Όλες οι γάτες έχουν Asperger's
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725

    Όλες οι γάτες έχουν Asperger's

    Απλό, στρωτό, ευκολοδιάβαστο, ένα βιβλίο που λέει τα πράγματα όπως είναι,
    αλλά με ευαισθησία και χιούμορ. Το γεγονός ότι μας παρομοιάζει με γάτες,
    τι να πω, το βρήκα εξαιρετικό. Πάντα λάτρευα να τις παρακολουθώ στο καθετί τους.
    Αυτό το βίντεο ξεφυλλίζει το βιβλίο, ελπίζω να το χαρείτε και να βοηθήσει.
    Μόνο δυο σελίδες για τον αυτισμό στο φόρουμ αυτό εδώ που έχει χιλιάδες
    επισκέπτες καθημερινά, δείχνει πόσο λίγα ξέρουμε ακόμη
    για το φάσμα του αυτισμού. Οι στερεοτυπικές αντιλήψεις και αφηγήσεις για το αυτιστικό άτομο
    φυσικά έχουν πάλι κάνει τη δουλειά τους, καθιστώντας και την προσωπική ανακάλυψη, αυτοδιάγνωση
    και δρόμο προς την "επίσημη" διάγνωση δύσκολη, όσο και την αποδοχή από το περιβάλλον
    a bumpy ride.

    https://www.youtube.com/watch?v=Z0wH...rakeulaMonster

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    μαγκια τους φιλε οι γατες ειναι γατες το εχουν κι το γουσταρουν οτι ειναι θεαρες . οι αυτιστικοί οτι ειναι ειναι δε ενοχλουν κανεναν αρχηγε μου ολα οκ δε θα σε πειραξουν αυτοι αλους να φοβασε.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,742
    Εγώ έχω διαβάσει, συγγνώμη κιόλας που είμαι λίγο εκτός-εντός θέματος, πως οι γάτες είναι psychopath. Πχ σχεδιάζουν πώς θα σου επιτεθούν ύπουλα χα χα
    Ή δεν τους αρέσουν τα Χριστουγεννιάτικα δέντρα με τις κρεμαστές μπάλες με τίποτε lol
    Πάντως κορίτσια μου εσείς με άσπεργερ ή αυτισμό είστε πανέξυπνες και το λέω αλήθεια αλλιώς δεν θα έγραφα τίποτε. Δεν φαίνεται δηλαδή στον καθένα πως είστε διαφορετικές και αυτό είναι τέλειο. Μόνο εσείς ξέρετε τι περνάτε, αν περνάτε κάτι... Αλλιώς θα πρέπει να νιώθετε θεές και πιο έξυπνες από το μέσο όρο. Ειλικρινά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    οι γατες εχουν το μυστήριο κι την γοητεία που σε κανει να τις αγαπας αυτες σε διαλέγουν για αφεντικο σε αντιθεση με τους σκύλους που αυτοι αγαπουν οποιον τα δινει φαγητο. οι αυτιστικοι συχνα ειναι παρεξηγημενοι απ τον νευροτυπικο κοσμο μα δε ειν κανεις υποχρεωμένος να αγαπά η να ανέχεται αλλους.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,786
    γενικα τα γατια εχουν αρκετα μικροτερο εγκεφαλο απο τα σκυλια ετσι δεν ειναι κοινωνικα οσο οι σκυλοι.
    αλλωστε απο ολα τα αιλουροειδη τα μονα που ζουνε σε μικρες κοινωνιες ειναι τα λεονταρια.
    επιπλεον πολυ βασικο ειναι οτι οι ανθρωποι μεσω επιλογης αναπαραγαν μονο τα σκυλια που τους αρεσαν που ετσι και αλλιως ζουσαν σχεδον παντα κοντα στις ανθρωπινες κοινωνιες. αντιθετα τις γατες τις ειχαν μονο για να κυνηγανε τρωκτικα και δεν επεμβαιναν στην αναπαραγωγη τους

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    https://www.youtube.com/shorts/WgyAlfVMO6E βρηκα αυτο για τα γατια εχει ενδιαφερον νομιζω . :)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    γενικα τα γατια εχουν αρκετα μικροτερο εγκεφαλο απο τα σκυλια ετσι δεν ειναι κοινωνικα οσο οι σκυλοι.
    αλλωστε απο ολα τα αιλουροειδη τα μονα που ζουνε σε μικρες κοινωνιες ειναι τα λεονταρια.
    επιπλεον πολυ βασικο ειναι οτι οι ανθρωποι μεσω επιλογης αναπαραγαν μονο τα σκυλια που τους αρεσαν που ετσι και αλλιως ζουσαν σχεδον παντα κοντα στις ανθρωπινες κοινωνιες. αντιθετα τις γατες τις ειχαν μονο για να κυνηγανε τρωκτικα και δεν επεμβαιναν στην αναπαραγωγη τους
    15 εγκεφαλικά έπαθα, αλλα βέβαια, δε περίμενα τίποτα λιγότερο απο εσένα Νίκο2

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,359
    Υπηρέτησα στο Στρατό 24 μήνες σαν Ι3 λόγω καταγμάτων.

    Κατά την διάρκεια της Θητείας μου, ήρθε στη μονάδα που ήμουν ένα παιδί από Αθήνα αυτιστικό. Ο πατέρας του Ψυχίατρος από το Ψυχικό.

    Έμεινε 2 εβδομάδες δοκιμαστικά. Στην Τρίτη εβδομάδα διάλεξε εμένα ο διοικητής της μονάδας να τον συνοδεύσω σπίτι του.

    Πήγαμε με το τραίνο. 3 ώρες διαδρομή.

    Ήταν ήσυχος, δεν ζήτησε τίποτε, δεν ανταλλάξαμε πάρα λίγες κουβέντες με δική μου πρωτοβουλία.

    Φτάσαμε σπίτι του και ο Πατέρας του ήταν πάρα πολύ ευγενικός και καταχάρηκε να μας δει.

    Η θητεία του ήταν ένα πείραμα προσαγωγής.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725
    Εμένα δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να με αποδεχτούν οι νευροτυπικοί πάντως.
    Δηλαδή, βλέπω πως σκέφτεται η πλειοψηφία του κόσμου ολόγυρα και απλά
    θέλω να είμαι μακριά της, όχι να με αποδεχτεί. :P
    Άλλη μια πλευρά της ιστορίας. Κοίτα, το οι αυτιστικοί δεν ενοχλούν κανέναν...
    Ναι, εγώ μπορώ να γίνω αρκετά ενοχλητική πάντως. Δεν αφήνω να πέσει τίποτε κάτω
    πολλές φορές στη ζωή μου. Δεν είναι μία μάζα ούτε οι άνθρωποι με αυτισμό,
    συν τοις άλλοις δεν υπάρχει ένας αυτισμός, είναι ένα ολόκληρο φάσμα, δεν είμαστε ίδιοι.
    Πχ έχεις την asperger και μετά σου πέφτει ένα άτομο σαν εμένα. Ψάξε βρες. Μας βλέπεις ίδιες;
    Είναι γιατί δεν είμαστε. Και είναι φυσικό κι επόμενο ούτε να φερόμαστε με όμοιο τρόπο, αλλά
    απλώς να έχουμε κάποια κοινά χαρακτηριστικά. Αυτό δε μας κάνει ένα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Εγώ έχω διαβάσει, συγγνώμη κιόλας που είμαι λίγο εκτός-εντός θέματος, πως οι γάτες είναι psychopath. Πχ σχεδιάζουν πώς θα σου επιτεθούν ύπουλα χα χα
    Ή δεν τους αρέσουν τα Χριστουγεννιάτικα δέντρα με τις κρεμαστές μπάλες με τίποτε lol
    Πάντως κορίτσια μου εσείς με άσπεργερ ή αυτισμό είστε πανέξυπνες και το λέω αλήθεια αλλιώς δεν θα έγραφα τίποτε. Δεν φαίνεται δηλαδή στον καθένα πως είστε διαφορετικές και αυτό είναι τέλειο. Μόνο εσείς ξέρετε τι περνάτε, αν περνάτε κάτι... Αλλιώς θα πρέπει να νιώθετε θεές και πιο έξυπνες από το μέσο όρο. Ειλικρινά.
    Υπάρχουν άνθρωποι στο φάσμα που στερούνται πολλές λειτουργίες, είμαστε τυχερές και μόνο.
    Είναι προνόμιο να μπορείς. Κάποιες φορές το θεωρούμε δεδομένο, αλλά δεν είναι.
    Όσο για τις γάτες, είναι εγωίστριες, με τον καθαρό τους τρόπο, τον δε με ορίζεις, με ταίζεις.
    Και όσο δε με πρήζεις δε θα σε τσακίσω στις νυχιές. Κι ακόμη, θα σε τσακίσω αν θέλω να παίξω,
    γιατί αυτή είναι η φύση μου και το τραβάει η όρεξή μου για παιχνίδι. Υπάρχει μία ομορφιά σε αυτό
    που δεν μπορεί να υποταχθεί, δεν είναι; Δεν υπάρχει αφεντικό για τη γάτα, υπάρχει επιβίωση,
    απλότητα, τέρμα γαμάτες συμπεριφορές επιθετικότητας και χαδιού, με δικό τους ορισμό του πότε
    και το πώς. Έχω γάτες, ο κόσμος μέσα από τα μάτια τους, πόσο απίθανος πρέπει να είναι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    725
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    μαγκια τους φιλε οι γατες ειναι γατες το εχουν κι το γουσταρουν οτι ειναι θεαρες . οι αυτιστικοί οτι ειναι ειναι δε ενοχλουν κανεναν αρχηγε μου ολα οκ δε θα σε πειραξουν αυτοι αλους να φοβασε.
    Δεν πιστεύω στους ανθρώπους που αρνούνται ότι και η επιθετικότητα (η δυνατότητα για αυτήν)
    είναι μέσα τους. Τους θεωρώ ψεύτικους και ανειλικρινείς. Και καταπιεστικούς, γιατί στην ανάγκη τους
    να μας κάνουν τους υπεράνω και τους πολιτισμένους, θεωρούν το ακαταπίεστο και το ορμητικό σαν κάτι
    που υπάρχει μέγιστη ανάγκη να ελέγξουν και να τιθασεύσουν. Δηλαδή, μπάτσοι στο μυαλό μας.
    Αυτό το χριστιανικό φρόνημα του όλοι μου αρέσουν, όλοι είμαστε φιλαράκια, όλες είμαστε ένα, ταπεινοφροσύνη,
    μετριότητα, απαλοιφή της διαφορετικότητας, πόσο τεράστιο ψέμα,
    η ανθρωπότητα, η κοινωνία, για το κοινό καλό, είναι όλα φτιαχτά και τετριμμένα και δεν έχουν καμία
    βάση στην πραγματικότητα. Εκτιμάς τους πάντες γύρω σου; Εγώ ζήτημα είναι αν αντέχω τον ένα στους εκατό, μην πω
    στους χίλιους.
    Κι αυτό γιατί βρίσκω ψήγματα κοινών τόπων στο νου μας.
    Μ' αυτό τον όχλο είμαι αναγκασμένη να ζω, με αυτά τα μυαλά, αυτές τις σαπίλες και αυτά τα σκατά.
    Φίλοι μου; Εχθροί μου. Και γιατί είμαι υποχρεωμένη να υποκριθώ ότι τους σέβομαι ενώ συμβαίνει το εντελώς
    αντίθετο και τους σιχαίνομαι;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,786
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    15 εγκεφαλικά έπαθα, αλλα βέβαια, δε περίμενα τίποτα λιγότερο απο εσένα Νίκο2
    ευχαριστωωωωωωωωωω!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    Thumbs up

    WildHoney ο καθενας οπως το βλεπει ειναι σεβαστο απλα αναλογα πως πορευομαστε εχουμε κι τα αποτελεσματα μεσα στη ψυχη μας κι στο πως εξελισσόμαστε σα ανθρωποι σε ολα οσα ζουμε.οσοι δε μας φερονται καλα ειναι ατομα που δε ταιριαζουν μαζι μας κι απλα απομακρυνομαστε. δε τους λατρευουμε ουτε τους μισούμε απλα απομακρυνομαστε. δε χρειαζονται κοντρες κι μαγκιες μαζι τους να κανουμε δε εχει νοημα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Έχουν κοινωνικό άγχος τα άτομα με asperger;
    By Pitz in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 10
    Last Post: 22-05-2024, 01:33
  2. Έχουν κοινωνικό άγχος τα άτομα με asperger;
    By Pitz in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-2022, 02:46
  3. η ζωη με τις δυο γατες μου!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 16
    Last Post: 22-03-2017, 05:16
  4. Τοξόπλασμα και γάτες....
    By aggeloydaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 23-02-2011, 07:56
  5. Μαθήματα ζωής απο γάτες. Βίντεο
    By pelariry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-04-2010, 18:43

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •