Άγχος, τρομερή ένταση στο κεφάλι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130

    Άγχος, τρομερή ένταση στο κεφάλι.

    Νιώθει κάποιος άλλος από το άγχος ένα σφίξιμο εσωτερικά στο κεφάλι και κάπως σαν να τρέμει εσωτερικά το κεφάλι; Ένα πράγματα σαν να κοντεύεις να μάθεις επιληψία. Επίσης κάπως σαν πονοκέφαλος. Δεν ξέρω δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς όλο αυτό. Αλλά αλήθεια έχω τρομοκρατηθεί. Είμαι 2,5 μήνες σε αγωγή. Τι πράγμα είναι αυτό δεν θα περάσει ποτέ; Πείτε μου παρακαλώ αν το περνάει κάποιος άλλος. Αν σας βοήθησε κάτι δεν ξέρω. Ξανά έγραψα το ίδιο και δεν πήρα καμία απάντηση. Καλά δεν το έχει βιώσει κανένας άλλος δηλαδή αυτό ; Τι να πω μακάρι να μην το έχετε βιώσει και αυτός να είναι ο λόγος που δεν παίρνω απάντηση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,099
    Καλησπέρα. Πως είσαι; Θυμάμαι όταν είχα κατάθλιψη, όσο αφορά το κεφάλι, είχα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα πόνο πίσω κοντά στον αυχένα και πάνω από το κεφάλι. Σαν βάρος. Αυτό που περιγράφεις δεν το έχω βιώσει. Τρέμουλο είχα στα χέρια. Σαν υπερένταση. Είχε πεθάνει τότε ένας πολύ δικός μου άνθρωπος και μου βγήκε έτσι. Όταν η ψυχολογία είναι στο πάτο, βγαίνουν διαφορά. Μου είχε πει η ψυχολόγος ότι αυτό που ένιωθα είχε να κάνει με το ότι δεν μπορούσα να κάνω κάτι για αυτόν τον άνθρωπο. Να τον φέρω πίσω, δεν μπορούσα γενικά να το διαχειριστώ. Το συζητησες με τον γιατρό σου; Μίλησες για άγχος... Τι σε αγχώνει αυτή την περίοδο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Πέρα από τα οικονομικά που σίγουρα με αγχώνουν. Και λόγω της κατάστασης δεν δουλεύω δεν θεωρώ πως έχω κάτι τόσο μεγάλο ώστε να αγχώνομαι τόσο πολύ. Με αγχώνει ακόμα περισσότερο που δεν μπορώ να το ξεπεράσω αυτό το πράγμα. Ενώ είμαι και σε αγωγή. Έχω φοβηθεί και με αυτό με το κεφάλι δεν ξέρω τι να πω πια. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,099
    Άρα αγχώνεσαι επειδή νιώθεις αυτό το πράγμα στο κεφάλι από άγχος. Χμμμ... Για δες όμως πως λειτουργεί το μυαλό μας. Έχουμε ένα υπαρκτό πρόβλημα (το οικονομικό) το οποίο για τους Χ λόγους δεν μπορούμε να το λύσουμε τη δεδομένη στιγμή. Τι κάνει το μυαλό; Δημιουργεί ένα άλλο πρόβλημα, πιο απλό για να ασχολούμαστε με αυτό και όχι με το πραγματικό πρόβλημα. Είναι το πρώτο πράγμα που έμαθα στη ψυχοθεραπεία. Γιαυτό πάντα να θυμάσαι, όταν εμφανίζεται ένα "πρόβλημα" απο άγχος ή στεναχώρια, να ψαχνεις ποια ήταν η αιτία που το προκάλεσε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Είναι και η μόνη αιτία που μπορώ να σκεφτώ αυτήν την στιγμή ότι με αγχώνει. Ίσως και το αβέβαιο αύριο τι θα κάνω με το μάλλον μου ενώ έχουν ως έχουν τα πράγματα. Απλά καταβάλω μεγάλη προσπάθεια να το ξεπεράσω όλο αυτό και πάλι στο 0.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,099
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Είναι και η μόνη αιτία που μπορώ να σκεφτώ αυτήν την στιγμή ότι με αγχώνει. Ίσως και το αβέβαιο αύριο τι θα κάνω με το μάλλον μου ενώ έχουν ως έχουν τα πράγματα. Απλά καταβάλω μεγάλη προσπάθεια να το ξεπεράσω όλο αυτό και πάλι στο 0.
    Εστιαζεις σε λάθος πρόβλημα προφανώς. Το πρόβλημα σου είναι το οικονομικο. Γιατί δεν μπορείς να δουλέψεις αυτή τη περίοδο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Δεν μπορώ λόγω του θέματος με το άγχος. Ταλαιπωρούμαι απίστευτα με ζαλάδες και μόνη μου αλλά και έξω με τον κόσμο σαν να θολώνουν όλα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,099
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Δεν μπορώ λόγω του θέματος με το άγχος. Ταλαιπωρούμαι απίστευτα με ζαλάδες και μόνη μου αλλά και έξω με τον κόσμο σαν να θολώνουν όλα.
    Μίλησες με τον γιατρό για το πώς αισθάνεσαι τώρα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Ναι και ακούω ότι όλα είναι άγχος. Τίποτα παραπάνω. Και μου είπε ότι θα μου κάνει καλό με τον νέο χρόνο να πιάσω μια δουλειά να επανέλθω κάπως στην ζωή μου. Πέρα από αυτό του είπα κ αυτό για το κεφάλι και δεν μου αύξησε την δόση αλλά μου έδωσε παράλληλα ένα ομοιοπαθητικό το οποίο δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα κ φοβάμαι κι ολας να το ξεκινήσω μην τυχόν και έχει κάποια αλληλεπίδραση με το αντικαταθλιπτικό. Κανέναν γιατρό δεν εμπιστεύομαι 100% γιατί και αυτοί είτε κάνουν λάθη είτε πειραματίζονται.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,099
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Ναι και ακούω ότι όλα είναι άγχος. Τίποτα παραπάνω. Και μου είπε ότι θα μου κάνει καλό με τον νέο χρόνο να πιάσω μια δουλειά να επανέλθω κάπως στην ζωή μου. Πέρα από αυτό του είπα κ αυτό για το κεφάλι και δεν μου αύξησε την δόση αλλά μου έδωσε παράλληλα ένα ομοιοπαθητικό το οποίο δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα κ φοβάμαι κι ολας να το ξεκινήσω μην τυχόν και έχει κάποια αλληλεπίδραση με το αντικαταθλιπτικό. Κανέναν γιατρό δεν εμπιστεύομαι 100% γιατί και αυτοί είτε κάνουν λάθη είτε πειραματίζονται.
    Έχω πάρει ομοιοπαθητικα για λίγο διάστημα. Δεν επηρεάζουν κάπου, ούτε παίζει ρόλο αν παίρνεις κι άλλα χάπια. Έχεις σκεφτεί για αρχη να δουλεύεις από το σπίτι, έστω λίγες ώρες;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Εννοείς ότι δεν κάνουν δουλειά; Επίσης έχω μεγάλο θέμα με την μνήμη και την συγκέντρωση. Εσυ είχες;
    Όσο για την δουλειά από το σπίτι δεν θα είχα πρόβλημα αλλά δεν ξέρω και τι δουλειά μπορώ να κάνω από το σπίτι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,099
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Εννοείς ότι δεν κάνουν δουλειά; Επίσης έχω μεγάλο θέμα με την μνήμη και την συγκέντρωση. Εσυ είχες;
    Όσο για την δουλειά από το σπίτι δεν θα είχα πρόβλημα αλλά δεν ξέρω και τι δουλειά μπορώ να κάνω από το σπίτι.
    Εννοώ ότι μπορείς να παίρνεις και άλλα χάπια. Το ομοιοπαθητικο χάπι το έπαιρνα μισή ώρα πριν φάω το πρωί. Έκοψα τον καφέ, το αλκοόλ. Η οδοντόκρεμα μου ήταν χωρίς μέντα. Γενικά ακολούθησα όλα όσα χρειάζονται για τα ομοιοπαθητικα χάπια. Αυτό με το αλκοόλ ισχύει ακόμη.
    Δουλειά από το σπίτι; Είμαι κύπριος και δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα εκεί, αλλά φαντάζομαι τώρα με τον ιό πολλοί άνθρωποι συνεχίζουν να δουλεύουν από το σπίτι. Ψάξε το λίγο.

Similar Threads

  1. Πείτε την γνώμη σας! Ένταση στο κεφάλι!
    By Peg23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 13-11-2023, 00:54
  2. Άγχος-τρομερή αγάπη για το αμάξι μου
    By Antreas256 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-07-2020, 22:32
  3. Αγχος και τρομερη υπερένταση
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 23-04-2019, 23:35
  4. Ενταση-μαχαιρια-αγχος-σκεψεις
    By Rainy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 26-06-2010, 12:44
  5. Ένταση, άγχος αυπνία
    By oldman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 10-11-2009, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •