Ενα ενδιαφερον video που υποσχεται πολλα για καθε φασμα διαταραχης.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    biscochicco
    Guest

    Ενα ενδιαφερον video που υποσχεται πολλα για καθε φασμα διαταραχης.

    Μπορείτε να να ανατρεξετε σε οποιο κομματι μιλαει για την δικια σας διαταραχη. Το προτεινω σε ολους.

    https://www.youtube.com/watch?v=w9MXqXBZy9U

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725
    Το φάσμα της διαταραχής είναι ένα και είναι όλο το ιδεολόγημα της επιστήμης, της διαρκούς "προόδου" και της βιοτεχνολογικής
    ματιάς πάνω στον άνθρωπο. Και όχι μόνο στον άνθρωπο αλλά και στα άλλα είδη, καθώς βασίζεται στην χρήση τους ως πειραματόζωα. Δε μπορεί να λύσει τα προβλήματα που δημιουργεί
    και δεν μπορεί να ελέγξει και να ομογενοποιήσει τα πάντα στην τελική, όπως το επιθυμεί.
    Αυτή η επιστημολαγνεία της οποίας ένα μόνο κομμάτι είναι η ψυχιατρική. Θα μας σώσει, σαν ένας άλλος θεός. Θα μας φτιάξει, θα μας αναπλάσει, με όποιον τρόπο βγει στη μόδα. Μια με χαπάκια, μια με θεραπείες, μια με ηλεκτροσόκ, μια με κλεισίματα σε ιδρύματα όπου θα θέλουν μόνο το καλό μας, χουχουχου, θα μας απελευθερώσει από τις "αμαρτίες" μας, όπως με τη λοβοτομή, ή με τις θεραπείες για τους γκέι, που δεν είναι παρά η διαφορετικότητα του ενός από τον άλλον. Θα γίνουμε όλοι υγιείς ως μια ωραιότατη σούπα, που θα την ανακατεύουν νευρολόγοι, ψυχίατροι, βιολόγοι, και εμείς ως όλα τα ζώα θα ευχαριστούμε τον από μηχανής θεό για το τι καλά μας γιάτρεψε και γιατρεύει κάθε αποκλίνουσα συμπεριφορά. Είναι άτεγκτοι και ζητάνε αυτόκλητα θύματα. Θα είναι αυτόκλητα όταν πιστέψουν πως είναι άρρωστα, θα είναι υποχρεωτικό το μάζεμά τους όταν δεν θα το πιστεύουν.

    Δεν εμπιστεύομαι την πρόοδο αυτή, δεν εμπιστεύομαι την επιστήμη, δεν εμπιστεύομαι τη βιολογία, την νευροψυχομετροσκατολογία. Είναι μάστιγα, δεν είναι σωτηρία. Είναι εργαλείο δυνάστευσης και ομοιομορφίας. Στάζουν αίμα τα συμπεράσματά τους, τα πειράματά τους, και πύον οι μεθόδοι τους.

  3. #3
    biscochicco
    Guest
    Θα σε παρακαλουσα παρολαυτα να δεις και αλλα βιντεο του Andrew Huberman για να διαπιστωσεις οτι δεν υποστηριζει καθολου την φαρμακολογια. Αυτο ηταν μια συνεντευξη με τον εν λογο ψυχιατρο και αν το ειδες ολο θα καταλαβεις την δυσπιστια του Huberman.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725
    biscochicco, θα το δω. Μετά πρόσεξα ότι το έβαλες στις Εναλλακτικές θεραπείες, χα χα.
    Μου βγήκε ένας θυμός, αλλά δε μετανιώνω, είναι απόρροια της εμπειρίας μου και μιλάω για τα δικά μου
    συμπεράσματα. Επίσης δε θέλω να καπελώσω ανθρώπους που νιώθουν ότι δε μπορούν να κάνουν διαφορετικά,
    αλλά εγώ το αναλύω έτσι. Η αφετηρία μου δεν είναι το shaming. Είναι οι σκέψεις μου πάνω στο τι εγώ έχω δει,
    περάσει, διαπιστώσει. Και μετά από διαδικασία σκέψης, θα έλεγα ωρίμανσης. Μεγάλη κουβέντα τα γιατί,
    αλλά εκεί είμαι τώρα. Θενκς για την κατανόηση και θα επανανέλθω όταν το δω και σκεφτώ πάνω του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725
    @biscochicco, δε με αφήνει να ποστάρω στο θρεντ που έβαλες για τον εαυτό (την ένωση των δύο).
    Με ενδιαφέρει και το βρήκα χρήσιμο γι αυτό στο αναφέρω εδώ. Προς το παρόν λόγω κάποιων
    θεμάτων δε μπορώ να δω το βίντεο, (όχι τεχνικών, χααχα, είναι μεγάλο και θέλει προσοχή που δε μπορώ να αφιερώσω προς το παρόν).

  6. #6
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    @biscochicco, δε με αφήνει να ποστάρω στο θρεντ που έβαλες για τον εαυτό (την ένωση των δύο).
    Με ενδιαφέρει και το βρήκα χρήσιμο γι αυτό στο αναφέρω εδώ. Προς το παρόν λόγω κάποιων
    θεμάτων δε μπορώ να δω το βίντεο, (όχι τεχνικών, χααχα, είναι μεγάλο και θέλει προσοχή που δε μπορώ να αφιερώσω προς το παρόν).
    Μην ανησυχεις, η γνωση θα υπαρχει εκει για ¨παντα¨. Σε ευχαριστω αλλα ο λογος που δε σε αφηνει να σχολιασεις ειναι ακριβως επειδη δεν επιδεχεται σχολιασμου, ειναι το "room" ετσι βλεπεις. Ισως σε καποια αλλη αναλαμπη να βαλω καποια συνεχεια της ζωης μου σε αντιστοιχη κατηγορια ωστε να μπορεις να σχολιασεις

    Εχεις παρομοια βιωματα?
    Last edited by biscochicco; 20-09-2023 at 02:18.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725
    Ναι, πολλά τέτοια. Ταυτίστηκα δηλαδή, τόσο. Το παιχνίδι ήταν πάντα μοναχικό,
    ένα λόγω της μητέρας που δεν ήθελε να παίζω από πολύ μικρή ηλικία,
    ένα λόγω των ιδιαιτεροτήτων μου (παιδί με έντονο τρόπο παρατήρησης των άλλων) και τα λοιπά.
    βρισίδι και τεχνικές άλλες να χορτάσεις

  8. #8
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Ναι, πολλά τέτοια. Ταυτίστηκα δηλαδή, τόσο. Το παιχνίδι ήταν πάντα μοναχικό,
    ένα λόγω της μητέρας που δεν ήθελε να παίζω από πολύ μικρή ηλικία,
    ένα λόγω των ιδιαιτεροτήτων μου (παιδί με έντονο τρόπο παρατήρησης των άλλων) και τα λοιπά.
    βρισίδι και τεχνικές άλλες να χορτάσεις
    Συνηθως αυτα συμβαινουν απο τις γυναικες-μητερες που δεν ειχαν ποτε την προσοχη ή ειχα πολυ προσοχη πανω τους. Δε θελουν τα παιδια τους να τους παρουν την "λαμψη" οποτε πριν προλαβει καποιος να δωσει θετικα βαιμπς για το παιδι προφταινουν αυτες να το κατακερματισουν

  9. #9
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Ναι, πολλά τέτοια. Ταυτίστηκα δηλαδή, τόσο. Το παιχνίδι ήταν πάντα μοναχικό,
    ένα λόγω της μητέρας που δεν ήθελε να παίζω από πολύ μικρή ηλικία,
    ένα λόγω των ιδιαιτεροτήτων μου (παιδί με έντονο τρόπο παρατήρησης των άλλων) και τα λοιπά.
    βρισίδι και τεχνικές άλλες να χορτάσεις
    ελπιζω να εχεις αποδεχτει οτι δεν φταις εσυ για το ποιοι ειναι οι γονεις σου και να πας παρακατω.

Similar Threads

  1. Ενδιαφέρον video
    By BlackCoral in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 10-08-2020, 16:19
  2. Replies: 3
    Last Post: 27-04-2019, 19:47
  3. σχετικά με το αυτιστικό φάσμα
    By mama in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 26-06-2013, 14:39
  4. Κάθε μέρα νέα αρχη...κάθε μέρα τζίφος!μήπως τελικά για κάποιους δεν υπάρχει ελπίδα?
    By MeroPony in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 24-08-2010, 14:38
  5. ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ: Διάχυτη Αναπτυξιακή διαταραχή – Αυτιστικό φάσμα
    By NikosD. in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 1
    Last Post: 08-09-2006, 12:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •