Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    31

    Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη

    Καλησπέρα σας!
    Από τότε που ξεκίνησε ο κόβιντ, κλείστηκα στο σπίτι και φοβάμαι μην πάθω κάτι. Έχω πάει σε παρα πολλούς γιατρούς . Συνέχεια νομίζω ότι έχω κάτι , δεν είμαι καλά κτλ . Πάω να βγω από το σπίτι κ με πιάνουν ταχυπαλμίες , ιδρώτας , δεν μπορώ να αναπνεύσω κ νομίζω θα λιποθυμήσω. Δεν κοιμάμαι καλά , δεν τρώω καλά γιατί έχω συνέχεια αναγούλες και θέμα με το στομάχι μου ( εχω κάνει γαστροσκόπηση , μια παλινδρόμηση έδειξε μόνο) και γενικά δεν είναι ζωή αυτή που ζω . Ήμουν ένα πολυ κοινωνικό άτομο όλο εξω ήμουν με παρέες απο δω κι απο κει και ξαφνικά όλα άλλαξαν απο το 2020 και μετά . + Δεν έχω όρεξη και διάθεση για τίποτα Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία ..έχει 2 μήνες , ο ψυχολόγος μου λέει ότι έχω γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη . Μου είπε θα πάρει καιρό αλλά είναι αισιόδοξος . Εγώ όμως δεν αντέχω άλλο...Ξυπνάω το πρωί και δεν νιώθω καλά . θέλω να ξανανιώσω καλά και να επιστρέψει η ηρεμία και η χαρά στη ζωή μου . Σκέφτομαι να δοκιμάσω λίγο ζάναξ για αρχή μήπως μου δώσει μια ώθηση . Εσείς τι λέτε ?? Παρόμοια εμπειρία και κατάσταση κάποιος ?
    Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Πάντα ήμουν αρρωστοφοβος και χαλούσα πολλά λεφτά σε εξετάσεις και σε γιατρούς ιδιαίτερα με τη καρδιά μου είχα εμμονή.εγω θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με έναν ψυχίατρο γιατί αν είσαι τόσο χάλια χρειάζεσαι φάρμακα για να ηρεμήσεις

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    31
    Ναι εννοείται αντικαταθλιπτικά ε; Απλά μέχρι τώρα δεν έχω πάρει τίποτα από φάρμακα και έλεγα να δοκιμάσω έστω λίγο αγχολυτικό να δω μήπως με βοηθήσει .

  4. #4
    Το αγχολυτικο θα σε βοηθήσει σίγουρα σε συννενόηση με τον γιατρό πάντα.ναινμιλαω για κάποιο αντικαταθλιπτικό

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    31
    [QUOTE=Shadoka21;1228642]Το αγχολυτικο θα σε βοηθήσει σίγουρα σε συννενόηση με τον γιατρό πάντα.ναινμιλαω για κάποιο
    ναι θα το συζητήσω με τον γιατρό μου
    Ευχαριστώ !

  6. #6
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by Despoina36 View Post
    Καλησπέρα σας!
    Από τότε που ξεκίνησε ο κόβιντ, κλείστηκα στο σπίτι και φοβάμαι μην πάθω κάτι. Έχω πάει σε παρα πολλούς γιατρούς . Συνέχεια νομίζω ότι έχω κάτι , δεν είμαι καλά κτλ . Πάω να βγω από το σπίτι κ με πιάνουν ταχυπαλμίες , ιδρώτας , δεν μπορώ να αναπνεύσω κ νομίζω θα λιποθυμήσω. Δεν κοιμάμαι καλά , δεν τρώω καλά γιατί έχω συνέχεια αναγούλες και θέμα με το στομάχι μου ( εχω κάνει γαστροσκόπηση , μια παλινδρόμηση έδειξε μόνο) και γενικά δεν είναι ζωή αυτή που ζω . Ήμουν ένα πολυ κοινωνικό άτομο όλο εξω ήμουν με παρέες απο δω κι απο κει και ξαφνικά όλα άλλαξαν απο το 2020 και μετά . + Δεν έχω όρεξη και διάθεση για τίποτα Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία ..έχει 2 μήνες , ο ψυχολόγος μου λέει ότι έχω γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη . Μου είπε θα πάρει καιρό αλλά είναι αισιόδοξος . Εγώ όμως δεν αντέχω άλλο...Ξυπνάω το πρωί και δεν νιώθω καλά . θέλω να ξανανιώσω καλά και να επιστρέψει η ηρεμία και η χαρά στη ζωή μου . Σκέφτομαι να δοκιμάσω λίγο ζάναξ για αρχή μήπως μου δώσει μια ώθηση . Εσείς τι λέτε ?? Παρόμοια εμπειρία και κατάσταση κάποιος ?
    Σας ευχαριστώ!
    Οταν σου παιρνουν την κοινωνικη ζωη μπορει ξαφνου να ξυπνησεις και να δεις οτι ολα ειναι ανουσια, οι βολτες, οι παρεες, οι φλου συζητησεις. Ειναι δυστυχως αυτη την περιοδο, ανθρωπιστικη η κριση οχι ατομικη. Ομαδικη παρανοια που λενε. Μη παρεις χαπια αποψη μου. Επαναπροσδιορησε λιγο τι κανεις και τι θες απο την ζωη σου. Βαλε λιγο το μυαλο σου να σκεφτει περα απο τα κοινωνικα κουτακια. Η απαντηση μονο μεσα σου υπαρχει. Δες λιγο να κανεις πραγματα ακομα και στο σπιτι. Μπορει αυτα τα συμπτωματα να ειναι ψευδοσυμπτωματα. Επισης δεν ειναι προβλημα καμια φορα να μη θες τιποτα, μπορει αυτο να σε αγχωνει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Περσυ ημουν με χιλιαδες ψυχοσωματικα οπως αυτα που περιγραφεις αρχισα τους γιατρους δοκιμασα βοτανα ομοιοπαθητικη βελονισμο ψυχοθεραπεια τιποτα...ξεκινησα αγωγη υποχωρησαν ολα(μεχρι 1 μηνα αναρρωτικη απο δουλεια οπου δουλευα κ απ το σπιτι φαντασου ολη μερα κατι ειχα κ ημουν ταβλα)μετα εμεινα εγκυος 9 μηνες κοβω αγωγη μηδεν αγχος κ ψυχοσωματικα ε τωρα επανηλθαν ολα ζαλαδες ναυτιες λαχανιασμα βαρρος στο στερνο κρισεις πανικου κτλπ παλι ξεκινησα αγωγη ελπιζω να συνελθω.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Οταν σου παιρνουν την κοινωνικη ζωη μπορει ξαφνου να ξυπνησεις και να δεις οτι ολα ειναι ανουσια, οι βολτες, οι παρεες, οι φλου συζητησεις. Ειναι δυστυχως αυτη την περιοδο, ανθρωπιστικη η κριση οχι ατομικη. Ομαδικη παρανοια που λενε. Μη παρεις χαπια αποψη μου. Επαναπροσδιορησε λιγο τι κανεις και τι θες απο την ζωη σου. Βαλε λιγο το μυαλο σου να σκεφτει περα απο τα κοινωνικα κουτακια. Η απαντηση μονο μεσα σου υπαρχει. Δες λιγο να κανεις πραγματα ακομα και στο σπιτι. Μπορει αυτα τα συμπτωματα να ειναι ψευδοσυμπτωματα. Επισης δεν ειναι προβλημα καμια φορα να μη θες τιποτα, μπορει αυτο να σε αγχωνει.

    Είναι όπως τα λέτε . Έτσι αισθανόμουν στην αρχή , όταν μπήκαμε σ αυτή την κατάσταση , σαν να άλλαξαν ξαφνικά τα θέλω μου και οι επιλογές που χα κάνει μέχρι τώρα μου φάνηκαν όλες λάθος . Σίγουρα πρέπει να τα βάλω κάτω και να τα ξαναδω , να τα επαναπροσδιορήσω όπως λέτε . Ίσως αυτό που με αγχώνει παραπάνω εκτός από το ότι δεν ξέρω τελικά τι θέλω ,είναι η ηλικία μου . Δεν είμαι καμιά μικρή κ νιώθω ότι δεν έχω άλλο χρόνο για χάσιμο κ κάπου εκεί χαόνομαι . Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας , πολύ σωστές!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Περσυ ημουν με χιλιαδες ψυχοσωματικα οπως αυτα που περιγραφεις αρχισα τους γιατρους δοκιμασα βοτανα ομοιοπαθητικη βελονισμο ψυχοθεραπεια τιποτα...ξεκινησα αγωγη υποχωρησαν ολα(μεχρι 1 μηνα αναρρωτικη απο δουλεια οπου δουλευα κ απ το σπιτι φαντασου ολη μερα κατι ειχα κ ημουν ταβλα)μετα εμεινα εγκυος 9 μηνες κοβω αγωγη μηδεν αγχος κ ψυχοσωματικα ε τωρα επανηλθαν ολα ζαλαδες ναυτιες λαχανιασμα βαρρος στο στερνο κρισεις πανικου κτλπ παλι ξεκινησα αγωγη ελπιζω να συνελθω.
    Αχ σας νιώθω όλα αυτά που περιγράφετε . Θα περνάτε πολύ δύσκολα . Απλά είναι αυτό που μου έχει πει ο ψυχολόγος ότι με τα χάπια δεν λύνεται το πρόβλημα σας , απλά το ναρκώνετε . Κ όταν τα σταματήσετε ξαναεμφανίζονται . Γι ' αυτό εκτός από την αγωγή που παίρνετε να κάνετε κ ψυχοθεραπεία μαζί θα σας βοηθήσει διπλά .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Σαφως και εμφανιζονται παλι εγω αφου γεννησα ξαναηρθαν ολα κ αντε παλι αγωγη...μια ζωη πιστευω θα ζω ετσι θελει κοτσια να ξεφυγεις απ αυτο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    941
    Quote Originally Posted by Despoina36 View Post
    Καλησπέρα σας!
    Από τότε που ξεκίνησε ο κόβιντ, κλείστηκα στο σπίτι και φοβάμαι μην πάθω κάτι. Έχω πάει σε παρα πολλούς γιατρούς . Συνέχεια νομίζω ότι έχω κάτι , δεν είμαι καλά κτλ . Πάω να βγω από το σπίτι κ με πιάνουν ταχυπαλμίες , ιδρώτας , δεν μπορώ να αναπνεύσω κ νομίζω θα λιποθυμήσω. Δεν κοιμάμαι καλά , δεν τρώω καλά γιατί έχω συνέχεια αναγούλες και θέμα με το στομάχι μου ( εχω κάνει γαστροσκόπηση , μια παλινδρόμηση έδειξε μόνο) και γενικά δεν είναι ζωή αυτή που ζω . Ήμουν ένα πολυ κοινωνικό άτομο όλο εξω ήμουν με παρέες απο δω κι απο κει και ξαφνικά όλα άλλαξαν απο το 2020 και μετά . + Δεν έχω όρεξη και διάθεση για τίποτα Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία ..έχει 2 μήνες , ο ψυχολόγος μου λέει ότι έχω γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη . Μου είπε θα πάρει καιρό αλλά είναι αισιόδοξος . Εγώ όμως δεν αντέχω άλλο...Ξυπνάω το πρωί και δεν νιώθω καλά . θέλω να ξανανιώσω καλά και να επιστρέψει η ηρεμία και η χαρά στη ζωή μου . Σκέφτομαι να δοκιμάσω λίγο ζάναξ για αρχή μήπως μου δώσει μια ώθηση . Εσείς τι λέτε ?? Παρόμοια εμπειρία και κατάσταση κάποιος ?
    Σας ευχαριστώ!
    Καλησπέρα Δέσποινα,
    Και εγώ από καραντίνα και μετά έπαθα Γαδ και κατάθλιψη.
    Οπότε σε νιώθω, γιατί ακόμη δεν μου έχει περάσει.
    Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις με ψυχολόγο και άμα δεν δεις βελτιώσει στους επόμενους μήνες να πας και σε ένα ψυχίατρο.
    Και εγώ κοινωνικός ήμουν και τώρα έγινα φοβικός και δεν σηκώνω ούτε τηλέφωνα.
    Να σε ρωτήσω, από τοτε που άρχισες με ψυχολόγο έχεις δει διάφορα;

    Όσο αφορά το ζαναξ, δίνει ώθηση ναι γιατί το άρχισα και εγώ αλλά τείνει να γίνεται εθιστικό, οπότε να το προσέξεις και μόνο με συμβουλή γιατρού να το πάρεις όχι ψυχολόγου.

    Σου εύχομαι τα καλύτερα κ ελπίζω να έχεις άτομα στον περίγυρο σου που να σε καταλαβαίνουν, ώστε να θεραπευτεί ταχύτερα.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Σαφως και εμφανιζονται παλι εγω αφου γεννησα ξαναηρθαν ολα κ αντε παλι αγωγη...μια ζωη πιστευω θα ζω ετσι θελει κοτσια να ξεφυγεις απ αυτο.
    Μην απελπίζεστε , θα υπάρχει φως στο τούνελ . Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολο και δεν μπορείτε να το ελεγξετε όλο αυτό που νιώθετε . Κάντε κουράγιο . Να σκέφτεστε όμορφα πράγματα , όπως το ότι γίνατε μητέρα κτλ . Κ να συνεχίσετε την ψυχοθεραπεία .

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Καλησπέρα Δέσποινα,
    Και εγώ από καραντίνα και μετά έπαθα Γαδ και κατάθλιψη.
    Οπότε σε νιώθω, γιατί ακόμη δεν μου έχει περάσει.
    Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις με ψυχολόγο και άμα δεν δεις βελτιώσει στους επόμενους μήνες να πας και σε ένα ψυχίατρο.
    Και εγώ κοινωνικός ήμουν και τώρα έγινα φοβικός και δεν σηκώνω ούτε τηλέφωνα.
    Να σε ρωτήσω, από τοτε που άρχισες με ψυχολόγο έχεις δει διάφορα;

    Όσο αφορά το ζαναξ, δίνει ώθηση ναι γιατί το άρχισα και εγώ αλλά τείνει να γίνεται εθιστικό, οπότε να το προσέξεις και μόνο με συμβουλή γιατρού να το πάρεις όχι ψυχολόγου.

    Σου εύχομαι τα καλύτερα κ ελπίζω να έχεις άτομα στον περίγυρο σου που να σε καταλαβαίνουν, ώστε να θεραπευτεί ταχύτερα.

    Καλησπέρα!
    Με καταλαβαίνεις απόλυτα οπότε . Γίναμε σκιές του εαυτού μας . Θα σου πω , έχει 2 μήνες βεβαια που ξεκίνησα δεν ειναι πολύς ο χρόνος αλλά κ σε δύο μεγάλες κρίσεις πανικού που έπαθα τον πήρα τηλέφωνο κατευθειαν κ με συμβούλεψε . Κάτι είναι κι αυτό σε στιγμές που δεν υπερισχύει η λογική . Γενικά νομίζω ότι με βοήθαει , με αργούς ρυθμούς αλλα βοηθάει. Τώρα αν δω ότι ξαναγίνομαι χάλια κ δεν μπορώ να σηκωθώ απο το κρεβάτι όπως ήμουν όλο το καλοκαίρι , ναι θα απευθυνθώ στο τέλος κ σε ψυχίατρο . Αν κ δεν θα το ήθελα καθόλου.
    Όσο για το ζάναξ τι ένιωθες όταν το έπαιρνες κ κάθε πότε ; δεν έχω ξαναπάρει κ ακόμα κ αυτό με αγχώνει.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου . Εύχομαι κ σε σένα τα καλύτερα ,να σου περάσει εντελώς . Ναι οι γύρω μας παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο σε όλο αυτό , να ναι υποστηρικτικό το περιβάλλον . Εύχομαι κι εσύ να χεις τέτοιους ανθρώπους κ σύντομα να νιώσουμε καλύτερα .

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    8
    Καλησπέρα Δέσποινα,
    ελπίζω να είσαι καλα.

    Οι πιο αποτελεσματικοί, συμπληρωματικοί τρόποι διαχείρησης της ΓΑΔ περιλαμβάνουν αναπνοές (όπως Pranayama, Wim Hof Method, Buteyko), διαλογισμός και ήπια (ή και όχι) άσκηση (για εκκριση ενδορφινών) που μπορούν να συμβάλουν σημαντικά. Όλα τα παραπάνω συνδυαζονται αρμονικά στη yoga, στο tai chi, στο Qigong, στο περπάτημα σε κάποιο πάρκο με καθαρό αέρα και στο κολυμπι. Αν δεν έχεις καποιο από τα παραπανω στην καθημερινότητα σου, μπορεις να τα εντάξεις για λίγο καιρό, σε συνδυασμό με τη ψυχοθεραπεία και δεδομένου ότι οι γιατροί δεν εχουν εντοπισει κατι παθολογικό και είσαι σε θέση, για να δεις πως θα αντιδράσει το σώμα σου. Αυτό που λένε και στο χωριο μου, trial and error.

    Επίσης 25-50 γραμμαρια μαύρης σοκολάτας την ημέρα μπορούν να σου φτιάξουν τη διάθεση :-;

    Προσωπικά εχω τρέλα με τις εναλλακτικές μεθόδους και σήμερα εντελώς τυχαία διαβαζα ένα αρθρο που ανέφερε για κάποιον που είχε κρίσεις πανικού και τελικά οφειλόταν σε μεγάλο βαθμο στις διατροφικές του συνήθειες και στην ελλειπη πρόσληψη μετάλλων. Ενδεχομένως, να έχει νοήμα να συμβουλευτείς και κάποιον φυσικοπαθητικό ή κάποιον της Παραδοσιακής Κινέζικης Ιατρικής που να μπορεί να σε κατευθύνει και με πιο ολιστικό τρόπο.

    Καλό βράδυ, καλή εβδομαδα και εύχομαι σύντομα να τα αφήσεις όλα αυτά πίσω σου και να επιστρέψει η παλιά κοινωνική και εξωστρεφης Δεσποινα.
    Last edited by PeterSkywalker; 02-10-2023 at 22:42.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    941
    Quote Originally Posted by PeterSkywalker View Post
    Καλησπέρα Δέσποινα,
    ελπίζω να είσαι καλα.

    Οι πιο αποτελεσματικοί, συμπληρωματικοί τρόποι διαχείρησης της ΓΑΔ περιλαμβάνουν αναπνοές (όπως Pranayama, Wim Hof Method, Buteygo), διαλογισμός και ήπια (ή και όχι) άσκηση (για εκκριση ενδορφινών) που μπορούν να συμβάλουν σημαντικά. Όλα τα παραπάνω συνδυαζονται αρμονικά στη yoga, στο tai chi, στο Qigong, στο περπάτημα σε κάποιο πάρκο με καθαρό αέρα και στο κολυμπι. Αν δεν έχεις καποιο από τα παραπανω στην καθημερινότητα σου, μπορεις να τα εντάξεις για λίγο καιρό, σε συνδυασμό με τη ψυχοθεραπεία και δεδομένου ότι οι γιατροί δεν εχουν εντοπισει κατι παθολογικό και είσαι σε θέση, για να δεις πως θα αντιδράσει το σώμα σου. Αυτό που λένε και στο χωριο μου, trial and error.

    Επίσης 25-50 γραμμαρια μαύρης σοκολάτας την ημέρα μπορούν να σου φτιάξουν τη διάθεση :-;

    Προσωπικά εχω τρέλα με τις εναλλακτικές μεθόδους και σήμερα εντελώς τυχαία διαβαζα ένα αρθρο που ανέφερε για κάποιον που είχε κρίσεις πανικού και τελικά οφειλόταν σε μεγάλο βαθμο στις διατροφικές του συνήθειες και στην ελλειπη πρόσληψη μετάλλων. Ενδεχομένως, να έχει νοήμα να συμβουλευτείς και κάποιον φυσικοπαθητικό ή κάποιον της Παραδοσιακής Κινέζικης Ιατρικής που να μπορεί να σε κατευθύνει και με πιο ολιστικό τρόπο.

    Καλό βράδυ, καλή εβδομαδα και εύχομαι σύντομα να τα αφήσεις όλα αυτά πίσω σου και να επιστρέψει η παλιά κοινωνική και εξωστρεφης Δεσποινα.
    Η άσκηση παίζει σημαντικό ρόλο λες στην Γαδ;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Entact για γενικευμένη αγχωδη διαταραχή εμπειρίες
    By Marsie26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 16-10-2023, 15:44
  2. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταραχή
    By Marich in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 19-11-2020, 20:11
  3. Γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 08-11-2018, 00:39
  4. Ήπια γενικευμένη αγχώδη διαταραχή
    By Nikolas1993 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 15-12-2016, 09:32
  5. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 22:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •