Αποχη απο σεξουαλικη δραστηριοτητα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 222
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    george1520 εδω λεμε τη γνώμη μας σεβομε τη γνωμη σου κι εγω λεω τι πιστευω. :)
    Οπότε να μην απαντάω σε αυτά που λες. Οοοοοοοκ

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αρα ο Θεός μπορεί να βοηθήσει; Είναι δίπλα μας; Καταλαβαίνω όλα όσα λες και ας μην συμφωνώ. Ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να έχει την άποψη του. Το θέμα είναι όλο αυτό να μην σε καταπιέζει και να ζεις πραγματικά ελεύθερος και χαρούμενος.
    Ειμαι ευτυχης που ειμαι ελευθερος απο αυτο το παθος. Απλα αισθανομαι μια πικρια γιατι ενω γνωρισα βιωματικως το Θεο οι αλλοι που με ακουν δεν εχουν αναλογες εμπειριες και αδυνατουν να με αφουγγραστουν νιωθω πικρια οχι γιατι δεν ακουγομαι αλλα γιατι μου θυμιζουν εμενα πριν το βιωμα. Μη ξεχνας ολοι ειμαστε σκιες μεσα σε ενα σκοτεινο σπηλαιο και αυτο που βρισκεται απεξω και δεν το αντιλαμβανομαστε ειναι μεγαλειωδες. Ο Θεος ειναι μεσα σε ολους μετα το Αγιο βαπτισμα απλα καλουμαστε να ενωσουμε το ειναι μας με το φως. Αλλα δεν απογοητευομαι για ολους υπαρχουν ευκαιριες.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,406
    Μια απορία και αν θες μου απαντάς.Αυτός ο Θεός που λες ότι υπάρχει. Πού είναι όταν πχ κάποιος ενήλικας κακοποιεί σεξουαλικα ένα παιδάκι; Πού είναι όταν αυτό το παιδί αναγκάζεται να μεγαλώσει με αυτό το τραύμα; Να το κουβαλάει παντού μαζί του, να μην μπορεί να το ακουμπήσουν;Έχω κι άλλα πολλά παραδείγματα. Δεν είμαι εδώ για να σε πείσω ότι υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός. Ο καθένας πιστεύει αυτό που θελει. Θεωρώ όμως άδικο να καταπιέζεις κάτι που σου αρέσει (και δεν ενοχλεί κανέναν) για να φανείς "καλός" στα μάτια του Θεού. Αλλά αν νιώθεις ελεύθερος με αυτή σου την επιλογή, μου φτάνει και μου περισσεύει. Να κάνεις ότι σε κάνει ευτυχισμένο.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μια απορία και αν θες μου απαντάς.Αυτός ο Θεός που λες ότι υπάρχει. Πού είναι όταν πχ κάποιος ενήλικας κακοποιεί σεξουαλικα ένα παιδάκι; Πού είναι όταν αυτό το παιδί αναγκάζεται να μεγαλώσει με αυτό το τραύμα; Να το κουβαλάει παντού μαζί του, να μην μπορεί να το ακουμπήσουν;Έχω κι άλλα πολλά παραδείγματα.
    Ο Θεος ειναι μονο αγαπη και συγχωρει ακομη κ τα πιο ειδεχθη εγκληματα αρκει καποιος να ειναι ειλικρινως μεταστρεφουμενος. Καποτε λοιπον στην ΕΣΣΔ ενας κατοπιν σημαινων πολιτικος βιασε ενα κοριτσακι μικρο. Το κοριτσακι απλα απλωσε το χερι του προς εκεινον και ψελισε, γιατι μου πηρες τον Χριστο. Εκεινος σε αγρια κατασταση τελικα το σκοτωσε. Μετα απο χρονια ταλαιπωρουνταν η συνειδηση του απο το φριχτο εγκλημα. Πηγε στην εκκλησια να το εξομολογηθει. Ουρλιαζε καντε κατι σκοτωστε με. Ο γεροντας τον ακουγε αμιλητος με πραοτητα. Στο τελος ο γεροντας του εβαλε επιτιμιο να προσφερει καπου κοινωνικη υπηρεσια εφορου ζωης. Ο εγκληματιας δεν τον ακουσε, στο τελος πηγε και κρεμαστηκε.

    Αυτη η ιστορια λοιπον δειχνει τη βαθια συγχωρητικοτητα του Θεου σε οποιον πεφτει στην αγκαλη του ειλικρινως και με εμπιστοσυνη. Ο Θεος αγαπα ο,τι και αν κανουμε και περιμενει. Ο εγκληματιας δεν μπορεσε να βρει ηρεμια στο Θεο να εναποθεσει τον εαυτο του σε εκεινον και ετσι αυτοκτονησε και η ψυχη του χαθηκε απαξ δια παντος.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967

    Thumbs up

    george1520 εσυ οπως νιωθεις δε θα σου πω εγω τι θα κανεις φιλαρακι μου . αν θες απαντα μου αν οχι σεβαστον . Sah συμφωνω μαζι σου !!!!!!!

    Ο Ιησούς είπε :"Γενηθήτω το θέλημά Σου ως εν Ουρανώ και επί τής γης", που σημαίνει ότι η γη πρέπει να αντανακλά τον Ουρανό. Και αυτή η γη είναι η δική μας γη, είναι το φυσικό μας σώμα. Άρα, αφού κάνουμε μία εργασία για να φτάσουμε στην κορυφή, πρέπει μετά να κατέβουμε για να οργανώσουμε τα πάντα στο φυσικό μας σώμα.
    Η αθανασία βρίσκεται επάνω, το φως βρίσκεται επάνω, η αρμονία, η ειρήνη, η ομορφιά, ό,τι είναι υπέροχο, ύψιστο, βρίσκεται επάνω. Και ό,τι βρίσκεται επάνω πρέπει να έρθει να ενσαρκωθεί κάτω, στο φυσικό επίπεδο. Ζητάτε να υπηρετείτε τον Θεό και συγχρόνως εργάζεστε για να σχηματίσετε μέσα σας αυτό το άλλο σώμα που ονομάζεται σώμα τού Φωτός, το σώμα τής Δόξας, το σώμα τής Αθανασίας, το σώμα τού Χριστού.. Η φιλοσοφία τού Χριστού είναι το να κατέβει ο Ουρανός στην γη, δηλαδή να γίνουν πραγματικότητα η Βασιλεία τού Θεού και η Δικαιοσύνη Του.
    Οι άνθρωποι έχουν σταλεί στην γη σαν εργάτες σε εργοτάξιο, για να μετατρέψουν την γη σε έναν κήπο τού Παραδείσου, μόνο που δεν τούς νοιάζει καθόλου και αντί να εργάζονται διασκεδάζουν και ενδιαφέρονται κυρίως να πλουτίσουν και να ζουν καλύτερα στην γη. Δεν υπάρχει τίποτα το πιο μεγαλειώδες, το πιο θεϊκό από το να εργάζεστε για να γίνετε ένα εργαλείο στα χέρια του Θεού και να πραγματοποιήσετε τον Ουρανό επάνω στην γη. Αυτή είναι η εκπλήρωση όλων των θεϊκών νόμων, όλης τής Σοφίας

    Θα δώσεις Λόγο εις τον Θεό.
    Για κάθε κρίμα που έβαλες την αγάπη του Θεού στο στόμα σου για να σταυρώσεις Αθώο ... φίλε μου, σατανά.
    Ανάθεμα από την Αγία εκκλησία του Χριστού κάθε τι μη Ελληνικό.
    Ανάθεμα κάθε εβραϊκή δηδασκαλεία μέσα από των Ελλήνων τα μυαλά.

    Χριστός Υιός Θεού Σωτήρ Ημών και όχι η Σάρα με την Θάμαρ.

    Ιω

    Πολλές φορές συνέβη να πάμε στην Εκκλησία και να ακούσουμε τον λόγο του Θεού και να νοιώσουμε μέσα μας ειρήνη, παρηγοριά, ελπίδα, ανακούφιση. Πήγαμε με θλίψη και φύγαμε ενισχυμένοι. Πήγαμε με οργή και φύγαμε κατεσταλμένοι. Πήγαμε κουρασμένοι από τα προβλήματά μας και φύγαμε έχοντας συμπαραστάτη τον ίδιο το Θεό.

    Ο λόγος του Θεού είναι μυστηριώδης. Δεν ενεργεί το ίδιο σε όλους. Ανάλογα με την υποδοχή, που θα βρεί, τη διάθεση που θα συναντήσει, με τι πάθη θα προσκρούσει μέσα μας, ανάλογα με την πνευματική μας καλλιέργεια καρποφορεί. Μπορεί να ακούμε το λόγο του Θεού χρόνια και να μην ωφελούμαστε καθόλου. «Σκληροκάρδιοι και απερίτμητοι ταίς καρδίαις και τοις ωσίν»(Πράξεις.7,51), όπως λέγει ο πρωτομάρτυρας Στέφανος, δύσκολα δεχόμαστε να ακούσουμε και να εφαρμόσουμε το λόγο του Θεού.

    Μας φαίνεται ανιαρός, πληκτικός, έχουμε την εντύπωση, πως τα έχουμε ξανακούσει χιλιάδες φορές. Δεν τα παραδεχόμαστε εύκολα, τα απορρίπτουμε με τη λογική μας, τα κριτικάρουμε. Δύσκολα λέμε· «λάλει Κύριε και ο δούλος σου ακούει». Ιδίως τα πάθη μας και μάλιστα στη νεανική ηλικία, εμποδίζουν να καρποφορήσει ο λόγος του Θεού.

    Ο Χριστός εταλάνησε αυτούς, που θεωρούσαν τον εαυτό τους χορτάτο· «ουαί υμίν, οι εμπεπλησμένοι νυν, ότι πεινάσετε»(Λουκ.6,25). Αντίθετα μακαρίσθησαν από τον ίδιο «οι ακούοντες τον λόγον του Θεού και φυλάσσοντες αυτόν»(Λουκ.11,28).
    Last edited by asperger39; 07-11-2023 at 22:08.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    972
    Quote Originally Posted by Sah View Post
    Ο Θεος ειναι μονο αγαπη και συγχωρει ακομη κ τα πιο ειδεχθη εγκληματα αρκει καποιος να ειναι ειλικρινως μεταστρεφουμενος. Καποτε λοιπον στην ΕΣΣΔ ενας κατοπιν σημαινων πολιτικος βιασε ενα κοριτσακι μικρο. Το κοριτσακι απλα απλωσε το χερι του προς εκεινον και ψελισε, γιατι μου πηρες τον Χριστο. Εκεινος σε αγρια κατασταση τελικα το σκοτωσε. Μετα απο χρονια ταλαιπωρουνταν η συνειδηση του απο το φριχτο εγκλημα. Πηγε στην εκκλησια να το εξομολογηθει. Ουρλιαζε καντε κατι σκοτωστε με. Ο γεροντας τον ακουγε αμιλητος με πραοτητα. Στο τελος ο γεροντας του εβαλε επιτιμιο να προσφερει καπου κοινωνικη υπηρεσια εφορου ζωης. Ο εγκληματιας δεν τον ακουσε, στο τελος πηγε και κρεμαστηκε.

    Αυτη η ιστορια λοιπον δειχνει τη βαθια συγχωρητικοτητα του Θεου σε οποιον πεφτει στην αγκαλη του ειλικρινως και με εμπιστοσυνη. Ο Θεος αγαπα ο,τι και αν κανουμε και περιμενει. Ο εγκληματιας δεν μπορεσε να βρει ηρεμια στο Θεο να εναποθεσει τον εαυτο του σε εκεινον και ετσι αυτοκτονησε και η ψυχη του χαθηκε απαξ δια παντος.
    Πολύ χαίρομαι που το κάθαρμα ο παιδοβιαστής χάθηκε "άπαξ και δια παντός". Τώρα τι να πω που οι χριστιανοί
    λυπούνται τους παιδοβιαστές; Ε, κάποιο θεματάκι θα παίζει για να καίγεστε περισσότερο για την ψυχή ενός βιαστή
    και όχι για το τι βίωσε ή βιώνει ή θα βιώσει κάποιο παιδάκι. Κι αυτό λέει πολλά για την ουσία των παραλογισμών όλων των χριστιανών και γενικώς των θεούσων και θεουσών και πάσας της περιφέρειας των εθισμένων στο θρησκευτικό όπιο.

    Σβηστεί δε σβηστεί το σχόλιό μου δε με νοιάζει, γιατί θέλω να τα χώνω όταν διαβάζω τέτοιες μέγιστες παπαριές.
    Γιατί ένα κοριτσάκι που έχει βιαστεί βρε άθλιοι πιστοί, τον χριστούλη σας θα εξυπηρετούσε στο αφήγημά σας, τέτοιοι είστε! ΟΥΣΤ

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    972
    Ρε άσπεργκερ, αυτό με το βιασμό του παιδιού δε το διάβασες; Γαργάρα τα κάνετε κάτι τέτοια.
    Μόνο το ο θεός είναι σοφία και τέτοια τραγικά επαναλαμβάνετε. Καλά, αυτά για τα το τι μυστήριες είναι
    οι θελήσεις του θεού, φυσικά. Όταν δεν βρίσκεται μία λογική εξήγηση, ρίχνουμε ένα μυστήρια τα θέλω και
    το φτιάξαμε. λολ, μα πόσο όμως, πόσο τράτζικ.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Πολύ χαίρομαι που το κάθαρμα ο παιδοβιαστής χάθηκε "άπαξ και δια παντός". Τώρα τι να πω που οι χριστιανοί
    λυπούνται τους παιδοβιαστές; Ε, κάποιο θεματάκι θα παίζει για να καίγεστε περισσότερο για την ψυχή ενός βιαστή
    και όχι για το τι βίωσε ή βιώνει ή θα βιώσει κάποιο παιδάκι. Κι αυτό λέει πολλά για την ουσία των παραλογισμών όλων των χριστιανών και γενικώς των θεούσων και θεουσών και πάσας της περιφέρειας των εθισμένων στο θρησκευτικό όπιο.

    Σβηστεί δε σβηστεί το σχόλιό μου δε με νοιάζει, γιατί θέλω να τα χώνω όταν διαβάζω τέτοιες μέγιστες παπαριές.
    Γιατί ένα κοριτσάκι που έχει βιαστεί βρε άθλιοι πιστοί, τον χριστούλη σας θα εξυπηρετούσε στο αφήγημά σας, τέτοιοι είστε! ΟΥΣΤ
    Φυσικα και λυπαμαι οταν καποιοι επιλεγουν να ζουν απουσια Θεου γιατι εχουμε αυτα τα αποτελεσματα. Εσυ ζησε λοιπον τη ζωουλα σου με τη συνειδηση σου που τη θεωρεις θεο και ασε στην ακρη τους χριστιανους να προσευχονται για την κατισχιση της εικονας του Θεου σε καθε ανθρωπο. Αλλωστε δεν χρειαζεται να ανησυχεις καποιοι θα πανε καπου καλα αλλοι θα βασανιζονται αιωνιως γιατι το φως του Θεου ποτε δεν τους αγγιξε αλλα εσυ θα γινεις χωμα.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    WildHoney η αδιαφορια και η υποκρισια του κοσμου τα φερνει αυτα . μαλωνουμε μεταξυ μας και αυτοι οπου φταινε την περνουν ζαχαρη κανουν οτι κανουν και εμεις μονο κοιταμε να βγαλουμε το ματι του αλλου συνανθρωπου. οι βιασμοι και ολα αυτα τα διεστραμενα εχουν ελθει λογο του παρτακισμου μας κι του οτι δε μας νοιαζει τιποτα γυρω μας. ουτε ο θεος μας φταιει ουτε η κακη μοιρα μας μα το οτι κοιταμε την ΠΑΡΤΑΡΑ ΜΑς !!!!!!!!!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Sah View Post
    Εδω και 15 μηνες εκοψα πορνο σεξ και αυνανισμο. Πλεον δεν μου γιεννιεται καμμια τετοια επιθυμια η ψυχη μου δεν τα αποζητα ηταν ομως τοσο δυσκολο να βγω απο ολο αυτο τον εθισμο... απο 13 ετων το ασκουσα μεχρι τα 41 εκπαιδευσα ολη μου την υπαρξη σε αυτο αλλα τωρα νιωθω ειρηνη και ευτυχια που πετυχα αυτη τη καθαρση. Νιωθω πολυ σιγουρος οτι δεν θα ξανακυλησω. Ημουν γκει.
    Τι ορίζει κάποιος ως εθισμό ? Ποια είναι τα όρια των ταμπού ? Τι σημαίνει ελευθερία στο νου κ στο σώμα ? Τι εννοείς εκπαίδευση του εαυτού σου ? Τι σχέση έχει αν είσαι/ήσουν γκευ ? Τι σημαίνει πορνό , σεξ , αυνανισμός . Τις επιθυμίες ποιος τις ορίζει κ τις ορίζε ? Το γκευ μου κάνει ενοχικό . Αισθάνεσαι ένοχος ?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    972
    Sah, μια χαρά είναι η ζωούλα μου θεωρώ και έχω περάσει των παθών μου τον τάραχο σκέψου.
    Σου εύχομαι να βρεις κι εσύ την άκρη σου, μακριά από κάτι τέτοιες βλακείες που τσαμπουνάς
    για μετάνοιες και ξεπέρασμα της σεξουαλικότητάς σου δηλαδή. Που αντί να την αποδεχτείς,
    σου υποδεικνύει η κοινωνία τι θα είσαι ή όχι.
    Και, δε θα μπορούσα να διανοηθώ να είμαι κάτι λιγότερο από το υπέροχο χώμα.
    Που το λατρεύω και μου αρέσει να φυτεύω διάφορα, να το ανακατεύω, να το μυρίζω,
    να αισθάνομαι υπέροχα πως κάποια στιγμή θα γίνω κι εγώ χώμα, λίπασμα και θα με φάνε
    τα ωραία σκουληκάκια, σόρρυ, αυτά δεν πρέπει να ζήσουνε; Εσύ γίνε αιθέρας και ψυχή,
    λολ.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    Τι ορίζει κάποιος ως εθισμό ? Ποια είναι τα όρια των ταμπού ? Τι σημαίνει ελευθερία στο νου κ στο σώμα ? Τι εννοείς εκπαίδευση του εαυτού σου ? Τι σχέση έχει αν είσαι/ήσουν γκευ ? Τι σημαίνει πορνό , σεξ , αυνανισμός . Τις επιθυμίες ποιος τις ορίζει κ τις ορίζε ? Το γκευ μου κάνει ενοχικό . Αισθάνεσαι ένοχος ?
    Η εγγενης και φυσιολογικη σεξουαλικη επιθυμια ειναι οταν θελει καποιος να κανει τον αλλο ανθρωπο δικο του, να τον αγαπησει ερωτικα με ολη τη δυναμη της ψυχης του και το βασικοτερο να επιδιωκει την ενωση μαζι του. Δηλαδη μεσα σου να κορυφωνεται η επιθυμια οταν αποζητας με "ενθεη μανια" το ωαριο η το σπερμα καποιου και να ικανοποιεις ετσι την αναγκη διαιωνισης σου.

    Οποιος δεν το ενιωσε αυτο δεν εχει ερωτευτει και δεν μπορει να αγαπησει. Εαν δεν εχεις ερωτευτει το σεξ ειναι ασεβεια προς τον εαυτο σου τον αλλο και το Θεο γιατι αντικειται και διαστρεφει τη φυση. Πετας το θειο υλικο σου προσποιησαι απεναντι στον αλλο και χανεις τη θεια χαρη γιατι παρεκκλινεις απο τη τελειοτητα της φυσης σου ειτε εισαι γκει ειτε στρειτ.

    Εγω εκανα σεξ ως χομπυ για να περναει η ωρα και να αυτοεπιβεβαιονομαι και εσπασα ολα τα ταμπου. Εχασα το αισθημα ευθυνης οτι πρεπει να υπαρχουν ταμπου γιατι τα ταμπου απορρεουν απο την αναγκη της ψυχης να παραμεινει αγνη στην αρχικη της ταξη και απαθεια. Ωστοσο καλλιεργουνται στη διαννοια με φαντασιες καταστασεις που τραυματιζουν τη ψυχη. Η ψυχη ειναι οτι πολυτιμοτερο εχουμε και οταν ενισχυουμε το επιθυμητικο της καταστρεφουμε το ανωτερο επιπεδο της που μας επιτρεπει την επικοινωνια με το Θεο. Ελευθερια στο νου κ το σωμα ειναι οταν απελευθερωνεσαι απο τα παθη και αγαλιαζει ολο σου το ειναι και βρισκεις τον πνευματικο προορισμο σου.

    Τωρα ολα αυτα στα λεω γιατι ανοιξαν τα πνευματικα μου ματια και ειδα μεσα μου τον κακο μου εαυτο να αγεται κ να φερεται απο πονηρα πνευματα. Καλλιεργησα μονος μου κ εκπαιδευτηκα σε αυτη τη σκοτεινη πλευρα γιατι συνηθιζα το σεξουαλικο κινητρο να υπερισχυει τα ενστικτα να δυναμωνουν και να αποζητουν ικανοποιηση και ομοιωθηκα με κατι που δεν θελω, τα πονηρα πνευματα.

    Δεν αισθανομαι ενοχος που ειμαι γκει αλλα αισθανομαι ενοχος που δεν ημουν συνετος γκει. Εβλεπα ολα ως κρεας κ εργαλεια ικανοποιησης και δεν διδαχθηκα τιποτα το ευγενες. Τωρα αν κανω την επιλογη απλα να βρω εναν συντροφο συνοδοιπορο δεν θα μπορεσω να το διαχειριστω και θα κατρακυλησω στα παλια θα αφυπνισω τον κακο εαυτο μου και θα επελθει παλι η πτωση.
    Last edited by Sah; 09-11-2023 at 09:47.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Sah, μια χαρά είναι η ζωούλα μου θεωρώ και έχω περάσει των παθών μου τον τάραχο σκέψου.
    .
    Ο ιδιος ο Θεος εκουσια με τη θεληση του επελεξε το Παθος και το θανατο. Στα μαρτυρια των αγιων επενεβαινε θαυματουργικα αλλα δεν απετρεπε στο τελος τη θανατωση τους. Ποιοι ειμαστε εμεις που ζηταμε με ενα ραβδι να λυσει τα προβληματα μας οταν δεν ειμαστε ετοιμοι για να το πραξει? Μας δινει το αιμα του για να τελειωθουμε απλα πρεπει να τον μελετησουμε να τον αποδεχτουμε κ να παψουμε να εχουμε απαιτησεις σαν κακομαθημενα. Ξερει και δινει τα καλα κ τα συμφεροντα στις ψυχες μας

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Sah View Post
    Η εγγενης και φυσιολογικη σεξουαλικη επιθυμια ειναι οταν θελει καποιος να κανει τον αλλο ανθρωπο δικο του;, να τον αγαπησει ερωτικα με ολη τη δυναμη της ψυχης του και το βασικοτερο να επιδιωκει την ενωση μαζι του. Δηλαδη μεσα σου να κορυφωνεται η επιθυμια οταν αποζητας με "ενθεη μανια" το ωαριο η το σπερμα καποιου και να ικανοποιεις ετσι την αναγκη διαιωνισης σου. Οποιος δεν το ενιωσε αυτο δεν εχει ερωτευτει και δεν μπορει να αγαπησει. Εαν δεν εχεις ερωτευτει το σεξ ειναι ασεβεια προς τον εαυτο σου τον αλλο και το Θεο γιατι αντικειται και διαστρεφει τη φυση. Πετας το θειο υλικο σου προσποιησαι απεναντι στον αλλο και χανεις τη θεια χαρη γιατι παρεκκλινεις απο τη τελειοτητα της φυσης σου ειτε εισαι γκει ειτε στρειτ. Εγω εκανα σεξ ως χομπυ για να περναει η ωρα και να αυτοεπιβεβαιονομαι και εσπασα ολα τα ταμπου. Εχασα το αισθημα ευθυνης οτιπρεπει να υπαρχουν ταμπου γιατιτα ταμπου απορρεουν απο την αναγκη της ψυχης να παραμεινει αγνη στην αρχικη της ταξη και απαθεια. Ωστοσο καλλιεργουνται στη διαννοια με φαντασιες καταστασεις που τραυματιζουν τη ψυχη. Η ψυχη ειναι οτι πολυτιμοτερο εχουμε και οταν ενισχυουμε το επιθυμητικο της καταστρεφουμε το ανωτερο επιπεδο της που μας επιτρεπει την επικοινωνια με το Θεο. Ελευθερια στο νου κ το σωμα ειναι οταν απελευθερωνεσαι απο τα παθη και αγαλιαζει ολο σου το ειναι και βρισκεις τον πνευματικο προορισμο σου. Τωρα ολα αυτα στα λεω γιατι ανοιξαν τα πνευματικα μου ματια και ειδα μεσα μου τον κακο μου εαυτο να αγεται κ να φερεται απο πονηρα πνευματα. Καλλιεργησα μονος μου κ εκπαιδευτηκα σε αυτη τη σκοτεινη πλευρα γιατι συνηθιζα το σεξουαλικο κινητρο να υπερισχυει τα ενστικτα να δυναμωνουν και να αποζητουν ικανοποιηση και ομοιοθηκα με κατι που δεν θελω, τα πονηρα πνευματα. Δεν αισθανομαι ενοχος που ειμαι γκει αλλα αισθανομαι ενοχος που δεν ημουν συνετος γκει. Εβλεπα ολα ως κρεας κ εργαλεια ικανοποιησης και δεν διδαχθηκα τιποτα το ευγενες. Τωρα αν κανω την επιλογη απλα να βρω εναν συντροφο συνοδοιπορο δεν θα μπορεσω να το διαχειριστω και θα κατρακυλησω στα παλια θα αφυπνισω τον κακο εαυτο μου και θα επελθει παλι η πτωση.
    Σεβαστή η άποψη σου ! Έχω κάποιες καλοπροαίρετες ενστάσεις . Διαβάζοντας το κείμενο διακρίνω μια απολογητική στάση . Επίσης αυτό με τον "θεό" μου κάνει λίγο κάθαρση μέσω θρησκευτικής οδού . Γιατί η οποιαδήποτε κάθαρση , όπως την εννοεί κ καθένας ( σκοταδισμός ,κακός εαυτός ,κατρακύλα , ) να περνάει από το κανάλι της πίστης του καθενός ! Βάζεις πολλά πράγματα μαζί , το πάρε δώσε της ηδονής , απόλαυσης ,σεξουαλικότητας , αγάπης, έρωτα, ζευγάρι , σχέση κλπ . Πώς το θείο ορίζει μια κανονιστική ζωή , οι θρησκείες όπως τις εκλαμβάνω μου κάνουν μοτίβα πατερνιστικα . Αν έχουμε ανθρώπους δίπλα μας συνειδητοποιημένους χωρίς φόβους κ προκαταλήψεις δεν νομίζω ότι χρειάζεται απολογία γιατί κάτι ήταν σωστό η' λάθος . Στο μακρύ αυτό ταξίδι , κάποιοι αναζητούν διαφορετικά πράγματα από κάποιους άλλους , άπειροι συνδυασμοί κ συσχετισμοί . Ας είμαστε ανθρώπινοι κ όχι θεοσεβουμενοι . Αν σε έχει ωθήσει κάτι ,είναι η δικιά σου εσωτερική ανάλυση . Όλοι σκάβουμε το μέσα μας ενσυναισθητα , ο καθένας με τον δικό του τρόπο . Αναιρουμε κ αυτοαναιρουμαστε , προσπαθούμε . Σαφέστατα δεν κατηγορώ την επαφή με το θείο , το οποίο θείο πιστεύει ο καθένας ....αν είναι όχημα για αυτόεξελιξη

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    Σεβαστή η άποψη σου ! Έχω κάποιες καλοπροαίρετες ενστάσεις . Διαβάζοντας το κείμενο διακρίνω μια απολογητική στάση . Επίσης αυτό με τον "θεό" μου κάνει λίγο κάθαρση μέσω θρησκευτικής οδού . Γιατί η οποιαδήποτε κάθαρση , όπως την εννοεί κ καθένας ( σκοταδισμός ,κακός εαυτός ,κατρακύλα , ) να περνάει από το κανάλι της πίστης του καθενός ! Βάζεις πολλά πράγματα μαζί , το πάρε δώσε της ηδονής , απόλαυσης ,σεξουαλικότητας , αγάπης, έρωτα, ζευγάρι , σχέση κλπ . Πώς το θείο ορίζει μια κανονιστική ζωή , οι θρησκείες όπως τις εκλαμβάνω μου κάνουν μοτίβα πατερνιστικα . Αν έχουμε ανθρώπους δίπλα μας συνειδητοποιημένους χωρίς φόβους κ προκαταλήψεις δεν νομίζω ότι χρειάζεται απολογία γιατί κάτι ήταν σωστό η' λάθος . Στο μακρύ αυτό ταξίδι , κάποιοι αναζητούν διαφορετικά πράγματα από κάποιους άλλους , άπειροι συνδυασμοί κ συσχετισμοί . Ας είμαστε ανθρώπινοι κ όχι θεοσεβουμενοι . Αν σε έχει ωθήσει κάτι ,είναι η δικιά σου εσωτερική ανάλυση . Όλοι σκάβουμε το μέσα μας ενσυναισθητα , ο καθένας με τον δικό του τρόπο . Αναιρουμε κ αυτοαναιρουμαστε , προσπαθούμε . Σαφέστατα δεν κατηγορώ την επαφή με το θείο , το οποίο θείο πιστεύει ο καθένας ....αν είναι όχημα για αυτόεξελιξη
    Θεωρεις τις θρησκειες πατερνιστικο μοτιβο γιατι οι περισσοτεροι τηρουν απλα καποιους εξωτερικους τυπους εννοουν ετσι την ευλαβια χωρις να ξεσκεπαζουν το βαθυτερο εσωτερικο τους κοσμο γιατι θα τρομαξουν. Ετσι αυτοι οι ανθρωποι καταληγουν ως σταυροφοροι αισθανονται αντιπροσωποι του θεου στη γη κρινουν και κατακρινουν τους αλλους για να δημιουργουν ψευδαισθησεις για τον εαυτο τους και να μην αναλαμβανουν καμια ευθυνη. Αυτο ομως σε αποπροσανατολιζει απο τη μελετη και γνωση του Θεου γιατι με τη σειρα σου τον κρινεις εμπειρικα με βαση τις ανθρωπινες ατελειες που παρατηρεις κ σιγουρα υπαρχουν. Και αυτο ισχυει για τους περισσοτερους ειναι μια γενικη διαπιστωση.

    Η καθαρση μεσω πιστης δηλαδη εμπιστοσυνης στο Θεο ειναι ενα βιωμα προσωπικο που φαινεται ακαταννοητο στους πολλους αλλα σε μενα υφισταται. Το βιωμα αυτο εν ολογοις συνοψιζεται ως εξης. Ασθενησα ψυχιατρικως και κατακλειστηκα απο αβυσσο κ σκοταδι. Αποδομηθηκε ο εαυτος μου κ η προσωπικοτητα μου και στη καταρρευση αυτη τη παταγωδη δεν μπορουσα να καθοδηγησω το νου μου κ τη διανοια μου προς οποιαδηποτε κατευθυνση. Αυτο μαυριζε τη ψυχη μου και αδυνατουσα να βγαλω αυτο το δηλητηριο απο μεσα μου. Ημουν αθεος κ απλα περνουσα απο μια εκκλησια που γιορταζε την Αγια της. Σκεπτικος δειλος κ ατολμος αποφασισα να μπω μεσα. Προσκυνησα την εικονα που η αγια χτυπαει με ενα σφυρι εναν δαιμονα κ τοτε ενιωσα ενα τρανταγμα. Μετα στη θεια λειτουργια ημουν αλλου εχασα την αισθηση ρου χωρου κ του χρονου κ ενιωθα εξιλεωση. Ετρεχε ιδρωτας με το κιλο κ το σωμα μου αντιδρουσε σε κατι. Μετα στη λιτανεια της εικονας ηρθε κατι που διελυσε καθε αμφιβολια. Ηρθε απο την εικονα μια ακαταμαχητη ενεργεια. Ο νους μου κ η διανοια μου φωτιστηκε εφυγε το σκοταδι και γενιμισα με θετικους λογισμους. Ηταν ενα μαθημα με θεμα την αγαπη που δεν παραγονταν απο μενα. Κρατησε 10 λεπτα το σκοταδι επανηλθε και η βιαιοπραγια στη διαννοια μου τρομαξα κ εφυγα. Στο σπιτι ειπα Θεε μου αν υπαρχεις κ με ακους δεν μπορω να σε αποδεχτω να σε αναγνωρισω και να σε αγαπησω. Δεν σε ξερω και μου ειναι αδυνατον να σε καταννοησω. Αφησε με ετσι στο σκοταδι να παιδευθω μεχρι να σε μαθω. Και εγινε ετσι απο το σκοταδι πηγα στην αβυσσο στη κολαση κ ζουσα χωρις το Θεο με παντελη την απουσια του. Δεν περιγραφονται οσα αντιλαμβανομουν αλλα σε αυτη τη κατασταση αρχισα να μελετω τις γραφες κ να προσευχομαι. Χωρις ομως Θεο κ η προσευχη και η μελετη ηταν απλα ολα μια στρεβλωση δεν μπορουσα να κανω τιποτα ζουσα σε ανησυχια. Η κατασταση αυτη τελικα διαλυθηκε το δεκαπενταυγουστο. Ενιωσα οτι υποχωρουσαν ολες αυτες οι αδυναμιες κ μπορεσα επιτελους να αφοσιωθω σε αυτο που τοσο λαχταρισα στο λογο του Θεου κ τη προσευχη. Αυτη λοιπον ειναι η απαντηση μου στο θεμα της λυτρωσης μεσω της πιστης. Απολογητικος φυσικα ειμαι γιατι εχω επιγνωση της αναξιοτητας μου κ της θεσης του ανθρωπου.

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 58
    Last Post: 12-03-2020, 10:05
  2. ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΞ
    By colemon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 03-02-2014, 14:02
  3. ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΞ
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 17-12-2010, 12:24
  4. Διπολική Διαταραχη & Σεξουαλική δραστηριότητα?
    By Nikakikoukou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-07-2010, 13:52
  5. αποχή απ'τη γυμναστική?
    By miranta_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 7
    Last Post: 29-01-2010, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •