Ερωτεύτηκα για πρώτη φορά στη ζωή μου, έχασα τον έλεγχο, είπα ψέματα και τα έχασα όλα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Εμ δεν βρήκες κάποιον να σου κάνει πατ-πατ την πλατουλα συμπονετικά και το κλείνεις το θέμα.
    Τουλάχιστον, αν δεν ήταν τρολ όλο αυτό, λαβέ υπόψιν όσα είπαμε και παρε τη βοήθεια ενός ψυχολόγου που ανέφεραν πιο πάνω και στήριξε τη σύντροφο και το παιδί που έρχεται. Κοιτά και πέρα από την καμπούρα σου.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    8
    Renia, δεν απευθύνθηκα εδώ για να μου κουνήσουν το δάκτυλο ούτε για να με λιθοβολισουνε....γνωρίζω τι είναι σωστό και τι λάθος καθώς και την θέση την οποία βρίσκομαι, ούτε έψαχνα ώμο να κλάψω....ήθελα μια άλλη οπτική για αυτό που βιώνω και όχι κάποιον να μου φωνάζει για αυτό που βιώνω....προφανώς όλοι έχετε τα βιώματα σας και με βάση αυτά τοποθετήστε. Δεν έχω να χωρίσω με κανέναν από εδώ κάτι αλλά ούτε και να ενώσω....δεν είναι απαραίτητο να μπει στα παπούτσια μου κάποιος. Εάν η άλλη οπτική είναι να κράζεις τον άλλον τότε ευχαριστώ θα προτιμήσω να απευθυνθώ άλλου που θα με βοηθήσει με όμορφο τρόπο.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    40
    Αν νιώθεις λιθοβολημενος μάλλον είσαι.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    8
    Σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση αυτών που προανέφερα....και για την οπτική σου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    BΙωματα με κέρατο κατά την εγκυμοσύνη μου δεν είχα αλλά μπορώ εύκολα να μπω στα παπούτσια της συντρόφου σου. Και από αυτή την οπτική τοποθετηθηκα αναφορικά με το θέμα σου. Εσυ ήθελες να ασχοληθούμε μαζί σου από μια άλλη οπτική, που θα σε βόλευε. Για να διωξεις τις οποίες τύψεις νιώθεις ή να βρεις λύση για το πώς να κυνηγήσεις και να ξαναποκτήσεις την άλλη. Αυτό ήθελες στην ουσία. Δηλαδη ήθελες να είμαστε πιο ρομαντικοί και να σου πούμε εμπρός προχωρά με την άλλη; Ή να σου πούμε γιατί έφυγε;; Και γιατί σε διέγραψε από τη ζωη της; Γνωρίζεις τα λάθη σου αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν εισαι διατεθειμένος να τα διορθώσεις, ούτε καν πιστευω ο ιδιος ξέρεις πως να τα διορθώσεις, παρά πόνο μας πετας σαθρές δικαιολογίες περί κεραυνοβόλου έρωτα, ότι έχασες τα αυγά κ τα πασχάλια και είναι σαν να ζητάς άφεση. Μπορείς να αποταθείς σε κάποιον ειδικό για αρχή.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by markos83 View Post
    Renia, δεν απευθύνθηκα εδώ για να μου κουνήσουν το δάκτυλο ούτε για να με λιθοβολισουνε....γνωρίζω τι είναι σωστό και τι λάθος καθώς και την θέση την οποία βρίσκομαι, ούτε έψαχνα ώμο να κλάψω....ήθελα μια άλλη οπτική για αυτό που βιώνω και όχι κάποιον να μου φωνάζει για αυτό που βιώνω....προφανώς όλοι έχετε τα βιώματα σας και με βάση αυτά τοποθετήστε. Δεν έχω να χωρίσω με κανέναν από εδώ κάτι αλλά ούτε και να ενώσω....δεν είναι απαραίτητο να μπει στα παπούτσια μου κάποιος. Εάν η άλλη οπτική είναι να κράζεις τον άλλον τότε ευχαριστώ θα προτιμήσω να απευθυνθώ άλλου που θα με βοηθήσει με όμορφο τρόπο.
    δηλαδη, αν ησουν ο παπαχρονης, θα επρεπε να μπει καποιος στα παπουτσια σου για να ειναι σωστος;
    ισως μερικα παπουτσια ειναι υπερβολικα δυσώδη για να θελησει καποιος να μπει.
    αντιθετα, αυτος που θα επρεπε να μπαινει στα παπουτσια των ανθρωπων της ζωης του, ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ. αλλα εσυ δεν μπηκες ουτε στα παπουτσια της συντροφου και μανας του παιδιου σου, ουτε ΚΑΝ στα παπουτσια του μεγαλου σου ερωτα που σκεφτεσαι να κανεις τα παντα γι αυτον (τα παντα που σε βολευουν βεβαια)...
    και η μια και η αλλη, αν εχουν λιγο μυαλο στο κεφαλι τους, δεν θα σπαταλησουν ουτε το σαλιο τους για σενα. και το ευχομαι κιολας, να μην ασχοληθουν αλλο μαζι σου και κυριως η καινουργια που δεν θα εχει και την ατυχια να κανει το παιδι σου σε λιγο και ετσι μπορει να ξεκοψει ανετα....

    υ.γ. μα τι φανταστηκες; οτι αυτος που ερωτευθηκε με αυτον που διαπιστωσε οτι εισαι, πιστευει πλεον οτι ειναι το ιδιο προσωπο;
    γιαυτο εφυγε. αναρωτιεται τι σκατα εζησε και με ποιον...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    να ξεκαθαρισω, οτι εγω την φρικη την εφαγα επειδη η κοπελα ειναι εγκυος.
    αν απλα ειχαν μια σχεση, και εστω μετα 2 μηνες ξεκαθαριζε αυτος οτι δεν θελει αλλο, δεν θα ειχα κανενα προβλημα. συμβαινουν αυτα...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    743
    Ε, και γιατί θεωρείς ότι καταστρέφεις κάποιον δηλαδή;
    Ποιον ακριβώς "καταστρέφεις"; Επειδή θες να είσαι με κάποια που δεν ήταν αυτή που ήθελες χθες;
    Να το κάνεις, δε θα καταστραφεί το σύμπαν. Βοήθα την παλιά σου σύντροφο με το παιδί, έτσι θα είσαι
    εντάξει εκεί, κράτα και επαφή με το παιδί σου, μείνε με τη νέα σύντροφο, που είναι το τωρινό σου θέλω.
    Υπάρχει κάτι που δεν έπιασα; (είναι και πολλά και μεγάλα τα σχόλια).
    Btw, δεν θεωρώ ότι ισχύει αυτή η λέξη με το κεφαλαίο Ε, παρόλα τα φορτία που κουβαλάει και τα φαντασιακά,
    δε χρειάζεται να βουτάμε τις ανάγκες μας σε τίποτε για να είναι ανάγκες, έτσι απλές.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Ε, και γιατί θεωρείς ότι καταστρέφεις κάποιον δηλαδή;
    Ποιον ακριβώς "καταστρέφεις"; Επειδή θες να είσαι με κάποια που δεν ήταν αυτή που ήθελες χθες;
    Να το κάνεις, δε θα καταστραφεί το σύμπαν. Βοήθα την παλιά σου σύντροφο με το παιδί, έτσι θα είσαι
    εντάξει εκεί, κράτα και επαφή με το παιδί σου, μείνε με τη νέα σύντροφο, που είναι το τωρινό σου θέλω.
    Υπάρχει κάτι που δεν έπιασα;
    (είναι και πολλά και μεγάλα τα σχόλια).
    Btw, δεν θεωρώ ότι ισχύει αυτή η λέξη με το κεφαλαίο Ε, παρόλα τα φορτία που κουβαλάει και τα φαντασιακά,
    δε χρειάζεται να βουτάμε τις ανάγκες μας σε τίποτε για να είναι ανάγκες, έτσι απλές.
    ναι, δεν επιασες οτι η νεα του γνωριμια τον εστειλε στον διαολο οταν καταλαβε οτι της ειπε ψεματα και δεν ηταν καθολου χωρισμενος, αλλα ετοιμαζοταν να κανει οικογενεια, εξαπατωντας την εγκυο συντροφο του, αλλα και την νεα του γνωριμια για να ξενογαμησει...

    που να μεινει; στους αδειους τοιχους;

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    8
    Το ότι με παρομοιάζεις με τον Παπαχρόνη με ξεπερνά...νομίζω πως πρέπει να κοιτάξεις και εσυ τα δικά σου θέματα....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by markos83 View Post
    Το ότι με παρομοιάζεις με τον Παπαχρόνη με ξεπερνά...νομίζω πως πρέπει να κοιτάξεις και εσυ τα δικά σου θέματα....
    ΔΕΝ σε παρομοιαζω με τον παπαχρονη, σου εξηγω (με υπερβολη) οτι με μια απωθητικη, ανανδρη και ανηθικη συμπεριφορα, μερικοι δεν εχουν καμια ορεξη να ταυτιστουν...
    κοιτα εσυ τα δικα σου θεματα που ΘΑ ΣΕ ΠΝΙΞΟΥΝ κι ασε τα δικα μου. μια χαρα τα εχω κοιταξει, μην ανησυχεις...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    743
    Εγώ δεν συμφωνώ με τους χαρακτηρισμούς που αποδόθηκαν. Τα απωθητική, άνανδρη και ανήθικη, δεν αποτελούν παρά ηθικές κρίσεις. Και κρίνουμε τον νηματοθέτη σύμφωνα με το πού βρίσκεται ο καθένας. Γιατί να πνιγεί; Εγώ το μόνο που βλέπω να μας πνίγει είναι η διάθεσή μας να κουνάμε την ηθικολογία μας σα να'ναι κάτι που θα έπρεπε να προκαλεί δέος και τρόμο. Τίποτε δεν έγινε. Δεν πέθανε κανείς, γιατί μιλάμε για Ηθική, που είναι συμμόρφωση. Ωραία, θέλησε μια άλλη ενώ ήταν με μια ήδη. Και τι έγινε; Θα τον σύρουμε στα πατώματα γιατί δεν είναι σύμφωνος με τα δικά μας συννεφάκια; Ποιοι είναι οι μερικοί που δεν έχουν καμιά όρεξη να ταυτιστούν; Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα του πόσο οι ηθικοί κανόνες κατατρέχουν και τρώνε τα σωθικά μας. Να τον λυντσάρουμε να το φχαριστηθούμε και να νιώσουμε ανώτεροι. χα χαα

    Παπαχρόνης χα χαχααα. Μη διαρρηγνύετε τα ιμάτιά σας, δεν εξαρτάται η σωτηρία του κόσμου από το πληκτρολόγιό μας. Και είπε πως υποφέρει επίσης. Η Ηθική τον κάνει να υποφέρει και αυτόν, άρα και το υποκείμενο που "παρασύρθηκε", και κάνει και τους άλλους γύρω του να φωνάζουν Πίσσα και Πέπουλααα σε αυτόν που τόλμησε να μας λεκιάσει τα μοσχοσέντονα. πφφφ

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Εγώ δεν συμφωνώ με τους χαρακτηρισμούς που αποδόθηκαν. Τα απωθητική, άνανδρη και ανήθικη, δεν αποτελούν παρά ηθικές κρίσεις. Και κρίνουμε τον νηματοθέτη σύμφωνα με το πού βρίσκεται ο καθένας. Γιατί να πνιγεί; Εγώ το μόνο που βλέπω να μας πνίγει είναι η διάθεσή μας να κουνάμε την ηθικολογία μας σα να'ναι κάτι που θα έπρεπε να προκαλεί δέος και τρόμο. Τίποτε δεν έγινε. Δεν πέθανε κανείς, γιατί μιλάμε για Ηθική, που είναι συμμόρφωση. Ωραία, θέλησε μια άλλη ενώ ήταν με μια ήδη. Και τι έγινε; Θα τον σύρουμε στα πατώματα γιατί δεν είναι σύμφωνος με τα δικά μας συννεφάκια; Ποιοι είναι οι μερικοί που δεν έχουν καμιά όρεξη να ταυτιστούν; Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα του πόσο οι ηθικοί κανόνες κατατρέχουν και τρώνε τα σωθικά μας. Να τον λυντσάρουμε να το φχαριστηθούμε και να νιώσουμε ανώτεροι. χα χαα

    Παπαχρόνης χα χαχααα. Μη διαρρηγνύετε τα ιμάτιά σας, δεν εξαρτάται η σωτηρία του κόσμου από το πληκτρολόγιό μας. Και είπε πως υποφέρει επίσης. Η Ηθική τον κάνει να υποφέρει και αυτόν, άρα και το υποκείμενο που "παρασύρθηκε", και κάνει και τους άλλους γύρω του να φωνάζουν Πίσσα και Πέπουλααα σε αυτόν που τόλμησε να μας λεκιάσει τα μοσχοσέντονα. πφφφ
    Η ένσταση μου έγκειται στο γεγονός ότι η όλη παράλληλη ιστορία ξεκίνησε τους πρώτους μήνες εγκυμοσύνης της συντρόφου του. Και ο θεματοθετης υποφέρει γιατί έχασε την άλλη τυπισσα και όχι γιατί παραλίγο να παρατήσει μια έγκυο με την κοιλιά στόμα για να ζήσει τη ζωή που δεν έζησε. Μπορεί και να νιώθει τύψεις για τη σύντροφο, το δέχομαι. Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι σε μια τέτοια ευάλωτη στιγμή της κοπέλας φέρθηκε με αυτόν τον τρόπο. Για αυτό και πιστευω ότι πριν αποφασίσει ο οποιαδήποτε να κάνει παιδί πρέπει να έχει ζήσει τη ζωή του, να μήν έχει απωθημένα, για να μην πληρώσει τα σπασμένα το παιδί αργότερα. Και όχι άντε να κάνουμε ένα παιδι για να κάνουμε τικ και σε αυτό το κουτάκι. Έτσι το βλέπω εγώ. Προσωπικά δεν διαρρηγνύω κανένα ιμάτιο γιατί η ζωή μας συνεχιζεται. Απλά σπάζομαι με τον παρτακισμο και την έλλειψη ενσυναίσθησης των περισσότερων ανθρώπων. Οι πράξεις μας έχουν και αντίκτυπο. Γιατί δεν γίνεται να εισαι έτοιμος να παρατήσεις την οικογένεια που ετοιμάζεις για την καυλα μιας στιγμής και να λες λιθοβολήσετε με ερωτεύτηκα. Αυτό να το καταλάβω στα 20 όχι στα 40. Και ο θεματοθετης διερωτάται πως να φέρει κοντά του την τυπισσα και γιατί τον διέγραψε και όχι για το τι επιπτώσεις μπορεί να εχει αυτό στην ψυχολογία της εγκύου, πώς να χειριστεί την κατάσταση που δημιούργησε και πώς θα εξελιχθεί η σχέση τους και αργότερα η σχέση με το παιδί. Και ξαναλέω η όλη μου τοποθέτηση γίνεται γιατί υπάρχει ένα μωρό στη μέση.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    743
    Οι ρόλοι φέρουν τις ανάλογες κοινωνικές προσδοκίες και απαιτούν συγκεκριμένες συμπεριφορές, καθώς εγείρουν απαιτήσεις υποταγής σε αυτούς. Ο ρόλος του πατέρα πχ εδώ στο συγκεκριμένο είναι αυτός που μας κάνει να στήνουμε γύρω του ένα τραγικό θεατρικό. The nail that stands out gets hammered down. Την ψυχολογία της εγκύου; Δεν είμαι γυναικολόγος, δεν είμαι ψυχολόγος κι έτσι δε μ'ενδιαφέρει. Κι εσάς δεν ενδιαφέρει πραγματικά.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    It takes two to tango όταν αποφασίζεις να κανείς παιδί κ οικογένεια γενικότερα. Και ο Μάρκος εδώ δεν βρέθηκε προ εκπλήξεως αλλά συνειδητά προχώρησε σε αυτό και να μπει στο ρόλο του ενοσ Γονέα. Τώρα αν σου φαίνεται ότι έχουμε στήσει ένα θεατρικό εις βάρος του πατέρα ως ρόλου, αυτό είναι μια δίκη σου εκτίμηση. Δεν χρειάζεται να έχεις κάποια ειδικότητα για να νοιαστείς έστω και για έναν ξένο αλλά να εισαι άνθρωπος. Τώρα τι να λέμε τώρα… μεγάλη κουβέντα!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Είπα ψέματα
    By Angel1519 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-2023, 14:57
  2. εχασα τις αναλογιες μου
    By μαρια 27 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 06-06-2016, 23:05
  3. 'εχασα τον μπαμπά μου :(
    By amelie12 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2013, 09:37
  4. τα έχασα όλα...
    By alis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 20-09-2012, 13:15
  5. τα έχασα όλα.....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-08-2012, 00:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •