Δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου και άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    444

    Δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου και άγχος

    Καλησπέρα γράφτηκα σε σχολή οδήγησης για να βγάλω δίπλωμα αυτοκινήτου/μηχανάκι όλα καλά πέρασα τα σήματα κ έχω ξεκινήσει τα μαθήματα αλλά αγχώνομαι πολύ αν κ ξέρω πάνω κάτω κάποια πράγματα αλλά κ πάλι αγχώνομαι πάρα πολύ κ τα χάνω δεν ξέρω γιατί έτσι μήπως τελικά έχω θέμα με το άγχος θα τα καταφέρω η θα αποτύχω? τι μπορεί να βοηθήσει κατά του άγχους? :/

  2. #2
    Quote Originally Posted by Nightshark View Post
    Καλησπέρα γράφτηκα σε σχολή οδήγησης για να βγάλω δίπλωμα αυτοκινήτου/μηχανάκι όλα καλά πέρασα τα σήματα κ έχω ξεκινήσει τα μαθήματα αλλά αγχώνομαι πολύ αν κ ξέρω πάνω κάτω κάποια πράγματα αλλά κ πάλι αγχώνομαι πάρα πολύ κ τα χάνω δεν ξέρω γιατί έτσι μήπως τελικά έχω θέμα με το άγχος θα τα καταφέρω η θα αποτύχω? τι μπορεί να βοηθήσει κατά του άγχους? :/
    Ο δάσκαλος θα σε βοηθήσει, πες του ότι αγχώνεσαι και να πατε πιο σιγά με την εξέλιξη των μαθημάτων. Ας σε πάει κάπου πιο απόμερα για αρχή.

    Μπορεις να ζητήσεις να κάνετε και περισσότερα μαθήματα για να αποκτήσεις σιγά σιγά αυτοπεποίθηση. Αφού πληρώνεις δεν θα στο αρνηθει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    444
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Ο δάσκαλος θα σε βοηθήσει, πες του ότι αγχώνεσαι και να πατε πιο σιγά με την εξέλιξη των μαθημάτων. Ας σε πάει κάπου πιο απόμερα για αρχή.

    Μπορεις να ζητήσεις να κάνετε και περισσότερα μαθήματα για να αποκτήσεις σιγά σιγά αυτοπεποίθηση. Αφού πληρώνεις δεν θα στο αρνηθει
    ντρέπομαι να του πω ότι αγχώνομαι, θα του πω να κάνουμε μαθήματα την ημέρα γιατί εγώ τώρα τα 2 πρώτα μαθήματα τα έκανα στης 7 το απόγευμα που είναι σκοτάδι έξω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,302
    Γιατί ντρέπεσαι να το πεις; Δε το ξέρει νομίζεις; Όλοι είχαμε άγχος στα πρώτα μαθήματα. Θα σου κάνει καλό να το εκφράσεις και θα σε βοηθήσει και αυτός να νιώσεις ασφάλεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,525
    15 χρονια οδηγω ακομα αγχονομαι... ειναι και καλο γιατι δεν τρεχεις. ακολουθω της πινακιδες ταχυτητας του κρατους πανω απο 80 δεν παω, φοβαμαι ειδικα στη μηχανη.....

  6. #6
    Quote Originally Posted by Nightshark View Post
    ντρέπομαι να του πω ότι αγχώνομαι, θα του πω να κάνουμε μαθήματα την ημέρα γιατί εγώ τώρα τα 2 πρώτα μαθήματα τα έκανα στης 7 το απόγευμα που είναι σκοτάδι έξω
    Γιατί να ντραπεις? Όλοι αγχώνονται όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά. Τη μέρα είναι πιο εύκολο ναι. Επίσης , 2 μαθήματα δεν είναι τίποτα, είναι πολύ νωρίς. Δωσε χρόνο στον εαυτό σου να συνηθίσει και να αποκτήσει αυτοπεποίθηση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    444
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    15 χρονια οδηγω ακομα αγχονομαι... ειναι και καλο γιατι δεν τρεχεις. ακολουθω της πινακιδες ταχυτητας του κρατους πανω απο 80 δεν παω, φοβαμαι ειδικα στη μηχανη.....
    Το καλύτερο κάνεις άμα τηρούσαν όλοι τον ΚΟΚ θα ήταν πιο ασφαλής η δρόμοι αλλά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    444
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Γιατί να ντραπεις? Όλοι αγχώνονται όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά. Τη μέρα είναι πιο εύκολο ναι. Επίσης , 2 μαθήματα δεν είναι τίποτα, είναι πολύ νωρίς. Δωσε χρόνο στον εαυτό σου να συνηθίσει και να αποκτήσει αυτοπεποίθηση.
    Πιστεύω πως με αγχόνη η νυχτερινή οδήγηση

  9. #9
    Nightshark καλή αρχή!!! Εγώ οδηγώ κάποια χρόνια και ακόμα κάποιες φορές με αγχωνει η νυχτερινή οδήγηση .Όχι στα δύο πρώτα μαθήματα.. Μην κάνεις πολλές σκέψεις και τρελαίνεσαι. Προσπάθησε να αποδεχτείς ότι απλά ανχωνεσαι γιατί είναι αρχή και είναι οκ.
    Πράγματι, αν το μοιραστείς με τον δάσκαλο σου ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει .

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Nightshark View Post
    Καλησπέρα γράφτηκα σε σχολή οδήγησης για να βγάλω δίπλωμα αυτοκινήτου/μηχανάκι όλα καλά πέρασα τα σήματα κ έχω ξεκινήσει τα μαθήματα αλλά αγχώνομαι πολύ αν κ ξέρω πάνω κάτω κάποια πράγματα αλλά κ πάλι αγχώνομαι πάρα πολύ κ τα χάνω δεν ξέρω γιατί έτσι μήπως τελικά έχω θέμα με το άγχος θα τα καταφέρω η θα αποτύχω? τι μπορεί να βοηθήσει κατά του άγχους? :/
    Καλησπερα!Την παρασκευη εδινα εξετασεις για το διπλωμα.. ειχα απιστευτο αγχος την προηγουμενη μερα οπως επισης και την μερα της εξετασης!Οταν μπηκα ομως στο αμαξι για να ξεκινησω για καποιο λογο ημουν εξαιρετικα χαλαρος και προσεκτικος..εν τελει ολα πηγαν καλα!Ελπιζω και ευχομαι να τα καταφερες!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    14
    Μην αγχωνεσαι το διπλωμα οδηγησης ... ξερεις ποσες φορες μου ειχε σβησει τ αμαξι εν ωρα κινησης σε λεοφωρο αστα ... αλλα οκ σιγα σιγα ολα γινονται ... ολα θα πανε καλα

Similar Threads

  1. Δίπλωμα οδήγησης
    By Kleopatra in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 26-10-2020, 09:49
  2. ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ
    By YokoChoco in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 25
    Last Post: 29-09-2020, 19:22
  3. Δίπλωμα οδήγησης
    By GiwrgosLxs in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-07-2018, 22:07
  4. Διπλωμα οδηγησης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 26-07-2014, 23:43
  5. Δίπλωμα οδήγησης
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-04-2014, 20:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •