σοσιαλ μιντια , εφαρμογες , τεχνητη νοημοσυνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300

    σοσιαλ μιντια , εφαρμογες , τεχνητη νοημοσυνη

    ...θα ηθελα να μοιραστουμε γνωμες κ αποψεις , για την υπερμετρη υπερεκθεση στα πασης φυσεως κοινωνικα δικτυα κ εφαρμογες .
    για παραδειγμα αποστρεφομαι πληρως ατομα και κοινωνικες ομαδες , τα οποια αναρτουν και προβαλουν μεσω σοσιαλ μιντια και εφαρμογων , προτυπα , συμπεριφορες , το περιφημο ινφλοουενσιγκ . καποιες φορες μου φαινεται αστειο , αλλα σιγουρα τα μεγαλα ακαουντς , βγαζουν αρκετα χρηματα απο την προωθηση .
    περα απο την αποστροφη , η συνεχης αναρτηση , στοριες , σναπτσατ , τικ τοκ κλπ , μου φερνουν κωμωδια και μπολικο γελιο , οχι με το περιεχομενο κατ αναγκη αλλα με τα ιδια τα ατομα .
    αντιθετα τα page εκδηλωσεων , ενημερωσης , θα θεωρω αρκετα ενδιαφερον .
    κατα περιπτωση αν δεν κανεις λικε , δεν εχεις ριακτιον σε στορυ , ο αλλος μπορει να παρεξηγηθει ( εδω γελαω περτρο )
    απο οτι καταλαβαινω η αποδοχη πλεον ενος ατομου , ειναι ενα θαμπς απ , η΄τι ωραιος?ωραια? που εισαι στην ποζα κλπ . αηδιαζω κυριολεκτικα

  2. #2
    biscochicco
    Guest
    Πραγματικά δεν ήθελα να σχολιάσω αλλά ο τίτλος είναι άλλος και το περιεχόμενο άλλο. Επίσης εμένα αυτό που με απασχολεί ειναι πως ο αλγόριθμος σου "πετάει" ινφλουένσερς που συνήθως ειναι νεαρά κορίτσια.. Επίσης γιατί ασχολήσε αφου σε ενοχλούν? Έχουμε πιο σοβαρά προβλήματα ακόμα και σε παγκόσμιο επίπεδο πέρα απο τους ινφλουένσερς. Γιατί να πετάμε τις απόψεις μας σε πράγματα που καλά καλά δεν μας αφορούν, δεν μας ανήκουν οι λογαριασμοί των ινφλουένσερς. Τη δυναμική των αποψεών μας πλέον την συσσωρέυουμε σε μλκς και ο εγκέφαλος μας έχει γίνει κιμάς. Με αυτούς που "συναναστρέφεσαι" είτε σε εικονικό επίπεδο είτε σε πραγματικό ειναι και αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις σου και οτι περικλύει γενικά το μυαλό σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Πραγματικά δεν ήθελα να σχολιάσω αλλά ο τίτλος είναι άλλος και το περιεχόμενο άλλο. Επίσης εμένα αυτό που με απασχολεί ειναι πως ο αλγόριθμος σου "πετάει" ινφλουένσερς που συνήθως ειναι νεαρά κορίτσια.. Επίσης γιατί ασχολήσε αφου σε ενοχλούν? Έχουμε πιο σοβαρά προβλήματα ακόμα και σε παγκόσμιο επίπεδο πέρα απο τους ινφλουένσερς. Γιατί να πετάμε τις απόψεις μας σε πράγματα που καλά καλά δεν μας αφορούν, δεν μας ανήκουν οι λογαριασμοί των ινφλουένσερς. Τη δυναμική των αποψεών μας πλέον την συσσωρέυουμε σε μλκς και ο εγκέφαλος μας έχει γίνει κιμάς. Με αυτούς που "συναναστρέφεσαι" είτε σε εικονικό επίπεδο είτε σε πραγματικό ειναι και αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις σου και οτι περικλύει γενικά το μυαλό σου.

    η παγκοσμια επικοινωνια , εδω και μερικα χρονια εχει περασει μεσα απο τις εφαρμογες . ειτε λεγεται προωθηση , ειτε διαφημιση . ο αλγοριθμος σου πεταει τα τρεντς , τα χασταγκς και τα χορηγουμενα , ειτε λεγεται τικ τοκ , τουιτερ , ινστα , κλπ . κυβερνησεις , προεδροι , ντιρεκτιβες περνανε μεσα απο τα κοινωνικα δικτυα . αναρτησεις κυβερνησεων , εκλογες , υποψηφιοι , καμπανιες κλπ στην αρχικη σου σελιδα . τωρα τι βρηκες να απαντησεις σε ενα θεμα που εχει αλλη αλληλεπιδραση , μονο το δικο σου μυαλο το ξερει . και αν θες να απαντησεις σοβαρα , διαβασε τι γραφω και οχι οτι θελεις να διαβασεις . οπως γραφεις επιθετικα , μπορω να γραφω και εγω επιθετικα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    714
    Δεν βλέπω τομέα που να μην είναι μέσα στο σκηνικό που ανέφερε ο tziovani και αναπόφευκτα αυτό
    έχει ήδη τεράστιο αντίχτυπο σε κάθε ανθρώπινη διαδραστικότητα. Ήδη χρησιμοποιούνται apps για απαντήσεις
    σε ονλάιν γνωριμίες που δεν αντιστοιχούν στον πραγματικό άνθρωπο που χειρίζεται την τεχνολογία.
    Φαινόμενα που ήδη κατέτρωγαν τις σχέσεις τώρα εξαπλώνονται με ρυθμούς άγριας φωτιάς σε ξερά δάση.
    Όλα επηρεάζονται, από το πώς θα χρησιμοποιηθεί ακόμη και για ν'αναστήσει ανθρώπους με τη θέληση άλλων,
    οπότε εξουσία και μετά θάνατον, τα προφίλ διαλέγουν τι θα σε καλύψει, επηρεάσει, τι χρειάζεσαι, μειονότητες
    στοχεύονται ξώφαλτσα από τη χρήση αλλά κανείς δεν μπορεί να προδιαγράψει το πόσο ηθελημένα θα μπορεί σύντομα,
    εταιρίες, βιομηχανίες, εκλογές, καμπάνιες, μνήμη που αλλοιώνεται αφού δεν γίνεται οι αισθήσεις να προσαρμοστούν τόσο γρήγορα στα νέα δεδομένα, ένας αριθμός που φέρνει σε ίλιγγο. Ό,τι προβληματικό εκτονώνεται σε τσουνάμι
    δίχως σταματημό, κοινωνικός έλεγχος, ψευδαισθήσεις σχέσεων με υποκατάστατα, ψυχική υγεία,
    νόμος, όλα επηρεάζονται. Όσο μεγαλύτερη η έκθεση τόσο και οι προβληματικές που αναδύονται, συμφωνώ με tziovani.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    322
    Καλημέρα,
    ενδιαφέρον thread, με πολύ ψωμί! ένα θέμα που σκέφτομαι συχνά με τα σοσιαλ, άσχετα με τους influencers, είναι ότι ο κόσμος γενικά θέλει πολύ περισσότερο να δείξει πως πέρασε πχ διακοπές κλπ, παρά να ασχοληθεί πώς να βιώσει στο φουλ αυτές και να μην τον νοιάζει τόσο να καταγράψει το γεγονός. Η οτιδήποτε άλλο, σαν παράδειγμα έβαλα τις διακοπές, ειδικά με τα story, είναι υπερβολικό το μοίρασμα των στιγμών. Πλέον έχω αποφασίσει να καταγράφω λίγα πράγματα και να ζω περισσότερα. Όλοι σίγουρα θέλουμε κάποιες φωτογραφίες από μια ευχάριστη στιγμή αλλά θέλει μέτρο. Και επίσης είναι πολύ πιο ωραίο να δημιουργήσεις στη ζωή μία πιο άμεση επαφή, επικοινωνία, φιλία με έναν, δύο ανθρώπους που σου ταιριάζουν παρά να έχεις αυτό το επιφανειακό με πολλούς...αντίδραση με emoji, like κλπ δημιουργεί έναν καταναγκασμό, χωρίς να έχει και κάποια ουσία.
    Hit me with music...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    322
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    εταιρίες, βιομηχανίες, εκλογές, καμπάνιες, μνήμη που αλλοιώνεται αφού δεν γίνεται οι αισθήσεις να προσαρμοστούν τόσο γρήγορα στα νέα δεδομένα, ένας αριθμός που φέρνει σε ίλιγγο.
    Αυτό πραγματικά με προβληματίζει και εμένα, υπάρχει ένας καταιγισμός πληροφοριών, δεν υπάρχει χρόνος να επεξεργαστεί κανείς τι του σερβίρεται διαρκώς...
    Hit me with music...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Παρένθεση: ενα πεδίο με το οποίο ασχολούνται αρκετοί ερευνητές είναι τα fake news και κατά πόσο μπορούν να εντοπιστούν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Δεν βλέπω τομέα που να μην είναι μέσα στο σκηνικό που ανέφερε ο tziovani και αναπόφευκτα αυτό
    έχει ήδη τεράστιο αντίχτυπο σε κάθε ανθρώπινη διαδραστικότητα. Ήδη χρησιμοποιούνται apps για απαντήσεις
    σε ονλάιν γνωριμίες που δεν αντιστοιχούν στον πραγματικό άνθρωπο που χειρίζεται την τεχνολογία.
    Φαινόμενα που ήδη κατέτρωγαν τις σχέσεις τώρα εξαπλώνονται με ρυθμούς άγριας φωτιάς σε ξερά δάση.
    Όλα επηρεάζονται, από το πώς θα χρησιμοποιηθεί ακόμη και για ν'αναστήσει ανθρώπους με τη θέληση άλλων,
    οπότε εξουσία και μετά θάνατον, τα προφίλ διαλέγουν τι θα σε καλύψει, επηρεάσει, τι χρειάζεσαι, μειονότητες
    στοχεύονται ξώφαλτσα από τη χρήση αλλά κανείς δεν μπορεί να προδιαγράψει το πόσο ηθελημένα θα μπορεί σύντομα,
    εταιρίες, βιομηχανίες, εκλογές, καμπάνιες, μνήμη που αλλοιώνεται αφού δεν γίνεται οι αισθήσεις να προσαρμοστούν τόσο γρήγορα στα νέα δεδομένα, ένας αριθμός που φέρνει σε ίλιγγο. Ό,τι προβληματικό εκτονώνεται σε τσουνάμι
    δίχως σταματημό, κοινωνικός έλεγχος, ψευδαισθήσεις σχέσεων με υποκατάστατα, ψυχική υγεία,
    νόμος, όλα επηρεάζονται. Όσο μεγαλύτερη η έκθεση τόσο και οι προβληματικές που αναδύονται, συμφωνώ με tziovani.
    ευχαριστω για την απαντηση . πολυ ωραια τοποθετηση . καθε προταση σου , τροφη για σκεψη .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Behappy View Post
    Καλημέρα,
    ενδιαφέρον thread, με πολύ ψωμί! ένα θέμα που σκέφτομαι συχνά με τα σοσιαλ, άσχετα με τους influencers, είναι ότι ο κόσμος γενικά θέλει πολύ περισσότερο να δείξει πως πέρασε πχ διακοπές κλπ, παρά να ασχοληθεί πώς να βιώσει στο φουλ αυτές και να μην τον νοιάζει τόσο να καταγράψει το γεγονός. Η οτιδήποτε άλλο, σαν παράδειγμα έβαλα τις διακοπές, ειδικά με τα story, είναι υπερβολικό το μοίρασμα των στιγμών. Πλέον έχω αποφασίσει να καταγράφω λίγα πράγματα και να ζω περισσότερα. Όλοι σίγουρα θέλουμε κάποιες φωτογραφίες από μια ευχάριστη στιγμή αλλά θέλει μέτρο. Και επίσης είναι πολύ πιο ωραίο να δημιουργήσεις στη ζωή μία πιο άμεση επαφή, επικοινωνία, φιλία με έναν, δύο ανθρώπους που σου ταιριάζουν παρά να έχεις αυτό το επιφανειακό με πολλούς...αντίδραση με emoji, like κλπ δημιουργεί έναν καταναγκασμό, χωρίς να έχει και κάποια ουσία.
    ευχαριστω για την απαντηση . ακριβως το βλεπω με αυτη την οπτικη που γραφεις .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Deploy View Post
    Παρένθεση: ενα πεδίο με το οποίο ασχολούνται αρκετοί ερευνητές είναι τα fake news και κατά πόσο μπορούν να εντοπιστούν.
    για παραδειγμα , πολλες φωτογραφιες και βιντεο τα οποια δημιουργουν και εργαλειοποιουν πραγματα και καταστασεις . δεν εμπιστευομαι καμια ειδηση αν δεν διασταυρωθει επαρκως

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,736
    Quote Originally Posted by Deploy View Post
    Παρένθεση: ενα πεδίο με το οποίο ασχολούνται αρκετοί ερευνητές είναι τα fake news και κατά πόσο μπορούν να εντοπιστούν.
    Αυτό είναι πολύ εύκολο να εντοπιστεί αν είσαι εύστροφος. Όπως γινόταν και με τις εφημερίδες πάντα παίρνεις 2, μια τους ενός και μία του αντιπάλου. Ο ένας βγάζει στη φόρα τα βρώμικα του άλλου κι έτσι διασταυρωνεις τις πληροφορίες. Ε στο ίντερνετ διαβάζεις 2 sites τουλάχιστον που ξέρεις ότι έχουν διαφορετικό υλικό. Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,736
    Εμένα μου αρέσουν οι ινφουένσερς από τους οποίους έμαθα πώς να βάφομαι, έμαθα να ξεχωρίζω τις μάρκες και την ποιότητα των καλλυντικών, έμαθα να ντύνομαι καλύτερα και γενικά αυτά τα παιδάκια -γιατί εγώ είμαι 34- ενώ αυτά 25 το πολύ με βοήθησαν πολύ σε διάφορους βαθμούς.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,736
    Α! Επιπλέον έμαθα Hypnotize ;atsa. Πού να βρω γιατρό να μου κάνει ύπνωση; Δεν με νοιάζει τι λέτε οι ινφουένσερς και γενικά "του γιουτιουμπ" είναι τέλειο. Η τεχνολογία εξελίσσεται όπως και η παγκοσμιοποίηση και η γενικότερη γνώση μοιράζεται βρήκε τον τρόπο να μοιράζεται πλέον σε όλους. Τι το διαβολικό βρίσκεται πάντα σε όλα δεν μπορώ να το καταλάβω.

  14. #14
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Πραγματικά δεν ήθελα να σχολιάσω αλλά ο τίτλος είναι άλλος και το περιεχόμενο άλλο. Επίσης εμένα αυτό που με απασχολεί ειναι πως ο αλγόριθμος σου "πετάει" ινφλουένσερς που συνήθως ειναι νεαρά κορίτσια.. Επίσης γιατί ασχολήσε αφου σε ενοχλούν? Έχουμε πιο σοβαρά προβλήματα ακόμα και σε παγκόσμιο επίπεδο πέρα απο τους ινφλουένσερς. Γιατί να πετάμε τις απόψεις μας σε πράγματα που καλά καλά δεν μας αφορούν, δεν μας ανήκουν οι λογαριασμοί των ινφλουένσερς. Τη δυναμική των αποψεών μας πλέον την συσσωρέυουμε σε μλκς και ο εγκέφαλος μας έχει γίνει κιμάς. Με αυτούς που "συναναστρέφεσαι" είτε σε εικονικό επίπεδο είτε σε πραγματικό ειναι και αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις σου και οτι περικλύει γενικά το μυαλό σου.
    Δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά σχέδον βεβαιο οτι αυτα που " ακολουθείς" σε καθορίζουν.. Ο αλγόρυθμος δουλέυει ακριβώς για τα γούστα σου, με σχετικά θέματα που παρακολουθείς. ( μιλαω γενικα σε 2ο προσωπο) Άτοπο το βρήκα γιατί απο τον τίτλο προiδεάζει οτι θα μιλησουμε κοινωνικα για κάτι και όχι με τα γούστα μου που τις περισσότερες φορές αναφέρονται σε περσόνες αρα αυτόματα αναιρεί την ιδεα, αποψή μου γι αυτό καθώς είναι μια περσόνα, κάτι ψεύτικο..
    Η γενική μου άποψη είναι αν θέλω κατι να αλλάξει πρέπει να το κάνω μόνος μου, η γή παντα θα γυρίζει , ο κόσμος πάντα θα εξελίσεται. Αλλά η βαρύτητα που δίνουμε σε κάθε εξελικτικό στάδιο έχει να κάνει με το πόσο το στηρίζουμε με τις επιλογές μας, τα λαικ μας και τελος πάντων με την επιρροή μας. Μακροπρόθεσμα αυτό που σκέφτομαι ειναι πως τα ατομα που αναφέρεσαι θα καταλάβουν πως παει. Κι αυτοι έρμεα των συναισθημάτων τους είναι όπως όλοι μας. Με τη τεχνιτή νοημοσύνη είμαι λιγο μεχ, δεν πιστεύω οτι θα επιρρεασει τόσο οσο φανταζόμαστε. Αν ητάν τόσο "δυνατη" δεν νομιζω να την διαφημιζαν τοσο. Η αποψή μου ειναι πως εξυπηρετει άτομα που ούτως η άλλως δε θα ήθελαν για τους χ.ψ λόγους να συνευρεθούν με συνανθρώπους. Μη ξεχναμε οτι υπάρχει μεγαλη γκάμα ¨βίτσιων" εκεί εξω.
    Last edited by biscochicco; 27-09-2023 at 20:44.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Αυτό είναι πολύ εύκολο να εντοπιστεί αν είσαι εύστροφος. Όπως γινόταν και με τις εφημερίδες πάντα παίρνεις 2, μια τους ενός και μία του αντιπάλου. Ο ένας βγάζει στη φόρα τα βρώμικα του άλλου κι έτσι διασταυρωνεις τις πληροφορίες. Ε στο ίντερνετ διαβάζεις 2 sites τουλάχιστον που ξέρεις ότι έχουν διαφορετικό υλικό. Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή.
    Εξαρτάται τι διαβαζεις και τι οπτικοποιουν , ένα παράδειγμα συνήθως ο ένας κάνει copy την είδηση και σε κλάσματα κάνουν όλοι ....πχ σου έδειχναν βιντεάκια με φέρετρα στην καραντινα από την Ιταλία και οι φωτό αυτές ήταν από το 2012

    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Εμένα μου αρέσουν οι ινφουένσερς από τους οποίους έμαθα πώς να βάφομαι, έμαθα να ξεχωρίζω τις μάρκες και την ποιότητα των καλλυντικών, έμαθα να ντύνομαι καλύτερα και γενικά αυτά τα παιδάκια -γιατί εγώ είμαι 34- ενώ αυτά 25 το πολύ με βοήθησαν πολύ σε διάφορους βαθμούς.
    Ναι οκ ,συμφωνώ και εγώ βλέπω την τάση δεν ζω στις σπηλιές ...

    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Α! Επιπλέον έμαθα Hypnotize ;atsa. Πού να βρω γιατρό να μου κάνει ύπνωση; Δεν με νοιάζει τι λέτε οι ινφουένσερς και γενικά "του γιουτιουμπ" είναι τέλειο. Η τεχνολογία εξελίσσεται όπως και η παγκοσμιοποίηση και η γενικότερη γνώση μοιράζεται βρήκε τον τρόπο να μοιράζεται πλέον σε όλους. Τι το διαβολικό βρίσκεται πάντα σε όλα δεν μπορώ να το καταλάβω.
    Γιουτουμπ φανατικα, έχει πολλά να δεις ειδικά μουσικά ...μην ξεχνάμε το τιουμπ είναι και κάμποσα χρόνια στο προσκήνιο ....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. κατάθλιψη (και) λόγω σόσιαλ μίντια
    By joshua in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 07-11-2022, 20:14
  2. Σας μιλανε ασχημα στα σοσιαλ μεντια?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-09-2020, 23:01
  3. Δεν εχω σοσιαλ μιντια και δεν μπορω να γνωρισω ατομα
    By Angi1819 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 12-01-2020, 20:55
  4. Replies: 9
    Last Post: 02-07-2018, 19:36
  5. Τεχνητη νοημοσυνη
    By elis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 03-05-2018, 12:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •