Σοβαρή καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Panos_019
    Guest

    Σοβαρή καταθλιψη

    Πάσχω από σοβαρή καταθλιψη εδώ και δύο μήνες η οποία θεριεύει κάθε μέρα πάω και χειρότερα.Ο λόγος αυτής είναι ότι από το τελευταίο ψυχωσικο επεισοδιο το μυαλο μου πήρε την κάτω βόλτα.Δεν εξασκείται δεν σκέφτεται είναι μονίμως σε μια κατάσταση χαλαρή χωρίς εγρηγορση δίχως να στροφαρει.Επισης διαβάζω πολλές φορές και δεν καταλαβαίνω η δυσκολεύομαι να συνεχίσω η να αρχίσω μια κουβέντα.Εχω αδυναμια μαθησης νέων πραγμάτων καθώς και τεράστια εκπτωση των κοινωνικών δεξιοτητων.Βλεποντας το μυαλο μου ως παρατηρητής η αλήθεια ειναι ότι δεν πάω πουθενά νιωθω νοητικα κοινωνικά αναπηρος δεν βελτιώνεται τίποτα και δεν είναι ένα φυσιολογικό μυαλο.Μου ερχονται σκεψεις αυτοκτονιας καποιες φορες.Νιωθω αδύναμος να κάνω κάτι τέτοιο μιας και σκέφτομαι την μάνα μου και την αδερφή μου που θα λυγίζουν.Εχω φτάσει σε σημείο που δεν θέλω να βγω έξω να μην μπορώ να πάρω τα πόδια μου από τα ψυχοσωματικα και το κλάμα ποταμι κάθε μέρα.Παω δυστυχώς προς νοσηλεια κάτι που δεν θέλω μιας και νιώθω ότι θα με κάνουν χειρότερα.Εσεις τι θα κάνατε στη θέση μου;

  2. #2
    δυσκολα θα σου ελεγα τι θα κανω εγω στην θεση σου σε αυτη την κατασταση προφανως και θα ζητουσα νοσηλεια για καλυτερο και πιο εντατικο ελεγχο των συμπτωματων.εχω παθει δυο ψυχωτικα επεισοδια ενα πιο μικρο ενα πιο μεγαλο μια παρολιγον νοσηλεια σε κλινικη και μια νοσηλεια οταν το δευτερο ψυχωτικο επεισοδιο με εστειλε τελειως αλλα απο το δευτερο ψυχωτικο επεισοδιο παιρνω ανελλιπως φαρμακα αλλα συμπτωματα καταθλιψης εχω και γω ξαπλωνω και νιωθω οτι δεν θα ξυπνησω το πρωι νιωθω να πεθαινω στον υπνο μου και εχω ταχυκαρδιες και ζαλαδες.αν δεν ειχα στον ηλιο μοιρα θα παρατουσα την θεληση για ζωη αλλα ευτυχως εβγαλα δικη μου συνταξη αναπηριας ικα μετα απο 15 χρονια δουλειας που δεν ειναι πολλα αλλα αυτο με βοηθησε να ειμαι ξεκουραστος τωρα και να εχω περισσοτερο ελευθερο χρονο αλλα οι ιδεες ιδεες δεν εχω συνελθει πληρως και περασα τα προηγουμενα χρονια πολυ πιεση στην δουλεια και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να εχει χειροτερεψει η ψυχικη μου υγεια και παρολο που το εισοδημα το εβγαλα ενα χρονο δεν εχω ηρεμησει ακομα παρολο που δεν πιεζομαι τωρα μν πω οτι εχει αυξηθει η καταθλιψη

Similar Threads

  1. Διπολική και σοβαρή ανηδονία (wellbutrin)
    By gaparlam in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 20-05-2023, 16:31
  2. Σοβαρή απορία
    By [email protected] in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-12-2015, 16:57
  3. σοβαρη σχεση και απιστια...
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 01-03-2013, 01:23
  4. Replies: 2
    Last Post: 25-11-2010, 15:21
  5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΟΒΑΡΗ ΣΧΕΣΗ
    By Χάιντι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-2010, 16:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •