Συγκεντρωση και προσοχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Panos_019
    Guest

    Συγκεντρωση και προσοχη

    Καλησπέρα.Εχετε να προτείνεται κάποιον τρόπο σχετικά με το πως να βελτιώσω τη συγκεντρωση και την προσοχή μου;Δεν μπορώ να παρακολουθήσω μια κουβέντα ούτε να συγκεντρωθω καλά με αποτέλεσμα να νιώθω σαν χαμένος χαζεμενος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    476
    για αρχη θα επρεπε να μας πεις αν παιρνεις αντικαταθλιπτικα, ή βενζοδιαζεπινες ή αντιψυχωσικα και κατα δευτερον λογο ποσο χρονων εισαι καθως πολυ νεοι ανθρωποι εμφανιζουν διαταραχη αποσπασης της προσοχης

  3. #3
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    για αρχη θα επρεπε να μας πεις αν παιρνεις αντικαταθλιπτικα, ή βενζοδιαζεπινες ή αντιψυχωσικα και κατα δευτερον λογο ποσο χρονων εισαι καθως πολυ νεοι ανθρωποι εμφανιζουν διαταραχη αποσπασης της προσοχης
    Καλησπέρα menis λαμβάνω wellbutrin effexor tabor trittiko sycrest αντιψυχωτικο και αμπιλιφαι που είναι επίσης το ίδιο.Εχω μεγάλο θέμα σε σημείο να μη μπορώ να παρακολουθήσω τον συνομιλητή μου ούτε να εστιασω κάπου.Η διάγνωση μου είναι ψυχωση με καταθλιπτική συμπτωματολογια δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτο

  4. #4
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Καλησπέρα menis λαμβάνω wellbutrin effexor tabor trittiko sycrest αντιψυχωτικο και αμπιλιφαι που είναι επίσης το ίδιο.Εχω μεγάλο θέμα σε σημείο να μη μπορώ να παρακολουθήσω τον συνομιλητή μου ούτε να εστιασω κάπου.Η διάγνωση μου είναι ψυχωση με καταθλιπτική συμπτωματολογια δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτο
    Είμαι στα 28 μου χρονια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    476
    το wellbutrin και το effexor δεν επηρεαζουν την γνωσιακη αντιληψη, το τριτικο θα το εκανε σε υψηλη δοσολογια... οποτε κατα κυριο λογο ειναι τα δυο αντιψυχωτικα

  6. #6
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Καλησπέρα.Εχετε να προτείνεται κάποιον τρόπο σχετικά με το πως να βελτιώσω τη συγκεντρωση και την προσοχή μου;Δεν μπορώ να παρακολουθήσω μια κουβέντα ούτε να συγκεντρωθω καλά με αποτέλεσμα να νιώθω σαν χαμένος χαζεμενος.
    Παρολο την αγωγη σου θα μπορουσες να δουλεψεις,στο βαθμο που μπορεις και αντεχεις , με πολλες ασκησεις που δινονται και στην περιπτωση ανοιας ,οπως ?

    Αναγνωση εφημεριδα ή περιοδικου τις πρωινες ωρες ,εστω και μια παραγραφο αλλα να αντιλαμβανεσια τι διαβαζεις
    Μην τρως μηχανικα ,ξεκινα να εστιαζεις και να ξεχωριζεις τις γευσεις που λαμβανεις και αν μπορεις να διαχωριζεις τα μπαχαρικα που εχει μεσα η τροφη σου
    Σταυρολεξα ,βρες τις διαφορες ή τις ομοιοτητες σε εικονες ,σουντοκο κ.α
    Να αρχιζεις να μαθαινεις καποιες λεξεις και σε αλλες γλωσσες ,μια την φορα δεν χρειαζετε περισσοτερες ..
    Να βαζεις μια λεξη στο μυαλο σου και να βρεις μια αλλη απο τα πρωτα γραμματα που ξεκινα ή τελειωνει ..
    Σωματικη ασκηση και να εστιαζεις στις επαναληψεις ..
    Χορος ή τραγουδι ..
    Δοσκιμασε αν μπορεις να πας σουπερ μαρκετ για λιγα πραγματακια αλλα χωρις λιστα ...την τσεκαρεις πριν πας ταμειο


    Ολα αυτα να ξερεις ακονιζουν πολυ τις γνωσιακες δεξιοτητες του ατομου και βοηθουν παρα πολυ στην αντιληψη και στην μνημη

Similar Threads

  1. Ψυχωση-συγκεντρωση
    By panos_77 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2024, 06:12
  2. Συγκέντρωση
    By jasmine22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-12-2021, 16:04
  3. Αγχος και συγκεντρωση
    By iwannaaa in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 10
    Last Post: 13-10-2017, 20:45
  4. Διάβασμα και συγκέντρωση
    By maria eleni in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 21-11-2016, 12:53
  5. Συγκέντρωση
    By someone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-12-2008, 00:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •