Σχιζοφρενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    33

    Σχιζοφρενεια

    Μετά το πέρας του τελευταίου μου επεισοδίου νιωθω πως έσβησε κάθε σπίθα για ζωη και οτιδήποτε γίνεται με το ζόρι.νιωθω σαν αιγύπτιος σκλάβος που τον μαστιγωνουν και αυτός πρέπει να συνεχίζει να δουλεύει.Ειναι ένα από τα αρνητικά συμπτωματα της αρρώστιας τα οποία δεν υποχωρούν επίμονα εδώ και πολυ καιρό.Αραγε παίρνουν ποτε;Μάλλον όχι λέω εγώ μιας και νιώθω πως κάποια ζημιά έχει γίνει κάτι λείπει και δεν ξανακολλαει.Αλλα δεν μασαμε προχωράμε και όπου βγει.Ψηλα το κεφάλι!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Δεν έχεις τίποτα έπαθες την κρίση των 30 απλώς

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    191
    Φίλε μου άμα κρίνω από μένα όλα περνούν. Απλά χρειάζονται πολύ χρόνο. Εμένα μου πήρε ένα χρόνο να συνέλθω μετά το πρωτο ψυχωτικό επεισόδιο . Πόσο καιρό έχει περάσει από από το τελευταίο το ψυχωτικό επεισόδιο? Τι αισθάνεσαι και δεν είσαι καλά?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    33
    Κοντά 1.5 χρόνος έχει περάσει.Απλα νιωθω μια αδιαφορία για τη ζωή και έχω μείνει στάσιμος και μια βαριεστημαρα όσον αφορά την υλοποίηση των στόχων μου.Δεν ξέρω τι να πω ειδωμεν

  5. #5
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by twalkup View Post
    Μετά το πέρας του τελευταίου μου επεισοδίου νιωθω πως έσβησε κάθε σπίθα για ζωη και οτιδήποτε γίνεται με το ζόρι.νιωθω σαν αιγύπτιος σκλάβος που τον μαστιγωνουν και αυτός πρέπει να συνεχίζει να δουλεύει.Ειναι ένα από τα αρνητικά συμπτωματα της αρρώστιας τα οποία δεν υποχωρούν επίμονα εδώ και πολυ καιρό.Αραγε παίρνουν ποτε;Μάλλον όχι λέω εγώ μιας και νιώθω πως κάποια ζημιά έχει γίνει κάτι λείπει και δεν ξανακολλαει.Αλλα δεν μασαμε προχωράμε και όπου βγει.Ψηλα το κεφάλι!
    ποσο σας θαυμαζω τωρα πλεον που σας γνωριζω και απο κοντα !

    τι σπουδαιες και πολυταλαιπωρημενες ψυχες ειστε !
    αληθεια που την κρυβεται τοση δυναμη ?

    γνωριζω πλεον ανθρωπους με σχιζοφρενεια που ειαι τοσο λειτουργικοι σπουδαζουν και παλευουν να κρατησουν αυτες τις λεπτες ισοροποιες και σκεφτομαι ποσο "μικροι " ειμαστε απεναντι σας ..

    την αγωγη σας μονο ,αυτη ,ειναι ζορικη το βλεπω με τις παρενεργειες αλλα πραγματικα ειναι αυτη που θα σας δωσει ωθηση να πολεματε !

    λιονταρια πραγματικα ειστε !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    191
    Quote Originally Posted by twalkup View Post
    Κοντά 1.5 χρόνος έχει περάσει.Απλα νιωθω μια αδιαφορία για τη ζωή και έχω μείνει στάσιμος και μια βαριεστημαρα όσον αφορά την υλοποίηση των στόχων μου.Δεν ξέρω τι να πω ειδωμεν
    Στασιμότητα τιν έχω και εγώ δεν μπορείς να κάνεις κάτι . Όλο αυτό σε πηγαίνει πίσω. Και εγώ έχασα την προθεσμία για τη σχολή για την πρακτική μου. Αλλά συνεχίζουμε . Θα βρεις πάλι την όρεξη για ζωή. φάσεις είναι . Εγώ ζορίστηκα πολύ με την αγωγή μέχρι να βρω τα φάρμακα που μου κάνουνε μου πήρε δύο χρόνια . Στο ενδιάμεσο είχα κάτι μικρά ψυχωτικα καμιάς εβδομάδας αλλά τα μασαγα αυτά. Εμένα το πρώτο με πετσόκοψε .Δεν γνώριζα τι συνέβαινε και το διαχειριστήκαμε λάθος οικογενειακώς ήμουνα πάνω από μισό μήνα με παραισθήσεις βαριές

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by tony View Post
    Στασιμότητα τιν έχω και εγώ δεν μπορείς να κάνεις κάτι . Όλο αυτό σε πηγαίνει πίσω. Και εγώ έχασα την προθεσμία για τη σχολή για την πρακτική μου. Αλλά συνεχίζουμε . Θα βρεις πάλι την όρεξη για ζωή. φάσεις είναι . Εγώ ζορίστηκα πολύ με την αγωγή μέχρι να βρω τα φάρμακα που μου κάνουνε μου πήρε δύο χρόνια . Στο ενδιάμεσο είχα κάτι μικρά ψυχωτικα καμιάς εβδομάδας αλλά τα μασαγα αυτά. Εμένα το πρώτο με πετσόκοψε .Δεν γνώριζα τι συνέβαινε και το διαχειριστήκαμε λάθος οικογενειακώς ήμουνα πάνω από μισό μήνα με παραισθήσεις βαριές
    Περαστικά τονυ είναι βαριά δοκιμασία όλο αυτό που μας συμβαίνει αλλά πρέπει να αναγεννηθουμε μέσα από τις στάχτες μας.Εχω μείνει με 15 mg abilify τώρα και μάλλον θα συνεχίσω εκεί.Εσυ τι φάρμακα παιρνεις αν επιτρεπεται;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    191
    Quote Originally Posted by twalkup View Post
    Περαστικά τονυ είναι βαριά δοκιμασία όλο αυτό που μας συμβαίνει αλλά πρέπει να αναγεννηθουμε μέσα από τις στάχτες μας.Εχω μείνει με 15 mg abilify τώρα και μάλλον θα συνεχίσω εκεί.Εσυ τι φάρμακα παιρνεις αν επιτρεπεται;
    Παίρνω συκρεστ 5mg και ρετζιλα 3mg αλλά πλέον δεν έχω καμία παρενέργεια .με το αμπιλιφ όπου παίρνεις εσύ είχα όλη την ώρα πρόβλημα με τα πόδια μου Δεν μπορούσα να καθίσω ακίνητος.και το συκρεστ μου το έδωσε ο γιατρός γιατί έκανα μανία

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    33
    Κατάλαβα.Εχεις περάσει πολλά επεισοδια;εγώ δύο και το δεύτερο με τσακισε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    191
    Quote Originally Posted by twalkup View Post
    Κατάλαβα.Εχεις περάσει πολλά επεισοδια;εγώ δύο και το δεύτερο με τσακισε
    Δύο σίγουρα για τρίτο επεισόδιο παίζεται δεν είμαι σίγουρος. απλά όταν το παθαίνω αρχίζω και φοβάμαι και λέω βλακείες όταν συνέρχομαι καταλαβαίνω τι βλακείες έχω πει και αρχίζω τα συγνώμη. Ξέρεις τι με στεναχωρεί το ότι δεν μπορώ να διαχειριστώ τώρα δεν δουλεύω αλλά άμα πιάσω δουλειά και με πιασε τι κάνω εκεί αυτό με προβληματίζει εμένα. Κατά τα άλλα από τη στιγμή που παίρνω τα χάπια όλα τα επεισόδια τα υπόλοιπα απλά καταλήγω να λέω βλακείες. Στο πρώτο επεισόδιο που δεν ξέραμε τι γινότανε ξέρεις μου μιλούσε η τηλεόραση και το ραδιόφωνο είχα φρικάρει εγώ γιατί νόμιζα ότι με παρακολουθούσαν ότι μου μου κάνουν κυβερνοεπίθεση ήταν το πιο λογικό που μπορούσα να σκεφτώ εκείνη την ώρα. Κατέληξα να πάρω μία χούφτα χάπια με βρήκαν τέζα με πήγαν στο νοσοκομείο ψυχιατρική και εκεί συνειδητοποίησα ότι είχα εγώ το πρόβλημα γιατί μιλούσε η τηλεόραση και του νοσοκομείο

Similar Threads

  1. Σχιζοφρενεια
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 02-02-2023, 04:50
  2. Σχιζοφρένεια
    By stellagla89 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-08-2021, 07:35
  3. σχιζοφρενεια
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 96
    Last Post: 07-12-2016, 15:55
  4. σχιζοφρενεια
    By sball in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2012, 13:47
  5. Σχιζοφρένεια
    By latin pig in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-05-2008, 16:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •