Κοινωνικός αποκλεισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    13

    Κοινωνικός αποκλεισμός

    Γεια σας!
    Πριν από 9 χρόνια διαγνώσθηκα με ψυχωσικό επεισόδιο και κατάθλιψη. Μετά από μεγάλο αγώνα το ξεπερασα. Στα 2 χρόνια με επισκέφτηκαν και οι κρίσεις πανικού. Τώρα είμαι καλά και χωρίς αγωγή.
    Λοιπόν το πρόβλημα μου έχει ως εξής:
    Έχω κάποια αδικαιολόγητα χρόνια (λόγω αρρώστιας) χωρίς εργασία και δεν ξέρω πως να το παρουσιάσω στο βιογραφικό μου και επίσης δεν ξέρω και τι να απαντήσω στο άτομο που μου κάνει συνέντευξη. Τι προτείνετε;
    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,108
    Quote Originally Posted by Kedra View Post
    Γεια σας!Πριν από 9 χρόνια διαγνώσθηκα με ψυχωσικό επεισόδιο και κατάθλιψη. Μετά από μεγάλο αγώνα το ξεπερασα. Στα 2 χρόνια με επισκέφτηκαν και οι κρίσεις πανικού. Τώρα είμαι καλά και χωρίς αγωγή.Λοιπόν το πρόβλημα μου έχει ως εξής:Έχω κάποια αδικαιολόγητα χρόνια (λόγω αρρώστιας) χωρίς εργασία και δεν ξέρω πως να το παρουσιάσω στο βιογραφικό μου και επίσης δεν ξέρω και τι να απαντήσω στο άτομο που μου κάνει συνέντευξη. Τι προτείνετε; Ευχαριστώ πολύ!
    Έχεις σκεφτεί που θα ήθελες να δουλέψεις;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    13
    Ναι είμαι με 3 πτυχία και σκεφτόμουν να ξανά επενδύσω τον χρόνο μου αυτή τη φορά προς αξιοποίηση των πτυχίων μου. Δυστυχώς όλο αυτό το διάστημα εργάστηκα σε τομείς παραπλισιους αλλά όχι ακριβώς αυτό που ήθελα και έχω γνώσεις. Δυστυχώς επίσης πριν 2 χρόνια καθηλώθηκα λόγω κρίσεων πανικού. Τώρα συνήλθα πλήρως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    191
    Γεια σου kedra εγώ έχω σχιζοσυναισθηματική διαταραχή στο ίδιο σημείο είμαι και εγώ έχω δύο χρόνια να δουλέψω και τώρα που είμαι καλά το σκέφτομαι να πιάσω δουλειά και το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό πώς θα το διαχειριστώ. Εγώ θα τους πω ότι είχα ένα θέμα υγείας και δεν μπορούσα να δουλέψω Και ότι έχει τελειώσει αυτή τη στιγμή. Άμα σε ρωτήσουν τι θέμα υγείας είχες θα τους πεις είναι προσωπικό. Και τους κόβεις την κουβέντα. Μην κάνεις το λάθος και τους πεις τι είναι γιατί δεν ξέρεις πως θα το πάρει ο άλλος

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    13
    Σε ευχαριστώ πολύ tony. Καλή επιτυχία!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    191
    Quote Originally Posted by Kedra View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ tony. Καλή επιτυχία!
    Καλή επιτυχία και σε σένα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,108
    Quote Originally Posted by Kedra View Post
    Ναι είμαι με 3 πτυχία και σκεφτόμουν να ξανά επενδύσω τον χρόνο μου αυτή τη φορά προς αξιοποίηση των πτυχίων μου. Δυστυχώς όλο αυτό το διάστημα εργάστηκα σε τομείς παραπλισιους αλλά όχι ακριβώς αυτό που ήθελα και έχω γνώσεις. Δυστυχώς επίσης πριν 2 χρόνια καθηλώθηκα λόγω κρίσεων πανικού. Τώρα συνήλθα πλήρως.
    Ε αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα για να κάνεις ένα τόσο σημαντικό βήμα τότε απλά πες αυτά που σου είπε ο φίλος πιο πάνω. Πάντως με το να αρχίσεις πάλι να εργάζεσαι θα είναι σαν και επιβραβεύεις τον εαυτο σου για όλα όσα κατάφερε. Είχα και εγώ τρομερό άγχος για την δουλειά. Περισσότερο ειχα άγχος αν θα είμαι το ίδιο καλός με πριν. Όταν κάνεις το βήμα καταλαβαίνεις πως είναι πιο απλά τα πράγματα από τι πίστευες ή φοβοσουν. Πλέον λέω στον εαυτό μου, αφού κατάφερες να νικήσεις την κατάθλιψη, μπορείς να καταφέρεις τα πάντα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    απο αυτα που λες, υποθετω οτι τα χρονια που ησουν εκτος εργασιας ειναι περιπου 2 και οχι τα 9 που παρουσιαστηκε το προβλημα.
    ΑΝ σε ρωτησουν, μπορεις να πεις οτι ειχε σοβαρο προβλημα υγειας ενα προσωπο στην οικογενεια σου κι επρεπε να αφησεις την δουελια και να εισαι ολη μερα μαζι του να το προσεχεις. χωρις αλλες λεπτομερειες

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    13
    Οκ ευχαριστώ πολύ. Ναι τα τελευταία 2 χρόνια εκτός. Τα υπόλοιπα εργαζομουν κανονικά.

Similar Threads

  1. Κολποκοιλιακος αποκλεισμός
    By Elikos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 30-06-2021, 17:30
  2. κοινωνικος αποκλεισμος...
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2020, 16:02
  3. κοινωνικος ρατσισμος
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 09-07-2018, 17:10
  4. Κατάθλιψη- κοινωνικός αποκλεισμός- φάρμακα
    By diamont in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 16-04-2018, 14:21
  5. Αποκλεισμος μελους
    By ftatl in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 03-07-2015, 18:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •