Δεν μου αρέσει να δουλεύω ούτε να μη δουλεύω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    7

    Δεν μου αρέσει να δουλεύω ούτε να μη δουλεύω

    πριν λιγο καιρό παραιτήθηκα από τη δουλεια και παρότι στην αρχή ένιωσα ανακούφιση μετά με έπιασε βαρεμάρα και ψιλοκατάθλιψη.
    τώρα είμαι σε φάση αναζήτησης νέας δουλειάς και είναι κάτι που δε μου αρέσει γιατί μισώ τις συνεντεύξεις για δουλεια.
    αυτο που έχω καταλάβει είναι ότι όταν δουλευω εύχομαι να μην δουλευα, και όταν δεν έχω δουλειά εύχομαι να είχα για να μη βαριέμαι.
    οι ώρες και οι μέρες τελευταία περνάνε αργά και βασανιστικά. πολλές φορές θέλω να κάνω fast forward στη μέρα για να τελειώσει επιτέλους επειδή δεν έχω τι άλλο να κάνω.
    τον τελευταίο καιρό επίσης σκέφτομαι τι νόημα έχει να κερδίσω το τζοκερ ή το λοττο ή οτιδήποτε και να γίνω πάμπλουτος; τι θα τα κάνω τόσα λεφτά; και αν πάλι βαριέμαι τη ζωή μου; αν τελικά έχω ανάγκη μια δουλειά; μήπως τελικά η δουλειά δίνει νόημα στη ζωή μου και είναι αυτό που χρειάζομαι πραγματικά; γιατί όμως όταν δουλεύω εύχομαι να μη δούλευα και να κέρδιζα καλύτερα το τζόκερ;
    τελικά τι χρειάζομαι πραγματικά;
    και τι δουλειά θα βρω; και αν δεν μου αρέσει; και αν είναι λίγα τα λεφτά κάτι που είναι πάρα πολύ πιθανόν.
    αυτά πάνω κάτω με προβληματίζουν αντιπρόσωποι αυτό τον καιρό. δεν είμαι σε πολύ καλή φάση. ελπίζω να περάσει.
    εσας σας αρέσει να δουλευετε;
    θα προτιμουσατε να κερδισετε το τζοκερ;
    οταν δεν έχετε δουλειά σας πιάνει βαρεμάρα και κατάθλιψη;

  2. #2
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by anisixos2 View Post
    πριν λιγο καιρό παραιτήθηκα από τη δουλεια και παρότι στην αρχή ένιωσα ανακούφιση μετά με έπιασε βαρεμάρα και ψιλοκατάθλιψη.
    τώρα είμαι σε φάση αναζήτησης νέας δουλειάς και είναι κάτι που δε μου αρέσει γιατί μισώ τις συνεντεύξεις για δουλεια.
    αυτο που έχω καταλάβει είναι ότι όταν δουλευω εύχομαι να μην δουλευα, και όταν δεν έχω δουλειά εύχομαι να είχα για να μη βαριέμαι.
    οι ώρες και οι μέρες τελευταία περνάνε αργά και βασανιστικά. πολλές φορές θέλω να κάνω fast forward στη μέρα για να τελειώσει επιτέλους επειδή δεν έχω τι άλλο να κάνω.
    τον τελευταίο καιρό επίσης σκέφτομαι τι νόημα έχει να κερδίσω το τζοκερ ή το λοττο ή οτιδήποτε και να γίνω πάμπλουτος; τι θα τα κάνω τόσα λεφτά; και αν πάλι βαριέμαι τη ζωή μου; αν τελικά έχω ανάγκη μια δουλειά; μήπως τελικά η δουλειά δίνει νόημα στη ζωή μου και είναι αυτό που χρειάζομαι πραγματικά; γιατί όμως όταν δουλεύω εύχομαι να μη δούλευα και να κέρδιζα καλύτερα το τζόκερ;
    τελικά τι χρειάζομαι πραγματικά;
    και τι δουλειά θα βρω; και αν δεν μου αρέσει; και αν είναι λίγα τα λεφτά κάτι που είναι πάρα πολύ πιθανόν.
    αυτά πάνω κάτω με προβληματίζουν αντιπρόσωποι αυτό τον καιρό. δεν είμαι σε πολύ καλή φάση. ελπίζω να περάσει.
    εσας σας αρέσει να δουλευετε;
    θα προτιμουσατε να κερδισετε το τζοκερ;
    οταν δεν έχετε δουλειά σας πιάνει βαρεμάρα και κατάθλιψη;
    Δυο κοσμοι συγκρουονται μεσα σου, ο καπιταλιστικος-νεος κοσμος και η ανθρωπινη-ζωωδης φυση. Χωρις δουλεια δεν μπορεις να επιβιωσεις δυστυχως (κοινωνικα) που σημαινει οτι και καταθλιψη θα σε πιασει και αγχος θα σε πιασει, υποτιμησει του εαυτου επισης. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι την δουλεια σου να την εχεις σαν χομπι και να κανεις μια ζωη χωρις πολυτελειες αλλα τιμια ωστε να αρεσκεσαι με τα λιγα και να εισαι χαρουμενος. Δεν ειναι προβληματα αυτα. keep going και μην τα πολυ αναλυεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,824
    παιδια εγω θελω να δουλεψω αλλα βαριεμε.
    ετσι δεν δουλευω αλλωστε οταν αλλαξει η κοινωνια και γινει κουμουνιστικη θα μου βρει δουλεια το κωμα.
    αλλωστε σε περιβαλλον καπιταλιστικο οπως τωρα τα λεφτα ειναι λιγα και η εκμεταλλευση μεγαλη.
    ως τοτε ψηφιζω Συριζα γιατι [ιστευω οτι οταν ξαναγινει κυβερνηση θα δουμε μεγαλες αλλαγες

    οψομεθα!!

  4. #4
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    παιδια εγω θελω να δουλεψω αλλα βαριεμε.
    ετσι δεν δουλευω αλλωστε οταν αλλαξει η κοινωνια και γινει κουμουνιστικη θα μου βρει δουλεια το κωμα.
    αλλωστε σε περιβαλλον καπιταλιστικο οπως τωρα τα λεφτα ειναι λιγα και η εκμεταλλευση μεγαλη.
    ως τοτε ψηφιζω Συριζα γιατι [ιστευω οτι οταν ξαναγινει κυβερνηση θα δουμε μεγαλες αλλαγες

    οψομεθα!!
    Μονο ΚΚΕ δεν εχουμε δοκιμασει δλδ τι μπορει να παει πιο λαθος με ΚΚΕ? Λες και τωρα εχουμε δημοκρατια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,824
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Μονο ΚΚΕ δεν εχουμε δοκιμασει δλδ τι μπορει να παει πιο λαθος με ΚΚΕ? Λες και τωρα εχουμε δημοκρατια.
    δεν μπορεις να εχεις δημοκρατια με βαρβαρους ανατολικα και βορεια.
    Η δημοκρατια ειχε ως αποτελεσμα την σικελικη εξτρατεια την μικρασιατικη καταστροφη και τωρα τελευταια ηλιθιους να ψηφιζουν οχι στα λεφτα των ευρωπαιων θα τυπωσουμε δραχμες και θα ζουμε ολοι πλουσια. ευτυχως ο τσιπρας εγραψε στα αρ@@χιδια του τους ψηφοφορους του. ποσες μερες θα εμενε ορθια η τουρκια εαν ειχε δημοκρατια; η βορεια κορεα; η σοβιετικη ενωση; οι ΗΠΑ; κτλ κτλ .αυτα περι δημοκρατιας τα λεμε για να τα πιστευουν αφελεις

  6. #6
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν μπορεις να εχεις δημοκρατια με βαρβαρους ανατολικα και βορεια.
    Η δημοκρατια ειχε ως αποτελεσμα την σικελικη εξτρατεια την μικρασιατικη καταστροφη και τωρα τελευταια ηλιθιους να ψηφιζουν οχι στα λεφτα των ευρωπαιων θα τυπωσουμε δραχμες και θα ζουμε ολοι πλουσια. ευτυχως ο τσιπρας εγραψε στα αρ@@χιδια του τους ψηφοφορους του. ποσες μερες θα εμενε ορθια η τουρκια εαν ειχε δημοκρατια; η βορεια κορεα; η σοβιετικη ενωση; οι ΗΠΑ; κτλ κτλ .αυτα περι δημοκρατιας τα λεμε για να τα πιστευουν αφελεις
    Αυτες που αναφερεις ειναι υπερδυναμεις στο κοσμο. Τα σκουλικια παντα βρισκουν να συρθουν. Το θεμα ειναι τι συμφερει τους ανθρωπους ολα τα υπολοιπα παντα θα υπαρχουν οσο υπαρχουν ανθρωποι που λειτουργουν με το συμφερον , δλδ παντα.

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 20-10-2021, 14:24
  2. Ούτε κι εγώ ξέρω
    By Kaskoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 03-10-2012, 00:32
  3. ΤΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ
    By tweetaki15 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 26
    Last Post: 06-08-2011, 20:53
  4. χωρισα ... ουτε να τα ξαναβρω μαζι του γινεται ... ουτε να τον ξεχασω ...
    By stellou1989 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-07-2010, 03:49
  5. Δε μ'αρέσει να δουλεύω με ερωτευμένους...
    By anwnimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-06-2008, 23:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •