Άγχος για το σχολείο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    14

    Άγχος για το σχολείο

    Καλησπέρα. Πηγαίνω τρίτη λυκείου και έχω αγχωθει όχι για τις πανελλήνιες αλλά για το τι μπορεί να μου συμβεί. Συγκεκριμένα είμαι εντελώς μόνη μου,χωρίς φίλους και οι συμμαθητές μου ακόμα δεν ξεκινήσαμε άρχισαν να με κοροϊδεύουν. Δυστυχώς το κάνουν μες στα μούτρα μου και εγώ καταρρέω ψυχολογικά. Θέλω να φύγω από το σχολείο και κρατιέμαι να μην κλάψω. Έχω περάσει δύσκολα κι άλλες χρονιές αλλα τότε είχα μια και μοναδική φίλη που τώρα με παράτησε. Επιπλέον έχουν έρθει καινούρια παιδιά και καταλαβαίνω ότι θα περάσω δύσκολα εξαιτίας τους
    Τι μπορώ να κάνω για να μην με επηρεάζει η συμπεριφορά τους;

    Υγ. Είναι ικανοί ακόμα και να μου ρίξουν ξύλο χωρίς λόγο οπότε τα πράγματα είναι σοβαρά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Για ποιο πράγμα σε κοροϊδεύουν;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,016
    να πας στην διευθυνση να τα πεις αναλυτικα και να τους πεις οτι αν δεν κανουν κατι, θα φωναξεις τα καναλια... να δεις για ποτε θα λυθει...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Lillyt View Post
    Καλησπέρα. Πηγαίνω τρίτη λυκείου και έχω αγχωθει όχι για τις πανελλήνιες αλλά για το τι μπορεί να μου συμβεί. Συγκεκριμένα είμαι εντελώς μόνη μου,χωρίς φίλους και οι συμμαθητές μου ακόμα δεν ξεκινήσαμε άρχισαν να με κοροϊδεύουν. Δυστυχώς το κάνουν μες στα μούτρα μου και εγώ καταρρέω ψυχολογικά. Θέλω να φύγω από το σχολείο και κρατιέμαι να μην κλάψω. Έχω περάσει δύσκολα κι άλλες χρονιές αλλα τότε είχα μια και μοναδική φίλη που τώρα με παράτησε. Επιπλέον έχουν έρθει καινούρια παιδιά και καταλαβαίνω ότι θα περάσω δύσκολα εξαιτίας τους
    Τι μπορώ να κάνω για να μην με επηρεάζει η συμπεριφορά τους;

    Υγ. Είναι ικανοί ακόμα και να μου ρίξουν ξύλο χωρίς λόγο οπότε τα πράγματα είναι σοβαρά
    Πήγαινε στον διευθυντή του σχολείου και πες του όλα αυτά που περιγράφεις, ειναι υποχρεωμένος να σε βοηθήσει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    14
    Ειλικρινά george1520 δεν έχω ιδέα. Μάλλον επειδή δεν μιλάω, είμαι καλή μαθήτρια και πάντα ήμουν καλοσυνάτη και ευγενική. Απλά μάλλον φαίνεται ότι επηρεάζομαι από την συμπεριφορά τους και αυτό το εκμεταλλεύονται. Παλια επειδή ήμουν καλή μαθήτρια με έλεγαν φυτό. Τώρα με κοροϊδεύουν για την εμφάνιση μου και με κοιτάνε και χαζογελάνε. Ο,τι κι αν πω ή κάνω θα σχολιαστει

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    14
    Έχω πάει στην διεύθυνση και δεν έχει γίνει τίποτα. Ειλικρινά έχω κουραστει. Τα παιδιά του σχολείου είναι σαν να έχουν παρει εκείνοι την εξουσία και κάνουν ο,τι θέλουν τους καθηγητές και δεν συμβαίνει τίποτα. Το σχολείο μου είναι το χειρότερο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    14
    Επιπλέον δεν είναι τρία ή τέσσερα άτομα που το κάνουν αυτό. Είναι όλα τα παιδιά εκτός από τρία αγόρια. Δεν μπορώ να πάω 20 παιδιά στην διεύθυνση κι αν το κάνω μάλλον θα θυμώσουν και μετά θα υποστώ τις συνέπειες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Δεν νομίζω όμως ότι σε κοροϊδεύουν όλοι. Με τα υπόλοιπα παιδιά δεν έχεις ανάπτυξη κάποια φιλική σχέση;
    Οι γονείς σου τι λένε για ολο αυτό; Για τους γονείς των άλλων παιδιών δεν ρωτάω επειδή θα είναι σαν τα μούτρα τους.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    14
    Δεν μιλάω με κανέναν. Έχω προσπαθήσει να φανώ ενδιαφέρον άνθρωπος και ομιλητική,παρόλο που είμαι κλειστή, αλλά σαν να έχω κάτι απωθητικό και όλοι με αποφεύγουν. Και στην συνέχεια με κοιτούν περίεργα και με σχολιάζουν προφανώς αρνητικά. Οι γονείς μου δεν με υποστηρίζουν. Με κρίνουν συνεχώς, μου λένε ότι όλα είναι στο μυαλό μου και ότι καταβαθος εγώ φταίω γιατί δεν αντιδράω. Επίσης με συγκρίνουν με άλλα παιδιά και μου λένε πχ : γιατί δεν είσαι σαν την Άννα; που έχει τόσους φίλους κλπ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,812
    Να επέμβει η διαχείριση καθότι είσαι ανήλικη και δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε ή να σε βοηθήσουμε. Πρέπει να απευθυνθείς στον ψυχολόγο του σχολείου σου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    14
    Σε ψυχολόγο θα απευθυνθώ αλλά εκτός σχολείου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,812
    Quote Originally Posted by Lillyt View Post
    Σε ψυχολόγο θα απευθυνθώ αλλά εκτός σχολείου
    Να το κάνεις κοριτσάκι μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Lillyt View Post
    Δεν μιλάω με κανέναν. Έχω προσπαθήσει να φανώ ενδιαφέρον άνθρωπος και ομιλητική,παρόλο που είμαι κλειστή, αλλά σαν να έχω κάτι απωθητικό και όλοι με αποφεύγουν. Και στην συνέχεια με κοιτούν περίεργα και με σχολιάζουν προφανώς αρνητικά. Οι γονείς μου δεν με υποστηρίζουν. Με κρίνουν συνεχώς, μου λένε ότι όλα είναι στο μυαλό μου και ότι καταβαθος εγώ φταίω γιατί δεν αντιδράω. Επίσης με συγκρίνουν με άλλα παιδιά και μου λένε πχ : γιατί δεν είσαι σαν την Άννα; που έχει τόσους φίλους κλπ
    Πιστεύω πως τα παιδιά σε θεωρούν αδύναμο κρίκο επειδή δεν μιλάς. Που Καλά κάνεις και δεν μιλάς. Να κάνεις αυτό που νιώθεις. Αλλά οι ψευτομαγκες πάντα επιλέγουν κάποιον που φαινομενικά μοιάζει αδύναμος για να το παίξουν ισχυροί. Παλικάρια της φακής.
    Ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πως οι συμπεριφορά των άλλων έχει να κάνει με τους ίδιους και όχι με εσένα. Όσο για τους γονείς σου, απαράδεκτοι.
    Κάποιος καθηγητής που να μπορείς να του ανοίξεις κουβέντα, να του πεις τι συμβαίνει, υπάρχει;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    14
    Κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Και η αλήθεια είναι ότι ναι κι εγώ με θεωρώ αδύναμη οπότε αυτό αντανακλάται και στους άλλους. Έχω μιλήσει παλιά με κάποιον καθηγητή μου αλλά κι αυτός ένιωσα ότι δεν με καταλαβαίνει όπως οι γονείς μου. Με είχε συμβουλέψει κι αυτός να αντιδραω αλλά αυτό δεν γίνεται

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    14
    Επίσης μου είχε πει ότι πρέπει να γίνω σκληρή γιατί όταν θα βγω στην κοινωνία θα περάσω πιο δύσκολα και θα μου είναι δύσκολο να επιβιώσω. Η ειρωνία είναι ότι τέτοια μου λένε και οι γονείς μου ήταν σαν να ακούω εκεινους

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Να παρατησω το σχολειο;
    By BIl in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 06-01-2022, 20:57
  2. Ο αδερφός μου παράτησε το σχολείο από το άγχος του!
    By girly14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-04-2018, 10:20
  3. Σχολείο.
    By Savvgr in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 18
    Last Post: 05-08-2016, 16:03
  4. Κακοποίηση στο σχολείο
    By whitecandle in forum Κακοποίηση
    Replies: 22
    Last Post: 12-07-2012, 16:16
  5. σχολείο
    By niko in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2008, 13:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •