Θέλω τη γνώμη σας για το χωρισμό - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    379
    Δες όμως πως 2,5 χρόνια προσπαθούσατε να λύσετε τα δικά του προβλήματα, και το καλοκαιρι που εσύ δεν ήσουν καλά, επειδή σου συνέβη κάτι σοβαρό, εκείνος αντί να σου σταθεί και να σε κατανοήσει ακόμη και εάν η συμπεριφορά σου ήταν περίεργη, το πήρε εντελώς εγωιστικά και σε έβαλε σε ένα παιχνίδι να τον αναζητάς συνέχεια.
    Πιθανώς υπάρχει κάποια ψυχική διαταραχή σε αυτόν και εσύ την μπάλωνες όντας η ψυχολογική του νοσοκομα. Όμως φαίνεται πως άμα δεν είσαι 100% όπως θελει να είσαι, δεν μπορεί να το αντέξει η σχέση.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Δες όμως πως 2,5 χρόνια προσπαθούσατε να λύσετε τα δικά του προβλήματα, και το καλοκαιρι που εσύ δεν ήσουν καλά, επειδή σου συνέβη κάτι σοβαρό, εκείνος αντί να σου σταθεί και να σε κατανοήσει ακόμη και εάν η συμπεριφορά σου ήταν περίεργη, το πήρε εντελώς εγωιστικά και σε έβαλε σε ένα παιχνίδι να τον αναζητάς συνέχεια.
    Πιθανώς υπάρχει κάποια ψυχική διαταραχή σε αυτόν και εσύ την μπάλωνες όντας η ψυχολογική του νοσοκομα. Όμως φαίνεται πως άμα δεν είσαι 100% όπως θελει να είσαι, δεν μπορεί να το αντέξει η σχέση.
    Πολύ σωστά «σημεία» εντοπισμού.

    ~~~~~~~~~~~~~<<<<<<<<~~~~~~~~~~~~

    Αγαπητή θεματοθετρια,

    Θα προσθέσω στα υπόλοιπα πως είτε όντως σε «παίζει» ακόμη κι αν δεν υπάρχει άλλη... είτε έχει κάποιο θέμα ψυχικής υγείας.
    Το πρώτο το θεωρώ πιο απίθανο μιας κι ένας παίχτης για να δράσει τόσο ακραία θα πρέπει να είναι πολύ περίεργη περίπτωση μαλακα. Ειδικά να το τραβάει και τόσο καιρό.

    Εκτός κι αν είναι ο συνδυασμός και των δυο...

    Δεν έχω βρεθεί σε ανάλογη θέση, πάντως τα θέματα ψυχικής υγείας χρήζουν άλλη αντιμετώπιση και δυστυχώς δεν αρκεί η αγάπη. Όση και να δώσεις, όσο και να του σταθείς -ακόμη κι αν γίνει με κάθε καλή πρόθεση και με τον καλύτερο τρόπο- δεν θα είναι αρκετό.
    Καλό θα ήταν σε μια ήρεμη στιγμή να γίνει μια προσπάθεια, ώστε εσύ ή φίλοι του να τον παροτρύνετε να δει ειδικο.
    Λόγω ηλικίας πέρα από ειδικο ψυχικής υγείας, θα έλεγα και Άνδρο λόγο. Ας μην αποκλειστεί το ενδεχόμενο να έχει διαταραγμένα τα ορμονικά του ή απλά πεσμένη τέστο. Ενίοτε δημιουργούν θεματάκια. Όπως και να έχει δεν είμαι ειδική σε διαγνώσεις, λέω απλά μια σκέψη που έχω δει ότι αλλού είχε βάση.

    Εύχομαι να παν όλα όσο καλύτερα είναι εφικτο να πάνε.

    ΥΓ: υπάρχει μια λεπτή γραμμή κατά την οποία η προσπάθεια μας να βοηθήσουμε κάποιον σε κάτι που δεν είναι δυνατό να συνδράμουμε, οδηγεί στο να πέσουμε κι εμείς στον ίδιο βούρκο.
    Λιγάκι προσοχή.

  3. #18
    Τι έγινε τελικά, θεματοθετρια?
    Συναντηθήκατε?

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    8
    Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά καλές γιορτές με υγεία να έχουμε.Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας όλους δυστυχώς μόνο τώρα κατάφερα να τις διαβάσω.Δεν βρεθήκαμε ποτέ για τα πράγματα και δεν επικοινωνήσαμε ποτέ ξανά.και με τους φίλους του έκοψα κάθε επαφή ώστε να μπορέσω να ηρεμήσω.Συνεχιζω κανονικα τις συνεδρίες μου με ψυχολόγο απομακρύνθηκα από όλους γιατί είχα τρελαθεί με όλη τη κατάσταση και προσπαθώ να κρατήσω στα πόδια μου.Του είπαν για ψυχολόγο αλλά η απάντηση του ήταν ότι είναι μια χαρά έχει αποδεχτεί τον εαυτό του και δεν έχει προσδοκίες και στη δική μας περίπτωση φταίω εγώ και μόνο.Αυτο που εξακολουθεί να με πειράζει και προσπαθώ πολύ να αποβάλλω είναι ότι ενώ επέμενε ότι θέλει μόλις ηρεμήσει να μιλήσουμε απλά εξαφανίστηκε αυτό ακόμα μου ρίχνει πολύ τη ψυχολογία μου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,225
    Αφου ηξερες απο την αρχη πως ειναι κυκλοθυμικος δεν επρεπε να κανεις σοβαρη σχεση και να κρατας μικρο καλαθι συναισθηματικα, φιλοι με προνομια το πολυ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ρε συ μην του αφήσεις τα πράγματά σου, πρεπει να τα πάρεις. Πες σε έναν κοινό σας γνωστό να πάει, οπότε να μην φανεί οτι το κάνεις για να βρεθείτε. Κατι δεν κολλάει πάντως, κάτι εχει γίνει, δεν μπορεί ετσι ξαφνικά να κάνει αυτα τα σχέδια, οσο κυκλοθυμικός και να είναι.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Θέλω να ξεπεράσω το χωρισμό και δεν μπορώ!
    By anniw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 30-06-2018, 00:48
  2. Θέλω τη γνώμη σας!!!
    By Deleted-Member-24062015 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 20-06-2015, 19:12
  3. θελω την γνωμη σας!
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 99
    Last Post: 21-03-2014, 19:24
  4. θελω την γνωμη σας...
    By tzab in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-12-2013, 00:26
  5. ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 24-02-2012, 21:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •