Αισθηνα δυσπνοιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Αισθηνα δυσπνοιας

    Αχ ρε παιδιά καλησπέρα.. δεν αντέχω άλλο έχω γράψει 3 φορές γι αυτό το θέμα και σεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Νιωθω οτι δεν έχω ανάσα.. σαν δυσπνοια που ξεκινά από το στομάχι κάποιες φορές. Νιώθω ότι δεν παίρνω ολοκληρωμένη ανάσα. Κουραζομαι με το παραμικρό και νιωθω οτι θα αφήσω εκεί τα πνεύμονια μου . Δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση. Δεν ξέρω τι να κάνω.. φοβάμαι να πάω πάλι σε γιατρό μην μκυ βρε κάτι .. έχω πάει πολλές φορές έτσι κι αλλιώς. Έχω σίγουρα παλινδρομηση και αερια στο εντερο
    Αλλά πς συνδέεται αυτό με την δησπνοια που αισθάνομαι; προφανώς και δεν συνδέεται μάλλον... τι να κάνω άλλο έχω κουραστεί, φοβάμαι θέλω να κλαίω συνέχεια
    ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,302
    Quote Originally Posted by Lunar View Post
    Αχ ρε παιδιά καλησπέρα.. δεν αντέχω άλλο έχω γράψει 3 φορές γι αυτό το θέμα και σεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Νιωθω οτι δεν έχω ανάσα.. σαν δυσπνοια που ξεκινά από το στομάχι κάποιες φορές. Νιώθω ότι δεν παίρνω ολοκληρωμένη ανάσα. Κουραζομαι με το παραμικρό και νιωθω οτι θα αφήσω εκεί τα πνεύμονια μου . Δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση. Δεν ξέρω τι να κάνω.. φοβάμαι να πάω πάλι σε γιατρό μην μκυ βρε κάτι .. έχω πάει πολλές φορές έτσι κι αλλιώς. Έχω σίγουρα παλινδρομηση και αερια στο εντερο
    Αλλά πς συνδέεται αυτό με την δησπνοια που αισθάνομαι; προφανώς και δεν συνδέεται μάλλον... τι να κάνω άλλο έχω κουραστεί, φοβάμαι θέλω να κλαίω συνέχεια
    ..
    Εγώ βλέπω πως πολλοί μπήκαν και διάβασαν τα θέματα σου και σχολίασαν χωρίς να δώσεις κάποια απάντηση πίσω. Γιατροί δεν είμαστε. Ε αν περιμένεις να σου κάνει κάποιος διάγνωση, τότε άδικα περιμένεις. Αν θες να συζητήσεις αυτά που νιώθεις τότε κάνε διάλογο. Ίσως ακούσεις πράγματα που δεν έχεις σκεφτεί..

  3. #3
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εγώ βλέπω πως πολλοί μπήκαν και διάβασαν τα θέματα σου και σχολίασαν χωρίς να δώσεις κάποια απάντηση πίσω. Γιατροί δεν είμαστε. Ε αν περιμένεις να σου κάνει κάποιος διάγνωση, τότε άδικα περιμένεις. Αν θες να συζητήσεις αυτά που νιώθεις τότε κάνε διάλογο. Ίσως ακούσεις πράγματα που δεν έχεις σκεφτεί..
    Συγγνώμη προσπαθώ να απαντώ αλλά το άγχος με καταβάλει πολύ έντονα... δεν ξέρω τι να συζητήσω.. έχω πάει σε ψυχολογο και έχω διαγνωστεί με ιδψ και αγχωδη διαταραχη αλλά πλέον τα ψυχοσωματικα (λογικά ψυχοσωματικα) είναι πολύ έντονα και δεν με αφήνουν σε ησυχία. Δεν με αφήνουν απολαύσω τίποτα πλέον.. δεν ξέρω από που να ξεκινήσω και τι να πρωτοπώ.. ίσως κάνω μαι λάθος που δημοσιεύω αλλά πλέον δεν βρίσκω απαντήσεις για τίποτα από πουθενά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    αν το εχεις κοιταξει κι γιατρος ειπε δε ειν κατι θα ψαξεις οτι ειν ψυχολογικο αυτο.να θυμασε οτι αυτα δε ειναι κατι που θα σου κανουν κακο στην υγεια να ηρεμεις πες κι σε γιατρο μηπως σε δωσει κανα ηρεμιστικο να νιωσεις πιο ηρεμα . αυτα σε βαρενουν σε κανουν να υποφερεις κι να φοβασε μα δε κινδυνεύεις . σε κανει ψυχικα ασχημα να περνας μα αυτο ο γιατρός θα πει πως φτιαχνει.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,302
    Quote Originally Posted by Lunar View Post
    Συγγνώμη προσπαθώ να απαντώ αλλά το άγχος με καταβάλει πολύ έντονα... δεν ξέρω τι να συζητήσω.. έχω πάει σε ψυχολογο και έχω διαγνωστεί με ιδψ και αγχωδη διαταραχη αλλά πλέον τα ψυχοσωματικα (λογικά ψυχοσωματικα) είναι πολύ έντονα και δεν με αφήνουν σε ησυχία. Δεν με αφήνουν απολαύσω τίποτα πλέον.. δεν ξέρω από που να ξεκινήσω και τι να πρωτοπώ.. ίσως κάνω μαι λάθος που δημοσιεύω αλλά πλέον δεν βρίσκω απαντήσεις για τίποτα από πουθενά.
    Δε στο είπα για να ζητήσεις συγγνώμη. Για να σε βοηθήσω το είπα..
    Για να πάρεις απαντήσεις πρέπει να κάνεις ερωτήσεις και να απαντάς και σε αυτά που σε ρωτάνε οι άλλοι. Να αρχίσεις από εκεί που θες και να πεις όλα όσα νιωθεις. Ίσως σε βοηθήσει να νιώσεις καλύτερα.

  6. #6
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δε στο είπα για να ζητήσεις συγγνώμη. Για να σε βοηθήσω το είπα..
    Για να πάρεις απαντήσεις πρέπει να κάνεις ερωτήσεις και να απαντάς και σε αυτά που σε ρωτάνε οι άλλοι. Να αρχίσεις από εκεί που θες και να πεις όλα όσα νιωθεις. Ίσως σε βοηθήσει να νιώσεις καλύτερα.
    Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας πάρα πολύ.. δεν έχω ρωτήσει συγκεκριμένα για αυτό. Έχω ρωτήσει για το στομάχι και την δυσπνοια έχω κάνει μια ακτινογροφια , τριπλεξ, αίματος, υπέρηχο αυτά. Αλλά τότε η δυσπνοια δεν ήταν τόσο εντονη. Τον τελευταίο χρόνο έχει γίνει ανυπόφορη. Πως να το εξηγήσω σαν όταν περπαταω να μην έχω ανάσα στο στκμαχι μου . Φοβάμαι πλέον να είμαι μακριά από κάποιο νοσοκομείο. Έχω άγχος με ένα θέμα υγείας του αγοριου μου , έχω παρά πολλές εμμονες και όλα αυτά με κάνουν ευάλωτη. Και άλλα τόσα που αναπαράγεται κάθε μέρα στο κεφαλι μου . Πλέον ο περίγυρος δεν καταλαβαίνει και οοπιπς καταλαβαίνει δεν μπορεί να καταλάβει πλήρως τι νιωθ και στεναχωριεμαι αφόρητα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    φιλαρακι ψυχολογικο ειναι αυτο πιγενε σε γιατρο να σου δωσει καποια αγωγή να ηρεμισεις περνας πολλα κι αντιδρα ετσι ο οργανισμος σου . ο γιατρος θα σου πει τι να κανεις να φτιαξει αυτο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαρακι ψυχολογικο ειναι αυτο πιγενε σε γιατρο να σου δωσει καποια αγωγή να ηρεμισεις περνας πολλα κι αντιδρα ετσι ο οργανισμος σου . ο γιατρος θα σου πει τι να κανεις να φτιαξει αυτο .
    Καθ η ψυχιατρος μου είχε πει ότι χρειάζομαι αγωγή αλλά κολωνω όπως στα περισσότερα πράγματα πλέον στην ζωή μου απλά τα αγνοώ. Έχω σπουδές έχω 10 μαθήματα για πτυχίο λίγα προφανώς, και δεν επικεντρώνοαμο απλά αγχώνομαι ότι θα αποτύχει και δεν θα κάνω κάτι στην ζωή μου και ότι θα απογοητευτουν όλο γύρω μου . Θέλω παραγράφους ολόκληρους για να εξηγήσω το τι παίζει στο λεφαλι μου ... απλά αυτό το πράγμα με τις αρρώστιες πρώτα η καρδιά μετά το κεφάλι και πλέον τα πνευνονια με έχουν κάνει να μην ζω .. δεν ξέρω η αγωγή εχεξ βοηθήσει κάποιον;;; υπάρχουν παρενεργειες ;; τι άποψη έχετε;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,302
    Quote Originally Posted by Lunar View Post
    Καθ η ψυχιατρος μου είχε πει ότι χρειάζομαι αγωγή αλλά κολωνω όπως στα περισσότερα πράγματα πλέον στην ζωή μου απλά τα αγνοώ. Έχω σπουδές έχω 10 μαθήματα για πτυχίο λίγα προφανώς, και δεν επικεντρώνοαμο απλά αγχώνομαι ότι θα αποτύχει και δεν θα κάνω κάτι στην ζωή μου και ότι θα απογοητευτουν όλο γύρω μου . Θέλω παραγράφους ολόκληρους για να εξηγήσω το τι παίζει στο λεφαλι μου ... απλά αυτό το πράγμα με τις αρρώστιες πρώτα η καρδιά μετά το κεφάλι και πλέον τα πνευνονια με έχουν κάνει να μην ζω .. δεν ξέρω η αγωγή εχεξ βοηθήσει κάποιον;;; υπάρχουν παρενεργειες ;; τι άποψη έχετε;;
    Έχω περάσει το στάδιο να πονάω συνέχεια και κάτι. Δεν έχω πάρει χάπια αλλά είμαι υπέρ στο να πάρει κάποιος που το έχει ανάγκη.
    Ίσως να είναι και η λύση των προβλημάτων σου. Δεν είναι μεγάλη ταλαιπωρία να σκέφτεσαι συνεχως ότι θα πεθάνεις; Γιατί στην ουσία αυτό φοβόμαστε όταν ποναμε κάτι συνέχεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    οτι εχει πει ο γιατρος κι αν πειράξει κάποιο φάρμακο αλλαγή κανουν στην αγωγη. αυτα ριθμιζοντε κι φτιάνουν λογικά το θεμα ειν να μην υποφερει αυτος που τραβαει ενα λουκι.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •