Ξανά το μυαλό κολλάει,φόβος μην επαναλάβω τραγούδια κ λέξεις. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Κ εγώ μόλις τελείωσα τη θεραπεία έλεγα στη γιατρό στο τελευταίο ραντεβού πως γελάω με όσα με πείραζαν.
    Κ τώρα με αυτά που έλεγα πριν έξι μήνες γελούσα τώρα με πιάνει άγχος μην κολλήσω με κάθε λέξη που ακούω η διαβάζω.
    Με αριθμούς η κωδικούς κάρτας η τα τραγούδια.
    Πριν είπα τον κωδικό στον άντρα μου κ έλεγα θα μου κολλήσει.
    Τώρα θα βλέπω πάλι σοβαρά μια με καταβάλουν.
    Εσύ πέρασες όλο αυτό χωρις κανένα απολύτως φάρμακο?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Κ εγώ μόλις τελείωσα τη θεραπεία έλεγα στη γιατρό στο τελευταίο ραντεβού πως γελάω με όσα με πείραζαν.Κ τώρα με αυτά που έλεγα πριν έξι μήνες γελούσα τώρα με πιάνει άγχος μην κολλήσω με κάθε λέξη που ακούω η διαβάζω.Με αριθμούς η κωδικούς κάρτας η τα τραγούδια.Πριν είπα τον κωδικό στον άντρα μου κ έλεγα θα μου κολλήσει.Τώρα θα βλέπω πάλι σοβαρά μια με καταβάλουν.Εσύ πέρασες όλο αυτό χωρις κανένα απολύτως φάρμακο?
    Πήρα μόνο ομοιοπαθητικα, αλλά εγώ πέρασα κατάθλιψη. Εσύ;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Κ μένα επιλοχειοςκαταθλιψη ήταν.
    Αλλά είχα κ στρες πολύ.
    Οπότε μήπως ήταν κ αγχωδης μαζί.
    Εγώ ήπια ζαναξ σε συνδιασμό με σεροξατ έκοψα μετά από μήνες το ζαναξ κ έμεινα με το αντικαταθλιπτικό.
    Σου φερνω ένα παράδειγμα της στιγμής κάπου διάβασα σε ένα στορυ μια πρόταση το σεμνά κ ταπεινά.
    Κ είπα μην σου κολλήσει κ κόλλησε κ προσπαθω να το αποδομισω να μην με τρελάνει στο κεφάλι μου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Κ μένα επιλοχειοςκαταθλιψη ήταν.Αλλά είχα κ στρες πολύ.Οπότε μήπως ήταν κ αγχωδης μαζί.Εγώ ήπια ζαναξ σε συνδιασμό με σεροξατ έκοψα μετά από μήνες το ζαναξ κ έμεινα με το αντικαταθλιπτικό.Σου φερνω ένα παράδειγμα της στιγμής κάπου διάβασα σε ένα στορυ μια πρόταση το σεμνά κ ταπεινά.Κ είπα μην σου κολλήσει κ κόλλησε κ προσπαθω να το αποδομισω να μην με τρελάνει στο κεφάλι μου.
    Ε αν αρχίσεις ψυχοθεραπεία θα σου μάθει ωραία κολπάκια. Όπως για παράδειγμα ότι το μυαλό δεν ακούει την λέξη "μην" και την λέξη "δεν". Ότι η λέξη "πρέπει"προκαλεί άγχος. Θυμάμαι είχα ένα άλλο κόλλημα τότε, ότι πρέπει να φάω. Ετρωγα συνέχεια. Σκεφτόμουν πως αν δεν φάω, θα πεθάνω. Δεν μπορούσα με τίποτα να φύγω από αυτό τον κύκλο. Παρατήρησα την μάνα μου, πως ήταν απέναντι στα παιδιά της αδελφής μου και εκεί κατάλαβα το κόλλημα μ. Τους ελεγε "Φάε, αλλιώς θα αρρωστήσεις". Αυτό το κόλλημα ήταν και το τελευταίο μ. Κάναμε πολλές συνεδρίες μέχρι να βρω τον τρόπο για να περάσω από πάνω του. Μου είπε αυτή, να αντικαταστήσεις την λέξη πρέπει που δηλώνει υποχρέωση, να βάλεις τη λέξη "θέλω" στη θέση της. Κάτι που είναι υποχρεωτικό, είναι δύσκολο να το αλλάξεις, όταν όμως το κάνεις να φανεί σαν επιλογή σου, μετά μπορείς να επιλέξεις να μην το κάνεις. Και άρχισα να λέω "θέλω να φάω" και ετρωγα ". Ενώ δεν πεινούσα. Ε μια μέρα είπα ότι τωρα είμαι εντάξει και δεν θέλω να φάω (το ένιωθα αυτό, δεν το είπα). Και κόπηκε μαχαίρι. Επειδή εγώ επέλεγα να φάω και εγω επέλεξα να σταματήσω να τρώω χωρίς να πειναω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Εγώ πως θα βάλω φρένο σε όλα αυτά μέχρι να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία κ μέχρι να φτάσω σε επίπεδο να προσπερνω θα έχω φεικαρςι τελείως.
    Από εκείνη την ώρα που σου έφερα ένα παράδειγμα με το τι έπαθα έχω κολλήσει με άλλα τόσα κ τα μπουρδουκλωνω όλα στο κεφάλι μου.
    Επειδή με αγχωνει να επαναλάβω μια λέξη νομίζω ότι αυτό θα με τρελάνει αυτοματα προσπαθώ να το κάνω τραγούδι καπώς να φανεί σαν ευχαρίστηση.
    Πραγματικά όλο αυτό είναι τρελό .
    Πως κατάφερε πάλι να με κυριεύσει αυτό.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Εγώ πως θα βάλω φρένο σε όλα αυτά μέχρι να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία κ μέχρι να φτάσω σε επίπεδο να προσπερνω θα έχω φεικαρςι τελείως.Από εκείνη την ώρα που σου έφερα ένα παράδειγμα με το τι έπαθα έχω κολλήσει με άλλα τόσα κ τα μπουρδουκλωνω όλα στο κεφάλι μου.Επειδή με αγχωνει να επαναλάβω μια λέξη νομίζω ότι αυτό θα με τρελάνει αυτοματα προσπαθώ να το κάνω τραγούδι καπώς να φανεί σαν ευχαρίστηση.Πραγματικά όλο αυτό είναι τρελό .Πως κατάφερε πάλι να με κυριεύσει αυτό.
    Ποτε θα πας ψυχολόγο; Ψυχίατρο; Ίσως χρειάζεται να αρχίσεις πάλι χάπια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Η ψυχίατρος μου είπε να πάρω ζαναξ για μια εβδομάδα κ να μην πανικοβαλομαι όλα αντιμετωπίζονται.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Η ψυχίατρος μου είπε να πάρω ζαναξ για μια εβδομάδα κ να μην πανικοβαλομαι όλα αντιμετωπίζονται.
    Ψυχολόγο πότε σκέφτεσαι να πας;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Τρίτη έχω κλείσει ραντεβού.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Τρίτη έχω κλείσει ραντεβού.
    Τέλεια. Το καλύτερο δώρο για τον εαυτό σου είναι αυτό.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Ότι θα παω είναι σίγουρο ότι θα αντέξω δεν ξέρω χωρίς θεραπεία.
    Φοβάμαι να ταλαιπωρηθω.
    Επειδή το έζησα κ ξέρω πως είναι.
    Ξεκίνησαν τα συμπτώματα κρίσεις πανικού Νοέμβριο κ κατέληξα να κάνω αγωγή Ιανουάριο.
    Είχα ήδη εξαντληθεί σωματικά κ ψυχικά.
    Κ φοβάμαι μην πάθω το ίδιο.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187

    Arrow

    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Ότι θα παω είναι σίγουρο ότι θα αντέξω δεν ξέρω χωρίς θεραπεία.Φοβάμαι να ταλαιπωρηθω.Επειδή το έζησα κ ξέρω πως είναι.Ξεκίνησαν τα συμπτώματα κρίσεις πανικού Νοέμβριο κ κατέληξα να κάνω αγωγή Ιανουάριο.Είχα ήδη εξαντληθεί σωματικά κ ψυχικά.Κ φοβάμαι μην πάθω το ίδιο.
    Ε αν χρειάζεται να πάρεις αγωγη παράλληλα, θα την πάρεις. Τώρα θα έχεις και τον ψυχολόγο δίπλα σου άρα η διαδικασία θα είναι πιο ισχυρή. Καλύτερα να περάσεις ξανά από αυτό το στάδιο για να μην ταλαιπώρησε συνέχεια.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Με έχει φοβίσει ότι αν φτάσω εκεί δεύτερη φορά ,μήπως πάντα πρέπει να παίρνω.

  14. #29
    Γειά σου Έλενα. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ, όταν έχω πολύ άγχος ανά περιόδους. Επαναλαμβάνονται στίχοι από τραγούδια στο μυαλό μου, άσχετες λέξεις, φράσεις, και είναι πραγματικά πολύ εξουθενωτικο. Ειδικά όταν έχω παρα πολύ άγχος, αυτό δεν σταματάει με τίποτα.Είναι ένας μηχανισμός, να κρατάει το μυαλό σου απασχολημένο, ώστε να σε αποσπα από το άγχος. Με συνέπεια, να συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα...
    Όταν πέφτει το άγχος μου, αρχίζει σιγά σιγά να εξαφανίζεται.. Όταν όμως το άγχος μου είναι στον Θεό, παίρνω κάποιο αντικαταθλιπτικο και βοηθάει... Πήγαινε σε κάποιον ψυχίατρο να σου γράψει κάτι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Δλδ παίρνεις κατά διαστήματα αντικαταθλιπτικό η αγχολυτικο?
    Το αντικαταθλιπτικό δεν κόβεται κ ξεκινά κάθε λίγο κ λιγάκι γι'αυτό δε ρωτάω να μου διευκρινίσεις.
    Πίνω λίγο ζαναξ για να ηρεμω.
    Αν θέλεις ενημέρωσε με.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος για ηπατίτιδα ξανά
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 21-03-2022, 14:21
  2. Σας κολλάει στο μυαλό όλη μέρα ένα τραγούδι η για μέρες?
    By Elena_38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 22-02-2022, 13:25
  3. Φόβος ξανά
    By Nikosnilouuu in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 30-06-2021, 19:29
  4. Δεν με νοιώθω...Σαν να κολλάει το μυαλό μου
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 22-05-2015, 19:02
  5. Όταν το μυαλό κολλάει....
    By dernam in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 04-03-2009, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •