Ποιές είναι οι χειρότερες ταινίες που έχετε δει? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Εμένα αυτή τη στιγμή μου έρχονται δύο ταινίες στο μυαλό... Για την πρώτη διατηρώ μια επιφύλαξη καθώς δεν άντεξα να την δω ολόκληρη... Αυτή είναι:

    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Κι η δεύτερη είναι αυτή:

    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,736
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Η πλακα ειναι οτι το The house that Jack built το γουσταρω φουλ!!Το ειχα δει σινεμα και απο τοτε παιζει να το χω δει αλλες 5 φορες!Το Goodnight mommy επισης μου χε αρεσει!
    Αλλα τα χουμε ξαναπει.Η φαση με τις ταινιες και την τεχνη γενικοτερα ειναι περι ορεξεως
    Εχει ενδιαφερον παντως.Εχω πολλα παραδειγματα απο αγαπημενες ταινιες,που αλλοι τις σιχαινονται
    Ελα ρε συ σου άρεσε το The house that Jack built! χα χα ! Εμένα ξέρεις γιατί δεν μου άρεσε; Πρώτον γιατί ο πρωταγωνιστής λέει πως έχει OCD αλλά τα πτώματα τα έχει βάλει στο ψυγείο όπως να 'ναι, δηλαδή ένας άνθρωπος με ocd δεν πρέπει να τα είχε τακτοποιημένα με κάποια σειρά όμορφα ξαπλωμένα κλπ? Ένα αυτό και, δεύτερον δεν μου άρεσε που το γύρισε στο τέλος στο μεταφυσικό παράδεισος και κόλαση λες και όντως υπάρχουν αυτοί οι δύο κόσμοι. Γι' αυτά τα δύο του ρίχνω Χ. Η μόνη σκηνή που με διέγυρε ήταν η σκηνή στο κυνήγι που σκότωσε την οικογένεια κι έμαθα πως στο κυνήγι υπάρχουν κανόνες στο πως να σκοτώνεις ελάφια και με βάση αυτούς τους κανόνες ξαπόστειλε την οικογένεια.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,343
    κάπου νομίζω είχα ακούσει πως το σπίτι του Τζακ πώςτολένε έχει να κάνει με την πορεία του δημιουργού στην παραγωγή -ξερωγω- ενός έργου, αληγορία δηλαδή, ψαγμένη γκουλτούρα που λένε οι νέοι.
    το μη αναστρέψιμος δεν είναι αυτό; δεν το έχω δει.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Quote Originally Posted by user View Post
    κάπου νομίζω είχα ακούσει πως το σπίτι του Τζακ πώςτολένε έχει να κάνει με την πορεία του δημιουργού στην παραγωγή -ξερωγω- ενός έργου, αληγορία δηλαδή, ψαγμένη γκουλτούρα που λένε οι νέοι.
    το μη αναστρέψιμος δεν είναι αυτό; δεν το έχω δει.
    Ναι, το μη αναστρέψιμος είναι κι αν δεν έχεις γερό στομάχι μην το δεις... Έχει ακραία βίαιες σκηνές κι εγώ στην χειρότερη απ' αυτές άρχισα να τρέμω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,736
    Ναι πάμπολλες σαχλαμάρες είναι αλληγορικές.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    904
    Ο Τριερ ειναι απο τους σκηνοθετες που παρακολουθω και περιμενω παντα την καινουρια ταινια του.Ειναι προβοκατορας και εχει πει διαφορες μαλακιες κατα καιρους.Ειχε φαει και αποκλεισμο απο τις Καννες σε μια φαση για κατι δηλωσεις που ειχε κανει.Εδω ειναι που τιθεται και το ερωτημα,για το αν μπορεις να διαχωρισεις το δημιουργο απο το εργο του.Το αλληγορικο που θυμαμαι οτι παιζει στην ταινια ειναι οτι ο χαρακτηρας του Verge που οδηγει τον Τζακ στην κολαση,προερχεται απο το Βιργιλιο(Virgil),λατινο ποιητη που συνοδευει τον Δαντη στην Κολαση.Παντως χαρλευ σιγουρα τον τυπο,θρησκο δε τον λες με τιποτα.Τερμα αλληγορικη και σουρεαλ ειναι η φαση με την κολαση.Μια σκηνη που εχει μεινει, ειναι η περιγραφη της εντασης της επιθυμιας του να σκοτωσει περπατωντας αναμεσα στους πυλωνες. Αλλα ειπαμε περι ορεξεως ειναι η φαση

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,736
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Ο Τριερ ειναι απο τους σκηνοθετες που παρακολουθω και περιμενω παντα την καινουρια ταινια του.Ειναι προβοκατορας και εχει πει διαφορες μαλακιες κατα καιρους.Ειχε φαει και αποκλεισμο απο τις Καννες σε μια φαση για κατι δηλωσεις που ειχε κανει.Εδω ειναι που τιθεται και το ερωτημα,για το αν μπορεις να διαχωρισεις το δημιουργο απο το εργο του.Το αλληγορικο που θυμαμαι οτι παιζει στην ταινια ειναι οτι ο χαρακτηρας του Verge που οδηγει τον Τζακ στην κολαση,προερχεται απο το Βιργιλιο(Virgil),λατινο ποιητη που συνοδευει τον Δαντη στην Κολαση.Παντως χαρλευ σιγουρα τον τυπο,θρησκο δε τον λες με τιποτα.Τερμα αλληγορικη και σουρεαλ ειναι η φαση με την κολαση.Μια σκηνη που εχει μεινει, ειναι η περιγραφη της εντασης της επιθυμιας του να σκοτωσει περπατωντας αναμεσα στους πυλωνες. Αλλα ειπαμε περι ορεξεως ειναι η φαση
    sumac αυτή η σκηνή είναι μια πολύ προφανή αναφορά στο Βιργίλιο και δεν καταλαβαίνω την αξία της, sorry. Και τι έγινε; Επίσης μπορώ να σου πω ότι η συζήτηση μας εδώ χάμω είναι αλληγορία της συζήτησης του Σωκράτη με έναν μαθητή του περί θέασις τι πάει να πει αυτό ότι ισχύει ή ότι έχει αξία; Θα μου πεις ποια είμαι τώρα εγώ και από πού έρχομαι ώστε να αποδομήσω τον Τριέρ; Απλά έχω βαρεθεί την θεοποίηση κάποιων μη ποιοτικών κατά την γνώμη μου ταινιών ως αλληγορίες, μέγα θεάματα που σχίζουν το κατεστημένο χωρίς να ισχύει αυτό.

    Υ.Γ: Εγώ παριστάνω τον Σωκράτη :Ρ
    Last edited by HarleyQuinn; 27-09-2023 at 19:59.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    904
    Καλα ρε χαρλευ,οτι μια ταινια εχει αλληγορικα σημεια δε λεει κατι απο μονο του.Εννοειται οτι εχεις καθε δικαιωμα,να μη σ αρεσει κατι και να αμφισβητεις την αξια του.Η δικη μου γνωμη ειναι διαφορετικη.Κλαιν!!
    Ο συγκεκριμμενος το παραδεχομαι οτι ειναι προβοκατορας και ψιλομαλακας!Του αρεσει να προκαλει.Εγω παντα ιντριγκαρομαι,να δω τι καφριλα θα γυρισει παλι και στο τελος καταληγω να μου αρεσουν οι ταινιες του.Προσωπικα δε θυμαμαι καποια που να μη μου αρεσε,οσο επιτηδευμενα και να το κανει.Αλλα στο τελος το παμε, οτι γουστα ειναι αυτα!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,736
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Καλα ρε χαρλευ,οτι μια ταινια εχει αλληγορικα σημεια δε λεει κατι απο μονο του.Εννοειται οτι εχεις καθε δικαιωμα,να μη σ αρεσει κατι και να αμφισβητεις την αξια του.Η δικη μου γνωμη ειναι διαφορετικη.Κλαιν!!
    Ο συγκεκριμμενος το παραδεχομαι οτι ειναι προβοκατορας και ψιλομαλακας!Του αρεσει να προκαλει.Εγω παντα ιντριγκαρομαι,να δω τι καφριλα θα γυρισει παλι και στο τελος καταληγω να μου αρεσουν οι ταινιες του.Προσωπικα δε θυμαμαι καποια που να μη μου αρεσε,οσο επιτηδευμενα και να το κανει.Αλλα στο τελος το παμε, οτι γουστα ειναι αυτα!
    Έτσι αγόρι μου. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Κι εμένα ο αγαπημένος μου είναι ο Tarantino χα χααα
    Last edited by HarleyQuinn; 27-09-2023 at 22:36.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    904
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Έτσι αγόρι μου. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Κι εμένα ο αγαπημένος μου είναι ο Tarantino χα χααα
    Γουσταρω και γω!Υγειες χαρλευ!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,736
    Η χειρότερη ταινία που είδα στη ζωή μου ήταν το Serbian Film. Θα έκανα τα πάντα να μπορούσα να την ξεδώ. Ήταν ό,τι πιο άρρωστο είδα ποτέ μου και μου σάπισε ένα μέρος της ψυχής μου ανεπανόρθωτα.
    Έκανα τα πάντα για το ξεχάσω και κάπως μπόρεσα και ποτέ ξανά δεν θα δω παρομοίου τύπου ταινία. Δηλαδή τι ταινία, σκληρή πορνογραφία σε εξευγενισμένο επίπεδο ήταν αυτό το έκτρωμα και συνιστώ για την ψυχική σας υγεία να μην το δει ποτέ κανείς. Τέτοια ταινία θα έπρεπε να απαγορευτεί δια ροπάλου χωρίς πλάκα δηλαδή.




    Και αυτή καθώς μας βάζει να βλέπουμε να γαμτε πατέρας με κόρη omg δηλαδή!

    Στο διάλο ό,τι αρρώστια σκέφτεται ο καθένας στο κεφάλι του την κάνει ταινία.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    904
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Η χειρότερη ταινία που είδα στη ζωή μου ήταν το Serbian Film. Θα έκανα τα πάντα να μπορούσα να την ξεδώ. Ήταν ό,τι πιο άρρωστο είδα ποτέ μου και μου σάπισε ένα μέρος της ψυχής μου ανεπανόρθωτα.
    Έκανα τα πάντα για το ξεχάσω και κάπως μπόρεσα και ποτέ ξανά δεν θα δω παρομοίου τύπου ταινία. Δηλαδή τι ταινία, σκληρή πορνογραφία σε εξευγενισμένο επίπεδο ήταν αυτό το έκτρωμα και συνιστώ για την ψυχική σας υγεία να μην το δει ποτέ κανείς. Τέτοια ταινία θα έπρεπε να απαγορευτεί δια ροπάλου χωρίς πλάκα δηλαδή.




    Και αυτή καθώς μας βάζει να βλέπουμε να γαμτε πατέρας με κόρη omg δηλαδή!

    Στο διάλο ό,τι αρρώστια σκέφτεται ο καθένας στο κεφάλι του την κάνει ταινία.
    Ρε χαρλευ,ξεκολα με τα σποιλερ γτπ!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,343
    κατακουζηνέ είσαι εσύ εκεί μέσα;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,736
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Ρε χαρλευ,ξεκολα με τα σποιλερ γτπ!
    Aφού το θρεντ είναι για ταινίες που είναι "οι χειρότερες" :Ρ Τι να γράφω σπόιλερ για το μη γτπ :Ρ
    Όχι φίλε μου. Εδώ! Θα ρωτάτε την Χάρλευ για ό,τι χειρότερο θέλετε!

    Quote Originally Posted by user View Post
    κατακουζηνέ είσαι εσύ εκεί μέσα;
    Χα χα χα
    Εμπρός? Ναι? Παρακαλώ :Ρ
    Last edited by HarleyQuinn; 13-10-2023 at 14:00.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πάνες ακράτειας, ποιές είναι οι καλύτερες;
    By Chris 233 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2020, 00:03
  2. Ποιες είναι οι δικές σας λυσεις;
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 12-08-2020, 11:52
  3. ποιες θεωρειτε τις χειροτερες-καλυτερες .........
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 28-11-2019, 13:50
  4. Ποιες ειναι οι παρενεργειες απο τα φαρμακα σας;
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 48
    Last Post: 21-12-2015, 19:42
  5. ποιες διαιτες ειναι......
    By sokolatitsa in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 20-02-2010, 11:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •