Ψυχωσικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Panos_019
    Guest

    Ψυχωσικη διαταραχη

    Καλησπέρα.Πασχω από ψυχωση και όλο αυτό τον καιρό δεν ειμαι καλα.Σκεφτομαι πως θα τα βγάλω πέρα στη ζωή μου αφού έχω χάσει κάθε διάθεση για ζωη και δεν βρίσκω νόημα πουθενα για να παλεψω δεν εχω κινητρο ισχυρο.Εγινα μεγάλος τεμπελης μετά το τρίτο επεισόδιο και σκέφτομαι αν συνεχίσω έτσι θα έχω ασχημη κατάληξη.Δεν γνωρίζω αν είναι αρνητικα συμπτωματα η καταθλιψη πάντως νιωθω αποσυνδεδεμενος από τη ζωή με καμία διάθεση σύνδεσης εκ νέου.Θα ήθελα να ακούσω από κάποιους συμπασχοντες που έχουν τέτοιες σκέψεις πως τις αντιμετωπιζουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Το μυαλο σου μπορει να σου λεει κ ψεμματα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,511
    ανηδονια μαλλον εχεισ ειναι συμπτωμα μετα το επισοδειο

  4. #4
    και γω τεμπελης ειμαι δεν με αφορα αυτο που με αφορα ειναι η μοναξια.εχω καποιους φιλους και αυτοι οι περισσοτεροι με προβλημα αλλα με απασχολει να βρω μια ομορφη κοπελα εστω και αν εχει και αυτη ψυχωση αρκει αν ειναι λιγο λειτουργικη.αυτο να σε απασχολει μια συντροφος οταν ερωτευεσαι πολλα απο τα ψυχολογικα φευγουν. η αγαπη ειναι το καλυτερο συναισθημα και ο Θεος ο Ιδιος ειπε αγαπατε αλληλους μια κοπελα να αγαπησω και να με αγαπησει δεν θελω τιποτα αλλο απο την ζωη μου και να εχω την υγεια μου επιπλεον

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Φιλε καλυτερα ζητα λεφτα πιο πιθανο ειναι οι κοπελεσ ξερουν πλεον οτι αξιζουν ολα τα πλουτη του κοσμου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,511
    το πρωτο καιρο που ειμουν εντελως χαλια και δε τη παλευα καθολου....... πηγαινα μια ωρα ποδηλασια στο βουνα καθομουν και θαυμαζα την φυση και μετα περπατωντας κατεβαινα στη πολη απολαμβάνοντας τη φυση...... σταδιακα αρχισα να συνελθωμαι εφτασα να ποδηλατο πενταωρα...... και ετσι ξεκολησα και ειπα να δοκιμασω να δουλευω....... και ολλα πηραν το δρομο τους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,186
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    το πρωτο καιρο που ειμουν εντελως χαλια και δε τη παλευα καθολου....... πηγαινα μια ωρα ποδηλασια στο βουνα καθομουν και θαυμαζα την φυση και μετα περπατωντας κατεβαινα στη πολη απολαμβάνοντας τη φυση...... σταδιακα αρχισα να συνελθωμαι εφτασα να ποδηλατο πενταωρα...... και ετσι ξεκολησα και ειπα να δοκιμασω να δουλευω....... και ολλα πηραν το δρομο τους
    Την καλύτερη δουλειά έκανες...Η φύση και η άσκηση θεραπεύει και ηρεμεί...Αρρωσταίνουμε γιατί χάσαμε την επαφή με την φύση και τον φυσιολογικό τρόπο ζωής.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #8
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    το πρωτο καιρο που ειμουν εντελως χαλια και δε τη παλευα καθολου....... πηγαινα μια ωρα ποδηλασια στο βουνα καθομουν και θαυμαζα την φυση και μετα περπατωντας κατεβαινα στη πολη απολαμβάνοντας τη φυση...... σταδιακα αρχισα να συνελθωμαι εφτασα να ποδηλατο πενταωρα...... και ετσι ξεκολησα και ειπα να δοκιμασω να δουλευω....... και ολλα πηραν το δρομο τους
    Το θέμα είναι ότι θέλω να δουλεύω γιατί σπίτι δε τη παλεύω πρέπει να κινηθώ αλλά η καταθλιψη ανηδονια όπως θες πες το μου βάζει στοπ.Καμια βόλτα με το αμάξι πάω περπάτημα ούτε λόγος και έχω πάρει και κιλά με τα κολοφαρμακα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Και εγώ πήρα κιλά με τα κωλοχαπια.
    Δεν γαμιεται όμως άρχισα φουλ τρέξιμο μαζί με διατροφή.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    13
    Λοιπόν, αρχικώς ξεκίνησα με μακρινές βόλτες στην φύση. Μετά με κολυμβητήριο. Μετά με πολλες ώρες δουλειάς.
    Γενικότερα παρότι το περνούσα για 9 χρόνια μπορώ να πω ότι ήμουν άκρως λειτουργική σε σημείο που κανείς δεν πήρε χαμπάρι.
    Όσο για τα κιλά τι να πω. Εγώ έβαλα βάρος από άλλη αγωγή για κρίσεις άγχους. Τα οποία λοιπόν είναι 30 κιλά μέσα σε 2,5 χρόνια. Ήμουν 53. Με διατροφή μόνον δεν γίνεται. Έβαλα και άσκηση στην καθημερινότητα μου. Και μετά από 2,5 μήνες χωρίς αγωγή έχασα 1 κιλό. Βέβαια ανακάλυψα προσφάτως ότι έχω υποθυρεοειδισμο λόγω φαρμάκων. Ψάξε και αυτό μην τυχόν και παίζει και σε εσένα. Τυχαία το έψαξα. Καλή επιτυχία.

Similar Threads

  1. Ψυχωσικη διαταραχη
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-2023, 16:00
  2. Ψυχωσικη διαταραχη
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 14-05-2023, 21:14
  3. Ψυχωσικη διαταραχη και ανάρρωση
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 16-12-2022, 02:23
  4. μη οργανική ψυχωσική διαταραχή
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 12-09-2018, 20:26
  5. Μη οργανική ψυχωσική διαταραχή
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 46
    Last Post: 26-12-2017, 22:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •