Ανασφαλιστος και ιδιωτες ψυχιατροι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    14

    Ανασφαλιστος και ιδιωτες ψυχιατροι

    Καλησπερα σε ολους και ολες ,ειμαι ανασφαλιστος ,μπορω να παω σε ιδιωτες ψυχιατρους ; μπορουν να κανουν συνταγογραφηση σε εναν ανασφαλιστο η μονο σε κρατικες δομες; ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,362
    Μπορούν να σου γράψουν συνταγή επί πληρωμή και τα φάρμακα θα τα πληρώσεις εσύ με 100% συμμετοχή!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    14
    χιλια ευχαριστω φιλε,μπορει δλδ ενας ανασφαλιστος να παει και σε παθολογο ιδιωτη αλλα χωρις συμμετοχη του κρατους;

    δλδ μπορω να παω σε οποιον ιδιωτη γιατρο πχ παθολογο αλλα θα πληρωσω 100 % συμμετοχη
    \
    αν ο ιδιωτης ψυχιατρος μου πει να παρω ζαναξ ,θα μπορεσει να μου τα συνταγογραφησει και να το παρω κανονικα με δικα μου λεφτα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,809
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Μπορούν να σου γράψουν συνταγή επί πληρωμή και τα φάρμακα θα τα πληρώσεις εσύ με 100% συμμετοχή!
    πολυ ωραια τα χαλια μας.
    εαν ηταν λαθρο δεν θα πληρωνε τιποτα.
    εχω την κακια εντυπωση οτι το συστημα υγειας δεν το επιδοτει η εε αλλα περνει χρηματα μονο απο τις εισφορες. δηλαδη πληρωνουμε την περιθαλψη λαθρομεταναστων αλλα οχι ημεδαπων

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,137
    Quote Originally Posted by GeorX View Post
    χιλια ευχαριστω φιλε,μπορει δλδ ενας ανασφαλιστος να παει και σε παθολογο ιδιωτη αλλα χωρις συμμετοχη του κρατους;

    δλδ μπορω να παω σε οποιον ιδιωτη γιατρο πχ παθολογο αλλα θα πληρωσω 100 % συμμετοχη
    \
    αν ο ιδιωτης ψυχιατρος μου πει να παρω ζαναξ ,θα μπορεσει να μου τα συνταγογραφησει και να το παρω κανονικα με δικα μου λεφτα;
    Ο ιδιώτης θα σου δώσει μια χειρόγραφη συνταγή για το φαρμακείο και σε αυτή την περίπτωση θα πληρώσεις όλο το ποσό του φαρμάκου. Αν πάρεις όμως το χαρτί του ιδιώτη και πας σε ένα κέντρο υγείας θα στο γράψουν εφόσον δηλώσεις τον γιατρό του κέντρου υγείας ως προσωπικό γιατρό και θα πληρώσεις μόνο τη συμμετοχή. Αν έχεις δυσκολία να μετακινεισαι προς κρατική δομή μπορείς να κάνεις άυλη συνταγογράφηση οπότε ο προσωπικός γιατρός θα σου συνταγογραφει το φάρμακο χωρίς να πηγαίνεις εκεί. Θα πηγαίνεις κατευθείαν στο φαρμακείο με το μήνυμα στο κινητό σου.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    14
    nikos2 αυτο ειναι το κρατος μας δυστυχως

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    14
    Niels ευχαριστω να εισαι παντα καλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    170
    Τράβα σε δημοτικο ιατρειο να στα γραψουν. Θα πληρωσεις μονο συμμετοχη. Αν εισαι ανεργος δωρεαν τα γενοσημα ομως.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by Lord of Light View Post
    Τράβα σε δημοτικο ιατρειο να στα γραψουν. Θα πληρωσεις μονο συμμετοχη. Αν εισαι ανεργος δωρεαν τα γενοσημα ομως.
    Όταν λες δημοτικό ιατρείο;
    Δλδ θα πάω να του πω τα χάπια μου και θα τα γράψει;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Όταν λες δημοτικό ιατρείο;
    Δλδ θα πάω να του πω τα χάπια μου και θα τα γράψει;
    Ναι θα στα γραψει η αναλογη ειδικοτητα. πρεπει να κλεισεις ραντεβου πριν καποιο καιρο ομως δεν ειναι αμεσως. Δεν ξερω βεβαια που μενεις. Αν εισαι σε μικρη πολη παιζει να μην εχει τετοια.

Similar Threads

  1. Ανασφάλιστος
    By Kerk in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2023, 16:20
  2. Ψυχιατροι
    By Delmember2052020 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 10
    Last Post: 01-04-2019, 06:39
  3. Τι λενε οι ψυχιατροι?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 03-09-2012, 16:16
  4. Ανασφάλιστος και πρόσβαση σε ψυχιατρικές υπηρεσίες
    By seastar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 14-01-2012, 22:26
  5. Ψυχιατροι
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 25-06-2008, 15:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •