Ταβορ / στέρηση / αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    46

    Ταβορ / στέρηση / αγχος

    Καλησπέρα γράφω στο φόρουμ γιατί βρίσκομαι σε απόγνωση πριν μισό χρόνο διέκοψα την αγωγή μου με σιπραλεξ δυο χρόνια μετά γιατί έβαζα διαρκώς κιλά . Έπαιρνα και μισό ζαναξ τη μέρα και προσπαθούσα να το κόψω . Μέσα σε ένα μήνα είχα υποτροπή σε γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και σταδιακά κατάθλιψη . Αναγκάστηκα ξανά άρχισα σιπραλεξ μέχρι υοτε ήταν το φάρμακο μου είχα δοκιμάσει με αποτυχίες αλλά 4-5 (αλλεργίες , αϋπνίες κ χειρότερα ). Αλλά αυτή τη φορά το κράτησα ένα μήνα χωρίς να πιάνει με άσχημες παρενέργειες δε μπορούσα και δόση να ανεβάσω με χτύπησε σε βαριά αϋπνία όποτε ο γιατρός μου το γύρισε σε τριτικο δεν έπιανε ούτε στον ύπνο αυτό και έφερε υπόταση το κόψαμε το ίδιο και το ρεμερον καθόλου υπνοσ Μου έδωσε λίγο σεροκουελ αλλά έπρεπε να παίρνω 50 γραμμάρια και άρχισα να έχω σπασμούς που μόλις το σταμάτησα σταμάτησαν . Έμεινα άυπνη δίχως χάπι μέχρι που αναγκάστηκα να έχω δυο γραμμάρια ζαναξ τη μέρα και μου έγραψε και ταβορ για ένα μήνα να λύσει το θέμα αϋπνίας θα το κόβαμε και θα προσπαθούσα δίχως χάπια αφού μου έιχε μείνει επιλογή μόνο το εφεξορ κ σεροξατ δίχως δοκιμή και τα αλλά είναι παλιάς γενιά τύπου αναφρανιλ η το νέο το μπριντελιξ Όταν λύθηκε η αϋπνία σε ένα μήνα πήγα για συμβουλή πως θα συνεχίσουμε στην μείωση ταβορ αλλά αντί αυτού με έπιασαν κλάματα και αποφασίσαμε να πάρω το εφεξορ . Έτσι συνέχισα 2γραμμ ταβορ για ύπνο 1,5γραμ ζαναξ τη μέρα και το εφεξορ το άντεξα εναμιση μήνα δοση75 με διέλυσε από αγχος αϋπνίες ένταση δυσκοιλιότητα με είχε τρελάνει στο αγχοσ και η δόση δεν έπιανε ούτε για πλάκα όποτε του ζητάω στον εναμιση μήνα να το βγάλουμε αφού δεν μπορούσα ούτε τουαλέτα να πάω δέκα μερες , το βγάζω και τώρα αποφάσισα να μη κάψω το τελευταίο χάπι το σεροξατ κ λόγω κιλών και για να ζήσω λίγο χωρίς αυτά και εκεί που νόμιζα ότι μπορώ μου βγαίνει ένα πρόβλημα υγείας όχι του θανατά αλλά αρκετό να επηρεάσει την ψυχολογία μου (χάπια , εξετάσεις χειρουργεία κλπ ). Όμως αντέχω ακομα διχωσ Αντικαταθλιπτικά .Το θέμα είναι πως να παλέψω τα ταβορ την μείωση και να τα βγάλω τώρα που ειμαι ακόμα στους 3-4 μήνες . Φοβάμαι αν τα κρατήσω σαν τα ζαναξ δε θα μπορώ να τα βγάλω πιάνουν ήδη λιγότερο .Με φοβίζει πολύ ξανά η αϋπνία και ένα ενδεχόμενο στερητικό σύνδρομο στην κατάσταση που ειμαι κ ποσό θα κρατήσει .Μου είπε να μειώνω μισό ταβορ ανά 2 βδομαδες δε ξέρω αν το καταφέρω γιατί ο ύπνος μου εχει διαταραχτεί .έχει βγάλει κανείς 2 γραμμάρια ταβορ μετά απο 3 μήνες χρήση ; Θα χρειαστεί πέρα από καμία αύξηση στο ζαναξ κ άλλο ηρεμιστικό / υπνωτικό για να αποφύγω τη στέρηση ; Έχω πελαγώσει πλέον . Μισό χρόνο πριν πετούσα και τώρα δεν μπορώ να επανέλθω .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    352
    σε ψυχίατρο πας (γιατρό της ψυχής) ή se ντίλερ?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    46
    Σε ψυχίατρο καλά συστημένο μάλιστα . Μου είπε από τα 2 μιλιγκραμ ταβορ να βγάζω το 1/4 ανά βδομάδα αλλά έχει τεσσσερις μερες που δεν κοιμάμαι απ τη μείωση κ δε βλέπω να πηγαίνει ανά βδομάδα .Από την άλλη αυξάνεται το άγχος μου που έχω αυξήσει το ζαναξ σε 1,5 μγκ τόσο καιρό από 0,5 και όλο αυτό μου φέρνει πανικό πως θα καταφέρω να τα κόψω

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by alexia94 View Post
    Σε ψυχίατρο καλά συστημένο μάλιστα . Μου είπε από τα 2 μιλιγκραμ ταβορ να βγάζω το 1/4 ανά βδομάδα αλλά έχει τεσσσερις μερες που δεν κοιμάμαι απ τη μείωση κ δε βλέπω να πηγαίνει ανά βδομάδα .Από την άλλη αυξάνεται το άγχος μου που έχω αυξήσει το ζαναξ σε 1,5 μγκ τόσο καιρό από 0,5 και όλο αυτό μου φέρνει πανικό πως θα καταφέρω να τα κόψω
    Αν καταφέρω να βγάλω το ταβορ και σταδιακά να μειώσω το ζαναξ στο 0,5 υπάρχει πρόβλημα να το κρατήσω για χρόνια ; Αφού έχω αγχώδη διαταραχή που δεν λύνεται με χάπι πιστεύω και να το κόψω το ζαναξ θα το χρειαστώ πάλι με τόσα στερητικά που διάβασα ότι κάνει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by alexia94 View Post
    Αν καταφέρω να βγάλω το ταβορ και σταδιακά να μειώσω το ζαναξ στο 0,5 υπάρχει πρόβλημα να το κρατήσω για χρόνια ; Αφού έχω αγχώδη διαταραχή που δεν λύνεται με χάπι πιστεύω και να το κόψω το ζαναξ θα το χρειαστώ πάλι με τόσα στερητικά που διάβασα ότι κάνει
    Εγώ πίνω ζαναξ χρόνια, έπινα χ3 φορές 0,75 και το κατέβασα στο 0,50 χ3 .
    Είχα κάποια στερητικά αλλά όχι πολλά γιατί το έκανα σταδιακά.
    Άμα νιώθεις ότι δεν μπορείς να το μειώσεις τώρα μην το μειώνεις κράτα το για λίγο ακόμη.
    Εγώ πίνω ζαναξ τρία χρόνια.
    Σου εύχομαι καλή ανάρρωση, και εγώ έχω Γαδ κ κρίσεις.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    46
    Για αρχή θέλω να βγάλω το ταβορ τώρα που ναι νωρίς ακόμα στο τρίμηνο γιατί με το ζαναξ έμπλεξα .

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    46
    Εννοείς έχεις μειώσει τη δόση . Γενικά όμως είναι άσφαλη να παίρνουμε 0,75- 1mg τη μέρα μέσο όρο ; Έχεις καταφέρει να κόψεις την ουσία ποτέ ; Εγω μέχρι τώρα δε το σκεφτόμουν έλεγα σιγα παίρνω μισό ζαναξ τη μέρα τι έγινε αλλά μέσα στον πανικό μου από αυτά που βρήκα στο Ίντερνετ τρομοκρατήθηκα ότι πέρα απ τα στερητικά κ τη δυσκολία να το κόψεις αν το κρατήσεις μπορεί να σου προκαλεί θέμα στη μνήμη σταδιακά ,επιθετικότητα η να ενισχύει την κατάθλιψη

  8. #8
    Έχω διακόψει και ζαναξ και στεντον πολλές φορές και αν το κάνεις σωστά δε σου δημιουργείται τίποτα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    550
    Δυστυχώς αυτό είναι αληθές, μόνο για μία μικρή μειοψηφία των χρηστών..

    Δεν είναι τυχαία η αυστηρή εποπτεία αυτών των φαρμάκων, που Δυστυχώς επιβλήθηκε μετά από πολλά χρόνια, και αφού πρωτα άρχισαν να γίνονται γνωστές οι τραγικές ιστορίες πολλών...

    Για τους υπόλοιπους λοιπόν, με πολύ φειδώ και προσοχή η χρήση τους..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    232
    Καλησπέρα alexia η αϋπνία ειναι πολυ δύσκολα αντιμετωπισιμο προβλημα, ομοιοπαθης και εγω και εχω ζησει τα χειρότερα με την αυπνια. Τα ζαναξ και τα ταβορ δεν αποτελούν μερος της λυσης και σίγουρα χειροτερευουν ακομα περισσότερο το προβλημα γιατι ο οργανισμός τα συνηθιζει και χρειάζεται αυξηση δοσης για να εχεις το ιδιο αποτέλεσμα οπότε μακροπρόθεσμα ειναι μεγαλο προβλημα. Προσπαθησε οσο ειναι "νωρις" να κοψεις το ταβορ όπως λες και αργότερα το ζαναξ το οποιο θα θελει φοβερη προσπάθεια και δυναμη. Εγω στις πολύ δυσκολες εποχες που δεν με επιανε τιποτα στον υπνο επερνα stilnox αλλα ποτε συνεχομενα γιατι σχεδον ιδια κατηγορία ειναι και αυτο αλλα με ενα πλανο μαξ 10 φορες τον μηνα δεν εθιζεσαι.

    Προσπαθησε να κανεις ψυχοθεραπεία μπας και σε βοηθήσει και να βρεις ενα αντικαταθλιπτικό που να σε πιανει και να μην εχει σοβαρες παρενέργειες εγω προσωπικά εγινα παλι ανθρωπος με το Cymbalta 30mg αλλα και παλι μην φανταστεις οτι κοιμαμαι 8 ωρα με τίποτα ο μέσος ορος μου ειναι 5-5:30 ωρες με τις οποίες ομως ειμαι σχεδον πληρως λειτουργικως. Το cymbalta το παιρνω μαζι με μισο remeron το βραδυ και επισης ενω το remeron βαζει κιλα το cymbalta σε κανει να χανεις οποτε δενει καλα το πραγμα.

    Καλη δυναμη και συνεχισε να το παλευεις μεχρι να βρεις το κατάλληλο φαρμακο.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Καλησπέρα alexia η αϋπνία ειναι πολυ δύσκολα αντιμετωπισιμο προβλημα, ομοιοπαθης και εγω και εχω ζησει τα χειρότερα με την αυπνια. Τα ζαναξ και τα ταβορ δεν αποτελούν μερος της λυσης και σίγουρα χειροτερευουν ακομα περισσότερο το προβλημα γιατι ο οργανισμός τα συνηθιζει και χρειάζεται αυξηση δοσης για να εχεις το ιδιο αποτέλεσμα οπότε μακροπρόθεσμα ειναι μεγαλο προβλημα. Προσπαθησε οσο ειναι "νωρις" να κοψεις το ταβορ όπως λες και αργότερα το ζαναξ το οποιο θα θελει φοβερη προσπάθεια και δυναμη. Εγω στις πολύ δυσκολες εποχες που δεν με επιανε τιποτα στον υπνο επερνα stilnox αλλα ποτε συνεχομενα γιατι σχεδον ιδια κατηγορία ειναι και αυτο αλλα με ενα πλανο μαξ 10 φορες τον μηνα δεν εθιζεσαι.

    Προσπαθησε να κανεις ψυχοθεραπεία μπας και σε βοηθήσει και να βρεις ενα αντικαταθλιπτικό που να σε πιανει και να μην εχει σοβαρες παρενέργειες εγω προσωπικά εγινα παλι ανθρωπος με το Cymbalta 30mg αλλα και παλι μην φανταστεις οτι κοιμαμαι 8 ωρα με τίποτα ο μέσος ορος μου ειναι 5-5:30 ωρες με τις οποίες ομως ειμαι σχεδον πληρως λειτουργικως. Το cymbalta το παιρνω μαζι με μισο remeron το βραδυ και επισης ενω το remeron βαζει κιλα το cymbalta σε κανει να χανεις οποτε δενει καλα το πραγμα.

    Καλη δυναμη και συνεχισε να το παλευεις μεχρι να βρεις το κατάλληλο φαρμακο.
    Cymbalta έχω πάρει παλιά και ένα χάπι με άφησε τριάντα μερες αυπνη συν ότι μου φέρε παραισθήσεις . Είναι το μόνο . Ρεμερον ξέρω για τα κιλά δοκίμασα όμως σε αϋπνία αλλά αντί να κοιμηθώ εμένα άυπνη. Δε ξέρω τι να κάνω ψυχοθεραπεία υποτίθεται έκανα χρόνια βασικά δεν μου μείναν χάπια και δε θέλω καθόλου να πάρω τα δυο τελευταία στη φάση που μαι γιατί οι δοκιμές απλά με κάναν χειρότερα κ τότε ξεκίνησε κ η αϋπνία . Όσο είχα σιπραλεξ κοιμόμουν με μισό ζαναξ από συνήθεια 8ωρα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    232
    Εννοεις οτι πηρες μονο 1 μερα το cymbalta και μετα το σταματησες και εμεινες αυπνη για 30 μερες?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Εννοεις οτι πηρες μονο 1 μερα το cymbalta και μετα το σταματησες και εμεινες αυπνη για 30 μερες?
    Πηρα ένα χάπι βασικά μισό και βίωσα και τις πρώτες ευτυχώς τελευταίες παραισθήσεις από αντικαταθλιπτικό μου είπε να το κόψω αμεσωσ ναι έμεινα τριάντα μερες δεν έπιανε ούτε το ταβορ τίποτα σαν έξτρα . Απλά βάζοντας ένα χάπι για δοκιμή μπλέκω και φορτώνομαι και αλλά . Το ίδιο συνέβη κ στην προσπάθεια να κρατήσω το εφεξορ το καλοκαίρι με φόρτωσε με ταβορ και δεν έστρωσε και τώρα υποφέρω να τα βγάλω τα ταβορ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Αλεξία σε τι δόση παίρνεις το εφεξορ και δεν σε έπιασε; Και με τι είσαι διαγνωσμενη αν επιτρέπεται;




    Ακυρο ειδα οτι εσυ έγραψες το ποστ παραπάνω.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    46
    Γαδ κυρίως την κατάθλιψη την έβαλα σε έλεγχο όσο μπορώ δηλ και προέρχεται από αυτήν όταν είμαι έξω είμαι αρκετά καλα όταν κλείνομαι σπίτι διαρκώς σκέφτομαι πως θα απεξάρτοποιηθω από αυτά τα αναθεματισμένα ηρεμιστικά τωρα που τα κόβω τα ταβορ κ δυσκολεύομαι στον ύπνο με πιάνει και φόβος ή ακόμα και κρίση .τα ζαναξ τα παίρνω χρόνια από ωρλ για εμβοες λόγω αγχους από καρδιολόγο για ταχυκαρδία κανένας δε φρόντισε να μου τα βγάλει απλά έλεγε λίγο ζαναξ παρε μεχρι που μου είπε ο ψυχιατρος στη φάση που ήμουν καλα από το σιπραλεξ να το βγάλουμε το μισό ζαναξ και κατάλαβα ότι δεν θέλω γιατί έχω εθιστεί μετά έγινε και η υποτροπή κ πλέον ζω με αυτά το εφεξορ το πηρα 1,5 μήνα 1 βδομάδα 37,5 και ένα μήνα και κάτι 75 δε το άντεξα άλλο και δε νομίζω να έφτανα 150 που ήθελε εξ αρχής ο γιατρός για γαδ

Similar Threads

  1. Συνδρομο ευρεθιστου εντερου,Αγχος ,κοινωνικο αγχος
    By giotaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-05-2022, 13:27
  2. Ταβορ
    By Katerina2015 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 29
    Last Post: 28-07-2019, 00:47
  3. εμπειρία απο ζαναξ σε ταβορ κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-10-2013, 01:41
  4. εμπειρία απο ταβορ κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-10-2013, 21:30
  5. Replies: 24
    Last Post: 05-12-2006, 16:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •