Masking
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Masking

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    810

    Masking

    Από την ανάποδη.
    Δηλαδή, έξω από την καθιερωμένη χρήση της μάσκας, που είναι "υποδύομαι για να
    ενταχθώ", σκεπάζω για να είμαι αποδεκτός, κτλ
    Έχει κανείς χρησιμοποιήσει το masking ως τέχνασμα;
    Την ικανότητά του να υποδύεται κάτι διαφορετικό ξεπατικώνοντας τους νευροτυπικούς αλλά όχι
    αποκλειστικά ως survival ή coping mechanism;
    Ή να μην δείξει ένα τρωτό σημείο που ο άλλος που θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει
    εναντίον του και δε θέλει να το γνωρίζει;

    Αναρωτιέμαι αν το masking με τα ξεχωριστά του πρόσωπα θα μπορούσε
    να γίνει συνειδητά και όχι ασυνείδητα; Πού σταματάει το ένα και πού αρχίζει
    το άλλο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    το εκανα εγω γιατι με ζωριζαν οι γονεις μου κι οι γυρο μου για να με δεχτουν λιγο κοντα τους διαφορετικα με την πρώτη με διωχναν. ειδα οτι δε ειμουν ο εαυτος μου δε με εκφραζε δε μπορουσα στα κουτάκια τους για πολυ να κατσω κι το εκοψα. δε κερδισα ουσιαστικα τιποτα απ πισω παλι με κορόιδευαν κρυφα κι γελουσανε δε θελω να ειμαι οτι θελουν οι αλλοι να βλεπουν μονον κι μονον μηπως και με αγαπησουν . παλι μοναξια και απομονωση σε ενα νευροτυπικο κοσμο που τον διαφορετικο τον κλωτσαν οπως ενα κούφιο τενεκεδακι απο φαγητο σκυλου. ανθρωποι ειμαστε κι εμεις οφείλουν να μας δεχοντε κι να μας σεβοντε .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    810
    Δε σκέφτομαι με τον ίδιο τρόπο. Δε με λυπάμαι, δε νιώθω θύμα ενός νευροτυπικού κόσμου
    που μ' έχει περιθωριοποιήσει. Σίγουρα δε νιώθω ως τενεκεδάκι (γιατί να με βλέπω ως τενεκεδάκι
    ενώ κατανοώ ότι μπόρεσα να τους πείσω ότι ήμουν αυτό που ήθελαν να δουν σε μένα;)
    Το αναμενόμενό τους ήταν το προσωπείο μου, αυτό που είμαι ήταν πάντα εκεί, αθέατο.
    Μήπως θα έπρεπε να τα γράψω αυτά στο Αυτοανάλυση; Βαριέμαι. Αλλά ήταν θύματα της προκατάληψής τους.
    Οι γονείς, οι γείτονες, οι άνθρωποι στις συγκεντρώσεις, στις ομάδες, στο σχολείο, κτλ.
    Ποια είναι τα ειδικά σου ενδιαφέροντα; Τα ιδιαίτερά σου; Γιατί δε μπορεί, όλες έχουμε.
    Ξέρεις τόσα γι αυτά, είσαι τέλεια στο δικό σου τομέα. Δε θα μπορούσαν ποτέ να στη βγούνε.
    Με νιώθεις; (δε σε κατηγορώ, αλλά δε θα ήθελα να σε βλέπεις σαν τενεκέ, ενώ οι τενεκέδες οι ξεγάνωτοι
    είναι όλοι εκείνοι).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    810
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    το εκανα εγω γιατι με ζωριζαν οι γονεις μου κι οι γυρο μου για να με δεχτουν λιγο κοντα τους διαφορετικα με την πρώτη με διωχναν. ειδα οτι δε ειμουν ο εαυτος μου δε με εκφραζε δε μπορουσα στα κουτάκια τους για πολυ να κατσω κι το εκοψα. δε κερδισα ουσιαστικα τιποτα απ πισω παλι με κορόιδευαν κρυφα κι γελουσανε δε θελω να ειμαι οτι θελουν οι αλλοι να βλεπουν μονον κι μονον μηπως και με αγαπησουν . παλι μοναξια και απομονωση σε ενα νευροτυπικο κοσμο που τον διαφορετικο τον κλωτσαν οπως ενα κούφιο τενεκεδακι απο φαγητο σκυλου. ανθρωποι ειμαστε κι εμεις οφείλουν να μας δεχοντε κι να μας σεβοντε .
    Γαμώτο μου Άσπα, ας διάλεγες τουλάχιστον μπωλάκι γάτας και όχι τενεκεδάκι σκύλου, χα χαα
    Η διαφορά:
    Σκύλος (πόσο αγαπάω τον άνθρωπο αυτό, τον λατρεύω)
    Γάτα (πόσο μ'αγαπάει ο άνθρωπος αυτός, με λατρεύει) :D :D :D

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    εγω ζω απλα κι δε εχο κατι ιδιετερο να προσφερω μονον φιλοσοφικα που πεταω συχνα ετσι ακουω μουσικη κανω βολτα στο νετ στα βιντεακια κοιτω ωραια πραματα . ειμαι ενα απλο ατομο που κανοντας ολο χαζα ειμαι κι στο περιθοριο γιατι κι με κρινουν κοφτα ολλοι κι με λεν οτι δε εχω νορλαμ συμπεριφορά γιατι εχω προβλημα . ναι μεν καταλαβαίνουν οτι δε ειμαι σα αυτους ομως με κρίνουν οπως εναν αψεγάδιαστο . οταν βλεπουν ενα ατομο με αδυναμο τροπο στη συμπεριφορα η θεματα πρεπει να το στιριζουν με ανθρωπια μα αυτο δε υπαρχει. εσυ εχεις πλακα μαρεσεις να πω κι κατι παντα εδω λεμε το τι νιώθουμε κι αποψεις με σεβασμο στον αλον. δε θελω ποτε καποιον να τον στεναχωρώ η να νιωσει αβολα μονον τα δικα μου πιστευω λεω. με αυτο εδω θελω να σου πω μην επηρεάζετε απο μενα εσυ θαχεις την εσιοδοξια σου οπως κι την εχεις . εισαι ωραιο τυπακι σε παω φιλε .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,812
    Βέβαια χρησιμοποιώ το masking τι θα λέω σε όλους ότι είμαι αλκοολική και έχω περάσει από τρελοκομείο χάθηκα! Ποιος θα το δεχτεί αυτό; Το ξέρουν μόνο οι δικοί μου και όσοι με περιτριγυρίζουν και έχουν να κάνουν με αυτό το θέμα. Κανείς φίλος. Κανείς κοντινός συγγενής. Θέμα άλλο, ο ένας μου αδελφός είναι ομοφυλόφιλος και επειδή του είχα δείξει από μικρό τις διαφορετικότητες κλπ εκφράστηκε ευτυχώς πολύ γρήγορα, γύρω στα 17 του μας εξομολογήθηκε ότι είναι γκέι και το αποδέχτηκε. Δεν φοράει προσωπείο νομίζω αλλά δεν το διατυμπανίζει κιόλας γιατί υπάρχουν διάφοροι κίνδυνοι.... Αλλά εμείς το λέμε άμα λάχει πχ δεν έχουμε λόγο να κρύψουμε κάτι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    το καθε σπιτι εχει το δικο του πονο και θεματα φιλαρακι πρεπει να σεβομαστε ο ενας τον αλον κι να υπαρχει μια κατανόηση κι ανθρωπια. τι στιγμη που καποιος δε ενοχλει δε μπορουμε να τον κρινουμε και να τον στήσουμε στον τοιχο. ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του που η θα τον φερουν σε αδιέξοδο η σε καλο αποτελεσμα . οτι επιλεξει καποιος αυτο θα ειναι και η διαδρομη του . το θεμα ομοφυλοφιλος το σεβομε απλα δε το ενστερνιζομαι σα σωστο ουτε μ αρεσει καποιοι που το εχουν σα μοδα κι το διατυμπανίζουν ειν λαθος αυτο . οπως κι να εχει ο καθενας οτι νομιζει για τον εαυτο του μακαρι οτι λαθος κανουμε να ερχεται γρηγορα η ωρα να το διορθώσουμε για καλο μας . εσυ ακολουθα τη ψυχη σου κι αυτη αν ανοιξεις τα ματια της καρδιας σου ο θεος θα σε φερει στον δρομο που θα σου φερει γαληνη και ηρεμια σε οτι βιωνεις απο επιλογες παλιες λαθος αστοχες . με διαθεση αισιοδοξη κι σοφια που η ζωη σου δινει με το περας ολα διορθωνονται .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,812
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    το καθε σπιτι εχει το δικο του πονο και θεματα φιλαρακι πρεπει να σεβομαστε ο ενας τον αλον κι να υπαρχει μια κατανόηση κι ανθρωπια. τι στιγμη που καποιος δε ενοχλει δε μπορουμε να τον κρινουμε και να τον στήσουμε στον τοιχο. ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του που η θα τον φερουν σε αδιέξοδο η σε καλο αποτελεσμα . οτι επιλεξει καποιος αυτο θα ειναι και η διαδρομη του . το θεμα ομοφυλοφιλος το σεβομε απλα δε το ενστερνιζομαι σα σωστο ουτε μ αρεσει καποιοι που το εχουν σα μοδα κι το διατυμπανίζουν ειν λαθος αυτο . οπως κι να εχει ο καθενας οτι νομιζει για τον εαυτο του μακαρι οτι λαθος κανουμε να ερχεται γρηγορα η ωρα να το διορθώσουμε για καλο μας . εσυ ακολουθα τη ψυχη σου κι αυτη αν ανοιξεις τα ματια της καρδιας σου ο θεος θα σε φερει στον δρομο που θα σου φερει γαληνη και ηρεμια σε οτι βιωνεις απο επιλογες παλιες λαθος αστοχες . με διαθεση αισιοδοξη κι σοφια που η ζωη σου δινει με το περας ολα διορθωνονται .
    Ο αδελφός μου δεν με νοιάζει και να φόραγε φούστα. Τόσο πολύ τον αγαπάω που θα τα αποδεχόμουν ΟΛΑ μόνο παιδεραστής να μην ήταν. Δεν είναι παιδί ψώνιο να το διατυμπανίζει όπως λες απλά αναγκαστικά κάποιες φορές πρέπει να προσδιορίσει το ποιος είναι πράγμα που δεν είναι αυτονόητο στην εποχή μας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,349
    ωπα. το να κρατάς για τον εαυτό σου προσωπικά δεδομένα δεν είναι μάσκινγκ, θεωρώ. είναι δικαίωμά σου στο απόρρητο της διωτικής ζωής και της υγείας σου. δεν κάνεις κακό σε κανέναν θεωρώ.
    τώρα δεν ξέρω αν εννοείς το πίπολ πλίζινγκ κομμάτι του μάσκινγκ, αν ναι, σίγουρα το κάνω. υποκρίνομαι κάποια/κάτι που δεν είμαι επειδή φοβάμαι ότι θα κινδυνέψω. όχι πάντα, όταν υπάρχει στρες. ασυνείδητα δηλαδή. και πάλι καλά δηλαδή.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    ολα σεβαστα ειναι αρκει να μην βλαπτουν τους αλλους . εγω ετσι παντα το βλεπω δε θα κρινω καποιον μονον αν μπορω με τροπο να του πω μηπως ειναι λαθος αυτο για δεστο ξανα . αν δε θελει να το δει θα τον αφησω να δει μονος του τι θα πραξει ειν δικο του θεμα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,809
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Από την ανάποδη.
    Δηλαδή, έξω από την καθιερωμένη χρήση της μάσκας, που είναι "υποδύομαι για να
    ενταχθώ", σκεπάζω για να είμαι αποδεκτός, κτλ
    Έχει κανείς χρησιμοποιήσει το masking ως τέχνασμα;
    Την ικανότητά του να υποδύεται κάτι διαφορετικό ξεπατικώνοντας τους νευροτυπικούς αλλά όχι
    αποκλειστικά ως survival ή coping mechanism;
    Ή να μην δείξει ένα τρωτό σημείο που ο άλλος που θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει
    εναντίον του και δε θέλει να το γνωρίζει;

    Αναρωτιέμαι αν το masking με τα ξεχωριστά του πρόσωπα θα μπορούσε
    να γίνει συνειδητά και όχι ασυνείδητα; Πού σταματάει το ένα και πού αρχίζει
    το άλλο;
    exi plaka esy na psifizis

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,812
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    exi plaka esy na psifizis
    Κατά βάθος την γουστάρεις, παραδέξου το!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,809
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Κατά βάθος την γουστάρεις, παραδέξου το!
    δεν ισχυει!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,812
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν ισχυει!!
    Ναι, καλά χα χαααα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    810
    Αυτό το διατυμπανίζει δεν υπάρχει γκάιζ. Είναι ένας τρόπος καταπίεσης, να πεις στο άλλο,
    κοίτα, υπάρχεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος να είσαι ορατός, μείνε στην τρύπα σου.
    Το στην τρύπα σας πάει μόνο στα ακροδεξιά σκατά. Είμαστε ανώμαλα!
    Άσπα, δεν είναι ζήτημα ανθρωπιάς, τουλάχιστον εγώ την απορρίπτω την "ανθρωπιά".
    Δεν κάνω τίποτε από αυτό το ψεύτικο και ανύπαρκτο εφευρεμένο συναίσθημα παύλα κόλλα
    της "ανθρωπότητας". Νομίζω όμως πως το κάθε υποκείμενο μπορεί να αποφασίζει για πάρτη του
    πώς θέλει να διαχειρίζεται, εμφανίζει, στολίζει, χρησιμοποιεί το καθετί του, μέσα σε αυτά είναι
    και η σεξουαλικότητα.
    "Το κάθε σπίτι έχει και τον δικό του πόνο" χαχααα. Ρε δεν υπάρχεις! Με πονάνε άλλα.
    Αλλού κατέληξε το Masking, λολ.
    Μου αρέσουν οι ανατροπές των κυρίαρχων ιδεολογιών, αυτό το παιχνίδι των ορίων και το πώς
    ξεπερνιούνται, ανατρέπονται, ποιες οι δυναμικές, οι δυνατότητες, οι καταπιέσεις. Σίγουρα υπάρχουν
    κακοποιήσεις και βία πίσω από αυτά, και έλεγχος, πατριαρχία, οικογένεια, κοινωνία, παιδεία, όλα
    στρεβλά και κατευθυνόμενα είναι για να τιθασεύσουν, εξομαλύνουν το υποκείμενο.
    Το φύλο δεν υπάρχει, imo, τουλάχιστον όχι έτσι όπως πλασάρεται στις κυρίαρχες διηγήσεις.
    Κατασκευάζεται και σερβίρεται έτοιμο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •