Ο αλλος εαυτος, που ποτέ δεν γίναμε ένα. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    biscochicco
    Guest
    Υπάρχει άραγε η ελεύθερη βουληση?
    Η διαλεκτική μου μέθοδος -γράφει ο Μαρξ- δεν είναι μόνο διαφορετική από εκεί*νη του Χέγκελ, αλλά είναι ακριβώς το αντίθετο της. Για τον Χέγκελ, η διαδικασία της νόησης –που με το όνομα “Ιδέα” το μετατρέπει σε αυθύπαρκτο υποκείμενο– είναι ο δημιουργός του πραγματικού κόσμου και ο πραγματικός κόσμος αποτελεί μονάχα την εξωτερική φαινομενική μορφή της ιδέας. Για εμένα αντίθετα, το ιδεατό δεν είναι τίποτε άλλο παρά ο υλικός κό*σμος όπως αντανακλάται στο ανθρώπινο μυαλό και μεταφράζεται σε μορφές σκέψης"

  2. #17
    biscochicco
    Guest
    Το χουμε χασει εαυτε, γιατι με σαμποτασεις? γιατι δεν θελεις να ειμαι χαλαρη? γιατι θελεις πρωτα ολοι γυρω σου να ειναι καλα για να κανεις τα επομενα βηματα? γιατι νιωθεις αναφαλεια με την ευημερια?
    γιατι τωρα που σε "καταλαβαινουν" οι ιδιοι ανθρωποι που σε πατουσαν χρονια, νιωθεις θλιψη? γιατι τα γλυκα τους λογια σου φερνουν δακρυα? γιατι δεν μπορεις να εμπιστευτεις την προθεση τους? Καπου διαβασα εαυτε, οτι το αγχος ειναι ο μηχανισμος του εαυτου για να καταλαγιασει την οργη, αφησε με εαυτε να καταλαβω την οργη σου? τι εχει ακριβως συμβει, για να μην εμπιστευεσαι ουτε εμενα? ξερω οτι σε εχω προδωσει, ξερω οτι θα ηθελες να ειμαι πιο δυνατη, αλλα το ξερεις οτι εσυ δε με αφηνεις πραγματικα?
    τι κρυβεται στα δακρυα σου? γιατι δικα μου δεν ειναι, ερχονται σαν χειμαρρος χωρις να μπορω να σταματησω, προσπαθω να μη τα δειχνω απλως, τα κραττω ολα εκει στο λαιμο με βια αλλα οσο σου το γραφω τοσο ακουω την φωνη της: μη κλαις, γιατι κλαις? σταματα πια, γιατι μου το κανεις αυτοο??

    μπορει να κλαις γιατι με λυπασαι.

    τα λογια της χθες, δε με ακουμπησαν καθως μου ειπε : εισαι μεγαλη τωρα μπορεις να κανεις οτι θελεις, οπως θελεις χωρις να δινεις λογαριασμο? εχω συνδρομο εαυτεε μου, μπορω οντως να κανω οτι θελωω?
    Οργηηηη, που σε αφηνει να κανεις οτι θελεις, αφου δεν εμαθες ποτε να θελεις, οτι ηθελες ηταν "λαθος", οτι εκανες ηταν λαθος, γιατι ρεεε πουστη μου να βγεις τοσο αγαπητο παιδι, γιατι πηρες την προσοχη απο ολους? γιατι ησουν τοσο αθωο και καλο? γιατι εισαι ακομα τοσο καλο? αλλα δεν θελω κιολας να σε καταπιεζω οταν θελεις να τα πει, οταν θελεις να βοηθησεις τους αλλους αλλα γιατιιιι? γιατι ακομα και τωρα σε μισουν????

  3. #18
    biscochicco
    Guest
    https://www.youtube.com/watch?v=4r45...thPiafOfficiel
    Οχι τίποτα
    Όχι, δεν μετανιώνω για τίποτα
    Ούτε το καλό που μου έγινε
    Ούτε το κακό, όλα αυτά δεν έχουν σημασία για μένα
    Οχι τίποτα
    Όχι, δεν μετανιώνω για τίποτα
    Πληρώνεται, παρασύρεται, ξεχνιέται
    Δεν με ενδιαφέρει το παρελθόν
    Με τις αναμνήσεις μου
    Άνοιξα τη φωτιά
    τις λύπες μου, τις απολαύσεις μου
    Δεν τα χρειάζομαι πια
    Σάρωσε τους έρωτες
    Με τους τρέμουλους τους
    Σκουπίστε για πάντα
    Επιστρέφω στο μηδέν
    Οχι τίποτα
    Όχι, δεν μετανιώνω για τίποτα
    Ούτε το καλό που μου έγινε
    Ούτε το κακό, όλα αυτά δεν έχουν σημασία για μένα
    Οχι τίποτα
    Όχι, δεν μετανιώνω για τίποτα
    Γιατί η ζωή μου, γιατί οι χαρές μου
    Σήμερα, ξεκινά από εσάς

  4. #19
    biscochicco
    Guest
    μια συμβουλη, γιατι εχουμε χασει την μπαλα
    ΑΥΤΟΑΝΑΛΥΣΗ λεγεται, γιατι με αλληγορικους τροπους (που χρησιμοποιουν και οι ειδικοι) προσπαθει ο καθενας μεσα εδω να βρει τα αποκρυφα του.
    ελπιζω να μην παιρνετε αυτολεξη οτι γραφω, καθως θα μπορουσα να μαι απλα φαντασιωπληκτη-ος και να μου αρεζε να γραφω ιστοριουλες.
    Δε θα ξερετε ποτε αν ισχυει ή οχι.
    \Παρε οτι βοηθαει εσενα και μην εθιζεστε με ενα μελος(φανταστικους χαρακτηρες) που δεν ξερεις αν υπαρχει καν.
    αν νιωθεις θιγμενος ειναι προβλημα σου.

  5. #20
    biscochicco
    Guest
    Ο Alfred Adler, ιδρυτής της Ατομικής ψυχολογίας, ορίζει τις πρώιμες παιδικές αναμνήσεις ως «πρωτότυπα τρόπου ζωής», υπό την έννοια ότι παρουσιάζουν, εκτός από τον πρωταρχικό σκοπό του ατόμου, τα χαρακτηριστικά που μας συνοδεύουν σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας.

    Σύμφωνα με τον Pagani ( ο οποίος θεωρείται από τους μεγαλύτερους μελετητές του Adler)
    Για να αποκτήσει ο θεραπευτής περισσότερες πληροφορίες για τον τρόπο ζωής του ασθενούς, είναι απαραίτητο να προχωρήσει διαδοχικά στη διερεύνηση των πρώιμων αναμνήσεων της παιδικής ηλικίας, μια τεχνική που, αν χρησιμοποιηθεί σωστά, καθιστά μια πραγματική προβολική δοκιμασία.

    ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Υπάρχει άλλος που δεν έκανε ποτέ ψυχοθεραπεία;
    By philosopher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2020, 02:03
  2. ΠΑΙΔΙΑ γίναμε πάρα πολλοί με καρδιοφοβία!!!
    By manos32 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 13
    Last Post: 03-02-2015, 15:16
  3. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 18:29
  4. Εγώ και ο εαυτός μου...
    By lostin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-04-2011, 14:08
  5. ποιες ειναι οι αιτιες που γιναμε βουλιμικοι?
    By mady_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 34
    Last Post: 31-05-2008, 15:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •