Πώς απαλλάχτηκα από την ιψδ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    5

    Πώς απαλλάχτηκα από την ιψδ

    Ηταν 2021 όταν άρχισα να έχω ξανά ιψδ.
    Ημουν σε μια δουλειά τότε και αναγκάστηκα να την παρατήσω εξαιτίας των ψυχαναγκασμών που είχα.
    Δεν έχει σημασία τι ψυχαναγκασμούς είχα. Με δυσκόλευαν πολύ όμως τοσο που δε μπορούσα να δουλέψω.
    Ηταν μια πολύ δύσκολη περίοδος.
    Παράτησα τη δουλειά αλλά οι ψυχαναγκασμοί δεν έφυγαν.
    Κολλούσα με διάφορα αντικείμενα. Πχ είχα δει μια πινακίδα εκεί που δούλευα και όταν έφυγα από τη δουλειά κόλλησα με αυτή την πινακίδα επειδή δε θυμόμουν τι έγραφε και είχε ένα αυτοκόλλητο πάνω που δεν πρόλαβα να το βγάλω όλο και μου κόλλησε η σκέψη ότι πρέπει να βγάλω το αυτοκόλλητο και να δω τί γράφει πάνω η πινακίδα.
    Είχα στειλει και μήνυμα σε συνάδελφο να φωτογραφίσει την πινακίδα και το έκανε. Αλλά το φωτογράφισε από μακρυα και δε φαινόταν καλά και επίσης είχα κολλήσει με το αυτοκόλλητο.
    Ολη τη μέρα σκεφτόμουν αυτό.
    Φοβόμουν ότι αυτό το κόλλημα δε θα φύγει ποτέ.
    Πάντα όταν είχα ψυχαναγκασμούς αυτή τη φοβία είχα. Οτι κάποιοι ψυχαναγκασμοί δε θα φύγουν ποτέ..
    Είχα πάθει και άλλα ψυχαναγκαστικά στη δουλειά. Κολλούσα με διάφορα. Άρχισα να φωτογραφίζω τα πάντα με το φόβο ότι δε θα τα ξαναδω. Μάζευα αντικείμενα από τα συρτάρια με το φόβο ότι δε θα τα ξαναδω. Μου μιλούσαν οι συνάδελφοι μου και τους ζητούσα να επαναλάβουν τι είπαν γιατί ήθελα να βεβαιωθώ ότι άκουσα το σωστό. Και μετά κολλούσα και αναρωτιόμουν "τι είπε, τι εννοούσε;"..
    Και πολλά άλλα..
    Πήγα στον ψυχίατρο εντελώς χάλια και κόλλησα και εκεί στο γραφείο του με διάφορα αντικείμενα...Ηθελα να πάρω το φωτιστικό σπίτι μου...
    Για να μην τα πολυλογώ, πλέον δυο χρόνια μετά και παίρνωντας καθημερινά την αγωγή μου (2 λαντοζ κ 1 αρπιλιφ) και χωρίς ψυχοθεραπεία έχω καταφέρει να απαλλαγώ από τα ψυχαναγκαστικά κολλήματα που νόμιζα ότι θα κρατήσουν για πάντα και γενικά απαλλάχτηκα σχεδόν εντελώς από την ιψδ. Που και που μπορεί να κολλήσω κάπου αλλά ξεκολλάω εύκολα και γρήγορα.

    Σας το γράφω αυτό το ποστ για εσάς που περνάτε δύσκολα με την ιψδ και υποφέρετε και νομίζετε ότι θα κρατήσει για πάντα. Έτσι ήμουν κι γω. Υπέφερα και φοβόμουν ότι θα κρατήσει για μια ζωή.

    Να όμως που τα κατάφερα και απαλλάχτηκα και πλέον με απασχολούν πιο σημαντικά πράγματα από μια πινακίδα ή δεν ξέρω τι..

    Χρειάζεται υπομονή και να παίρνετε την αγωγή σας τακτικά. Εγώ δεν χρειάστηκα ψυχοθεραπεία αλλά ίσως εσείς χρειαστείτε.

    Μη χάνετε την ελπίδα σας.

    Η ιψδ ξεπερνιέται.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    346
    φίλε μπράβο που το ξεπέρασες αλλά να μου επιτρέψεις να σου πω ότι αν όντως το ξεπέρασες θα μας το πεις το 2030 η και το 2040...
    δύο χρόνια μετά την πρώτη εμφάνιση η συνειδητοποίηση της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής ...είναι ακόμα πολύ νωρίς...για βαρύγδουπες μεγάλες δηλώσεις
    Καλή δύναμη στον αγώνα σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    346
    καταλαβαίνω πάντως τον ενθουσιασμό σου που απαλλαxτhκeς από τα συμπτώματα που σου δυσκόλευαν τη ζωή..

    και Ευχαριστούμε για το ότι θέλεις να μοιραστείς ένα ευχάριστο και αισιόδοξο μήνυμα μαζί μας!

    ακόμα και από το ότι θέλεις να δώσεις θάρρος σε όσους ταλαιπωρούνται φαίνεται ότι είσαι καλός άνθρωπος....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by diogenis View Post
    φίλε μπράβο που το ξεπέρασες αλλά να μου επιτρέψεις να σου πω ότι αν όντως το ξεπέρασες θα μας το πεις το 2030 η και το 2040...
    δύο χρόνια μετά την πρώτη εμφάνιση η συνειδητοποίηση της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής ...είναι ακόμα πολύ νωρίς...για βαρύγδουπες μεγάλες δηλώσεις
    Καλή δύναμη στον αγώνα σου!
    δεν ήταν η πρώτη φορά που είχα ιψδ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by anisixos2 View Post
    δεν ήταν η πρώτη φορά που είχα ιψδ.
    Τι εννοείς; πως απαλλάχτηκες την προηγούμενη φορα;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •