Νάρκωση, βοηθεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 112
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Το έκλεισε πάλι για αυτή την Παρασκευή, ούτε καν με ρώτησε αν μπορώ. Οι εξετάσεις βρήκαν καλές αν και ο χρόνος προθρομβινης είναι ένα δευτερόλεπτο πάνω από το κανονικό.

    Αυτή την Παρασκευή όμως είναι ναι black Friday. Δεν το σκέφτηκα. Δυσοίωνο δεν ακούγεται; Δεν θέλω να το κάνω, φοβάμαι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    μπορεις να το αποφυγεις ??? αν δε σου κανει κακο αστο μα αν δε γινετε θα πρεπει να γινει αυτο να απαλλαγεις απ τον μπελα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Το σωστό είναι να βγει και να γίνει βιοψία. Το αποφεύγω εδώ και 1.5 χρόνο. Μίλησα τώρα με το γιατρό και του ζήτησα να γίνει άλλη μέρα, εκτός Παρασκευής και είπε θα μου πει αύριο. Ελπίζω να μην εννοώ να γίνει αυτή τη βδομάδα, εγώ εννοούσα την άλλη. Δεν αντέχω πια αυτό το άγχος. Με έχει κουράσει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    φιλαρακι μου καντο να παει στο καλο να ησυχασεις με δαυτο. οσο το τρενάρεις αυτο κανει κυκλο κι σε τρελενει ψυχικα . σε νιωθω μανουλα μου ειν τρομαχτικο αυτο σα σκεψη μα τι να κανεις >?? να το αφήσεις ??? τι λε οι γιατροι ?? αυτο αν μείνει εκει μήπως σου κανει κακο ?? αν ειν να φυγει τζαστο να παει στα κομμάτια κι θα ειν πια παρελθον αυτο θα περασει.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Κανονικά πρέπει να βγει για να γίνει βιοψια. Από την άλλη, δύο χρόνια τώρα αν ήταν καρκίνος δεν θα είχε συμπτώματα; Εγώ νιώθω μια χαρά.

    Αλλά όσο το αφήνω σκέφτομαι ότι ίσως γίνει καρκίνος. Από την άλλη, όσο σκέφτομαι το χειρουργείο παραλύω από φόβο. Μετά όταν καταφέρνω να καθησυχαστω για το χειρουργείο σκέφτομαι για ματεγχειρητικες επιπλοκες. Αλλά αυτό το φοβάμαι λιγουερο. Αυτό που με φοβίζει είναι η νάρκωση. Δεν μπορώ να καταλάβω το κονσεπτ της έλλειψης συνείδησης. Αν είναι σαν ύπνος, δεν θα υπάρχουν ονειρα; Αν δεν είναι σαν ύπνος, τότε τι είναι; Μου ακούγεται τρομακτικό. Αν με άφηνε να κανω ενσυνειδητη μέθη δεν θα φοβομουν τόσο. Αλλά δεν με αφήνουν.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Το Σάββατο θα γίνει τελικά. Μου είπε ο γιατρός μετά τις 12. Δηλαδή τόσες ώρες θα είμαι νηστικός. Θέλω να το ακυρώσω. Είμαι παραδοξως ήρεμος ισως γιατί πιστεύω πως θα το ακυρώσω. Έχω κλείσει όμως ήδη αύριο για τον προεγχειρητικο. Φοβάμαι. Δεν ξερω τι να κάνω.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Θελω να το ακυρώσω, φοβάμαι.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    εχεις τοσο δικιο μια επεμβαση ειναι τρομαχτικη μα αν πρεπει να γινει ποσο να το αποφυγεις ?? τι να κανεις ??καν τη καρδια πετρα κι παλεψετο. σκεψου απλα αυτο καντο να τελειώνουμε πες θα περασει κι αυτο παει κι θα ειμαι καλα μετα.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    342
    Γεια σου Skioure! Στη ζωή μου έχω κάνει τέσσερα χειρουργεία με ολική νάρκωση και παρόλο το άγχος μου, δεν συνέβη τίποτα απολύτως! Η διαδικασία της νάρκωση ειναι γρήγορη και δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Άσε που το ιατρικό προσωπικό θα σε κάνει να νιώσεις πολύ ανετα!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Παιδιά πήγα για τον προ εγχηρητικο έλεγχο στην κλινική και ο αναισθησιολογος δεν δέχτηκε να με δει γιατί είπε ότι είναι μικρή διαδικασία!!!! Τέτοια κάνουν και όταν με φάνε θα λενε ότι είχα πρόβλημα και δεν τους το είπα. Είπα στον καρδιολόγο πως έχω χαμηλή πίεση και παθαίνω υπογλυκαιμίες και είπε να μιλήσω με τον αναισθησιολογο σήμερα. Ο γιατρός μου είπε ότι θα μου βάλουν όρο αν πέσει το ζαχαρο και να μην ανησυχώ αλλά και πάλι, όρο έχω ξαναβάλει και δεν φτιάχνει η ναυτια όσο είμαι νηστικός. Και έχω και ΓΟΠ άρα μπορεί να κάνω εμετό και να πάθω αναρρόφηση. Έχω επίσης μερικά επεισόδια υπνικης άπνοιας. Όλα αυτά είναι επικίνδυνα με ναρκωση , συν η χαμηλή πίεση. Δεν θέλω να πάω. Σκέφτομαι να κλείσω το τηλέφωνο μου. Αλλά δεν μπορώ να πω και ως δικαιολογία ότι παρακοιμηθηκα γιατί με έβαλαν στη 1.30 το μεσημέρι, αν είναι δυνατόν. Να είμαι όλη τη μέρα νηστικός και ταλαιπωρημενος. Βοήθεια, δεν ξέρω τι να καν, είμαι σε πανικό

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    αν δε πας θα σε κυνηγήσουν ??? θα βρεις μπελα ??ειναι επεμβαση που μπορεις να αποφυγεις ?? ακυρωσετο αν μπορεις να το αποφυγεις . αν δε κανεις επεμβαση θα σε πειραξει αυτο που εχεις θα γινει χειρότερα ?? αν φοβασε οτι δε θα σε προσεξουν δε νομιζω να μην προσεξουν αν κανουν την επέμβαση εχουν κι ευθινη αυτοι δε μπορουν να σε αφησουν ετσι. αν ειν να το κανεις καντο να παει στο καλο μα αν μπορεις να το αποφυγεις ακυρωσετο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Ε όχι,τι να με κυνηγήσουν. Απλα θα ειναι αβολο να το πω στον γιατρό γιατι το εχω ξαναακυρωσει (οχι τοσο τελευταια στιγμη βεβαια, ειχα περιθωριο κατι μερες) Κανονικά πρέπει να βγει τυπικά επειδή κάποιες φορές μου δημιουργεί πόνο και αιμα, αλλά όχι κάτι τραγικό. Αν δεν τον βγάλω τώρα, πρέπει σίγουρα εντός του επόμενου χρόνου πχ επειδή έχουμε και ιστορικό στην οικογένεια. Ο γιατρός δεν καταλαβαίνει, επιμένει. Λέει ότι το ακύρωσα ήδη πολλες φορες.

    Ναι, οκ θα προσέξουν τα τυπικά. Ακριβώς επειδή είναι ρουτίνας φοβάμαι ότι δεν το παίρνουν στα σοβαρά. Και θα είμαι και μόνος μου, μόνο με την αδερφή μου δηλαδή, σε αυτές τις περιπτώσεις είναι καλό να λαδωνεις λίγο τους γιατρούς, αν και είναι ιδιωτική κλινική έτσι κι αλλιώς κα ο γιατρός είναι φίλος του πατέρα μου. Εγώ δεν έχω την κοινωνική ανεση να φερθω ετσι, δεν ξερω τι να πω στο γιατρό.
    Και θα ταλαιπωρηθώ και πολύ. Φοβάμαι μήπως χασω πολύ αιμα, μήπως πάθω αλλεργία ή μήπως σταματήσω να αναπνέω. Είναι τρομακτικό. Εδώ και μερικές ώρες κλαίω ανά διαστήματα. Έχω τρομοκρατηθει.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    ρε φιλαρακι σε νιωθω πραγματηκα μια επεμβαση φανταζει βουνο τρομαχτικο το θεμα ειν αφου ο γιατρος ειν γνωστος οτι θα σε προσεξει αυτο ειναι καλο. καντο να παει στα κομμάτια να τελείωνει να ειν πια ανάμνηση κακια κι ολα μια χαρα . σκεψου θετηκα κι παλεψετο μεσα σου . ηρωας θα βγεις απ αυτο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Προσπαθώ αλλά όσο σκέφτομαι ότι αύριο θα σηκωθώ και θα είναι η μέρα της επέμβασης, παραλυω. Δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Θα δω το πρωί πώς θα νιώθω. Αν δω ότι μου είναι αδύνατο, θα το ακυρώσω.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    καν οτι νιωθεις φιλαρακι οι επεμβάσεις θελουν ναχεις κι ψυχρεμια κι καλη ελπίδα οτι ολα θα παν καλα . αν εχεις φοβο κι τρομο δε ξερω αν ειν μετα εύκολο να το διαχειριστείς κι οι γιατροι τι κανουν σε κατι τετιο??
    Last edited by asperger39; 08-12-2023 at 23:19.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εμπερίες από νάρκωση
    By Skiouros8 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 94
    Last Post: 14-07-2022, 18:03
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 22:33
  3. φόβος για ολική νάρκωση
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 09-09-2015, 09:00
  4. ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
    By AN NA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 11-08-2015, 22:46
  5. ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
    By elizaasian in forum Παχυσαρκία
    Replies: 20
    Last Post: 05-10-2011, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •