ΚΝΙΔΩΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: ΚΝΙΔΩΣΗ

  1. #1

    ΚΝΙΔΩΣΗ

    Χθες πέταξα στα καλά καθούμενα 4-5 σημάδια στο χέρι σαν τσιμπήματα από κουνούπια. Τρόμαξα και πήγα στο Συγγρό. Μου είπαν ότι δεν ήταν σίγουροι.. σήμερα, εκει που ήμουν ξαπλωμένη, κοκκινίλα ξαφνικά στον ώμο κι ένα πάλι σαν από κουνούπι στο χέρι.. πάλι Συγγρό. Αυτή τη φορά μου είπαν κνίδωση. Δυο αντισταμινικά για 20 μέρες και βλέπουμε.
    Έχω πεθάνει από άγχος και στεναχώρια.και φόβο. Ήθελα να ρωτήσω, επειδή παίρνω bilaz, αν κάποιος-α έχει προτιμήσει τα xozal για περισσότερη ηρεμία.. αν μπορεί να μου πειτε και πώς την ξεπεράσατε..Σας ευχαριστώ παιδιά
    Last edited by Myra2407; 02-10-2023 at 23:16. Reason: Συμπλήρωση

  2. #2
    Κάθε βράδυ γέμιζα τέτοια σημάδια για περίπου 4 μήνες.πηγα και εγώ συγγρο μου έδωσαν αντιισταμινικά μειώθηκε το πρόβλημα και απλά έφυγαν μόνα τους μετά από καιρό.υπομονη δεν είναι κάτι η κνυδωση θα φύγει μόνο του

  3. #3
    Μπορώ να ρωτήσω αν σας έδωσαν xozal?
    Αν θυμάστε…

  4. #4
    Έχω φοβηθεί πάρα πολύ. Φοβάμαι να μείνω μόνη μου!
    Μην πρηστεί κάτι και συμβεί κάτι ασχημο ????

  5. #5
    Άμα είναι κνυδωση δεν μπορεί να συμβεί κάτι άσχημο πέρα του ότι γεμίζεις καντήλες!ναι xozal είχα πάρει πρωί βράδυ

  6. #6
    Quote Originally Posted by Shadoka21 View Post
    Άμα είναι κνυδωση δεν μπορεί να συμβεί κάτι άσχημο πέρα του ότι γεμίζεις καντήλες!ναι xozal είχα πάρει πρωί βράδυ
    .
    Ευχαριστώ πολύ πολύ για το ενδιαφέρον Shadoka

  7. #7
    Anytime.εγω γέμιζα στα χέρια και στα πόδια.πολυ σπαστικό ηταν

  8. #8
    Ωχ καταλαβαίνω.. Έμαθες ποτέ την αιτία;

  9. #9
    Χαχα.οχι πότε.μπορει λέει να είναι από οτιδήποτε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    419
    Έβγαλα μια χρονιά μόνο και έπαιρνα xozal ..
    Κάποια στιγμή σταμάτησα απλα να βγάζω.

    Θυμάμαι πολύ άγχος όμως εκείνη την εποχή..
    Μην σε αγχωνει τίποτα..

  11. #11
    Quote Originally Posted by Shadoka21 View Post
    Χαχα.οχι πότε.μπορει λέει να είναι από οτιδήποτε
    Μάλιστα. Καλή μας επιτυχία

  12. #12
    Ευχαριστώ venom. Δυστυχώς εμένα μου διέλυσε τη ζωή γιατί έχω και δερμογραφισμό και ροδόχρους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΔΥΝΑΜΗ ΠΗΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ.. Παιδιά είμαι σε απόγνωση περασα δύσκολη φάση με έντονο στρες όταν λέω έντονο εννοώ πολύ έντονο και μετά από 3-4 μερες άρχισα να πετάω κάτι καντήλες στα δάχτυλα και να φουσκώνουν φοβερά.. Και στην παλάμη πήγα σε δερματολόγο και μου είπε ότι είναι κνίδωση.. Πήρα κάτι αντισταμινικα μου πέρασε κάπως για λίγες μερες τώρα που τα σταμάτησα ξανά τα ίδια.. Και μπαίνω και διαβάζω ρε παιδιά και λένε για ρευματοειδής αρθρίτιδα και τέτοια.. Εγώ από μικρός ήμουν ατομικός είχα ατομική δερματίτιδα αλλά δεν μου είχε ξαναπαρουσιαστεί από όταν ήμουν παιδάκι.. Είμαι 22 χρόνων πλέον.. Και κάθομαι διαβάζω για ρευματοειδής αρθρίτιδα και έχω τρελαθεί κοντεύω να χάσω το μυαλό μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΔΥΝΑΜΗ ΠΗΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ.. Παιδιά είμαι σε απόγνωση περασα δύσκολη φάση με έντονο στρες όταν λέω έντονο εννοώ πολύ έντονο και μετά από 3-4 μερες άρχισα να πετάω κάτι καντήλες στα δάχτυλα και να φουσκώνουν φοβερά.. Και στην παλάμη πήγα σε δερματολόγο και μου είπε ότι είναι κνίδωση.. Πήρα κάτι αντισταμινικα μου πέρασε κάπως για λίγες μερες τώρα που τα σταμάτησα ξανά τα ίδια.. Και μπαίνω και διαβάζω ρε παιδιά και λένε για ρευματοειδής αρθρίτιδα και τέτοια.. Εγώ από μικρός ήμουν ατομικός είχα ατομική δερματίτιδα αλλά δεν μου είχε ξαναπαρουσιαστεί από όταν ήμουν παιδάκι.. Είμαι 22 χρόνων πλέον.. Και κάθομαι διαβάζω για ρευματοειδής αρθρίτιδα και έχω τρελαθεί κοντεύω να χάσω το μυαλό μου
    Η κνιδωση δεν φεύγει τόσο εύκολα πάντα. Την πρώτη φορά έκανα θεραπεία δεκαπέντε μέρες και τέλος. Τη δεύτερη που είχα γενικά πολύ άγχος έκανα αρκετό καιρο θεραπεία. Δώσε χρόνο, μίλησε με τον γιατρό σου και θα πάνε όλα καλά.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΔΥΝΑΜΗ ΠΗΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ.. Παιδιά είμαι σε απόγνωση περασα δύσκολη φάση με έντονο στρες όταν λέω έντονο εννοώ πολύ έντονο και μετά από 3-4 μερες άρχισα να πετάω κάτι καντήλες στα δάχτυλα και να φουσκώνουν φοβερά.. Και στην παλάμη πήγα σε δερματολόγο και μου είπε ότι είναι κνίδωση.. Πήρα κάτι αντισταμινικα μου πέρασε κάπως για λίγες μερες τώρα που τα σταμάτησα ξανά τα ίδια.. Και μπαίνω και διαβάζω ρε παιδιά και λένε για ρευματοειδής αρθρίτιδα και τέτοια.. Εγώ από μικρός ήμουν ατομικός είχα ατομική δερματίτιδα αλλά δεν μου είχε ξαναπαρουσιαστεί από όταν ήμουν παιδάκι.. Είμαι 22 χρόνων πλέον.. Και κάθομαι διαβάζω για ρευματοειδής αρθρίτιδα και έχω τρελαθεί κοντεύω να χάσω το μυαλό μου
    Καλημέρα,
    Και εγώ είχα και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Είτε πάρω αντιισταμινικα είτε βάλω κάποια ΜΗ κορτιζονουχα κρέμα το ίδιο και το αυτό. Για να σου φύγει το άγχος πάντως σου προτείνω να πας στον παθολόγο σου και να του πεις να σου κάνει ειδικές εξετάσεις για αποκλεισμό ασθενειών όπως αυτό που αναφέρεις για ρευματοειδη αρθρίτιδα, λύκο κτλ.
    Εγώ τις έκανα ήταν όλες αρνητικές.
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ανεξέλεγκτος φόβος για κνιδωση
    By Myra2407 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 27-02-2023, 15:37
  2. Κνίδωση (μάλλον) και δερμογραφισμός ????
    By Myra2407 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-02-2023, 23:50
  3. Κνίδωση
    By george1520 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 17-01-2020, 23:44
  4. Έπαθα κνίδωση :(:(
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 14-11-2010, 20:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •