Ζολοφτ και παρενέργειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392

    Ζολοφτ και παρενέργειες

    Καλή σας ημέρα,είμαι στην 4 μέρα με ζολοφτ και εχω ένα τρέμουλο σε όλο το σώμα, ταχυκαρδία,ένα βάρος στο στέρνο (το οποίο με φοβίζει πολύ μήπως είναι κάτι άλλο)και ιδρώνουν υπερβολικά οι παλάμες μου.Ειναι η πρώτη φορά που παίρνω αγωγή.εχω διαγνωστεί με αγχωδης διαταραχή και ήπια κατάθλιψη.αυτες τις μέρες παίρνω 25 mg από το ζολοφτ και από αύριο το αυξάνω στο 50 mg.φοβαμαι μήπως αυξηθούν και τα συμπτώματα!παίρνω παράλληλα και ζαναξ απλά με ηρεμεί αλλά τα συμπτώματα παραμένουν.Σας παρακαλώ δώστε τα φώτα σας!

  2. #2
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Καλή σας ημέρα,είμαι στην 4 μέρα με ζολοφτ και εχω ένα τρέμουλο σε όλο το σώμα, ταχυκαρδία,ένα βάρος στο στέρνο (το οποίο με φοβίζει πολύ μήπως είναι κάτι άλλο)και ιδρώνουν υπερβολικά οι παλάμες μου.Ειναι η πρώτη φορά που παίρνω αγωγή.εχω διαγνωστεί με αγχωδης διαταραχή και ήπια κατάθλιψη.αυτες τις μέρες παίρνω 25 mg από το ζολοφτ και από αύριο το αυξάνω στο 50 mg.φοβαμαι μήπως αυξηθούν και τα συμπτώματα!παίρνω παράλληλα και ζαναξ απλά με ηρεμεί αλλά τα συμπτώματα παραμένουν.Σας παρακαλώ δώστε τα φώτα σας!
    Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο τον γιατρό σου και να του αναφέρεις αυτά τα συμπτώματα ακριβώς? Δεν υπάρχει λόγος να αυξηθεί η δόση στα 50 όπως λες, χωρίς να ενημερωθεί ο γιατρός για το πως αισθάνεσαι

    Θα σε χαλαρώσει και εσένα ώστε να μην υποφέρεις με κακες σκέψεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392
    Το θέμα είναι ότι δε σηκώνει τα τηλέφωνα του έχω ήδη στείλει μήνυμα!Την αύξηση του χαπιού μου την είχε πει εκείνος όταν μου το συνταγογραφησε ότι δηλαδή τις 4 πρώτες μέρες μισό και μετά ολόκληρο μέχρι τις 8 Νοεμβρίου που θα με ξανά δεί.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Το θέμα είναι ότι δε σηκώνει τα τηλέφωνα του έχω ήδη στείλει μήνυμα!Την αύξηση του χαπιού μου την είχε πει εκείνος όταν μου το συνταγογραφησε ότι δηλαδή τις 4 πρώτες μέρες μισό και μετά ολόκληρο μέχρι τις 8 Νοεμβρίου που θα με ξανά δεί.
    Κατάλαβα. Ηρέμησε προς το παρόν, δεν θα γίνει κάτι χειρότερο, αλλά προσπάθησε να τον ξαναπάρεις ωστε να είναι ενήμερος ότι η αγωγή σου προκαλεί εξτρα άγχος. Ίσως σου αλλάξει κάτι, ή μπορεί να σου πει να καθυστερήσεις την αύξηση μεχρι να προσαρμοστείς στο zoloft.

    Στη περίπτωση που σου δώσει το πράσινο φως, κάνεις ότι σου πει και προσπαθείς να κάνεις υπομονή για λίγο. Θα περάσει πάντως αυτό που αισθάνεσαι τώρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το μήνυμα σου.μολις μου έστειλε μήνυμα ότι είναι φυσιολογικό και να μη φοβάμαι.πως να μη φοβάμαι; δύσκολο όταν δε νιώθεις καλά!

  6. #6
    Πολλοί εχουν δυσκολία στην αρχή μέχρι να προσαρμοστούν σε κάποια φαρμακα.

    Χαίρομαι που επικοινώνησε μαζί σου ο γιατρός

    Υπομονή για λίγες μερες και να σκέφτεσαι ότι είναι παροδικό και θα νιώσεις καλύτερα. Προσπάθησε να ασχοληθείς με κάτι αλλο να φευγει το μυαλό απο εκεί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392
    Σε ευχαριστώ πολύ Σπουργίτι και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα!!θα κάνω υπομονή δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο έτσι κι αλλιώς!! ελπίζω ο Γολγοθάς αυτός να τελειώσει σύντομα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Βοηθάνε γενικά συμπληρώματα πάρε σε με ψευδάργυρο βιταμίνη ντε μαγνήσιο μετά τις 40 ημέρες ρώτα γιατρό εγώ σου λέω τι δίνουν τι έχω πάρει εγώ κ άλλοι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Κάθε φορά που μπαίνω στο άγχος τα ίδια ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΛΕΨΩ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΚΑΛΑ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392
    Καλημέρα σας ημέρα! έπαιρνα 5 μερες Ζολοφτ και είχα αρκετές παρενέργειες μέχρι που μίλησα με τον ψυχίατρο και μου είπε να τα κόψω και να παίρνω πρωί μεσημέρι βράδυ 0,25 ζαναξ μέχρι να με δει.Σημερα σηκώθηκα με έντονη ζαλάδα πήρα ξαναξ αλλά η ζαλάδα εκεί.ηθελα να ρωτήσω αν έχω κάποιες παρενέργειες που έκοψα το ζολοφτ απότομα βέβαια το έπαιρνα 5 μερες αλλά έχω φοβηθεί γιατί δεν είμαι πολύ καλά και με πολλά συμπτώματα αυτές τις μέρες!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εγω ειμαι 2 μηνες κ κατι με ζολοφτ ειχα εντονη ναυτια εκανα κ 2 φορες εμετο πηγα σε γαστρεντερολογο μ ειπε ν πινω ενα χαπι για ναυτια μετα απο 2 εβδομαδες ημουν οκ αυτο τ καιρο παλι ανακατοσουρα δεν μπορω να φαω καλα κ πριν ξυπνησα κ εκανα εμετο φοβαμαι πολυ μην εχω κατι.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    3
    Οι πρώτες ημέρες ή ακόμα και εβδομάδες λήψης ενός νέου φαρμάκου όπως το Ζολοφτ (Σερτραλίνη) μπορεί να προκαλέσουν κάποιες αλλαγές στο σώμα σας καθώς ο οργανισμός σας προσαρμόζεται. Τα συμπτώματα που αναφέρετε όπως το τρέμουλο, η ταχυκαρδία, το βάρος στο στέρνο και οι παλάμες που ιδρώνουν υπερβολικά μπορεί να είναι Spend Elon Musk Money μερικά από τα συμπτώματα που παρουσιάζονται στην αρχή της θεραπείας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by jeffreestar View Post
    Οι πρώτες ημέρες ή ακόμα και εβδομάδες λήψης ενός νέου φαρμάκου όπως το Ζολοφτ (Σερτραλίνη) μπορεί να προκαλέσουν κάποιες αλλαγές στο σώμα σας καθώς ο οργανισμός σας προσαρμόζεται. Τα συμπτώματα που αναφέρετε όπως το τρέμουλο, η ταχυκαρδία, το βάρος στο στέρνο και οι παλάμες που ιδρώνουν υπερβολικά μπορεί να είναι Spend Elon Musk Money μερικά από τα συμπτώματα που παρουσιάζονται στην αρχή της θεραπείας.
    Κλεινω περιπου 40 μερες με ζολοφτ…Παιρνω 50…Που και που εχω ακομη αναγουλες αλλα οχι πολυ συχνα.Συνηθως εχω βαρυ κεφαλι αλλα δεν ξερω αν ειναι απο το ζολοφτ η γενικα απο το αγχος μου.
    Το κακο ειναι οτι δεν εχω δει αισθητη διαφορα στο αγχος μου μετα απο τοσες μερες.Ειναι φυσιολογικο αυτο;;Ο γιατρος μου μου λεει να κανουμε υπομονη οτι θελει χρονο και δεν θελει να ανεβασει τη δοση για να μπορουμε να δουλεψουμε με τη ψυχοθεραπεια

Similar Threads

  1. Ζολοφτ
    By Marg27 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-09-2023, 05:43
  2. Ζολοφτ
    By alexramer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 28-01-2022, 10:36
  3. Ζολοφτ παρενεργειες
    By alexramer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 03-01-2022, 21:54
  4. Ζολοφτ παρενεργειες
    By Hope 2 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 16
    Last Post: 03-01-2021, 22:26
  5. Παρενεργειες Ζολοφτ
    By athanasoudaki in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-2012, 11:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •