Τι είμαι τελικά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    9

    Τι είμαι τελικά?

    Παιδιά, καλησπέρα είμαι καινούργιο μέλος. Βεβαια εδω και καιρό παρακολουθώ τις σελίδες και τίς ιστορίες σας. Εγω αποφάσισα να πάω σε ψυχολόγο με την οποία ξεκίνησα ψυχοθεραπεία και η οποία μου είπε οτι έχω αγχώδη διαταραχή με στοιχεία καταθλιψης. Δε σας κρύβω οτι ανησύχησα και αγχώθηκα . Λέω δεν πας να παρεις και μια δευτερη γνώμη από ψυχίατρο? Πήγα ο οποιος μου τα παρουσίασε ολα βουνό. Μου είπε οτι η ζωή μου θα είναι δύσκολη, θα μείνω μόνη μου, θα με αφήσει ο αντρας μου, οτι πάσχώ από βαρία καταθλιπτική διαταραχή , από βαριά ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή οτι έχω διαταραχή φύλου και οτι είμαι και αλκοολική. Μου έγραψε φάρμακα και εξετάσεις αλλά δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά γιατί δε μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη ο άνθρωπος.
    Μετά από αυτό κατερρευσα για 2 μέρες αλλά συζητώντας το με τον εαυτό μου και μετους ανθρώπους που νιώθω κοντα μου συνήλθα. Μπορεί να ήταν και λάθος να πάρω δευτερη γνώμη.

    Πάντως εγώ νιώθω οτι η ζωή μου ήταν καλύτερη πριν μάθω όλα αυτά. Είναι δυνατόν να τα έχω όλα αυτά και να έχω μια φυσιολογική ζωή κατα τα μάτια μου με κάποια σχετικά προβλήματα μεν αλλά όχι ανυπέρβλητα δε?

    Την Τρίτη θα συνεχίσω την ψυχοθεραπεία μου ( ειχαμε σταματήσει για τον Αύγουστο λόγω διακοπών). έχω τη δουλειά μου στην οποία είμαι καλή , είμαι συνεπής στη ζώή μου. Έχω φιλούς και ενδιαφέροντα. Πως είναι δυνατόν να συμβαινουν αυτά ?

    Αναρωτιέμαι και προβληματίζομαι πια. Σας ευχαιστώ που με διαβάσατε

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    lora, αν και δεν ξέρω ποιοι ήταν ακριβώς οι λόγοι για τους οποίους αποφάσισες να κάνεις ψυχοθεραπεία, αυτό που ξέρω με βεβαιότητα είναι ότι κανένας επαγγελματίας, όσο έμπειρος και ταλαντούχος κι αν είναι, δεν μπορεί με μια επίσκεψη να σου κάνει έγκυρη διάγνωση για όλα αυτά, άσε που είναι αντιδεοντολογικό να σε τρομοκρατεί προδιαγράφοντας την πορεία σου. Γι\' αυτό, εμπιστέψου τον εαυτό σου και συνεργάσου με ειδικούς που νιώθεις ότι βασίζονται σε αυτά που τους λες και που όσα σου λένε νιώθεις ότι σου ταιριάζουν, σε διευκολύνουν, σε καθοδηγούν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    καλώς ήρθες λόρα. τι σε έκανε να απευθυνθείς σε ψυχολόγο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Γεια σου κι από μένα Λόρα. Θα κάνω μια προσπάθεια να σε κάνω να χαμογελάσεις, λέγοντάς σου ότι μάλλον δε πήγες σε ψυχίατρο αλλά σε... μέντιουμ... :P. Ο καθένας έχει το ενδεχόμενο να μείνει μόνος σε αυτή τη ζωή, να τον εγκαταλείψει ο σύντροφος, να του συμβούν δυσάρεστα γεγονότα κ.ά. Κι εγώ ρίχνω τα χαρτιά και βγαίνουν, αλλά δεν επιλέγω να πλουτίσω απ\' αυτό, σε αντίθεση με \'σοβαρούς\' του ψυχιατρικού χώρου... καλό για σένα το ότι υπάρχει περιβάλλον για να ζητήσεις στήριξη - απ\' ό,τι καταλαβαίνω απ\' τα λεγόμενά σου. Και γνώμη μου είναι να τα ψάχνεις όλα και να τα συζητάς.

    :)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    9
    Originally posted by pelariry
    καλώς ήρθες λόρα. τι σε έκανε να απευθυνθείς σε ψυχολόγο;
    Είχα κάποια προβλήματα με τον άντρα μου και είπαμε να πάμε σε ψυχολόγο -σύμβουλο γάμου η οποία μας είπε οτι καλό θα ήταν να κανουμε ατομική ψυχοθεραπεία και δεν υπάρχει αναγκή για συμβουλευτική ζεύγους. Εμένα είδε κάπως σφιγμένη και εστίασε σε μένα , ίσως επειδή ανοιχθηκα περισσότερο. Το σκέφτηκα και είπα να ξεκινήσω ατομική ψυχοθεραπεία με αυτή. Αυτή δε με άγχωσε πολύ, μόνο αυτό οτι έχει να κάνει με τη διαταραχη άγχους. Ο ψυχίατρος με τάραξε για τα καλά , βέβαια τώρα είμαι καλύτερα και δεν τα έχω πάρει και τόσο σοβαρά τα λόγια του. Απλώς έχει μείνει μια μικρή αμφιβολία μήπως έχουν δόση αληθειας αυτά που είπε. ΄Καλά αυτός μέχρι και την ψυχοθεραπεία που κάνω έβγαλε αχρηστη χωρις να ξέρει τι κάνω και πως με βοηθάει. Με θύμωσε πολύ και με την λογική μου προσπαθώ να καταλάβω τα κίνητρα που είχε -όχι και τόσο καλά. Βεβαια είναι μια άποψη απο έναν επιστήμονα και όσο να ναι με προβληματίζει έστω και λίγο.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    lora για να σας προτείνει ατομικές συνεδρίες, θα είδε μάλλον κάποιο έντονο άγχος, θλίψη ή θα επεσήμανε κάποια ατομικά θέματα του καθενός, που καλό είναι να διερευνηθούν πρώτα ατομικά και μετά να πάμε σε επίπεδο ζευγαριού.

    Τα υπόλοιπα, με όλο το σεβασμό στην επιστημονική κατάρτιση του άλλου κυρίου, όπως ειπώθηκε και προηγουμένως, μόνο ένα...μέντιουμ μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι έτσι είναι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by lora
    Καλά αυτός μέχρι και την ψυχοθεραπεία που κάνω έβγαλε αχρηστη χωρις να ξέρει τι κάνω και πως με βοηθάει. Με θύμωσε πολύ και με την λογική μου προσπαθώ να καταλάβω τα κίνητρα που είχε -όχι και τόσο καλά. Βεβαια είναι μια άποψη απο έναν επιστήμονα και όσο να ναι με προβληματίζει έστω και λίγο.
    το συζήτησες με τη ψυχολόγo σου;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by lora
    Μου είπε οτι η ζωή μου θα είναι δύσκολη, θα μείνω μόνη μου, θα με αφήσει ο αντρας μου, οτι πάσχώ από βαρία καταθλιπτική διαταραχή , από βαριά ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή οτι έχω διαταραχή φύλου και οτι είμαι και αλκοολική.
    Τα νουμερα του τζοκερ στα ειπε? Αν οχι, κριμα!!!

    Μου φαινεται πολυ αστειο κ τραγικο για τον ιδιο βεβαια σε μια επισκεψη να βλεπει ολα αυτα κ να ναι τοσο σιγουρος που να στα ανακοινωνει κιολας! Εκπληκτικο....

    Lora, η ζωη του καθενος μας δεν εχει σημασια πώς χαρακτηριζεται απο τριτους, ακομα κ αν αυτοι ειναι ειδικοι. Αλλα απο τον καθενα μας. Αλλωστε εμεις τη ζουμε...Υπηρχαν εποχες που ανθρωποι στο περιβάλλον μου θεωρουσαν πώς ειχα μια ομορφη ζωη ομως μονο ετσι δεν ηταν...

    Ειδικα ενας ειδικος, οφειλει πριν ανακοινωσει τα συμπερασματα του να ναι προσεκτικος, σοβαρος κ υπεύθυνος. Ολα αυτα δεν καθρεφτιζονται σε ενα πορισμα του τυπου \"θα σε αφησει ο αντρας σου κλπ...\".

    Προσωπικα υποθετω, πώς καθενας μας μπορει να εμπαινε στη διαδικασια του \"βρε μηπως\", αλλα με μια πιο ψυχραιμη ματια μπορουμε να αισθανθουμε αν κατι εχει βαση ή οχι.Αφορα εμας κ την εμπιστοσυνη στον εαυτο μας. Οχι σε εναν αντρωτο εαυτο, αλλα σ αυτον με τις αδυναμιες του ακομα:)

    Καλη αρχη στην ψυχοθεραπεια σου:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    .Υπηρχαν εποχες που ανθρωποι στο περιβάλλον μου θεωρουσαν πώς ειχα μια ομορφη ζωη ομως μονο ετσι δεν ηταν...



    Δεν είσαι η μόνη εγώ να δείς πόσο καλά κάλυπτα τα προβήματα.Εντάξει λείπει ο άνδρας της αλλά εχει χρήματα που να ήξεραν πόση στέρηση πέρασα.Μέχρι και η κολλητή μου φίλη μέχρι πριν 4 χρόνια αυτό πίστευε.Οταν έμαθε έμεινε άφωνη.Περιττό ότι οι συγγενείς ακόμη το πιστεύουν.Μόλις κλείσει η πόρτα του σπιτιού το χαμόγελο γίνεται κλάμα και απελπισία.Λορα θέλει αρκετό ψάξιμο πάς για να δεις καλο και βγαίνεις χειρότερα.Αυτά τα χρόνια έχω δεί και καλούς γιατρούς και κάτι επικίνδυνους τύπους.Με φόβισε κάποιος με τρομοκράτησε και πηγα δυο φορές σε 15 μέρες μου έδωσε λάθος φάρμακα και πήρε 600 ευρώ.Κάθε επίσκεψη 300 ευρώ για να πλουτίζουν με την δυστυχία του άλλου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Ο ψυχίατρος με όλες αυτές τις διαγνώσεις σε μια συνεδρία μου φαίνεται πως - μετριοπαθώς - δε κάνει καλά τη δουλειά του..
    Θα σου πω την άποψη του θεμελιώδη συμπεριφορισμού πάνω στη ψυχική ασθένεια την οποία ενστερνίζομαι και εγώ.. Ψυχική ασθένεια δεν υπάρχει..Με την έννοια ότι.. υπάρχουν μόνο μορφές συμπεριφοράς οι οποίες χρήζουν αντιμετώπισης ΜΟΝΟ εάν κάνουν δύσκολη και δυσλειτουργική τη ζωή του ατόμου. ΜΟΝΟ εάν το άτομο ταλαιπωρείται ή κάνει κακό στους γύρω του. Είναι ανήθικο να πετάμε διαγνώσεις στους ανθρώπους ταμπελώνοντας τους για μια ζωή - επιβάλλοντας τους μια ελαττωματική ταυτότητα που προσδιορίζει τη συμπεριφορά του περίγυρου αλλά και των ίδιων απέναντι στον εαυτό τους.
    Είναι προβληματικό μόνο ότι μας κάνει να υποφέρουμε - λίγο ή πολύ, μόνο αυτό χρήζει θεραπείας.. Ισως είναι ριζική αυτή η άποψη περι ψυχικής ασθένειας αλλά η καταγοριοποιήση φυσιολογικού - παθολογικού δεν είναι πραγματική, είναι κοινωνικά κατασκευασμένη. Όλες οι μορφές συμπεριφοράς (εννοώντας έκδηλη σύμπεριφορά, συναίσθημα και σκέψη) είναι φυσιολογικές με την έννοια κατάλληλες για το περιβάλλον στο οποίο διαμορφώθηκαν.. Ίσως είναι λίγο άσχετο το παραπάνω με το θέμα απλά ήθελα να παραθέσω μια διαφορετική προσέγγιση στη ψυχολογία απο αυτές που έχουμε συνηθίσει..
    Συμπερασματικά, δε συμφωνώ με τις διαγνώσεις χωρίς όριο και χωρίς νόημα.. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα, κάτι που κάνει τη ζωή σου δύσκολη, αυτό πρέπει να αντιμετωπίσεις.. Κατάχρηση εξουσίας με ύποπτα κίνητρα θεωρώ αυτό το βομβαρδισμό διαγνώσεων.. Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις του γιατρού απλά η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να σε απασχολήσει ένα πρόβλημα μόνο εάν έχει έντονες και άσχημες επιπτώσεις στη ζωή σου, την ευτυχία σου καθώς και την ευτυχία και τη ζωή των ανθρώπων που αγαπάς..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    \'Συμπερασματικά, δε συμφωνώ με τις διαγνώσεις χωρίς όριο και χωρίς νόημα.. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα, κάτι που κάνει τη ζωή σου δύσκολη, αυτό πρέπει να αντιμετωπίσεις.. Κατάχρηση εξουσίας με ύποπτα κίνητρα θεωρώ αυτό το βομβαρδισμό διαγνώσεων.. Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις του γιατρού απλά η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να σε απασχολήσει ένα πρόβλημα μόνο εάν έχει έντονες και άσχημες επιπτώσεις στη ζωή σου, την ευτυχία σου καθώς και την ευτυχία και τη ζωή των ανθρώπων που αγαπάς.. \'

    ... όντως χωρίς νόημα... προεξόφληση καταστάσεων και γεγονότων που - επιμένω - εφόσον η φίλη μας λέει πως διατυπώθηκαν κατ\' αυτό τον τρόπο, θα μπορούσαν να συμβούν στη ζωή του οποιουδήποτε... Εβάθ, έκανα μια μικρή νύξη για την \'εξουσία\' σε άλλο τόπικ... και σαφώς κανείς δεν αμφισβητεί τις γνώσεις όπως λες κι εσύ... όμως σε όλους τους κλάδους υπάρχουν οι \'καλοί\' και οι \'κακοί\'... με τη διαφορά ότι στο συγκεκριμένο, το \'αντικείμενο\' της εργασίας τους είναι η ίδια η ανθρώπινη φύση, κι αν δεν αγαπάς τη φύση σου δε γίνεται τίποτα...

    :) Έχεις u2u.

  12. #12
    Θα σας γράψω μια ιστορία που την έχω ξαναπεί εδώ.
    Μια φίλη μου περνούσε ερωτική απογοήτευση, προβλήματα με τη μητέρα της κλπ.
    Είχε γίνει ράκος και καμιά φιλική ψυχοθεραπεια δεν τη βοηθούσε.
    Την πείσαμε λοιπόν να πάει σε μια ψυχολόγο στην περιοχή μας.
    Αφού της είπε τα προβλήματα της, η ψυχ της είπε στο τέλος: \"θα τα φτιάξουμε όλα, αλλά κοίτα πρώτα να κάνεις απεξάρτηση απ τα ναρκωτικά!!!!\"
    Η φίλη μου κόντεψε να πάεθει εγκεφαλικο! Δεν είχε καν δοκιμάσει ναρκωτικά και απ το σωματοτυπο της φαινόταν ξεκάθαρα πως γυμναζόταν!
    Της το είπε φυσικά, η άλλη την αντιμετώπισε καχύποπτα και όσο την είδατε εσείς που δεν την ξέρετε, την είδε και η ψυχ.
    Οπότε....φίλη λόρα, ξέχνα τον κομπογιανίτη/μεντιουμ και συνέχισε την ψυχοθεραπεία σου εκεί που πιστεύεις πως σε βοηθά...

    ΥΓ. Καλώς ήρθες ;)

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    9
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας με κάνατε να νιώσω καλύτερα. Όλες αυτές οι σκέψεις μου πέρασαν από το μυαλό απλως θές και κάποιος αλλος να δείς οτι σκέφτεται παρόμοια όσον αφορά το συμβάν. Είσαι μέσα στα πλαίσια της κοινής λογικης ας πούμε.

    Τώρα όσον αφορά τον ψυχίατρο μετά το πρωτο σοκ αμέσως σκέφτηκα οτι με τρομοκράτησε για να μου αποσπάσει χρήματα σταδιακά γι αυτό οταν μου είπε να ΄κλείσουμε απο τώρα ραντεβου για 15 μέρες για να με δει και να αλλάξει τη δοσολογία των φαρμάκων εγώ του είπα οι θ\'έλω να σκεφτώ και ν\'άποφασίσω και αυτός με πίεζε λέγοντας οτι θα έρθουν όλοι απο διακοπές και δε θα έχει χρόνο. Εγώ εν βρασμό ψυχής συνηθώς δε λειτουργώ γιατι έχω πάθει και έχω μάθει στο παρελθόν οτι 99% σου βγαίνει σε κακό.

    Με την ψυχολόγο της μίλησα στο τηλέφωνο μετα από 2 μέρες από το συμβάν και με καθυσήχασε. Θα τα συζητήσουμε και από κοντα.Ξεκίνησα χαλάρα την ψυχοθεραπεία 1 φορά την εβδομάδα και βλέπω πως θα πάει και αν βγεί κατι από αυτό. Γενικά μετα από 5 συνεδρίες σκέφτομαι κάποια πράγματα διαφορετικά. Την ψυχολόγο την συμπαθώ και νιώθω άνετα μαζί της . Την εμπιστεύομαι και μπορώ ν\' άνοιχθώ.

    Γιώτα καταλαβαίνω τι λές γιατι κι εμένα ο άντρας μου λείπει και νιώθω τόση μοναξιά πολλές φορές και δε το δείχνώ και είμαι τόσο χαμογελάστη και κοινωνική και κανένας δεν καταλαβαίνει. Να φανταστείς ούτε οι γονείς μου.Τελοσπάντων όλα θα πάνε καλά και πιστεύω οτι βελτιώνουμε την ζωή μας αν θέλουμε εμείς και θέλουμε να βοηθήσουμε τον ευατό μας .

    Καλή σας ημέρα και καλό ΣΚ













    Originally posted by giota
    .Υπηρχαν εποχες που ανθρωποι στο περιβάλλον μου θεωρουσαν πώς ειχα μια ομορφη ζωη ομως μονο ετσι δεν ηταν...



    Δεν είσαι η μόνη εγώ να δείς πόσο καλά κάλυπτα τα προβήματα.Εντάξει λείπει ο άνδρας της αλλά εχει χρήματα που να ήξεραν πόση στέρηση πέρασα.Μέχρι και η κολλητή μου φίλη μέχρι πριν 4 χρόνια αυτό πίστευε.Οταν έμαθε έμεινε άφωνη.Περιττό ότι οι συγγενείς ακόμη το πιστεύουν.Μόλις κλείσει η πόρτα του σπιτιού το χαμόγελο γίνεται κλάμα και απελπισία.Λορα θέλει αρκετό ψάξιμο πάς για να δεις καλο και βγαίνεις χειρότερα.Αυτά τα χρόνια έχω δεί και καλούς γιατρούς και κάτι επικίνδυνους τύπους.Με φόβισε κάποιος με τρομοκράτησε και πηγα δυο φορές σε 15 μέρες μου έδωσε λάθος φάρμακα και πήρε 600 ευρώ.Κάθε επίσκεψη 300 ευρώ για να πλουτίζουν με την δυστυχία του άλλου

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •