Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει!

    Καλησπέρα σας, εύχομαι όλοι να είστε καλά! Πάσχω από ΙΔΨ εδώ και δώδεκα χρόνια. Τα τελευταία εννέα χρόνια βρίσκομαι σε φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωτικό. Αυτή την στιγμή που σας γράφω έχω μείωση την φαρμακευτική αγωγή μου μετά την παρότρυνση της ψυχιάτρου μου. Η μείωση γίνεται σταδιακά εδώ και ένα. Έχω παρατηρήσει την τελευταία εβδομάδα ότι δεν είμαι καθόλου ευδιάθετος. Κοιμάμαι πολλές ώρες και δεν έχω διάθεση για τίποτα. Το μόνο που κάνω είναι να πηγαίνω στη δουλειά μου και μετά σπίτι (φαγητό και αμέσως ύπνο). Νιώθω μια μόνιμη κούραση. Δεν έχω αρνητικές σκέψεις ή εμμονές αλλά νιώθω μια μελαγχολία. Φίλους έχω αλλά ούτε αυτούς θέλω να βλέπω. Το μόνο που θέλω είναι να είμαι σπίτι με την οικογένειά μου. Είμαι ανύπαντρος και δεν έχω σχέση. Μένω στο πατρικό μου. Καμία γνώμη από εσάς επί του θέματος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    αν βλεπεις οτι σου κανει κακο που μείωσες τη αγωγη σου θα το πεις στον γιατρο.η μπορει να θελει αλο φαρμακο η το ιδιο να δει ο γιατρος ποσο θα δώσει θα πρεπει να γινει πιθανον πιο αργοτερα η μείωση μπορει ακομα να μην ειν καιρος ειναι νωρίς . εγω που δινω την αγωγή στην μανα μου το κανω γιατι αυτη οταν τα εκοβε χειροτέρευε κι της εκανε πολυ κακο. μπορει να σε ρίξει κι να σε κανει πιο χαλια απ πριν θελει πολυ προσοχή σε αυτα το λεω απ εμπειρία που εχω με την μανα μου.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Luffy92 View Post
    Καλησπέρα σας, εύχομαι όλοι να είστε καλά! Πάσχω από ΙΔΨ εδώ και δώδεκα χρόνια. Τα τελευταία εννέα χρόνια βρίσκομαι σε φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωτικό. Αυτή την στιγμή που σας γράφω έχω μείωση την φαρμακευτική αγωγή μου μετά την παρότρυνση της ψυχιάτρου μου. Η μείωση γίνεται σταδιακά εδώ και ένα. Έχω παρατηρήσει την τελευταία εβδομάδα ότι δεν είμαι καθόλου ευδιάθετος. Κοιμάμαι πολλές ώρες και δεν έχω διάθεση για τίποτα. Το μόνο που κάνω είναι να πηγαίνω στη δουλειά μου και μετά σπίτι (φαγητό και αμέσως ύπνο). Νιώθω μια μόνιμη κούραση. Δεν έχω αρνητικές σκέψεις ή εμμονές αλλά νιώθω μια μελαγχολία. Φίλους έχω αλλά ούτε αυτούς θέλω να βλέπω. Το μόνο που θέλω είναι να είμαι σπίτι με την οικογένειά μου. Είμαι ανύπαντρος και δεν έχω σχέση. Μένω στο πατρικό μου. Καμία γνώμη από εσάς επί του θέματος;
    Μήπως έγινε κάτι που σε έριξε; Με τα χάπια ήσουν σε σταθερή κατάσταση και αυτή την περίοδο έπεσες ψυχολογικά; Αν δεν έγινε κάτι που σε αναστάτωσε, αν δεν σκέφτεσαι διαφορά που σε αγχώνουν τότε ίσως χρειάζεται να μιλήσεις με τον γιατρό σου.

  4. #4
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    αν βλεπεις οτι σου κανει κακο που μείωσες τη αγωγη σου θα το πεις στον γιατρο.η μπορει να θελει αλο φαρμακο η το ιδιο να δει ο γιατρος ποσο θα δώσει θα πρεπει να γινει πιθανον πιο αργοτερα η μείωση μπορει ακομα να μην ειν καιρος ειναι νωρίς . εγω που δινω την αγωγή στην μανα μου το κανω γιατι αυτη οταν τα εκοβε χειροτέρευε κι της εκανε πολυ κακο. μπορει να σε ρίξει κι να σε κανει πιο χαλια απ πριν θελει πολυ προσοχή σε αυτα το λεω απ εμπειρία που εχω με την μανα μου.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δεν ξέρω αλλά παίρνω φάρμακα εννιά χρόνια. Η γιατρός μου πιστεύει ότι δεν τα χρειάζομαι πλέον. Εγώ νομίζω ότι έχω εθιστεί ψυχολογικά με αυτά. Ωστόσο, δεν γίνεται πιστεύω να έχω μειώσει τα φάρμακα και να κοιμάμαι 12 ώρα. Το αντίθετο έπρεπε να γίνει. Θα δούμε πως θα κυλήσει το πράγμα.

  5. #5
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μήπως έγινε κάτι που σε έριξε; Με τα χάπια ήσουν σε σταθερή κατάσταση και αυτή την περίοδο έπεσες ψυχολογικά; Αν δεν έγινε κάτι που σε αναστάτωσε, αν δεν σκέφτεσαι διαφορά που σε αγχώνουν τότε ίσως χρειάζεται να μιλήσεις με τον γιατρό σου.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Όχι δεν έγινε κάτι. Αυτό είναι το θέμα. Δεν ξέρω. Μιλάω με την γιατρό μου και μου λέει ότι η υπνηλία που νιώθω και η μελαγχολία που νιώθω δεν δικαιολογείται στην παρούσα φάση. Δεν ξέρω τι να πιστέψω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    δες αυτο εδω μπορει καπου να σε κατατοπισει σε αυτο οπου ζητας απαντισεις .
    https://www.ygeiamou.gr/%CE%B5%CF%80...katathliptika/
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Luffy92 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Όχι δεν έγινε κάτι. Αυτό είναι το θέμα. Δεν ξέρω. Μιλάω με την γιατρό μου και μου λέει ότι η υπνηλία που νιώθω και η μελαγχολία που νιώθω δεν δικαιολογείται στην παρούσα φάση. Δεν ξέρω τι να πιστέψω.
    Η συγκατοίκηση με τους δικούς σου πως είναι; Σε απασχολεί το θέμα σχέση;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    810
    Εγώ κάτι τέτοιες φάσεις τις ονομάζω απλά φάσεις που θα περάσουν.
    Δεν μπορεί να είμαστε πάντα μέσα στην χαρά, μας φτιάχνουμε για την απογοήτευση.
    Νομίζω ότι το ψάχνεις γιατί σε παρατηρείς πολύ, μάλλον από φόβο. Θα περάσει και αυτό.
    Δεν είμαστε απολιθώματα για να έχουμε πάντα την ίδια διάθεση.
    Δεν ξέρω καν τι σημαίνει "δε δικαιολογείται" που σου λέει η γιατρός.
    Σπάσε λίγο τη ρουτίνα αν σε καταπιέζει, και δες αν θα νιώσεις διαφορετικά.
    Αλλά και αποδέξου λίγο πως και το βαριέμαι δε σε κάνει να κινδυνεύεις από τίποτε
    το φοβερό.

  9. #9
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Η συγκατοίκηση με τους δικούς σου πως είναι; Σε απασχολεί το θέμα σχέση;
    Καλημέρα, μια χαρά έχω το χώρο μου είναι διακριτικοί δεν με ενοχλούν.

  10. #10
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Εγώ κάτι τέτοιες φάσεις τις ονομάζω απλά φάσεις που θα περάσουν.
    Δεν μπορεί να είμαστε πάντα μέσα στην χαρά, μας φτιάχνουμε για την απογοήτευση.
    Νομίζω ότι το ψάχνεις γιατί σε παρατηρείς πολύ, μάλλον από φόβο. Θα περάσει και αυτό.
    Δεν είμαστε απολιθώματα για να έχουμε πάντα την ίδια διάθεση.
    Δεν ξέρω καν τι σημαίνει "δε δικαιολογείται" που σου λέει η γιατρός.
    Σπάσε λίγο τη ρουτίνα αν σε καταπιέζει, και δες αν θα νιώσεις διαφορετικά.
    Αλλά και αποδέξου λίγο πως και το βαριέμαι δε σε κάνει να κινδυνεύεις από τίποτε
    το φοβερό.
    Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ισχύει αυτό που λες ότι δεν μπορούμε να είμαστε πάντα χαρούμενοι. Θα προσπαθήσω να αποδεχτώ ότι υπάρχουν και αυτές οι μέρες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Luffy92 View Post
    Καλημέρα, μια χαρά έχω το χώρο μου είναι διακριτικοί δεν με ενοχλούν.
    Καλημέρα. Ο γιατρός σου είπε ότι δε δικαιολογείται αυτό που νιώθεις... Τι άλλο σου είπε; Τι να κάνεις; Απλά το σχολίασε και σε άφησε να ταλαιπώρησε;

  12. #12
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλημέρα. Ο γιατρός σου είπε ότι δε δικαιολογείται αυτό που νιώθεις... Τι άλλο σου είπε; Τι να κάνεις; Απλά το σχολίασε και σε άφησε να ταλαιπώρησε;
    Μου είπε να το παλέψουμε. Να κάνω θετικές σκέψεις και να απασχοληθώ με κάτι που με ευχαριστεί.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Luffy92 View Post
    Μου είπε να το παλέψουμε. Να κάνω θετικές σκέψεις και να απασχοληθώ με κάτι που με ευχαριστεί.
    Το έκανες; Βρήκες κάτι που σου αρέσει; Πώς περνάς γενικά τη μέρα σου;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Location
    Χολαργός
    Posts
    18
    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει! γράφεις αλλά μπορώ να σκεφτώ 100 ενδεχόμενα. Θα ήθελες να το αναλύσεις περισσότερο ώστε να μπορέσουμε να εστιάσουμε σωστά και όχι αόριστα; Με κάθε σεβασμό και ενδιαφέρον.

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει...
    By Potnia in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-2021, 20:59
  2. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει!!
    By anonymousss24 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 2
    Last Post: 13-05-2021, 19:08
  3. δεν ξερω τι μου συμβαινει.
    By ειρηνη78 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 16-05-2014, 00:33
  4. SOS..Δεν ξερω τι μου συμβαινει.
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-01-2014, 13:53
  5. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει
    By maria_gja in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 09-11-2011, 08:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •