Ξανά το μυαλό κολλάει,φόβος μην επαναλάβω τραγούδια κ λέξεις. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 70
  1. #31
    Δεν παίρνω ηρεμιστικό.
    Σε περιόδους έντονου άγχους, παίρνω κάποιο αντικαταθλιπτικο, και μετά από κάμποσο διάστημα, αυτό σταματάει.
    Το ηρεμιστικό, δεν είναι λύση. Λειτουργεί για λίγο, και μετά από λίγες ώρες, πάλι έχεις αυτήν την φασαρία στο κεφάλι σου. Θέλει κάποιο αντικαταθλιπτικο, να σου ρίξει τα επίπεδα στρες. Η αν μπορείς, να τα ρίξεις μόνη σου.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Δλδ όταν ξεκινάει να σου συμβαίνει ξεκινάς άμεσα κ αντικαταθλιπτικό?
    Για πόσο διάστημα?
    Σου έχει χρειαστεί αυτό πολλές φορές να γίνει?

  3. #33
    Αν είναι πολύ έντονο όλο αυτό,και δεν σταματάει όλη την μέρα, ξεκινάω αντικαταθλιπτικο.Μου έχει εμφανιστεί έντονα, 4 φορές. Ανά περιόδους που έχω στρες, όχι τόσο έντονο, κάνει την παρουσία του αυτη η βαβούρα , όχι όλη την μέρα, αλλα περνάει σταδιακά. Όταν εστιάζω την προσοχή μου κάπου, πχ διάβασμα ή ομιλία με αλλα άτομα, αυτό εξαφανίζεται. Μόλις όμως σταματάει η απόσπαση προσοχής, αυτό ξαναρχίζει άμεσα, γιατί ο εγκέφαλος σου ψάχνει τρόπο να είναι συνεχώς απασχολημένος ώστε να σε αποσπασει από σκέψεις. Με συνέπεια, αυτή η υπερλειτουργια, αντί να σου κάνει καλό, να σε φρικερνει και να σου ανεβάζει ακόμα περισσότερο το στρες, και έτσι χειροτερεύει ακόμα περισσότερο η κατάσταση...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Ξεκινάς αντικαταθλιπτικό σκέτο η κ αγχολυτικο όπως γίνεται συνήθως μέχρι να μειωθεί το άγχος?
    Σε πόσο διάστημα από την έναρξη αρχίζει να μην σε φρικαρει αυτό?

  5. #35
    Δεν παίρνω αγχολυτικό..
    Συνήθως έπαιρνα Εσιταλοπραμη που μου έγραφε ο ψυχίατρος μου. Με έπιανε σε 5-6 μέρες περίπου...Πλέον δεν με πιάνει η Εσιταλοπραμη γιατί την έχω χρησιμοποιήσει επανειλημμένως. Ευτυχώς, δεν έχω κάνει κανένα πολύ έντονο επεισόδιο στρες, που να κάνει trigger την βαβούρα, αλλα γενικά επειδή περνάω αυτόν τον καιρό δύσκολα, την έχω λίγο...
    Ξεκίνησα σήμερα seropram, που είναι σιταλοπραμη(παλαιότερο φάρμακο της Εσιταλοπραμης), καθώς το effexor, seroxat που δοκίμασα, δεν μου δούλεψαν.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Όταν ξεκινάς αντικαταθλιπτικό δεν σου εντείνεται αυτό που έχεις?

  7. #37
    Ευτυχώς, πολύ λίγο. Συνήθως η Εσιταλοπραμη, έκανε kick in σε 5-6 μέρες, και άρχισε να στρώνει η κατάσταση. Μέχρι τότε, άπειρη υπομονή..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Πολύ γρήγορα σου σπάνε οι σκέψεις αν λες πέντε έξι ημέρες.
    Εμένα άργησαν ένα δίμηνο απλά να σπάσουν

  9. #39
    Μα για αυτό παίρνω ssri..
    Aν το αφήσω χωρίς αγωγή, και συνεχίσω να έχω στρες λόγω καθημερινότητας, δεν θα σπάσει ούτε σε δίμηνο..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Εννοείς ότι παίρνεις με το που σου ξεκινήσει?
    Κ εγώ πήρα σεροξατ που είναι στην ίδια κατηγορία φαρμάκων αλλά έσπασε στον ενάμισι μήνα με δύο αν θυμάμαι καλά.
    Ειδικά στην αρχή είχα έντονα όλα τα συμπτώματα από την αγωγή.
    Δλδ αυτό με τις σκέψεις δεν ήταν σύμπτωμα εξ αρχής ήταν σύμπτωμα που βγήκε στις πρώτες ημέρες τις αγωγής.
    Δεν ξέρω αν ήταν το φάρμακο που τη δημιούργησε αλλά παράλληλα με την έναρξη της αγωγής αρρωστησε ο μπαμπάς μου κ μετά από λίγες ημέρες πέθανε.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Με έχει φοβίσει ότι αν φτάσω εκεί δεύτερη φορά ,μήπως πάντα πρέπει να παίρνω.
    Θα πας τη Τρίτη ψυχολόγο και εδώ θα είμαστε να μας πεις πως πήγαν τα πράγματα. Προσπάθησε λίγο να χαλαρώσεις, κάνε κάτι να απασχολείς το μυαλό σου. Δεν έχεις κάποια ασχολία? Πέρα από το να φροντίζεις τα παιδιά;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι χάλια.
    Σκέφτηκα κάτι το οποίο ήταν φόβος μου όταν είχα ξεκινήσει τη θεραπεία.
    Που έχει να κάνει με το μοτίβο της επανάληψης.
    Αυτός έλεγε που κ που μια πρόταση κ πίσω έβαζε το Ε σαν επιβεβαιωση.
    Κ λέω μην μου κολλήσει κ μένα κ φοβάμαι μην σκέφτομαι μια πρόταση κ το βάλω από πίσω κ όταν πάω να το κάνω ταράζομαι.
    Ήπια ζαναξ μόλις τώρα

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι χάλια.Σκέφτηκα κάτι το οποίο ήταν φόβος μου όταν είχα ξεκινήσει τη θεραπεία.Που έχει να κάνει με το μοτίβο της επανάληψης.Αυτός έλεγε που κ που μια πρόταση κ πίσω έβαζε το Ε σαν επιβεβαιωση.Κ λέω μην μου κολλήσει κ μένα κ φοβάμαι μην σκέφτομαι μια πρόταση κ το βάλω από πίσω κ όταν πάω να το κάνω ταράζομαι.Ήπια ζαναξ μόλις τώρα
    Αυτό που περνάς δεν μπορώ να "το νιώσω" αλλά καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολο. Δεν μου απάντησες αν έχεις κάποια ασχολία πέρα από τα παιδιά. Κάτι που να σε κάνει να ξεχνιέσαι.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Όχι δεν έχω.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Όχι δεν έχω.
    Ίσως είναι μια ευκαιρία να βρεις κάτι. Τι σου αρέσει; Τι θα ήθελες να κάνεις;

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος για ηπατίτιδα ξανά
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 21-03-2022, 14:21
  2. Σας κολλάει στο μυαλό όλη μέρα ένα τραγούδι η για μέρες?
    By Elena_38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 22-02-2022, 13:25
  3. Φόβος ξανά
    By Nikosnilouuu in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 30-06-2021, 19:29
  4. Δεν με νοιώθω...Σαν να κολλάει το μυαλό μου
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 22-05-2015, 19:02
  5. Όταν το μυαλό κολλάει....
    By dernam in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 04-03-2009, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •