Οιστριονική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Ioannina
    Posts
    1

    Οιστριονική διαταραχή

    Καλησπερα...Ειμαι νεο μελος στη παρεα σας γεματο αποριες και σκεψεις, τις περισσοτερες φορες ασχημες και μελαγχολικες και αλλες πιο \"αναλαφρες\"... :D
    Ξεκινω λοιπον με κατι που ακουσα προσφατα και βρηκα αρκετα ενδιαφερον..
    προκειται για την \"οιστριονικη διαταραχη\"...κατα την οποια η οιστριονικη προσωπικοτητα δημιουργει μελοδραματικες καταστασεις για να \"γεμισει\" τα συναισθηματικα της κενα, νιωθει συνεχως και ζει σαν να ειναι ηθοποιος σε καποιο εργο προσπαθώντας να κεντρισει το ενδιαφερον των αλλων..
    Οποιος γνωριζει κατι η θελει να με διορθωσει ας πει την αποψη του, πραγματικα με ενδιαφερει πολυ το συγκεκριμενο θεμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    προκειται για την \'\'δραματικη\'\' η οιστριονικη διαταραχη προσωπικοτητας -εντονη & γενικευμενη συναισθηματικοτητα,εντονη παρορμητικοτητα,εντονες σεξουαλικες μεταβιβαστικες επιθυμιες,χαλαρο υπερεγω,εντονο αγχος αποχωρισμου,χρησιμοποιηση της εξωτερικης εμφανισης για προσελκυση της προσοχης,εντονη θεατρικοτητα&υποβολιμοτ� �τα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    alk,

    κάνε ένα κόπο και δώσε μας κι άλλα στοιχεία...

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    SeKiNah καλώς ήλθες στο e-psychology.gr
    Δεν ξέρω αν έχει νόημα για σένα να συζητήσουμε κάτι \"που άκουσες πρόσφατα και βρήκες ενδιαφέρον\".

    Θα ήθελες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος/η?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    Αγγελικα ριξε μια ματια στο φρουδικο αρχετυπο της \'\'Ντορας\'\' , παρ οτι βεβαιως υπαρχουν διαφορες μεταξυ της οιστριονικης διαταραχης &της \'\'υστεριας\'\' που αναφερεται ιστορικα απο τον Freud!Πολλοι δυσκολοι ειναι οι χαρακτηριολογικοι Δαναη!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    O.k. Alk.

    Ευχαριστώ... Κάπου το έχω καταχωνιασμένο το \"Ντόρα\" αλλά δεν είχα μπει στον κόπο να το διαβάσω...

    (Όχι πως και τώρα με τρελαίνει η ιδέα... αλλά θα το επιχειρήσω...)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ναι σε μεγαλο βαθμο αντιμετωπιζονται,αλλα ειναι χρονοβορες Δαναη,διοτι αφ ενος δεν εχουμε συχνα συμπτωματα&αφ ετερου ο χαρακτηριολογικος δεν θεωρει παντα οτι εχει καποιο προβλημα,αντιθετως θα ελεγα!Εν παση περιπτωσει δεν αναφερομαστε σε κληρονομικοτητα αλλα σε στοιχεια διαμορφωσης της προσωπικοτητας σε πρωιμα σταδια!Τωρα αν εχουμε &μια συννοσηροτητα οικογενειακως,αυτοδεν μπορει να το αποκλεισει κανεις,αλλα θα πρεπει να ξερει λεπτομεριακο ιστορικο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    τι είναι αυτό το \'ντόρα\' που λέτε;
    εγώ νομίζω πως πάσχω απ\' όλα!:P ίσως είναι ένας τρόπος να νιώθω πάντα στο δικό μου προσκήνιο! :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Βιβλίο του Freud που αναφέρεται στην ψυχοπαθολογία της υστερίας...

    Να σου πω κι εγώ αυτό φοβήθηκα αρχικά (ότι και καλά την έχω τη διαταχή..), αλλά μετά άρχισα να καταλαβαίνω περί τίνος πρόκειται...

    Χαρακτηριστικά τέτοια φαντάζομαι πως υπάρχουν σε όλους τους ανθρώπους, αλλά ο βαθμός κάνει τη διαφορά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    thanks aggelika!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....λετε η αλλη...Ντορα να εχει κοινα στοιχεια με την...original?χαχα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Μπα, δε νομίζω...
    δηλαδή ... το ελπίζω να μην έχει!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....μα οι κλινικες περιπτωσεις εκεινης της εποχης εχουν κατι το αντιστοιχον σημερα!τα σημαινοντα ισως να διαφερουν!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •