Πόνοι στο στέρνο, ψυχοσωματικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    2

    Πόνοι στο στέρνο, ψυχοσωματικά

    Καλησπέρα! Είμαι νέος στο φόρουμ και ήθελα να πω τον πόνο μου σε κάποιους που το καταλαβαίνουν πραγματικά πως είναι.
    Εδώ και 6 μήνες έχω οξύς πόνους στο αριστερό στήθος, η στο κέντρο του στέρνου. Καμιά φορά πάει και στο δεξί στήθος, η κάτω από την μασχάλη.Happy traveler ένα πράγμα. Έκανα όλες τις πιθανές εξετάσεις για την καρδιά (υπέρηχο,τεστ κοπώσεως,μαγνητική, αξονική), γαστροσκόπηση σε γαστρεντερολόγο, μέχρι και μαγνητική θώρακα και σπονδυλικής με ορθοπεδικό. Όπως και σε άλλους εδώ μέσα, όλα ήταν καθαρά. Αυτή τη στιγμή, εδώ και 2 μήνες, κάνω συνεδρίες και με ψυχολόγο και με ψυχίατρο και λαμβάνω αγωγή με Remeron κάνα μήνα και για τις δύσκολες στιγμές Xanax. Έχω πειστεί ότι είναι ψυχοσωματικό, αλλά(και είναι μεγάλο αλλά), πέρσυ έκανα τοποθέτηση στεντ σε αρτηρία καρδιάς και από τότε, όλους τους πόνους τους αντέχω, εκτός αν με πιάσει στο αριστερό στήθος. Έχω πάει 4 φορές στα επείγοντα και άλλες τόσες στον καρδιολόγο μου και κάθε φορά, είναι το ίδιο αποτέλεσμα, όλα καλά. Αλλά λόγο πρωτοκόλλου, λόγο στεντ, πρέπει να μένω και μέσα για 24 ώρες. Πλέον απλά υπογράφω και φεύγω με δική μου ευθύνη, αλλά έχω κουραστεί και κουράζω και τους γύρω μου. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο? Έχετε κάποια συμβουλή?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    1
    Καλησπερα! Νεος και εγω στο φορουμ και πρωτο θεμα που διαβασα το δικο σου και εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα! Ειμαι 31 ετων εχω αρρωστοφοβια και συνεχεια μου βγαινει σε ψυχοσωματικα με διαφορους τροπους! Τον τελευταιο μηνα εχω αυτα που περιγραφεις πονους στο στηθος, στη μασχαλη, ψηλα αριστερα στη κοιλια και καποιες φορες δεξια στο στηθος! Πηγαινω καθε χρονο σε καρδιολογο προληπτικα κανω τις εξετασεις που χρειαζεται και οπως ειναι λογικο ειναι ολα καλα! Ειχα ξανα τα ιδια συμπτωματα πριν 5 χρονια μεχρι που καποια στιγμη φυγανε! Φετος ξεκινησα και ψυχολογο για να βγαλω ακρη γιατι ολο αυτο με τα ψυχοσωματικα με καταβαλλει ψυχολογικα και δεν μπορω να ζησω σαν ανθρωπος

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    32
    Γεια σου γιωργο.
    οπως βλεπεις απλα φοβασαι. τι φταιει γι αυτο το εχεις βρει? τι σε στρεσαρει γενικος?
    αν βρεις πραγματικα την αιτια θα νιωσεις πολυ καλυτερα.
    για παραδειγμα καποιος φοβαται τον θανατο. οκ . ειναι κατι που θα συμβει σε ολους αργα η γρηγορα. το θεμα ειναι γιατι να το σκεφτεται τοσο? η παραλογια ειναι κατι που επιρρεαζει πολυ κοσμο και παθαινει ολα αυτα.
    τα παθαινα κι εγω , ομως εβαλα την λογικη να κυριαρχησει. δεν μπορει ας πουμε να ποναει το κεφαλι σου και να λες , μηπως εχω καρκινο? ε αυτο ειναι παραλογο, το καταλεβουμε ολοι.
    βρες τι σε ενοχλει και δουεψε το . αν δεν μπορεις ενας ψυχολογος θα βρει τα κουμπια σου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    6
    καλησπερα, ειχα ακριβως τα ιδια συμπτωματα με εσενα, ακριβως ομως, μετα απο πολλες καρδιολογικες εξετασεις και αφου μου εγινε εμμονη ιδεα και φοβος οτι εχω καπιο προβλημα με την καρδια μου πηγα σε ορθοπαιδικο ο οποιος με παρεπεμψε σε θωρακοχειρουργο και ολο αυτο τελειωσε. Μου ειπε οτι ειναι κατι παρομοιο με το συνδρομο Τιτζε (googlare το) και οτι προεκυψε πιθανων απο αποτομη αυξηση βαρους κακη σταση σωματος ακομα και απο ενα αποτομο φρεναρισμα στο αμαξι (λογο της ζωνης) που εγω μπορει να μην θυμαμαι καν! μου εξηγησε τα παντα μου ελεγε τα συμπτωματα μου πριν τα πω εγω και με καθησυχασε τοσο πολυ που τωρα δεν δινω καν σημασια εχω μαθει να ζω με αυτο διοτι θεραπεια δεν υπαρχει. Καλο θα ηταν να επισκεφτεις και εσυ εναν πιο ειδικο ιατρο. καλη συνεχεια!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    1
    Καλησπέρα! Νέος εδώ, 29 χρόνων. Τον τελευταίο καιρό παλεύω κι εγώ με τα ψυχοσωματικά. Έχω πάρει κλασσικά σβάρνα όλους τους γιατρούς και όλα καλά όπως γίνεται στις περισσότερες περιπτώσεις. Είμαι σε δουλειά γραφείου συνεχόμενη τα τελευταία 3 χρόνια και όπως καταλαβαίνεις υπάρχει μια κακή στάση του σώματος.

    Έχω ακριβώς τα παραπάνω συμπτώματα και κάθε φορά παθαίνω καρδιά (#not). Πάντα αυτό με έπιανε όταν σταματούσα την άθληση, το cross training και χορό που κάνω. Όταν όμως γυμναζόμουν συστηματικά δεν είχα κανένα θέμα γιατί μάλλον θα απέδειδα οποιονδήποτε πόνο στην άσκηση που έκανα. Σε λίγες μέρες ξεκινάω πάλι τις προπονήσεις και εύχομαι να κουράζομαι τόσο και να ποναω μυϊκά που να μην εστιάζει το μυαλό μου στις παπαριες που πιστεύουμε όλοι ότι μας συμβαίνουν (συμπεριλαμβανομένου και εμένα)

    Έχω ξεκινήσει και ψυχανάλυση πριν από μια βδομάδα σε συνδιασμο με κάποια φυτικά που παίρνω εδώ και μια βδομάδα για το στρες της ημέρας.

    Ξέρουμε όλοι ότι παθολογικά είμαστε εντάξει αρκεί να έχουμε τη δύναμη να αλλάξουμε το μυαλό μας :)
    Last edited by nikFFF; 23-09-2023 at 23:44. Reason: Ορθογραφία

  6. #6
    καλησπερα. Δηλαδη οι πονοι αρχισαν μετα το στεντ???? απο αγχος ? οταν χρειαστηκες να βαλετε στεντ τι νιωθατε? παλι αυτους τους πονους?

  7. #7
    δηλ σας ειπε οτι οφειλονται οι πονοι στις συνδεσεις των πλευρων με την σπονδυλικη στήλη? γιατι νομιζω κατι τετοιο ειναι αυτο το συνδρομο τιτζε. Εχετε και σουβλίτσες? Στην ολγα πηγαινει η ερωτηση

Similar Threads

  1. Ερώτηση_δύσπνοια,σφίξιμο στο στέρνο
    By Renia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 02-09-2021, 21:02
  2. Δυσπνοια, πόνοι σε στερνό και πλάτη και ο πανικός επιστρέφει.
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-03-2020, 16:23
  3. Χρόνιος πόνος στο στερνο
    By ChriZiri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-12-2019, 21:47
  4. Πονοι και ψυχοσωματικα.
    By Faust in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 02-05-2015, 23:35
  5. Πονος στο στερνο
    By πιεσμενη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-09-2012, 16:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •