Τελικά όσοι έχουμε ίδψ υπάρχει γιατρειά? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Αγαπητή Χριστίνα, όταν σου έρχεται μια εμμονή πρέπει να αποδεχτείς ότι είναι μόνο μια σκέψη. Δηλαδή, θα πεις ότι είναι δεν αληθινό το κάνει το άγχος για να με ταλαιπωρήσει. Μην πέσεις στην παγίδα του ψυχαναγκασμού. Στην αρχή είναι δύσκολο αλλά μετά από καιρό γίνεται πιο εύκολο. Εμένα μου πήρε πολύ καιρό για να τα καταφέρω.

  2. #17
    Quote Originally Posted by Luffy92 View Post
    Αγαπητή Χριστίνα, όταν σου έρχεται μια εμμονή πρέπει να αποδεχτείς ότι είναι μόνο μια σκέψη. Δηλαδή, θα πεις ότι είναι δεν αληθινό το κάνει το άγχος για να με ταλαιπωρήσει. Μην πέσεις στην παγίδα του ψυχαναγκασμού. Στην αρχή είναι δύσκολο αλλά μετά από καιρό γίνεται πιο εύκολο. Εμένα μου πήρε πολύ καιρό για να τα καταφέρω.
    Aυτο προσπαθω να κάνω εδώ και δυο εβδομαδες . Να αφήνω τις σκέψεις να περνανε χωρίς να τις ανάλυσω καθόλου. Παρατηρώ ότι με αυτό την τεχνική νιώθω ακόμα πιο πολυ άγχος και έχω πιο πολλα ψυχοσωματικά. Δεν ξέρω ίσως έτσι να είναι σε όλους στην αρχή... Στην αρχή όταν έκοψες τους ψυχαναγκασμούς ένιωθες και εσυ ένα πιο έντονο άγχος μαζί με περισσοτερα ψυχοσωματικά?

  3. #18
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Aυτο προσπαθω να κάνω εδώ και δυο εβδομαδες . Να αφήνω τις σκέψεις να περνανε χωρίς να τις ανάλυσω καθόλου. Παρατηρώ ότι με αυτό την τεχνική νιώθω ακόμα πιο πολυ άγχος και έχω πιο πολλα ψυχοσωματικά. Δεν ξέρω ίσως έτσι να είναι σε όλους στην αρχή... Στην αρχή όταν έκοψες τους ψυχαναγκασμούς ένιωθες και εσυ ένα πιο έντονο άγχος μαζί με περισσοτερα ψυχοσωματικά?
    Στην αρχή είναι δύσκολο και επίπονο. Αλλά σιγά σιγά ο εγκέφαλος μαθαίνει τι είναι η εμμονή και ότι δεν πρέπει να σου δημιουργεί ψυχαναγκασμό.

  4. #19
    Πάντως πραγματικά είναι πολύ ταλαιπωρία αυτή η ασθένεια .Όταν πλέον η ανασφάλεια επικρατήσει σε κάθε στιγμή της ζωής σου τότε σε έχει αρρωστήσει πραγματικά (μιλάω γενικά δεν αναφέρομαι σε καποιον)σου κάνει δύσκολα τα εύκολα.Εγω προσωπικά έχω παντού ανασφάλεια δλδ δεν είμαι σίγουρος για τον εαυτό μου σε τέτοιο σημείο που αυτό που νομίζω το πιστεύω ότι το έκανα

  5. #20
    Quote Originally Posted by Fagomenos View Post
    Πάντως πραγματικά είναι πολύ ταλαιπωρία αυτή η ασθένεια .Όταν πλέον η ανασφάλεια επικρατήσει σε κάθε στιγμή της ζωής σου τότε σε έχει αρρωστήσει πραγματικά (μιλάω γενικά δεν αναφέρομαι σε καποιον)σου κάνει δύσκολα τα εύκολα.Εγω προσωπικά έχω παντού ανασφάλεια δλδ δεν είμαι σίγουρος για τον εαυτό μου σε τέτοιο σημείο που αυτό που νομίζω το πιστεύω ότι το έκανα
    Δυστηχως έχεις δίκιο είναι ταλαιπωρία μεγάλη... Δεν σε αφήνει να ηρεμήσεις καθόλου... Εγώ μόνο στον υπνο ηρεμώ πραγματικα... Και εγώ νιώθω ανασφάλειες ιδίως όταν αναλυω τις σκέψεις μου νιώθω ότι δεν έχω εμπιστοσύνη ουτε στον ίδιο τον εαυτό μου... Προσπαθείς να μην αναλυεις τις εμμονές?

  6. #21
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Δυστηχως έχεις δίκιο είναι ταλαιπωρία μεγάλη... Δεν σε αφήνει να ηρεμήσεις καθόλου... Εγώ μόνο στον υπνο ηρεμώ πραγματικα... Και εγώ νιώθω ανασφάλειες ιδίως όταν αναλυω τις σκέψεις μου νιώθω ότι δεν έχω εμπιστοσύνη ουτε στον ίδιο τον εαυτό μου... Προσπαθείς να μην αναλυεις τις εμμονές?
    Ναι αλλά είναι δύσκολο δεν γίνεται,έχω ακούσει από όλους ότι δεν πρέπει να δίνεις σημασία αλλά δεν γίνεται έτσι ξαφνικά να μην δώσεις σημασία,εντάξει για να το λένε αυτοί κάτι ξέρουν και το λένε.Εγώ καμία φορά δοκιμάζω να έρθω αντιμέτωπος με τον φόβο αλλά στο τέλος δεν τα καταφέρνω τι να πω...

  7. #22
    Πάντως νιώθω ανακούφιση που δεν είμαι ο μοναδικός και επιτέλους που κάποιος με καταλαβαίνει

  8. #23
    Quote Originally Posted by Fagomenos View Post
    Πάντως νιώθω ανακούφιση που δεν είμαι ο μοναδικός και επιτέλους που κάποιος με καταλαβαίνει
    Το απόγευμα πηγαινα μια βόλτα έξω, ξαφνικά μου ήρθε μια σκεψη και παθαινω μια εντονη ταχυπαλμία μαζί με μια αισθηση ότι πνιγομαι... Είχα παθει σοκ έτρεμα ολόκληρη. Συνέχισα όμως και πηγα την βόλτα μου και ας είχα χάλια ψυχολογία.. Και τωρα που είναι σπίτι παλι χάλια ψυχολογία έχω.. Προσπαθώ όμως να μην ανάλυση τις σκέψεις και τις αισθήσεις μου.. Σε παρακαλω όσο μπορείς βάλε τα δυνατά σου, προσπαθησε να μην αναλυεις τις σκέψεις όταν σου έρχονται και αυτές να περνανε απο το μυαλό, σε λίγη ώρα θα τις ξεχνάς, είναι πολυ δυσκολο και για σένα και για μένα και όλους μας που έχουμε ίδψ αλλά ας βάλουμε τα δυνατά μας, κάθε μέρα είναι ένας αγώνας, ποναμε υποφέρουμε.. Ας είμαστε δυνατοί για αυτους που αγαπάμε και μας αγαπάνε..

  9. #24
    Εγώ όταν βγαίνω έξω δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω αλλά με πιανει μια πίεση στο κεφάλι μια θολούρα περίπου και μια υπερένταση ...

  10. #25
    Και είμαι και μικρός έχω πολλά να τραβήξω ακόμα και το έχω γύρω στα 12 χρονια

  11. #26
    Quote Originally Posted by Fagomenos View Post
    Και είμαι και μικρός έχω πολλά να τραβήξω ακόμα
    Μην το αφήνεις να σε παιρνει απο κατω... Βάλε τα δυνατά σου για αυτους που αγαπάς...

  12. #27
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Μην το αφήνεις να σε παιρνει απο κατω... Βάλε τα δυνατά σου για αυτους που αγαπάς...
    Όχι δεν θα το αφήσω να με ρίξει κάτω θα το προσπαθήσω όπως έκανα παντα

  13. #28
    Quote Originally Posted by Fagomenos View Post
    Όχι δεν θα το αφήσω να με ρίξει κάτω θα το προσπαθήσω όπως έκανα παντα
    Πως είσαι σήμερα?

  14. #29
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Πως είσαι σήμερα?
    Γειά σου χριστινα μια χαρά είμαι το παλεύουμε σταθερα ,εσύ πως είσαι? τα καταφέρνεις??

  15. #30
    Quote Originally Posted by Fagomenos View Post
    Γειά σου χριστινα μια χαρά είμαι το παλεύουμε σταθερα ,εσύ πως είσαι? τα καταφέρνεις??
    Η ψυχολογία μου είναι πεσμενη επειδή συνεχώς έχω και μια καινουρια σκέψη αλλά προσπαθω να μην ανάλυση τις σκέψεις... Κουρασμένη νιώθω ψυχικά... Να μπορουσα να ξεκουραστώ..

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 17:32
  2. Τελικά τσατ έχουμε ή όχι εδώ?
    By Adzik in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-2018, 02:22
  3. Τελικά όσοι με διαβάζετε πιστεύεται ότι είμαι έξυπνο άτομο ή όχι;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 72
    Last Post: 25-06-2016, 11:39
  4. Κρίσεις Πανικού-Φοβική νεύρωση,υπάρχει γιατρειά;
    By nektarios_1985 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 24-12-2014, 21:19
  5. Μαλλόν το πρόβλημα δεν το έχουμε εμείς τελικά!
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 08-05-2008, 23:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •