπεριέχει τη λογική. Αλλιώς λέγεται, πάθος,΄εμμονή, υπερπροστασία ως προσπάθεια αναπλήρωσης συναισθηματικών κενών και πολλά άλλα.. Για μένα η αγάπη είναι το συναίσθημα της λογικής. Η αγάπη που λες οτι σκοτώνει δεν είναι αγάπη - είναι εγωιστικά συναισθήματα τα οποία όσοι τα έχουν τα ονομάζουν αγάπη για να τα εκλογικεύσουν (όπως το παράδειγμα της μάνας που ταιζε το παιδί της όταν η ίδια πεινούσε - Bowen).
    Α, και νομίζω οτι μοιραζόμαστε το 98% του DNA με τους πιθήκους..

  8. #53
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Αγαπητή Βούλα, από όσα έχεις γράψει στα τελευταία μηνύματα, χαίρομαι για το ενδιαφέρον, την προσπάθεια για ενημέρωση και την προσπάθεια να είσαι κοντά στα παιδιά σου. Και χαίρομαι που κατάφερες να διατηρείς την ηρεμία σου και βλέπεις καλά αποτελέσματα.
    Πραγματικά, νομίζω ότι όπως έγραψε κάπου προηγουμένως και η evath, δεν έχουν νόημα οι πολλές θεωρίες και οι υπεραναλύσεις.

    Υ.Γ. Μπα, οι νέες μελέτες δείχνουν ότι μάλλον είναι γύρω στο 95-96% η ομοιότητα με τους χιμπαντζήδες :)

  9. #54
    Originally posted by voula
    Πάνο το σίγουρο είναι ότι πρώτα από όλα μας ενδιαφέρει το Νο1 που περιγράφεις! Αοπό εκεί ξεκινούν όλα γι\' αυτό και ψάχνω,ρωτάω, ακούω, διαβάζω.
    Remedy αυτοί που είναι μέσα στην ΠΡΑΞΗ μιας και έχουν παιδιά. μπορεί να μην κατέχουν και την θεωρία. Δεν μιλάω όμως γι\' αυτούς! Μιλάω για τους ψαγμένους γονείς και αυτούς που συνεχίζουν να ψάχνονται. Αυτοί είναι εκείνοι που έχουν αγωνία, πράξη, θεωρία, συναίσθημα και έτσι καλούνται να αντιμετωπίσουν τα υπάρχοντα γεονότα, και όχι αυτά τα οποία ΘΑ συμβούν κάποτε!
    Είμαι υπέρ των ειδικών και κυρίως Παιδοψυχολόγων και κυρίως γιατί εγώ η ίδια διδάσκω στα παιδιά (όχι σχολείο), αλλά άλλου είδους διδασκαλία. Κάποιοι με θεωρούν τρελλή όταν τους ακούω να λένε στο παιδί τους \"όχι, αυτό είναι κακό\" και εγώ τους απαντάω \"δεν υπάρχει κακό και μη, αλλά συζήτηση και αιτιολογία\".Με κοιτάνε σαν να να έχω κατέβει από άλλο πλάνήτη.

    Συμφωνώ ότι όλα θα ήταν καλύτερα αν δίναμε όχι μόνο εμείς αλλά και οι δάσκαλοι στο σχολείο κυρίως, τις σωστές αποντήσεις με τον σωστό τρόπο, την στιγμή που απαιτείται ή που το παιδί τις ζητάει! Δεν μεγάλωσαν όλοι όμως γύρω μας με τον τρόπο που \"ψάχνουμε\" εμείς γύρω μας!

    Evath συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γι\' αυτούς τους απόλυτους όπως λες>Απλά έχουν βρει την εύκολη οδό, για να μην κουράζουν το μυαλουδάκι τους και καταφεύγουν στο ξύλο!
    Εγώ έφτασα πολλές φορές στα όρια της υπομονής μου και έπαιρνα αργές ανάσες για να συνέλθω και να μην ξεσπάσω , γιατί έτσι δεν θα δίδασκα τίποτα στο παιδί μου και θα έχανα το παιχνίδι. Αυτό με έκανε όμως πιο δυνατή, έδωσα στο παιδί μου να καταλάβει τα πράγματα που ήθελα και διδάχτηκε από όλα αυτά.Αυτός όμως είναι ένας συνεχής αγώνας.Ατέλειωτος και καθημερινός θα έλεγα! Αυτό εννοώ Meredy λέγοντας για την ΠΡΑΞΗ. Όχι ότι αυτοί που λένε μόνο θεωρία ότι είναι άσχετοι. Το αντίθετο. Σκέψου όμως ότι οι γονείς που ψάχνουν συνεχώς, έχουν να αντιμετωπίσουν όλα τα παραπάνω! Θεωρί,πράξη,συναίσθημα(αφο� � πρόκειται για τα παιδιά σου),και καθημερινή διαπεδαγώγηση. Κάθε μέρα να κάνεις ένα βήμα παρα πέρα με τα παιδιά σου αλλά και με τον ίδιο σου τον εαυτό!
    Βουλα αλλο αυγας αλλο αγας ...
    εσυ διασκεις τα παιδια αλλων αλλα αφησε καποιους αλλους να ασοληθουνε με τα δικα σου γιατι εχεις συναισθηματικη φορτιση μαζι τους ...
    οι αρχαιοι ελληνες πιστευαν οτι το ξυλο βγηκε απο τον παραδεισο αλλα δεν τα εδερναν μονοι τους τα παιδια τους ,
    γιατι δεν μπορουσαν !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    απελευθερωναν τους δουλους για να το κανουν σε μια σημερινη 35 σαν κυριο επαγγελμα πριν την λυτρωση....
    κανε το ιδιο γιατι η βασικη συνταγη ειναι σωστη...
    Οχι βεβαι να παρεις ενα παλιστη να τα δερνει και να τα τρομοκρατει αλλα οτι σου δινει σημερα η συγχρονη παιδαγωγικη αντιληψη και επιστημη ....
    μονο που σιγουρεψου οτι αυτοι που θα ασχοληθουν με τα παιδια ,διαλεξαν το επαγγελμα οχι για να τσιμπανε πελατες για τα ιδιωτικα τους ιατρεια , αλλα γιατι τους αρεσει η δουλεια τους για να βρεις σιγουρα την σωστη εξοδο απο το προβλημα σου...
    γιατι ζουμε σε δυσκολους καιρους και οσο και να θελει η γιαγια και ο παππους δεν μπορουν να βοηθησουν ...

  10. #55
    Originally posted by evath
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by evath
    Σίγουρα άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.. Το σημαντικό όμως είναι ένας γονιός να προσπαθεί να κάνει το σωστό και να είναι ανοιχτός σε επιστημονικές θεωρίες. Κανένας γονιός δεν είναι τέλειος, ούτε μπορεί να εφαρμόζει στην εντέλεια κάθε θεωρία.. Στο κάτω κατώ ακόμα και οι επιστημονικές θεωρίες αλλάζουν. Αυτό που θεωρώ εγω βλαπτικό είναι ένας γονιός που νομίζει ότι τα ξέρει όλα και πάει΄ενάντια σε όλες τις θεωρίες της ψυχολογίας, λέγοντας για παράδειγμα \"το ξύλο βγήκε απο το παράδεισο και δε με νοιάζει τι λένε οι επιστήμονες εγώ ξέρω καλύτερα\".. Το να κάνει όμως λάθη, αλλά με αγάπη και με πραγματική προσπάθεια να κάνει το καλύτερο δεν είναι βλαπτικό. Ακόμα και τα λάθη αποτελούν δίδαγμα για τα παιδιά, αρκεί να γίνονται με αγάπη και με προσπάθεια να διορθωθούν.
    Γράφεις ότι διάβαζες πριν κάνεις παιδιά.. Απο το τρόπο που περιγράφεις ότι τα αντιμετωπίζεις αυτό φαίνεται.. Σίγουρα δεν είσαι ρομποτ που αναπαράγει στην εντέλεια κάθε γραμμή θεωρίας με ψυχρή λογική (αυτό θα ήταν βλαπτικό) αλλά και αυτό είναι ένα πλεονέκτημα που έχεις - που βάζεις και το συναίσθημα στη θεωρία. Η αγάπη με κάποιες γενικές γνώσεις φέρνει τα καλύτερα αποτελέσματα στη διαπαιδαγώση των παιδιών.. Και τα λάθη είναι αναμενόμενα και αποδεκτά, εντός κάποιων ορίων βέβαια..
    σε αλλες ομως περιπτωσεις ευα η αγαπη σκοτωνει....
    αρα μην βαζουμε στο συναισθημα αυτο που μας ξεχωρισε απο τον πιθηκο....
    ενταξει εχουμε το 89% κοινο Ντι Εν Ει....στο υπολοιπο ομως παιζεται η διαφορα που λεγεται λογικη!
    Ναι.. Γι αυτό έγραψα με κάποιες γενικές γνώσεις.. Ο δικός μου ορισμός για την αγάπη - τη πραγματική - είναι αυτή που εμπεριέχει τη λογική. Αλλιώς λέγεται, πάθος,΄εμμονή, υπερπροστασία ως προσπάθεια αναπλήρωσης συναισθηματικών κενών και πολλά άλλα.. Για μένα η αγάπη είναι το συναίσθημα της λογικής. Η αγάπη που λες οτι σκοτώνει δεν είναι αγάπη - είναι εγωιστικά συναισθήματα τα οποία όσοι τα έχουν τα ονομάζουν αγάπη για να τα εκλογικεύσουν (όπως το παράδειγμα της μάνας που ταιζε το παιδί της όταν η ίδια πεινούσε - Bowen).
    Α, και νομίζω οτι μοιραζόμαστε το 98% του DNA με τους πιθήκους..
    τωρα ευα δυσκολευομαι να καταλαβω τι θες να πεις εδω
    \"Για μένα η αγάπη είναι το συναίσθημα της λογικής\"
    το διαβασες καπου η το σκεφτηκες αυτο μονη σου?
    η λογικη ειναι για το συναισθημα οτι ο θηριοδαμαστης για ενα θηριο.... το βαζει σε ταξη προς τερψη των θεατων
    αλλα δεν εγιναν τουλαχιστον ποτε μεχρι σημερα απο οσα γνωριζω τουλαχιστον χωριατικη σαλατα.... η ντοματα με το κρεμυδακι και τις ελιες παει χωρια και η φετα χωρια ..τωρα για τους τουριστες ισχυει το τρεις το λαδι τρεις το ξυδι πεντε το ξυδολαδο! χαχαχαχαχα

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    βουλα
    απ οτι δειχνουν τα λιγα πραγματα που μας εχεις πει, τα πας μια χαρα με τα παιδια σου...
    τα αντιμετωπιζεις με ενδιαφερον κι ευαισθησια και ειμαι και σιγουρη και με αγαπη.
    δεν χρειαζεται ν πας πουθενα....

  12. #57
    ισως αμα αντεξουμε λιγο ακομα εδω μεσα μας ξεπερασουν οι πιθηκοι και παρουμε και την θεση τους στα κλουβια , αν οι μπανανες δεν ειχαν μεγαλωσει με περισσοτερα φυτοφαρμακα απο αυτα που μας ταιζουν σαν κυριο πιατο οι αγαδες της παιδειας μας !
    ομως μια που στο θεμα επαιξε η λεξη αυνανισμος προσοχη βουλα γιατι οι πιθηκοι ειναι ολη μερα με το πουλι τους στα χερια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    χαχαχαχαχα
    καλο βραδυ

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    15
    Σας ευχαριστώ evath, marina38 και Remedy!
    Με βοηθήσατε πολύ , πραγματικά.!!!!!:):):):)

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •