Αρρωστοφοβια μόνιμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Αρρωστοφοβια μόνιμη

    Παιδιά καλησπέρα. Είμαι εδώ και 1.μισηχρπνο περίπου αρρωστοφοβικη . Όλα ξεκίνησαν με κρίση πανικού νομίζοντας ότι παθαίνω καρδιακη προσβολη . Και μετά ξεκινάει το μαρτύριο εξετάσεων κλπ . Αλλά πλέον έχει παραγίνει το θέμα. Ψάχνομαι συνέχεια, οτιδήποτε νιωθω το ψάχνω στο Google. Οτιδήποτε ακούω από τοκ περίγυρο πρέπει να το έχω και εγώ . Γίνομαι πολύ περίεργη και μικροσκοπική. Δεν αγκαλιάζω άτομα, πλένω τα χέρια μοφ συνέχεια, καθαρίζω συνέχεια τουαλέτες και τέτοια γιατί σιχαίνομαι τα πάντα. Και μετά ένα κύκλος εμμονων . Οφείλετε και η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη βέβαια σε πολλά που δεν με αφήνει να ξεχάσω τίποτα και να ξεκολλήσει λόγο το κεφάλι μου.
    Ρε παιδιά Πως ξεπερνιέται; δεν παλεύεται πλέον. Εοναι σαν να μην ζω απλά να προσπαθώ να επιβιώσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,100
    Quote Originally Posted by Lunar View Post
    Παιδιά καλησπέρα. Είμαι εδώ και 1.μισηχρπνο περίπου αρρωστοφοβικη . Όλα ξεκίνησαν με κρίση πανικού νομίζοντας ότι παθαίνω καρδιακη προσβολη . Και μετά ξεκινάει το μαρτύριο εξετάσεων κλπ . Αλλά πλέον έχει παραγίνει το θέμα. Ψάχνομαι συνέχεια, οτιδήποτε νιωθω το ψάχνω στο Google. Οτιδήποτε ακούω από τοκ περίγυρο πρέπει να το έχω και εγώ . Γίνομαι πολύ περίεργη και μικροσκοπική. Δεν αγκαλιάζω άτομα, πλένω τα χέρια μοφ συνέχεια, καθαρίζω συνέχεια τουαλέτες και τέτοια γιατί σιχαίνομαι τα πάντα. Και μετά ένα κύκλος εμμονων . Οφείλετε και η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη βέβαια σε πολλά που δεν με αφήνει να ξεχάσω τίποτα και να ξεκολλήσει λόγο το κεφάλι μου.
    Ρε παιδιά Πως ξεπερνιέται; δεν παλεύεται πλέον. Εοναι σαν να μην ζω απλά να προσπαθώ να επιβιώσω.
    Είχα και εγώ θέμα με τα μικρόβια. Πολύ σπαστικό. Ευτυχώς για μικρό διάστημα. Έπλενα συνέχεια τα χέρια μου, πάντα σκεφτόμουν αν είναι όντως καθαρά τα ποτήρια, τα πιατα κτλ. Όταν έτρωγα έβαζα πάντα χαρτομάντιλα γύρο από το πιάτο για να μην πέσει κάτι και ακουμπήσει το τραπέζι που μπορεί να μην ειναι τόσο καθαρό.
    Απλά κόλλησε εκεί το μυαλό σου. Εγώ μια μέρα είπα στον εαυτό μου ότι δεν γίνεται να συνεχίσεις έτσι, πριν πως ζούσες χωρίς τόση υστερία με τα μικρόβια; Και άρχισα να κάνω μικρά βήματα. Πχ τα έπλυνα μια φορά, τότε ειναι αρκετή.
    Θα πρέπει λίγο να ρισκάρεις, να αφήσεις τον εαυτό σου σιγά σιγά ελεύθερο. Το μυαλό σου εσύ το ελέγχεις, μη το αφήσεις να σε ελέγχει.

Similar Threads

  1. Μόνιμη αρρωστοφοβια
    By Chris124 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 02-02-2023, 12:21
  2. Μόνιμη ανησυχία
    By kwnstantina.2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-12-2021, 13:46
  3. Άγχος και μόνιμη ζάλη
    By Evi1982 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 07-02-2021, 22:33
  4. Μόνιμη αναζήτηση αποδοχής...
    By Nefeli28 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 06-09-2020, 11:56
  5. Μόνιμη υπερένταση / τρέμουλο
    By Kokle99 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 17-04-2020, 07:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •