Έναρξη συμπτωμάτων...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    17

    Έναρξη συμπτωμάτων...

    Επειδή το τελευταίο διάστημα μου συμβαίνουν πολλά περίεργα πράγματα θα ήθελα να ρωτήσω πως ξεκινάει η διπολική διαταραχή? Τι συμπτώματα εμφανίζονται? Νιώθετε ότι έχετε αλλάξει σαν άνθρωποι? Ότι το μυαλό σας δεν λειτουργεί φυσιολογικά? Σαν να έχει αλλάξει όλη η προσωπικότητα σας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    630
    Θα πω κάτι κι όποιος θέλει ας το κρατήσει. (Όποιος δε, να κι εμένα. )
    Έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ για μια φυλή, (I think it was The Venda).
    Πολύ πολύ φυσιολογικά, όταν βρίσκονταν σε μια τελετή "σεληνιάζονταν",
    κάποιοι, τυχαία κάθε φορά. Χτυπιόντουσταν κάτω, είχαν σπασμούς,
    έβγαζαν κραυγές, λιποθυμούσαν, χοροπήδαγαν, ένα αρκετά σκιαχτικό σκηνικό.
    Μάντεψε τι θα έλεγαν γι αυτούς οι δυτικοί ψυχίατροι. Ναιιι, το έχεις, για λέγε...
    Θα έλεγαν ότι έχουν;

    Εκεί οι συμπεριφορές αυτές είναι πολιτισμικά αποδεκτές, εδώ όχι. Γιατί;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Θα πω κάτι κι όποιος θέλει ας το κρατήσει. (Όποιος δε, να κι εμένα. )
    Έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ για μια φυλή, (I think it was The Venda).
    Πολύ πολύ φυσιολογικά, όταν βρίσκονταν σε μια τελετή "σεληνιάζονταν",
    κάποιοι, τυχαία κάθε φορά. Χτυπιόντουσταν κάτω, είχαν σπασμούς,
    έβγαζαν κραυγές, λιποθυμούσαν, χοροπήδαγαν, ένα αρκετά σκιαχτικό σκηνικό.
    Μάντεψε τι θα έλεγαν γι αυτούς οι δυτικοί ψυχίατροι. Ναιιι, το έχεις, για λέγε...
    Θα έλεγαν ότι έχουν;

    Εκεί οι συμπεριφορές αυτές είναι πολιτισμικά αποδεκτές, εδώ όχι. Γιατί;
    Και οι κανίβαλοι αποδεκτοί είναι για την κοινωνία τους... Για μας όχι... Από εκεί κ πέρα στο θέμα της διπολικής υπάρχει κάτι?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by AGFA87 View Post
    Και οι κανίβαλοι αποδεκτοί είναι για την κοινωνία τους... Για μας όχι... Από εκεί κ πέρα στο θέμα της διπολικής υπάρχει κάτι?
    Τι να σου πω...στην μητερα μου εμφανιστηκε ως καταθλιψη μετα απο ενα τραγικο γεγονος που χτυπησε την οικογενεια. Νοσηλευτηκε. Την 2η φορα παλι καταθλιψη, νοσηλευτηκε. Τριτη φορα μανια με παραληρημα. Εφτασε στην ψυχωση. Νοσηλεια και διαγνωση απο νοσοκομειο ψυχωσικη συνδρομη. Ο γιατρος της ελεγε διπολικη. Απλα η μανια βγαζει και ψυχωτικα. Μετα απο 20 χρονια πηρε αντικαταθλιπτικα απο μονη της κι εκανε την χειροτερη υποτροπη ever. Η μανια εγινε ψυχωση και παραληρημα στο φουλ. Να μην πω για τις αψυχολογητες ενεργειες στην καθημερινοτητα. Και παλι στο νοσοκομειο μας ειπανε διπολικη με παραληρημα.
    Αυτο που καταλαβα ειναι οτι η διπολικη διαγιγνωσκεται σε βαθος χρονου. Οσες υποτροπες εκανε ηταν επειδη εκοβε τα φαρμακα και η τελευταια επειδη πηρε αντικαταθλιπτικο. Αλλα δεν υπηρχε αλλο φαρμακο στην αγωγη της να μαζεψει το κακο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    16
    Σχετικα με την μανια..ηθελε να ειναι συνεχεια εξω. Περπαταγε με τις ωρες. Μιλαμε για 8ωρα. Απιστευτα πολλα ψωνια σε σχεση με το εισοδημα της. Σα να μη την ενοιαζε τι θα κανει αυριο. Παρτακιας δεν νοιαζοταν τι προκαλει στους αλλους. Γελαγε ενω εβλεπε οτι σκορπουσε τον προβληματισμο και την δυστυχια γυρω της. Μια χαιρεκακη συμπεριφορα εντελως αντιθετη απο την γλυκεια και δοτικη προσωπικοτητα της. Μεσα σε ολα το παραληρημα και οι αυταπατες να ερχονται να μας ανοιγουν τα ματια οτι εδω κατι παει στραβα, δεν ειναι οντως ο δικος μας ανθρωπος αυτος.
    Λανθασμενα θεωρουν οτι η μανια ειναι ευφορια. Οχι ειναι ενας ανθρωπος στη τσιτα που προσπαθει να καταλαγιασει αυτη τη δυσφορικη ενταση που νιωθει.
    Ξαναλεω βεβαια οτι η διαγνωση της ειναι διπολικη με πολλα ψυχωτικα στοιχεια.

  6. #6
    Έχεις δίκαιο σε αυτά που λες η μανία είναι καταστροφική.μπορει να αισθάνεσαι τέλεια όταν την έχεις αλλά μετά κοιτάς πίσω να δεις τα συντρίμμια που άφησες και είναι λυπητερό γιατί ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω να τα διορθώσεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    16
    Ναι σωστα. Πρεπει να εχουν στο μυαλο τους οι αλλοι οτι αυτο που βλεπουν ειναι η ασθενεια. Δεν ειναι ο ανθρωπος τους δεν ειναι ο φιλος τους. Μου ελεγε ο ψυχιατρος στο νοσοκομειο οταν του ελεγα οτι παραληρουσε "μην πιανεις συζητηση με την ασθενεια γιατι η ασθενεια θα νικησει". Σταματησα να της απανταω αλλαζα κουβεντα, προσπαθουσα να βοηθησω και να της δειξω οτι εγω ειμαι εδω. Ειμαι εδω και σε περιμενω να επανελθεις.
    Πραγματικα νομιζω οτι μετα απο ολη αυτη την περιπετεια που κατεληξε στο ψυχιατρειο για να το ξεπερασουμε, βγηκα εντελως διαλυμενη, ενιωθα οτι εχω καταθλιψη και ημουν ζωντανη νεκρη. Δεν διανοουμαι πως βγηκε η μητερα μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,134
    Quote Originally Posted by Maiden View Post
    Σχετικα με την μανια..ηθελε να ειναι συνεχεια εξω. Περπαταγε με τις ωρες. Μιλαμε για 8ωρα. Απιστευτα πολλα ψωνια σε σχεση με το εισοδημα της. Σα να μη την ενοιαζε τι θα κανει αυριο. Παρτακιας δεν νοιαζοταν τι προκαλει στους αλλους. Γελαγε ενω εβλεπε οτι σκορπουσε τον προβληματισμο και την δυστυχια γυρω της. Μια χαιρεκακη συμπεριφορα εντελως αντιθετη απο την γλυκεια και δοτικη προσωπικοτητα της. Μεσα σε ολα το παραληρημα και οι αυταπατες να ερχονται να μας ανοιγουν τα ματια οτι εδω κατι παει στραβα, δεν ειναι οντως ο δικος μας ανθρωπος αυτος.
    Λανθασμενα θεωρουν οτι η μανια ειναι ευφορια. Οχι ειναι ενας ανθρωπος στη τσιτα που προσπαθει να καταλαγιασει αυτη τη δυσφορικη ενταση που νιωθει.
    Ξαναλεω βεβαια οτι η διαγνωση της ειναι διπολικη με πολλα ψυχωτικα στοιχεια.
    Η μανία μπορεί να είναι ευεργετική σε άτομο με αυτοέλεγχο και πειθαρχία, και καταστροφική σε παρορμητικά άτομα.
    Είχα κάνει μανία για δυο μήνες το 2019 και ήταν η πιο ευτυχισμένη περίοδος της ζωής μου...Ημουν δραστήριος, κοινωνικός,προγραμμάτιζα το μέλλον μου και ένοιωθα να μην μπορώ να χορτάσω αρκετά την ζωή,γι'αυτο και κοιμόμουν μόνο 4 ωρες.
    Τωρα,αν είναι κάποιος παρορμητικός,μπορεί σε μανία να παίξει όλη του την περιουσία στον τζόγο και να καταστραφεί.
    Εξαρτάται από το άτομο.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    17
    Δεν ξέρω ποτέ άρχισε . Νομίζω από πάντα . Γιατί πάντα ήμουν έτσι . Πάντα με θυμάμαι έτσι . Με τα πάνω μου . Και τα κάτω μου .

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    1
    Όταν είπα στον ψυχίατρο του νοσοκομείου ότι είχε παραλήρημα, κάποτε με συμβούλεψε να «μην μαλώνω με την ασθένεια γιατί η ασθένεια θα νικήσει». Σε μια προσπάθεια να τη βοηθήσω και να της ενημερώσω ότι ήμουν εκεί, σταμάτησα να της μιλάω και είχα μια διαφορετική συζήτηση. Σε περιμένω να επιστρέψεις εδώ.

Similar Threads

  1. Εξαρση ψυχοσωματικων συμπτωμάτων
    By nina89 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 19-04-2022, 21:32
  2. Διακοπη αγωγής και επαναφορά συμπτωματων
    By Dm89 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 09-08-2020, 22:09
  3. Λίστα συμπτωμάτων ΙΔΨ
    By Delmem080319a in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 22-03-2015, 22:50
  4. Αναζήτηση Συμπτωμάτων στο Internet...!!!!!
    By Elendar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 07-06-2013, 20:27
  5. ΛΗΞΗ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 20-11-2011, 20:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •