Κρίσεις πανικού και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376

    Κρίσεις πανικού και κατάθλιψη

    Καλησπέρα σας, είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα τις εμπειρίες σας και την υποστήριξη σας σε αυτό το δύσκολο αγώνα που περνάω.πηγα σε ψυχίατρο και διαγνωστηκα με αγχώδεις διαταραχή και κατάθλιψη.Παλευω χρόνια με τις κρίσεις πανικού αλλά αυτή την φορά τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ.Ο ψυχίατρος μου έδωσε αγωγή με Zoloft 50 και ζαναξ.απο την ημέρα που διαγνωστηκα και ξεκίνησε η θεραπεία ( 3 μέρες κάνω θεραπεία και είναι η πρώτη επαφή με φάρμακα) αισθάνομαι σαν να με έχει ρίξει πολύ όλο αυτό και τα συμπτώματα ειδικά η ζαλάδα χειροτερεύει!θα γίνω καλά;εδώ και ένα 6 μηνο υποφέρω από καθημερινές κρίσεις και ζαλάδες!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Καλησπέρα σας, είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα τις εμπειρίες σας και την υποστήριξη σας σε αυτό το δύσκολο αγώνα που περνάω.πηγα σε ψυχίατρο και διαγνωστηκα με αγχώδεις διαταραχή και κατάθλιψη.Παλευω χρόνια με τις κρίσεις πανικού αλλά αυτή την φορά τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ.Ο ψυχίατρος μου έδωσε αγωγή με Zoloft 50 και ζαναξ.απο την ημέρα που διαγνωστηκα και ξεκίνησε η θεραπεία ( 3 μέρες κάνω θεραπεία και είναι η πρώτη επαφή με φάρμακα) αισθάνομαι σαν να με έχει ρίξει πολύ όλο αυτό και τα συμπτώματα ειδικά η ζαλάδα χειροτερεύει!θα γίνω καλά;εδώ και ένα 6 μηνο υποφέρω από καθημερινές κρίσεις και ζαλάδες!
    Αν σε βοηθάει αυτό που θα πω είναι ότι έχω περάσει κατάθλιψη πριν λίγα χρόνια και τώρα είμαι καλά. Όλα περνάνε, με υπομονή και επιμονή. Κρισεις πανικου αμέτρητες, φοβίες, πόνοι. Τα πάντα. Δεν έχω πάρει φαρμακευτική αγωγή όμως. Να ξέρεις πως κατάθλιψη μπορεί να πάθει ο οποιοσδήποτε. Μη νιώσεις ποτέ άσχημα για τον εαυτό σου, πάρε το σαν ευκαιρία για επανεκκίνηση. Μαζεύουμε μαζεύουμε εεεε κάποια στιγμή γίνεται το μπαμ. Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι, μπορείς να με ρωτήσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο που καταφέρατε να το αντιμετωπίσετε.Εχετε δύναμη ψυχής.Εγω έφτασα στο τέλμα και ο ψυχίατρος ήταν μονόδρομος, έκανα αρκετό και ψυχοθεραπεία αλλά στη ζωή έχουν γίνει κάποια μεγάλα γεγονότα και σχεδόν το ένα μετά το άλλο που οι κρίσεις επανήλθαν στο 5πλασιο σε συχνότητα και ένταση μέχρι που με έκαναν να μην μπορώ να βγω μόνη μου από το σπίτι και αυτό που με ταλαιπωρεί είναι οι ζαλάδες οι οποίες είναι καθημερινές και με αναγκάζουν να είμαι στο κρεβάτι.θα έπρεπε να ήμουν χαρούμενη και ευτυχισμένη γιατί έχω την οικογένεια μου και ένα μωράκι ενάμιση χρονών που θέλω να γίνω καλά για εκείνο.φοβαμαι πολύ την φαρμακευτική αγωγή νιώθω απαίσια και θέλω να τελειώσει όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται.Στενοχωριεμαι μήπως χάσω άτομα από δίπλα μου, στενοχωριέμαι μη τους κουράσω με όλη την κατασταση κι αυτό μου επιδεινώνει όλα τα συμπτώματα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο που καταφέρατε να το αντιμετωπίσετε.Εχετε δύναμη ψυχής.Εγω έφτασα στο τέλμα και ο ψυχίατρος ήταν μονόδρομος, έκανα αρκετό και ψυχοθεραπεία αλλά στη ζωή έχουν γίνει κάποια μεγάλα γεγονότα και σχεδόν το ένα μετά το άλλο που οι κρίσεις επανήλθαν στο 5πλασιο σε συχνότητα και ένταση μέχρι που με έκαναν να μην μπορώ να βγω μόνη μου από το σπίτι και αυτό που με ταλαιπωρεί είναι οι ζαλάδες οι οποίες είναι καθημερινές και με αναγκάζουν να είμαι στο κρεβάτι.θα έπρεπε να ήμουν χαρούμενη και ευτυχισμένη γιατί έχω την οικογένεια μου και ένα μωράκι ενάμιση χρονών που θέλω να γίνω καλά για εκείνο.φοβαμαι πολύ την φαρμακευτική αγωγή νιώθω απαίσια και θέλω να τελειώσει όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται.Στενοχωριεμαι μήπως χάσω άτομα από δίπλα μου, στενοχωριέμαι μη τους κουράσω με όλη την κατασταση κι αυτό μου επιδεινώνει όλα τα συμπτώματα!
    Να σου ζήσει το παιδάκι σου. Οι άνθρωποι μας αγαπάνε σε όλες τις φάσεις της ζωής μας. Δεν μπορούμε να είμαστε μόνιμα καλά. Είσαι όμως αυστηρή με τον εαυτό σου. Αφού ξέρεις ότι έγιναν κάποια πράγματα, δεν είναι λογικό να λυγίσεις; Δεν είμαστε ατρωτοι. Να σκέφτεσαι ότι παίρνεις τα χάπια για να γίνεις καλά. Έχεις δικαίωμα να γίνεις και πάλι καλά. Ψυχοθεραπεία κάνεις; Συζήτησε μαζι του το θέμα με τα χάπια. Αυτό το ότι νιώθεις περίεργα. Το ότι το θεωρείς κακό. Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου. Ότι τα χάπια τα παίρνουν οι τρελοί? Πως το σκέφτεσαι; Τα χάπια να ξέρεις τα παίρνουν οι άνθρωποι που έχουν περάσει πολλά και προσπαθούν να ζήσουν μια καλύτερη ζωή. Και αυτούς τους ανθρώπους εγώ τους θαυμάζω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!είχα σταματήσει την ψυχοθεραπεία για οικονομικούς λόγους πριν κάποιους μήνες και τώρα φυσικά ξανά ξεκίνησα.Οχι προς θεού δε τα θεωρώ ότι είναι κάτι κακό τα φάρμακα, ίσως δε το διατύπωσα σωστά,έχω πολλές φοβίες σε πολλά όπως επίσης και στα φάρμακα γενικά (για να πάρω ντεπον πρέπει να μην μπορώ άλλο) φοβάμαι τις παρενέργειες και ειδικά αυτά που παίρνω έχουν ένα σωρό και όταν λαμβάνω την δόση σε λίγα λεπτά αρχίζω και νιώθω όλα αυτά που γράφει το φύλλο οδηγιών και μετά εννοείται κρίση πανικού σε μέγιστο βαθμό και αναγκαστικά ζαναξ για να χαλαρώσω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!είχα σταματήσει την ψυχοθεραπεία για οικονομικούς λόγους πριν κάποιους μήνες και τώρα φυσικά ξανά ξεκίνησα.Οχι προς θεού δε τα θεωρώ ότι είναι κάτι κακό τα φάρμακα, ίσως δε το διατύπωσα σωστά,έχω πολλές φοβίες σε πολλά όπως επίσης και στα φάρμακα γενικά (για να πάρω ντεπον πρέπει να μην μπορώ άλλο) φοβάμαι τις παρενέργειες και ειδικά αυτά που παίρνω έχουν ένα σωρό και όταν λαμβάνω την δόση σε λίγα λεπτά αρχίζω και νιώθω όλα αυτά που γράφει το φύλλο οδηγιών και μετά εννοείται κρίση πανικού σε μέγιστο βαθμό και αναγκαστικά ζαναξ για να χαλαρώσω.

    Άρα ήδη παίρνεις τα χάπια. Οπότε τι φοβάσαι; Αν ήταν να παθεις κάτι, θα το είχες ήδη πάθει.
    Και εγώ είχα φοβίες, αλλά για να τις ξεπεράσεις πρέπει λίγο να ρισκάρεις..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    3μερες μόνο τα παίρνω!Να είσαι καλά που μου απάντησες,είχα ανάγκη να μιλήσω αυτή την στιγμή!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    3μερες μόνο τα παίρνω!Να είσαι καλά που μου απάντησες,είχα ανάγκη να μιλήσω αυτή την στιγμή!
    Θα πάνε όλα καλά. Να μας μιλάς για να νιώθεις καλύτερα.

  9. #9
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Καλησπέρα σας, είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα τις εμπειρίες σας και την υποστήριξη σας σε αυτό το δύσκολο αγώνα που περνάω.πηγα σε ψυχίατρο και διαγνωστηκα με αγχώδεις διαταραχή και κατάθλιψη.Παλευω χρόνια με τις κρίσεις πανικού αλλά αυτή την φορά τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ.Ο ψυχίατρος μου έδωσε αγωγή με Zoloft 50 και ζαναξ.απο την ημέρα που διαγνωστηκα και ξεκίνησε η θεραπεία ( 3 μέρες κάνω θεραπεία και είναι η πρώτη επαφή με φάρμακα) αισθάνομαι σαν να με έχει ρίξει πολύ όλο αυτό και τα συμπτώματα ειδικά η ζαλάδα χειροτερεύει!θα γίνω καλά;εδώ και ένα 6 μηνο υποφέρω από καθημερινές κρίσεις και ζαλάδες!
    Θα γινεις πολυ καλυτερα και απο πριν, μην φοβασαι καθολου. απλα θελει χρονο ολο αυτο και πολυ υπομονη !
    Ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες να το ξερεις !
    Το γεγονος οτι λαμβανεις αγωγη ειναι γιατι εγινε σωστη διαγνωση μονο απο ψυχιατρο !Μονο αυτος ειναι υπευθυνος να βαλει την ταμπελα που λεμε οποτε πολλες περιπτωσεις που ακους για καταθλιψη η οποια ειναι διαγνωσμενη μονο απο ψυχολογο ΜΗΝ σε κανει να νιωθεις λιγοτερο αδυναμη ή ανικανη ως προς την διαχειρηση ..


    Ηταν ενα συναισθημα που το βιωσα και εγω και το νιωθω ακομα και στο γραπτο σου λογο ...
    ολοι εχουμε αναρωτηθεί "τι γινετε μ εμενα ?Γιατι δεν μπορω χωρις αγωγη"

    Η διαγνωσμενη κλινικη μειζων καταθλιψη σπανια διαχειριζετε χωρισ αγωγη το πρωτο διαστημα ,εφοσον ο θεραπευομενος δεν μπορει να συμμετεχει ενεργα στην ψυχοθεραπεια του ,αυτή θα του μαθει να διαχειριζετε την διαταραχη του .

    Επειτα αλλο ειναι βιωνω καταθλιπτικα επεισοδια ,αλλο ειναι εχω διαγνωστη με διαταραχη προσαρμοστηκοτητας που μοιαζει πολυ με την καταθλιψη και αλλο φυσικα η μειζων καταθλιψη .

    Εφοσον μπηκες σε αυτη την διαδικασια να μιλας πολυ με τον γιατρο σου ,να σου εξηγει το οτιδηποτε ουτως ωστε να παιρνεις θαρρος απο τον ιδιο σου το εαυτο !

    Εισαι πολυ δυνατη να το ξερεις απλα ,οι διαγνωσμένοι με καταθλιψη αδυνατουν να ανταπεξελθουν εφοσον στον εγκέφαλο σταματουν να λειτουργουν οι νευροδιαβιστες,χαλαει η χημεια ..Οποτε για πια διαχειρηση μιλαμε χωρις αγωγη ?
    Στην περιπτωση αυτη ΔΕΝ διαχειριζετε ΜΟΝΟ με την ψυχοθεραπεια ,να το ξερεις !

    Επειτα επειδη στην Ελλαδα σχεδον κανενας δεν δινει μαγνητικη ή εγκεφαλογραφιμα ,εφοσον πλεον η καταθλιψη φαινετε και εκει (στο εξωτερικο ΔΕΝ δινετε αγωγη αν δεν προηγηθουν ),καλο ειναι να το ζητησεις απο τον ψυχιατρο σου περαν απο τις καθιερωμενες αιματολογικες και τον έλεγχο του θυροειδους αδενα για να εισαι 100% σιγουρη και εσυ και να εχεις περισσοτερο εμπιστοσυνη στον γιατρο σου

    Κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ να δεις πως ειναι ο εγκεφαλος με διαγνωσμενη καταθλιψη και ενας φυσιολογικος και θ αντιληφθεις πληρως γιατι δεν μπορει να επέλθει διαχείριση χωρις αγωγη!

    Σου ευχομαι πραγματικα καλη σου δυναμη και ολα θα γινουν αρκει να δουλευεις με καλο ψυχιατρο και εξισου καλο θεραπευτη !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Marillou με έκανες και ανατριχιασα σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις όλα αυτά τα υπέροχα πράγματα!για μένα είναι πολύ σημαντικό όλα αυτά που μου έγραψες και θα τα κρατήσω.Τελικα αρχίζω και νιώθω πολύ καλύτερα που ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν έστω και λίγο να με καταλάβουν και να μπορούν να "ανεχτούν"οποιαδήποτε παράλογη ερώτηση που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος με ψυχική διαταραχή και βασανίζεται.κανω παράλληλα ψυχοθεραπεία και μαγνητική τομογραφία έκανα πριν περίπου ένα μήνα γιατί νομίζαμε στην αρχή ότι ο ίλιγγος και οι ζαλάδες που είχα ήταν κάτι παθολογικό, μέχρι και αγγειακή μαγνητική τομογραφία έκανα για να αποκλείσουμε την πιθανότητα ανευρισματος.

  11. #11
    Marilou
    Guest
    Καλημερα !!

    Τιποτα κοριστι μου ,να θυμασαι οσο μοιράζεσαι τοσο θ ανακαλυπτεις οτι δεν εισαι μονη σου και ειμαστε παρα πολλοι, αυτο να το ξερεις !

    Αγκαλια ειμαστε ολοι και μαζι πολεμαμε το θηριακη μας !

    Η μειζων διαγνωσμενη καταθλιψη πλεον ειναι σαν ιωση ...αρκετος κοσμος ταλαιπωρειτε και εχει την αναγκη να το μοιραζετε !
    Καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη γιατι ο καθενας μας ειναι ξεχωριστός!

    Εισαι λοιπον μια πολυ ιδιατερη ξεχωριστη περιπτωση που δουλευοντας με τον θεραπευτη σου θα ανακαλυψετε παρεουλα τι σε εφτασε στο σημερα και ποια καλα σου και δυνατα σου στοιχεια κρυφτηκαν καπου μεσα σ αυτο τον λαβυρυνθο που ζεις ,ούτως ωστε να τα ξαναφερετε στην επιφανεια για να φτιαξεις ενα καινουργιο εαυτο, σιγουρα πολυ καλυτερο απο τον προηγουμενο .

    Η ψυχοθεραπεια ειναι για λιγους και ξερεις γιατι ?
    Γιατι λιγοι εχουν την δυναμη να δουν τον πραγματικο τους εαυτο ,ν αποδεχτουν τις καλα κρυμμένες σκοτεινές πλευρες του για να μπορεσουν να τις δωσουν λιγο φως ωστε να φωτιστει και ολοκληρη η ζωη τους .

    Να προσεχεις και να φροντιζεις το εαυτο για να εχει και το παιδιακι σου μια καλα φροντισμενη μανουλα,εφοσον ειναι αυτο που θελει !!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Το ευχαριστώ είναι λίγο για τα υπέροχα λόγια σου.Θελω να γίνω καλά.Σημερα ήταν μια πολύ δύσκολη μέρα από τις παρενέργειες του χαπιού που με έριξαν πολύ ψυχολογικά και σωματικά.Παλευω με νύχια και με δόντια, είμαι στην αρχή θεραπείας με βοήθεια ψυχιάτρου και ψυχολόγου και οι πρώτες εβδομάδες μέχρι να δράσει το φάρμακο είναι δύσκολες.φοβαμαι μήπως κάτι πάθω! φοβάμαι μήπως δεν γίνω καλά, βλέπω το παιδάκι μου και στενοχωριέμαι αλλά είναι η αιτία που αυτή τη στιγμή παλεύω..οι κρίσεις πανικού που παθαίνω είναι ανυπόφορες πλέον έχουν πολλαπλασιαστεί τα συμπτώματα και σε ένταση και ισχύ.Φοβαμαι μη χάσω ανθρώπους που αγαπώ λόγω τον γεγονότων που μου συμβαίνουν, φοβάμαι μήπως τους κουράσω με όλες αυτές τις φοβίες μου και παράλογες ερωτήσεις που μπορεί να κάνω.Θελω να ζήσω ελεύθερη χωρίς σκέψεις κακές και θέλω να χαίρομαι το κάθε δευτερόλεπτο που περνάει.Εχω δίψα για ζωή θέλω να κάνω τα πάντα.Ζηταω πολλά; Μερικές φορές πεισμωνω αλλά μερικές φορές οι κρίσεις και οι φοβίες μου βάζουν ένα μεγάλο ΣΤΟΠ και έχουν αποδειχθεί ότι είναι πολύ πιο ισχυρές και κερδίζουν σχεδόν πάντα.

  13. #13
    Marilou
    Guest
    Θα γινουν καρδια μου ,αυτο να θυμασαι !

    Ειναι ενα μηνυμα που ανετα το εγραφα και εγω οταν ημουν στη δικη σου φαση ...γνωστη αυτη η περιοδος που παλευεις με την αγωγη ...σου βγαζει τα παντα στο 10 πλασιο βαθμο σαν ν αδειαζει απο μεσα σου οτι κουβαλας τοσο καιρο με τοσο ενταση ομως που σε κανουν να φοβασαι ..
    Να ξερεις αυτο δεν κρατα πολυ , να εισαι τακτικη με το ηρεμηστικο σου εφοσον αυτο ειναι στη παρουσα φαση που θα σε βοηθησει να μην το βιωνεις σε τοσο μεγαλη ενταση ..

    Το οτιδηποτε καινουργιο βλεπεις αμεσως τον ψυχιατρο σου ,στην παρουσα φαση εκεινος ειναι υπευθυνος για την χημεια του εγκεφαλου σου και μην διασταζεις οτι ενοχλεις ...

    Καθε φορα λοιπον που θα βλεπεις τον μικρο σου να τον παιρνεις αγκαλια και να μην ξεχνας να νιωθεις ευγνωμοσυνη γι αυτη την ευλογια που εχεις στα χερια σου και το κυριοτερο ?
    Να εισαι περιφανη για το ποσο δυνατη μανουλα εχει το παιδακι σου που δουλευει με τον εαυτο της ουτως ωστε να δωσει σε αυτο την φροντιδα και την εκπαιδευση που χρειαζετε για να βγει στην ενηλικη ζωη του οσο πιο δυνατος και με το καλύτερο και δυνατο προτυπο γυναικας και συναμα μητερας ..

    Το λεω παντα ,,,,λιγοι κουβαλουν την δυναμη που υπαρχει μεσα σε ενα ανθρωπο ο οποιος παλευει ν αλλαξει ...Η αντισταση στην αΛλαγη ποναει και οχι η ιδια η αλλαγη ..ΑΝΘΡΩΠΟς ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ Ν ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ Τ Ι Π Ο Τ Α ειναι ΘΗΡΙΑΚΗ !!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Μια μεγάλη αγκαλιά για τα υπέροχα λόγια σου!! εύχομαι όλος ο κόσμος που περνάει δύσκολα και παλεύει με αυτό τον δαίμονα να γίνει σύντομα καλά.Σε ευχαριστώ πολύ για όλα!????

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    13
    Λοιπον, μετά από 11 χρόνια σχέσης και χωρισμού, διαγνωστηκα με κατάθλιψη και ψυχωτικο επεισόδιο. Έπαιρνα κανονικά την αγωγή μου και έκανα ψυχοθεραπεία. Βέβαια όμως ποτέ δεν κατάλαβα την διάγνωση οπότε και άλλαξα πολλους ψυχιάτρους. Ο καθένας έλεγε και κάτι διαφορετικό. Διέκοψα την αγωγή, και εμφανίστηκαν οι κρίσεις πανικού! Κρίσεις πανικού και στον ύπνο μου, ζαλάδες, ταχυκαρδίες και όλο το πακέτο. Για 2 χρόνια σταμάτησα να εργάζομαι, να μην μπορώ να οδηγήσω, να μην μπορώ να πάρω τα μέσα μεταφοράς και ένα κάρο φοβίες από το πουθενά,που όσο τα σκέφτομαι ξέρω ότι δεν ισχύουν και ότι δεν είναι έτσι αλλά μέχρι και να βγω να πάω τα σκουπίδια φοβόμουν. Ναι με ζολοφτ και εγώ κατέληξα. Μέχρι που πήρα την απόφαση ότι δεν πάει άλλο. Πήγα σε θεραπευτήριο. Όταν βγήκα όχι ότι ήμουν άλλος άνθρωπος απλά βρήκαν την κατάλληλη θεραπεία. Και ξαφνικά μια μέρα, μετά από 9 χρόνια ταλαιπωρίας με τη ψυχική μου υγεία, έγινε το κλικ. Είπα τέλος δεν πάει άλλο. Λέω θα κάνω μικρά μικρά βήματα και θα το ξεπεράσω. Και έτσι λοιπόν ξαναμπήκα στο αυτοκίνητο και οδήγησα λιγο. Μετά με κάποιον δίπλα μου. Μετά μόνη μου. Βέβαια έπιασα και δουλειά η οποία απαιτουσε να πάρω αυτοκίνητο. Τα κατάφερα για μια μέρα βέβαια. Πανικος όταν ήμουν στο αυτοκίνητο στα φανάρια. Δεν ξέρω γιατί αλλά πλέον λίγη κλίση να έχει και να είμαι σε φανάρι παθαίνω κοκομπλοκο. Και να σημειωθεί ότι ήμουν πάρα πολύ καλή οδηγός. Ποτέ δεν είχα τέτοιες φοβίες αλλά τις απέκτησα στα 2 χρόνια. Επιπλέον, σκέφτηκα δεν ήμουν ακόμα ετοιμη. Ξεκίνησα δειλά δειλά να κάνω ένα πράγμα τη μέρα που αλλιώς θα με τρόμαζε. Και όταν το κατάφερνα έπαιρνα κουράγιο. Επίσης, μίλησα με τον ψυχίατρο μου, με είδε πολύ καλά. Μου πρότεινε ο ίδιος σταδιακή διακοπή της αγωγής. Πλέον είμαι 2,5 μήνες χωρίς αγωγή. Δεν με έχει πιάσει μεγάλη κρίση, μόνο κάποια δευτερόλεπτα κρατεί και με τεχνικές αναπνοής φεύγει. Άσε που είχα συνηθίσει να είμαι πάντα με κάποιον ακόμα και στον δρόμο να περπατώ όπου όταν δεν ήταν ένιωθα ότι μπορεί να λιποθυμήσω και να με ξαναπιάσει τρέμουλο, ταχυκαρδίες και ζαλάδες.
    Όσο για την κατάθλιψη; Εξαφανίστηκε όπως ακριβώς ήρθε. Ευτυχώς έχω την οικογένεια μου δίπλα μου όλο αυτό το διάστημα και τον πλέον σύζυγό μου. Δεν ξέρω αν χωρίς αυτούς τους ανθρώπους τα κατάφερνα. Ακόμα κάνω συνεδρίες ψυχολογικής υποστήριξης. Μακάρι να μην μου συνέβαινε αυτό αλλά συνέβη. Καλή δύναμη σε όλους και όλες. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ & ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By sofia1980 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 25-07-2012, 12:25
  2. Μια ιστορία.. Με κατάθλιψη με κρίσεις πανικού...
    By GGG in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 25-10-2010, 00:20
  3. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  5. Χρόνια κατάθλιψη - κρίσεις πανικού
    By orka in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 24-08-2007, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •